افسردگی (از تشخیص تا درمان انواع)


افسردگی نوعی بیماری جسمانی و روانی است، همه ما در شرایطی احساس ناراحتی و بی حوصلگی را تجربه کرده ایم به طور مثال ممکن است بعد از یک شکست عاطفی مدتی غمگین بشویم، تنهایی را ترجیح بدهیم، گوشه گیر شویم، بدون دلیل خاصی گریه کنیم و موارد دیگر. 

افسردگی چیست؟

این علائم و رفتارها معمولا پس از چند روز از بین می روند. شاید ما فکر کنیم که افسرده شده ایم اما پزشکان این علائم را نشانه افسردگی نمی دانند. بعضی از افراد در طول افسردگی هیچ یک از این علائم را ندارند و فقط رفتار آن ها به طرز عجیبی تغییر می کند.

روی هر یک از موارد زیر کلیک کنید و مطالعه نماید.

فرآیند درمان افسردگی
تشخیص


شناسایی علل


درمان افسردگی
درمان شناختی رفتاری


گروه سنی
شرایط خاص
افسردگی کودک

افسردگی نوجوانافسردگی جوانبیکاری

افسردگی بزرگسال

پیش از ازدواج

ازدواج

افسردگی زنان
همه سنین


انواع افسردگی


اختلالات مرتبطدر حقیقت افسردگی حداقل چند هفته ادامه پیدا می کند و بر سلامت روانی و جسمی بیمار اثر شدیدتری می گذارد.

برای تشخیص این که شما بی حوصله هستید یا از افسردگی بالینی رنج می برید می توان به شدت این احساسات توجه کرد،افسردگی بالینی معمولا شدید تر است و مدت زمان طولانی تری ادامه پیدا می کند. 

اگر این حالت ها به قدری بر روی زندگی شما اثر بگذارند که به خودکشی فکر کنید یا زندگی شما مختل شود باید از روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید. حتما به یاد داشته باشید که افسردگی قابل درمان است.

پیشنهاد مشاور: مراقب و درمان افسردگی در خانه چگونه است؟

اگر از حضور در پیش دکتر خجالت می کشید یا احساس بدی به شما دست می دهد، می توانید با دوستانتان در رابطه با احساسات خود صحبت کنید، اینگونه متوجه می شوید که بقیه هم تجربه های زیادی از افسردگی دارند و تنها با گوش دادن به شما هم می توانند به شما کمک کنند.

البته امروزه مشاوره تلفنی مرکز مشاوره ستاره کار را آسان تر کرده و هرکسی می تواند در هر مکانی از کمک مشاور استفاده کند.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

واقعیت هایی در مورد افسردگی،

 • از هر چهار زن و از هر ده مرد، حداقل یک نفر دچار افسردگی است.
 • افسردگی در هر سنی ممکن است رخ بدهد.
 • خانم ها بیش تر از آقایان در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

تحقیقات نشان می دهد که آمار افسردگینسبت به گذشته افزایش یافته است. تنش های روانی که افراد روزانه تجربه می کنند می تواند بسیار استرس زا باشد و در دراز مدت باعث افسردگی افراد بشود. همچنین با نگاه به آمار طلاق، گرانی و بیکاری می توان این تنش های روزانه را بررسی کرد.

عامل دیگری که بر افسردگی تاثیر می گذارد محل زندگی شما است. تحقیقات نشان می دهند که افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند دو برابر کسانی که روستا نشین هستند از افسردگی رنج می برند.

افسردگی به عوامل دیگری مانند سن، جنسیت و تاهل هم بستگی دارد. در زمان بارداری احتمال ایجاد افسردگی در خانم ها افزایش می یابد، افسردگی پس از زایمان هم در خانم ها شایع است.

پیشنهاد روانشناس: آنچه باید در مورد افسردگی زنان بدانید.

خطر ابتلا به افسردگی در اثر طلاق، ورشکستگی، فوت عزیزان و بیماری افزایش می یابد ولی به هردلیلی که ایجاد شده باشد، زیر نظر متخصص قابل درمان است.

علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی متداول ترین علائم آن در متن زیر ذکر شده اند. علائم افسردگی به طور کلی به دو دسته روانی و جسمانی تقسیم می شود.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

علائم روانی افسردگی

احساس غم و بی حوصلگی

همه ی کسانی که به افسردگی دچار می شوند احساس غم و بی حوصلگی پیدا نمی کنند. بعضی ها می گویند که خالی از هرگونه احساسی شده اند و برخی ها فقط دچار تغییرات جسمانی می شوند.

احساس غم و افسردگی ممکن است در بعضی از افراد بسیار شدید باشد و تمام زندگی آن ها را بهم بریزد.


تغییرات روزمره

در بعضی از افراد افسردگی در صبح بسیار شدید است و در طی روز کاهش می یابد.


عدم وجود لذت

افسردگی ممکن است باعث شود که دیگر از تفریحات همیشگی خود لذت نبرید، در این حالت روزهای بد خیلی بیش تر از روزهای خوب هستند و شب ها احساس غم و بی حوصلگی در افراد شدت می گیرد.


اضطراب

وقتی افراد در شرایط نگران کننده ای قرار می گیرند و دچار اضطراب می شوند مغز آن ها هورمون آدرنالین ترشح می کند و این احساسات پس از مدتی از بین می روند ولی در طول افسردگی این احساسات از بین نمی رود.

بعضی از افراد روز خود را با اضطراب شروع می کنند، این احساس ممکن است ناشی از غم و بی حوصلگی باشد برای همین دیده می شود که افرادی که اضطراب دارند زودرنج و عجول می شوند.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

کرختی هیجانی

همان طور که قبلا هم اشاره شد، برخی از افراد در زمان افسردگیاحساس می کنند که از احساس خالی هستند. 

این افراد حتی نمی توانند گریه بکنند و ممکن است احساس کنند که به این دنیا تعلق ندارند و جزئی از آن نیستند.

 در این شرایط افراد از نزدیک ترین کسان خود هم فاصله می گیرند.


افکار دلسرد کننده

افسردگی باعث می شود که نگاه افراد به دنیای اطرافشان تغییر کند. ممکن است در این شرایط افراد خود را بخاطر مشکلاتشان سرزنش کنند و تلاش ها و موفقیت های خود را نادیده بگیرند، در این شرایط اتفاقات بد بزرگ تر از چیزی که هستند به نظر می آیند و زندگی فرد را مختل می کنند.

در این وضعیت است که افراد جزئیات منفی را می بینند ولی کلیات مثبت را نادیده می گیرند. مثلا اگر این افراد در مسابقه مقام دوم را کسب کنند بجای شادی و جشن گرفتن ناراحت می شوند که مقام اول را کسب نکرده اند.

این نوع افکار باعث ایجاد حس بی ارزشی و مفید نبودن در فرد می شود و روز به روز شدت بیش تری پیدا می کند.


اختلال در تمرکز

اگر به طور مداوم تحت فشار و اضطراب قرار بگیرید تمرکز بر روی مطالب برای شما سخت می شود. از طرف دیگر، برای به یاد آوردن اتفاقات باید بتوانید تمرکز کنید برای همین اضطراب به حافظه آسیب می زند. این امر می تواند به حدی جدی باشد که با زوال عقل اشتباه گرفته شود.


هذیان

 اگر افسردگی ادامه پیدا کند ممکن است ارتباط بیمار با دنیای خارج قطع شود. هذیان فقط در افسردگی خیلی شدید روی می دهد و به شدت نادر است.

هذیان به شکل های مختلفی خودش را نشان می دهد، فردی ممکن است فکر کند که مرده است، دیگری ممکن است گمان کند که توسط پلیس مخفی کنترل می شود و موارد دیگر.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

توهم

هذیان در حقیقت به معنای افکار غیرواقعی است، ولی توهم شامل صداها یا تصاویری می شود که فرد تصور می کند آن ها را می بیند و می شنود ولی در واقعیت اینگونه نیست.

