افسردگی


افسردگی نوعی بیماری جسمانی و روانی است، همه ما در شرایطی احساس ناراحتی و بی حوصلگی را تجربه کرده ایم به طور مثال ممکن است بعد از یک شکست عاطفی مدتی غمگین بشویم، تنهایی را ترجیح بدهیم، گوشه گیر شویم، بدون دلیل خاصی گریه کنیم و موارد دیگر. 

افسردگی چیست؟

این علائم و رفتارها معمولا پس از چند روز از بین می روند. شاید ما فکر کنیم که افسرده شده ایم اما پزشکان این علائم را نشانه افسردگی نمی دانند. بعضی از افراد در طول افسردگی هیچ یک از این علائم را ندارند و فقط رفتار آن ها به طرز عجیبی تغییر می کند.

در حقیقت افسردگی حداقل چند هفته ادامه پیدا می کند و بر سلامت روانی و جسمی بیمار اثر شدیدتری می گذارد.

برای تشخیص این که شما بی حوصله هستید یا از افسردگی بالینی رنج می برید می توان به شدت این احساسات توجه کرد،افسردگی بالینی معمولا شدید تر است و مدت زمان طولانی تری ادامه پیدا می کند. 

اگر این حالت ها به قدری بر روی زندگی شما اثر بگذارند که به خودکشی فکر کنید یا زندگی شما مختل شود باید از روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید. حتما به یاد داشته باشید که افسردگی قابل درمان است.

پیشنهاد مشاور: مراقب و درمان افسردگی در خانه چگونه است؟

اگر از حضور در پیش دکتر خجالت می کشید یا احساس بدی به شما دست می دهد، می توانید با دوستانتان در رابطه با احساسات خود صحبت کنید، اینگونه متوجه می شوید که بقیه هم تجربه های زیادی از افسردگی دارند و تنها با گوش دادن به شما هم می توانند به شما کمک کنند.

البته امروزه مشاوره تلفنی مرکز مشاوره ستاره کار را آسان تر کرده و هرکسی می تواند در هر مکانی از کمک مشاور استفاده کند.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

واقعیت هایی در مورد افسردگی،

 • از هر چهار زن و از هر ده مرد، حداقل یک نفر دچار افسردگی است.
 • افسردگی در هر سنی ممکن است رخ بدهد.
 • خانم ها بیش تر از آقایان در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

تحقیقات نشان می دهد که آمار افسردگی نسبت به گذشته افزایش یافته است. تنش های روانی که افراد روزانه تجربه می کنند می تواند بسیار استرس زا باشد و در دراز مدت باعث افسردگی افراد بشود. همچنین با نگاه به آمار طلاق، گرانی و بیکاری می توان این تنش های روزانه را بررسی کرد.

عامل دیگری که بر افسردگی تاثیر می گذارد محل زندگی شما است. تحقیقات نشان می دهند که افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند دو برابر کسانی که روستا نشین هستند از افسردگی رنج می برند.

افسردگی به عوامل دیگری مانند سن، جنسیت و تاهل هم بستگی دارد. در زمان بارداری احتمال ایجاد افسردگی در خانم ها افزایش می یابد، افسردگی پس از زایمان هم در خانم ها شایع است.

پیشنهاد روانشناس: آنچه باید در مورد افسردگی زنان بدانید.

خطر ابتلا به افسردگی در اثر طلاق، ورشکستگی، فوت عزیزان و بیماری افزایش می یابد ولی به هردلیلی که ایجاد شده باشد، زیر نظر متخصص قابل درمان است.

علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی متداول ترین علائم آن در متن زیر ذکر شده اند. علائم افسردگی به طور کلی به دو دسته روانی و جسمانی تقسیم می شود.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

علائم روانی افسردگی

احساس غم و بی حوصلگی

همه ی کسانی که به افسردگی دچار می شوند احساس غم و بی حوصلگی پیدا نمی کنند. بعضی ها می گویند که خالی از هرگونه احساسی شده اند و برخی ها فقط دچار تغییرات جسمانی می شوند.

احساس غم و افسردگی ممکن است در بعضی از افراد بسیار شدید باشد و تمام زندگی آن ها را بهم بریزد.


تغییرات روزمره

در بعضی از افراد افسردگی در صبح بسیار شدید است و در طی روز کاهش می یابد.


عدم وجود لذت

افسردگی ممکن است باعث شود که دیگر از تفریحات همیشگی خود لذت نبرید، در این حالت روزهای بد خیلی بیش تر از روزهای خوب هستند و شب ها احساس غم و بی حوصلگی در افراد شدت می گیرد.