توهم باعث می شود که بیماران احساس کنند کسی با آن ها حرف می زند و حتی در مواردی آن ها را مورد سرزنش قرار می دهد. در موارد نادرتر افراد چیزهایی را می بینند که کسی نمی بیند حتی ممکن است بویی را استشمام کنند که وجود خارجی ندارد. توهم قبل از خواب و بعد از خواب شایع تر است.


تکانه های خودکشی

وقتی افراد در افسردگی فرو می روند مدام به گذشته بد خود فکر می کنند و امیدی هم به بهبود آینده ندارند. در ذهن آن ها به نظر می رسد که دلیلی برای زندگی کردن وجود ندارد و بهتر است که خود را بکشند. بیش تر کسانی که به افسردگی مبتلا می شوند به خودکشی هم فکر می کنند و بسیاری از آن ها به این امید به رختخواب میروند که دیگر بیدار نشوند.

بسیاری از افراد هم به این نتیجه می رسند که به دلیل تاثیری که مرگ آن ها بر خانواده و اطرافیان می گذارد نمی توانند دست به خودکشی بزنند. اگر حتی به صورت گذری به خودکشی فکر می کنید با متخصص، روانشناس، دوستان و خانواده خود در میان بگذارید و مطمئن باشید که افسردگی شما قابل درمان است و می توانید از زندگی خود لذت ببرید.


علائم جسمانی و فیزیکی افسردگی

افسردگی می تواند شامل علائم جسمی مختلفی باشد افراد مختلف معمولا در طول افسردگی احساس می کنند که دچار بیماری جسمی شده اند زیرا ضعف جسمی را تجربه می کنند و درد می کشند.


اختلال در خواب

این اختلال باعث ایجاد حس خستگی در بیماران می شود، افرادی که دچار این اختلال می شوند صبح ها بسیار زود بیدار می شوند و نمی توانند بخوابند. 

در شرایطی دیگر ممکن است بیماران به دلیل اضطراب زیادی که تجربه می کنند مدام از خواب بیدار شوند.


کندی فعالیت های ذهنی و جسمی

اگر افسرده شده باشید ممکن است احساس کنید که توانایی انجام هیچ کاری را ندارید و انجام کارهای روزمره برای شما سخت می شود. در این شرایط به نظر می رسد که همه چیز به آرامی می گذرد این کندی حتی ممکن است به لحن صحبت کردن شما هم سرایت کند.

کندی در فعالیت های بدن باعث می شود که فرد یبوست را تجربه کند، زمان عادت ماهانه نیز در خانم ها هم عقب می افتد.

افسردگی جسمی فیزیکی روانی و علائم افسردگی

بی اشتهایی

در طول افسردگی ممکن است افراد دیگر احساس گرسنگی پیدا نکنند. در برخی از افراد که افسردگی حاد را تجربه می کنند حتی آشامیدن هم قطع می شود و به همین دلیل افراد وزن زیادی را از دست می دهند.


علائم جسمی معکوس

بعضی از افراد در دوران افسردگی علائمی برعکس نشان می دهند به طور مثال پرخوری می کنند، بیش از اندازه می خوابند و یا اضافه وزن پیدا می کنند. این علائم به همراه بی حوصلگی و کسلی ممکن است از علائم افسردگی باشد.


سایر علائم جسمانی

درد در ناحیه سر، سینه و شکم می تواند از نشانه های افسردگی باشد. خیلی وقت ها افرادی که فکر می کنند بیماری قلب دارند در حقیقت دچار افسردگی هستند و دردی که تجربه می کنند به همین دلیل است.


روابط جنسی

بسیاری از افراد پس از ابتلا به افسردگی علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهند. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در بعضی از شرایط افراد از خودشان احساس تنفر دارند برای همین نمی توانند آرامش خود را در طول رابطه جنسی حفظ کنند. در شرایطی دیگر افراد به دلیل احساس خستگی و کرختی تمایلی به ایجاد رابطه جنسی ندارند.

به همین دلیل مردها ممکن است مشکل نعوظ و خانم ها مشکل خشکی واژن را تجربه کنند و رابطه برای آن ها دردناک شود.

پیشنهاد مشاور:درمان سریع افسردگی چگونه است؟

علت بروز این علائم افسردگی چیست؟

در حقیقت هیچ کس نمی داند که علائم افسردگی به چه دلایلی به وجود می آید. دانشمندان در زمان افسردگی تغییراتی را در برخی از مواد شیمیایی مغز و برخی هورمون ها مشاهده می کنند.

البته بعضی تحقیقات نشان می دهند که ژن های خاص ممکن است باعث ایجاد افسردگی بشود.


کمبود مواد شیمیایی

مغز از میلیاردها سلول عصبی ساخته شده است برای این که این سلول ها با یکدیگر در ارتباط باشند از ناقل عصبی استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که سه ناقل عصبی به نام های دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در هنگام افسردگی کم تر ترشح می شوند و به همین دلیل در انتقال پیام ها اختلال به وجود می آید و می تواند باعث ایجاد افسردگی شود.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که این کمبود هورمون در اثر افسردگی به وجود می آید یا باعث ایجاد افسردگی می شود؟

پاسخ به این سوال هنوز روشن نشده است ولی بسیاری از پزشکان به این نتیجه رسیده اند که داروهای ضد افسردگی این ناقل ها را افزایش می دهند.


نقش هورمون ها

وقتی افراد تحت فشار روانی قرار می گیرند هورمون های مختلفی در بدن ترشح می شوند و فرد را برای رویارویی با فشار روانی آماده می کنند.

پس از رفع شدن عامل اضطراب سطح هورمون ها به حالت عادی بر می گردد اما در زمان افسردگی میزان کورتیزول به حالت عادی بر نمی گردد.

مطلب پیشنهادی: علل افسردگی و چرا افسرده میشویم؟ والدین ما مقصر هستند یا محیط زندگی ما بد است؟

مرگ و رشد و نمو سلول های مغزی

فشار روانی و افسردگی علاوه بر تغییرات شیمیایی و هورمونی باعث تغییر در ساختار مغز نیز می شود. البته این تاثیرات زودگذر هستند. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که داروهای ضد افسردگی جلوی این تغییرات را می گیرند.

در جدول زیر علائم افسردگی به طور خلاصه ذکر شده است.

علائم افسردگی
نشانه های بروز
علائم روانی
 • بی حوصلگی
 • بی علاقگی به تفریحات گذشته
 • اضطراب
 • کرختی هیجانی
 • افکار دلسردکننده
 • اختلال در حافظه
 • اختلال در تمرکز
 • هذیان
 • توهم
 • فکر به خودکشی
علائم جسمانی

 • هرنوع اختلال در خواب
 • کند شدن فعالیت های جسمی و ذهنی
 • افزایش و کاهش شدید وزن
 • افزایش و کاهش شدید اشتها
 • خستگی
 • یبوست
 • بی میلی به رابطه جنسی
 • مشکل در نعوظ و عادت ماهانهآیا سکته مغزی می تواند باعث افسردگی شود؟

آیا سکته مغزی می تواند باعث افسردگی شود؟

درمان افسردگی بعد از سکته مغزی چیست؟ آیا سکته مغزی می تواند باعث افسردگی شود؟ هر سال حدود 795000 نفر در ایالات متحده دچار سکته مغزی می شوند. باوجود اینکه بیش از 82 درصد از این افراد زنده می مانند، بسیاری از آن ها در طول توانبخشی با مشکلات مختلفی مواجه می شوند.
افسردگی اساسی چیست؟ + درمان قطعی افسردگی در خانه

افسردگی اساسی چیست؟ + درمان قطعی افسردگی در خانه

افسردگی اساسی چیست؟  افسردگی اساسی (Major Depressive Disorder) که معمولا به عنوان افسردگی یا افسردگی بالینی شناخته می شود، در اثر عدم تعادل شیمیایی در مغز ایجاد شده و باعث می شود احساس ضعف داشته یا علاقه خود را نسبت به چیزهایی که زمانی از آن ها لذت می بردید از دست بدهید.
افسردگی مالیخولیایی، نشانه ها، نحوه تشخیص و درمان