اضطراب

وقتی افراد در شرایط نگران کننده ای قرار می گیرند و دچار اضطراب می شوند مغز آن ها هورمون آدرنالین ترشح می کند و این احساسات پس از مدتی از بین می روند ولی در طول افسردگی این احساسات از بین نمی رود.

بعضی از افراد روز خود را با اضطراب شروع می کنند، این احساس ممکن است ناشی از غم و بی حوصلگی باشد برای همین دیده می شود که افرادی که اضطراب دارند زودرنج و عجول می شوند.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

کرختی هیجانی

همان طور که قبلا هم اشاره شد، برخی از افراد در زمان افسردگی احساس می کنند که از احساس خالی هستند. 

این افراد حتی نمی توانند گریه بکنند و ممکن است احساس کنند که به این دنیا تعلق ندارند و جزئی از آن نیستند.

 در این شرایط افراد از نزدیک ترین کسان خود هم فاصله می گیرند.


افکار دلسرد کننده

افسردگی باعث می شود که نگاه افراد به دنیای اطرافشان تغییر کند. ممکن است در این شرایط افراد خود را بخاطر مشکلاتشان سرزنش کنند و تلاش ها و موفقیت های خود را نادیده بگیرند، در این شرایط اتفاقات بد بزرگ تر از چیزی که هستند به نظر می آیند و زندگی فرد را مختل می کنند.

در این وضعیت است که افراد جزئیات منفی را می بینند ولی کلیات مثبت را نادیده می گیرند. مثلا اگر این افراد در مسابقه مقام دوم را کسب کنند بجای شادی و جشن گرفتن ناراحت می شوند که مقام اول را کسب نکرده اند.

این نوع افکار باعث ایجاد حس بی ارزشی و مفید نبودن در فرد می شود و روز به روز شدت بیش تری پیدا می کند.


اختلال در تمرکز

اگر به طور مداوم تحت فشار و اضطراب قرار بگیرید تمرکز بر روی مطالب برای شما سخت می شود. از طرف دیگر، برای به یاد آوردن اتفاقات باید بتوانید تمرکز کنید برای همین اضطراب به حافظه آسیب می زند. این امر می تواند به حدی جدی باشد که با زوال عقل اشتباه گرفته شود.


هذیان

 اگر افسردگی ادامه پیدا کند ممکن است ارتباط بیمار با دنیای خارج قطع شود. هذیان فقط در افسردگی خیلی شدید روی می دهد و به شدت نادر است.

هذیان به شکل های مختلفی خودش را نشان می دهد، فردی ممکن است فکر کند که مرده است، دیگری ممکن است گمان کند که توسط پلیس مخفی کنترل می شود و موارد دیگر.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

توهم

هذیان در حقیقت به معنای افکار غیرواقعی است، ولی توهم شامل صداها یا تصاویری می شود که فرد تصور می کند آن ها را می بیند و می شنود ولی در واقعیت اینگونه نیست.

توهم باعث می شود که بیماران احساس کنند کسی با آن ها حرف می زند و حتی در مواردی آن ها را مورد سرزنش قرار می دهد. در موارد نادرتر افراد چیزهایی را می بینند که کسی نمی بیند حتی ممکن است بویی را استشمام کنند که وجود خارجی ندارد. توهم قبل از خواب و بعد از خواب شایع تر است.


تکانه های خودکشی

وقتی افراد در افسردگی فرو می روند مدام به گذشته بد خود فکر می کنند و امیدی هم به بهبود آینده ندارند. در ذهن آن ها به نظر می رسد که دلیلی برای زندگی کردن وجود ندارد و بهتر است که خود را بکشند. بیش تر کسانی که به افسردگی مبتلا می شوند به خودکشی هم فکر می کنند و بسیاری از آن ها به این امید به رختخواب میروند که دیگر بیدار نشوند.

بسیاری از افراد هم به این نتیجه می رسند که به دلیل تاثیری که مرگ آن ها بر خانواده و اطرافیان می گذارد نمی توانند دست به خودکشی بزنند. اگر حتی به صورت گذری به خودکشی فکر می کنید با متخصص، روانشناس، دوستان و خانواده خود در میان بگذارید و مطمئن باشید که افسردگی شما قابل درمان است و می توانید از زندگی خود لذت ببرید.


علائم جسمانی و فیزیکی افسردگی

افسردگی می تواند شامل علائم جسمی مختلفی باشد افراد مختلف معمولا در طول افسردگی احساس می کنند که دچار بیماری جسمی شده اند زیرا ضعف جسمی را تجربه می کنند و درد می کشند.


اختلال در خواب

این اختلال باعث ایجاد حس خستگی در بیماران می شود، افرادی که دچار این اختلال می شوند صبح ها بسیار زود بیدار می شوند و نمی توانند بخوابند. 

در شرایطی دیگر ممکن است بیماران به دلیل اضطراب زیادی که تجربه می کنند مدام از خواب بیدار شوند.