افسردگی مالیخولیایی، نشانه ها، نحوه تشخیص و درمان

افسردگی یا ملانکولیک   نوعی از افسردگی می باشد که در آن تمام علائم افسردگی اساسی وجود داشته باشد اما علائم آن در بعضی از موارد شدیدتر می شود. روانشناسان این نوع افسردگی را  افسردگی زیستی نیز می نامند.
افسردگی پنهان| نشانه های افسردگی پنهان که نمی دانید

افسردگی پنهان| نشانه های افسردگی پنهان که نمی دانید

نشانه های افسردگی پنهان چه چیزهایی می باشد؟ یکی از شایع ترین بیماری های روحی و روانی، افسردگی می باشد. برخی از افراد به خاطر مسائل فرهنگی و ترس از انگ خوردن یا از دست دادن موقعیت شغلی، سعی در مخفی کردن افسردگی شان از دیگران دارند، این در حالی است که اگر این اختلال به موقع شناسایی نشود و مورد درمان ق...
ازدواج با فرد افسرده| حل سریع افسردگی

ازدواج با فرد افسرده| حل سریع افسردگی

ازدواج با فرد افسرده می تواند زندگی مشترک را با چالش های عمیقی رو به رو سازد. به طور معمول، هر چه افسردگی فرد بیشتر و عمیق تر باشد، رفتارهای روزمره او نیز مانند عملکرد شغلی و خانوادگی با آسیب هایی رو به رو خواهد شد در این شرایط زندگی با سایر اعضای خانواده سخت تر می شود و ممکن است بر رابطه میان تمام...
همه چیز درباره افسردگی پس از خیانت همسر

همه چیز درباره افسردگی پس از خیانت همسر

افسردگی پس از خیانت مشکلی است که بسیاری از زوجین را درگیر خود می کند و ممکن است باعث طلاق یا اختلال میان زوجین شود، اگر پس از خیانت زوجین با مشاور مشورت نکنند ممکن است با افسردگی پس از خیانت مواجه شوند. در این مقاله راه های کنار آمدن و درمان افسردگی پس از خیانت ذکر شده است.
آیا نوروفیدبک درمانی موثر برای افسردگی است؟

آیا نوروفیدبک درمانی موثر برای افسردگی است؟

همانطور که می دانید افسردگی نوعی بیماری خاموش اما ویران گر است که ابتلا به آن زندگی فرد را تحت الشعاع قرار خواهد داد. اگر به افسردگی مبتلا باشید در اکثر مواقع ناراحت و بی حوصله هستید اما بقیه افراد در جریان حال و هوای شما نیستند و علت این بی حالی را دائما جویا می شوند. یکی از بهترین درمان نوروفیدبک...
افسردگی بعد از طلاق چه بلایی سر شما می آورد+ درمان

افسردگی بعد از طلاق چه بلایی سر شما می آورد+ درمان

طلاق رویدادی است که در جامعه مدرن امروزی بسیار افزایش پیدا کرده و به مانند قبل دیگر یک تابو محسوب نمی شود و افراد پذیرش بیشتری نسبت به این امر پیدا کرده اند. بسیاری از افراد پس از طلاق دچار افسردگی می شوند. در این مقاله به بررسی  افسردگی بعد از طلاق پرداخته شده است.
افسردگی در مردان| علائمی که نباید نادیده بگیرید

افسردگی در مردان| علائمی که نباید نادیده بگیرید

مردان و زنان ممکن است در دوره ای از زندگی دچار افسردگی شوند. افسردگی یک بیماری جدی است که بر نحوه تفکر، احساس و عمل فرد تأثیر می گذارد. در این مقاله به راه های درمان، علائم و علل  افسردگی در مردان می پردازیم.
در مورد سندرم افسردگی بعد از شکست عشقی چه می دانید؟ | علل تا درمان

در مورد سندرم افسردگی بعد از شکست عشقی چه می دانید؟ | علل تا درمان

یکی از دردناک ترین اتفاقاتی که ممکن است فرد با آن مواجه شود شکست عشقی می باشد و افسردگی بعد از شکست از شایع ترین پیامدهای آن می باشد، بعد از این که فرد دچار شکست عشقی می شود ناراحتی و تنهایی سراغ او می آید که بسیار برای او آزار دهنده می باشد. در این مقاله به بررسی  نشانه ها و راه های درمان افسر...
هرچیزی که باید در مورد سایکوز یا روان پریشی پس از زایمان بدانید

هرچیزی که باید در مورد سایکوز یا روان پریشی پس از زایمان بدانید

داشتن یک نوزاد جدید یک  اتفاق شگفت انگیز در زندگی می باشد اما گاهی اوقات می تواند تأثیر زیادی بر سلامت روان والدین داشته باشد. به هر حال، زایمان یک حادثه مهم در زندگی بوده و دارای پیامدهای جسمی و عاطفی زیادی می باشد. یکی از این مشکلات سایکوز یا روان پریشی پس از زایمان می باشد که می تواند به ماد...
بایدها و نبایدهای ارتباط با فرد افسرده

بایدها و نبایدهای ارتباط با فرد افسرده

دانستن اینکه در ارتباط با فرد افسرده است چه بگوییم یا نگوییم همیشه آسان نیست. بسیاری از افراد هنگامی که کنار این افراد قرار می گیرند نگران و ناراحت می شوند و نمی توانند به خوبی با آن ها ارتباط برقرار کنند. در این مقاله در مورد ارتباط با فرد افسرده نکات مهمی را ارائه می دهیم.
درمان افسردگی با مراجعه به روانشناس یا روانپزشک

درمان افسردگی با مراجعه به روانشناس یا روانپزشک

روان شناس و روانپزشک هر دو در زمینه سلامت روان فعالیت می کنند. بسیاری از افراد برای  درمان افسردگی از روان شناس و روانپزشک کمک می گیرند. در این مقاله نکاتی که روانشناسان و روانپزشکان در طول درمان ذکر می کنند آورده شده است.
فواید خرید درمانی و رهایی از افسردگی و اضطراب

فواید خرید درمانی و رهایی از افسردگی و اضطراب

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که چیزی خریده باشید و به آن احتیاجی نداشته باشید؟ آیا احساس خوبی از داشتن آن دارید؟ آیا زمانی که دچار استرس می شوید بیشتر خرید می کنید؟ یکی از روش های  کاهش استرس خرید درمانی یا Retail therapy می باشد که بسیاری از افراد به صورت  ناخودآگاه و یا به طور...
چگونه با شمشیر شادی افسردگی را از پای درآورید؟

چگونه با شمشیر شادی افسردگی را از پای درآورید؟

افراد بسیاری هستند که نمی توانند مسائل و مشکلات زندگی خود را به درستی حل کنند و قادر نیستند  استرس و افسردگی را تحمل کنند، در این مقاله راه هایی برای مقابله با افسردگی و شاد بودن آورده شده است.
افسردگی بی دلیل چیست؟ آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

افسردگی بی دلیل چیست؟ آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

آیا افسردگی بی دلیل وجود دارد؟ افسردگی دلایل زیادی دارد که درک آن ها می تواند دشوار باشد. در برخی موارد، افسردگی می تواند با تجربه های دردناک زندگی فرد مرتبط باشد، مانند از دست دادن و فوت دیگران یا رویدادهای آسیب زا می باشد.
افسردگی و اضطراب قبل از ازدواج و عروسی و روش های غلبه

افسردگی و اضطراب قبل از ازدواج و عروسی و روش های غلبه

افسردگی در دوران نامزدی و پس از آن نیاز به بررسی است. اما فقط افسردگی نیست نگرانی و اضطراب قبل از ازدواج هم به سختی های آن می افزاید. تصور می شود که خرید خانه و ازدواج دو مورد از استرس آورترین و در عین حال مهیج ترین اتفاقات زندگی است. بنابراین این دو واقعه به فاصله کم از یکدیگر قطعاً حتی بر روحیه قو...
11 واقعیت عجیب که باید در مورد افسردگی بدانید

11 واقعیت عجیب که باید در مورد افسردگی بدانید

باورهای نادرست در مورد عوارض و خطرات افسردگی وجود دارد. برخی غم و اندوه را با افسردگی اشتباه می گیرند. باورهای اشتباه در مورد افسردگی می تواند به شدت آن بیافزاید. اطلاع از این موارد می تواند به بهبود زودتر روحیه شما کمک کند.
افسردگی پس از طلاق و جدایی را درمان کنیم