کندی فعالیت های ذهنی و جسمی

اگر افسرده شده باشید ممکن است احساس کنید که توانایی انجام هیچ کاری را ندارید و انجام کارهای روزمره برای شما سخت می شود. در این شرایط به نظر می رسد که همه چیز به آرامی می گذرد این کندی حتی ممکن است به لحن صحبت کردن شما هم سرایت کند.

کندی در فعالیت های بدن باعث می شود که فرد یبوست را تجربه کند، زمان عادت ماهانه نیز در خانم ها هم عقب می افتد.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

بی اشتهایی

در طول افسردگی ممکن است افراد دیگر احساس گرسنگی پیدا نکنند. در برخی از افراد که افسردگی حاد را تجربه می کنند حتی آشامیدن هم قطع می شود و به همین دلیل افراد وزن زیادی را از دست می دهند.


علائم جسمی معکوس

بعضی از افراد در دوران افسردگی علائمی برعکس نشان می دهند به طور مثال پرخوری می کنند، بیش از اندازه می خوابند و یا اضافه وزن پیدا می کنند. این علائم به همراه بی حوصلگی و کسلی ممکن است از علائم افسردگی باشد.


سایر علائم جسمانی

درد در ناحیه سر، سینه و شکم می تواند از نشانه های افسردگی باشد. خیلی وقت ها افرادی که فکر می کنند بیماری قلب دارند در حقیقت دچار افسردگی هستند و دردی که تجربه می کنند به همین دلیل است.


روابط جنسی

بسیاری از افراد پس از ابتلا به افسردگی علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهند. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در بعضی از شرایط افراد از خودشان احساس تنفر دارند برای همین نمی توانند آرامش خود را در طول رابطه جنسی حفظ کنند. در شرایطی دیگر افراد به دلیل احساس خستگی و کرختی تمایلی به ایجاد رابطه جنسی ندارند.

به همین دلیل مردها ممکن است مشکل نعوظ و خانم ها مشکل خشکی واژن را تجربه کنند و رابطه برای آن ها دردناک شود.

پیشنهاد مشاور:درمان سریع افسردگی چگونه است؟

علت بروز این علائم افسردگی چیست؟

در حقیقت هیچ کس نمی داند که علائم افسردگی به چه دلایلی به وجود می آید. دانشمندان در زمان افسردگی تغییراتی را در برخی از مواد شیمیایی مغز و برخی هورمون ها مشاهده می کنند.

البته بعضی تحقیقات نشان می دهند که ژن های خاص ممکن است باعث ایجاد افسردگی بشود.


کمبود مواد شیمیایی

مغز از میلیاردها سلول عصبی ساخته شده است برای این که این سلول ها با یکدیگر در ارتباط باشند از ناقل عصبی استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که سه ناقل عصبی به نام های دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در هنگام افسردگی کم تر ترشح می شوند و به همین دلیل در انتقال پیام ها اختلال به وجود می آید و می تواند باعث ایجاد افسردگی شود.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که این کمبود هورمون در اثر افسردگی به وجود می آید یا باعث ایجاد افسردگی می شود؟

پاسخ به این سوال هنوز روشن نشده است ولی بسیاری از پزشکان به این نتیجه رسیده اند که داروهای ضد افسردگی این ناقل ها را افزایش می دهند.


نقش هورمون ها

وقتی افراد تحت فشار روانی قرار می گیرند هورمون های مختلفی در بدن ترشح می شوند و فرد را برای رویارویی با فشار روانی آماده می کنند.

پس از رفع شدن عامل اضطراب سطح هورمون ها به حالت عادی بر می گردد اما در زمان افسردگی میزان کورتیزول به حالت عادی بر نمی گردد.

مطلب پیشنهادی: علل افسردگی و چرا افسرده میشویم؟ والدین ما مقصر هستند یا محیط زندگی ما بد است؟

مرگ و رشد و نمو سلول های مغزی

فشار روانی و افسردگی علاوه بر تغییرات شیمیایی و هورمونی باعث تغییر در ساختار مغز نیز می شود. البته این تاثیرات زودگذر هستند. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که داروهای ضد افسردگی جلوی این تغییرات را می گیرند.

در جدول زیر علائم افسردگی به طور خلاصه ذکر شده است.

علائم افسردگی
نشانه های بروز
علائم روانی
 • بی حوصلگی
 • بی علاقگی به تفریحات گذشته
 • اضطراب
 • کرختی هیجانی
 • افکار دلسردکننده
 • اختلال در حافظه
 • اختلال در تمرکز
 • هذیان
 • توهم
 • فکر به خودکشی
علائم جسمانی

 • هرنوع اختلال در خواب
 • کند شدن فعالیت های جسمی و ذهنی
 • افزایش و کاهش شدید وزن
 • افزایش و کاهش شدید اشتها
 • خستگی
 • یبوست
 • بی میلی به رابطه جنسی
 • مشکل در نعوظ و عادت ماهانه

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره فردی همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.