افسردگی پس از طلاق و جدایی را درمان کنیم

روش های درمان افسردگی پس از طلاق و جدایی توضیح داده شده است. تنظیم زندگی پس از طلاق ممکن است چند هفته یا حتی سال ها طول بکشد. در طی این مدت، افراد احساسات متفاوتی را تجربه می کنند، همچنین ممکن است در خطر ابتلا به برخی از اختلالات، از جمله اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی قرار بگیرند.
افسردگی یائسگی | تشخیص و درمان افسردگی زنان

افسردگی یائسگی | تشخیص و درمان افسردگی زنان

برخی به غلط تصور می کنند که حالات روحی که پیش از یائسگی تجربه می کنند عادی است، اماعلائم افسردگی یائسگی را نباید نادیده بگیرید. یائسگی باعث قائدگی  غیرطبیعی، نوسانات نامنظم در سطح هورمون ها و بی خوابی می گردد. این امر همچنین برای بسیاری از افراد گرگرفتگی ناخوشایندی ایجاد می کند.
افسردگی در مردان | درمان و جلوگیری از سکته قلبی

افسردگی در مردان | درمان و جلوگیری از سکته قلبی

افسردگی در مردان یک بیماری شایع روانی است که باعث تغییر در خلق و خو، احساس مداوم غم و اندوه ، عدم علاقه یا لذت می شود و می تواند نحوه تفکر و عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهد. افسردگی می تواند در زندگی روزمره افراد تداخل ایجاد کند و بر سلامت جسمانی، روابط با افراد دیگر و کار آن ها تأثیر منفی بگذارد.
کار با فضای مجازی باعث افسردگی می شود | اعتیاد به اینترنت

کار با فضای مجازی باعث افسردگی می شود | اعتیاد به اینترنت

آیا کار با فضای مجازی و یا اعتیاد به اینترنت سبب افسردگی می شود؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام، واتساپ و بسیاری از شبکه های اجتماعی دیگر باعث افزایش افسردگی و تنهایی افراد می شوند.
افسردگی جوانان در مدرسه و دانشگاه

افسردگی جوانان در مدرسه و دانشگاه

افسردگی جوانان در مدرسه و دانشگاه می تواند آسیب های جدی را به آینده آن ها وارد کند. اختلال افسردگی در نوجوانان و جوانان خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد و مانند هر اختلال دیگری بر تمام جنبه های زندگی آن ها تاثیر می گذارد.
افسردگی پس از جراحی و عمل بینی | تشخیص تا درمان

افسردگی پس از جراحی و عمل بینی | تشخیص تا درمان

تشخیص و درمان افسردگی پس از جراحی و عمل بینی بسیار ضروری است. بهبودی پس از عمل جراحی ممکن است زمان بر بوده و ناراحتی و نگرانی به همراه داشته باشد. بسیاری از مردم پس از جراحی امیدوار هستند که به زودی بهبود پیدا می کنند. با این حال، گاهی اوقات افراد پس از جراحی دچار افسردگی می شوند.
علائم افسردگی در جوانان | چگونه جوان افسرده را نجات دهیم

علائم افسردگی در جوانان | چگونه جوان افسرده را نجات دهیم

علائم افسردگی در جوانان چیست و چگونه می توان تشخیص داد؟ همان طور که در مورد افسردگی توضیح داده شد. اختلال افسردگی در زندگی فرد تاثیر زیادی دارد و فرد در این دوره دچار آسیب های کارکردی می شود یعنی نمی تواند از پس کارهای عادی خود بر بیاید.
افسردگی قبل از پریود و قائدگی در زنان و مردان | سندرم پیش از قاعدگی

افسردگی قبل از پریود و قائدگی در زنان و مردان | سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) نوعی اختلال است که بر   احساسات، سلامت جسمی و رفتار زنان در طی روزهای خاصی از چرخه قاعدگی، به طور کلی درست قبل از قاعدگی، تأثیر می گذارد. افسردگی قبل از پریود و قائدگی در زنان و مردان چیست؟
علائم و درمان افسردگی نوجوانان دختر و پسر جوان