تست افسردگی با پاسخ تحلیلی رایگان + راهکار درمانی

تست افسردگی با پاسخ تحلیلی رایگان + راهکار درمانی

تست افسردگی با پاسخ تحلیلی | این آزمون به شما کمک می کند تا بدانید لازم است چه جنبه هایی از زندگی خود را تغییر بدهید. در پایان آزمون پاسخ و بررسی آزمون قرار گرفته و راهکارهایی برای برخورد با افسردگی ذکر شده است.

افسردگی در زنان

افسردگی در زنان

افسردگی در زنان چگونه است؟ احتمال ایجاد افسردگی در خانم ها بیش تر از آقایان است و این اتفاق می تواند به چند دلیل باشد. 1- این اتفاق می تواند نشان دهنده این باشد که خانوم ها بهتر از آقایان احساسات خود را می پذیرند.

درمان افسردگی در خانه

درمان افسردگی در خانه

درمان افسردگی در خانه ممکن است؟ افراد زیادی با استفاده از برنامه های خودیاری به درمان خود می پردازند و موفق می شوند کافی است از مشاوران مرکز مشاوره ستاره در مورد این برنامه ها سوال کنید یا در این زمینه تحقیق کنید.

افسردگی در نوجوانی | علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ

افسردگی در نوجوانی | علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ

علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ و افسردگی در نوجوانی برای دختران و پسران اتفاق می افتد و سبب نگرانی این گروه از افراد و والدین آن ها می شود. شباهت های زیادی بین افسردگی افراد در سنین کم و سنین بالا وجود دارد، آن ها نیز دچار تغییرات روحی، کم خوابی، کمبود انرژی و عدم تمرکز می شوند ولی ابتدا باید به تفاوت های آن ها بپردازیم.

راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان

راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان

با راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان آشنا شوید. احساس ناراحتی، نگرانی یا خستگی برای مادران تازه متولد شده کاملاً معمول و طبیعی است. 80 درصد مادران این احساسات را برای یک یا دو هفته پس از تولد فرزند خود تجربه می کنند. این احساس کاملا طبیعی است و معمولاً در عرض چند هفته کمرنگ می شود.

افزایش وزن و اشتها و سردرد | علل و علائم افسردگی بی قاعده

افزایش وزن و اشتها و سردرد | علل و علائم افسردگی بی قاعده

افسردگی بی قاعده از رایج ترین انواع افسردگی که با علائم افزایش وزن و اشتها و سردرد بروز می کند. افسردگی بی قاعده زمانی به وجود می آید که بیمار وزن زیادی را اضافه می کند سردرد دارد و اشتهایش افزایش باید.

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد. وقتی زمستان فرا می رسد روزها کوتاه تر و هوا ابری می شود، برف و باران می بارد و روزها غمگین و خسته کننده می شوند و شادی و طراوت محیط از بین می رود. علائم این افسردگی می تواند ناراحت کننده و طاقت فرسا باشد و عملکرد روزانه را مختل کند.

11 نکته مثبت برای درمان سریع افسردگی

11 نکته مثبت برای درمان سریع افسردگی

در هنگام افسردگی فکر کردن به تغییرات مثبت غیر ممکن به نظر بیاید، شما ممکن است نسبت به هرتغییری بدبین بشوید یا انرژی لازم برای فعالیت را نداشته باشید ولی باید بدانید که درمان افسردگی ممکن است و گاهی می تواند به سرعت آن را درمان کرد.

مرکز مشاوره ستاره اولین مرکز مشاوره با سیستم کلینیکال درمانی در ایران
بهره گیری از تست ها و آزمون های عصب روانشناختی در زمینه درمان اختلالات
شناسایی سطوح تفاهم زوجین در زمان پیش از ازدواج
تشخیص و درمان اختلالات روان با استفاده روش های بدون دارو، دارودرمانی، روش های نوین بدون عوارض
مرکز مشاوره برتر در زمینه پژوهش های روانشناسی نوین با تالیف بیش از 100 کتاب، مقاله، نوشتار، همایش های ملی و بین المللی
ارائه خدمات حضوری، تلفنی و آنلاین در تمامی روزها و ساعات هفته و قابلیت تبدیل مشاوره به صورت دلخواه
جز مراکز برتر کانون مشاوران ایران
غرب تهران : 02122354282   شرق و مرکز تهران: 02188422495  شمال تهران: 02122247100
به خانواده بزرگ مرکز مشاوره ستاره زندگی خوش آمدید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...