علائم و درمان افسردگی نوجوانان دختر و پسر جوان

علائم و درمان افسردگی نوجوانان دختر و پسر جوان چیست؟ چگونه می توانید به نوجوانان دختر و پسر افسرده کمک کرد؟ در ابتدا مطمئن باشید که افسردگی در هر نوعی قابل درمان و کنترل است، البته ممکن است در کنار روش های درمانی مختلف مانند درمان شناختی رفتاری، نیاز باشد که از دارو درمانی نیز استفاده گردد.
افسردگی و اضطراب در دوران بارداری و آسیب به جنین

افسردگی و اضطراب در دوران بارداری و آسیب به جنین

بسیاری از ما فکر می کنیم که دوران بارداری بسیار راحت و لذت بخش است اما  تقریبا از هر 5 زن باردار یکی از آن ها درگیر افسردگی در دوران بارداری یا پس از زایمان می شوند. البته این افسردگی و اضطراب به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و کاملا قابل درمان است.
افسردگی دو قطبی چیست و چرا تشخیص آن دشوار است؟

افسردگی دو قطبی چیست و چرا تشخیص آن دشوار است؟

بعضی از افراد  در بین افسردگی و وجد نشاط در نوسان هستند . اختلال دوقطبی (bipolar) به دو دسته تقسیم می شود دسته اول شامل افرادی می شود که نوسانات خلقی عمده بین مانیا (برعکس حالت افسردگی که در طی آن انرژی فرد بسیار زیادی می شود) و افسردگی را تجربه می کنند.
بهترین راه های درمان افسردگی جوانان و کمک به جوان افسرده

بهترین راه های درمان افسردگی جوانان و کمک به جوان افسرده

ممکن است والدین افراد افسرده احساس کنند که نمی توانند به فرزند خود کمک کنند و اوضاع او را بهبود ببخشند. افسردگی می تواند حتی والدین را هم به سمت افسردگی بکشاند. در این مقاله چند نکته که به بهبود حال جوانان و فرزندان افسرده کمک می کند ذکر شده است.
کمک به دوست و همسر افسرده چگونه ممکن است؟

کمک به دوست و همسر افسرده چگونه ممکن است؟

اگر نیاز دارید تا دوست افسرده و یا همسر افسرده خود را درمان کنید، حتما مطالعه کنید. تشخیص این که چه کسی افسرده است و نیاز به حمایت دارد گاهی اوقات بسیار آسان است. شاید فکر کنید که کمک شما به این افراد ارزش خاصی ندارد ولی با کمک شما فرد ممکن است  از خودکشی یا آسیب زدن به خودش دست بکشد.
برنامه برای غلبه بر افسردگی در خانه

برنامه برای غلبه بر افسردگی در خانه

برنامه برای غلبه بر افسردگی در خانه توسط روانشناس ارائه شده است. در هنگام افسردگی شما می توانید بزرگ ترین دشمن خودتان باشید. در حقیقت شما خودتان را به خوبی میشناسید و می دانید  چگونه می توانید حال خود را بهبود ببخشید ولی این کار را نمی کنید.
دسته بندی افسردگی در روانشناسی

دسته بندی افسردگی در روانشناسی

افسردگی در رشته های روانشناسی ، روانپزشکی و غیره دسته بندی های گوناگونی دارد. در این مطلب به بررسی انواع دسته بندی  افسردگی در روانشناسی پرداخته شده است.
اختلال افسردگی دائم و شدید

اختلال افسردگی دائم و شدید

علائم؛ تشخیص و درمان اختلال افسردگی دائم و شدید آشنا شوید. افسردگی عمده می تواند بر ساختار های ذهنی شما تاثیر گذاشته و افکار خودکشی را در افراد زنده کند. شناسایی و درمان این نوع افسردگی نجات بخش زندگی افراد خواهد بود.
اندیشه های افسرده را در جوی آب بریزید!

اندیشه های افسرده را در جوی آب بریزید!

اندیشه های افسرده و احساس افسردگی یک مشکل دوگانه ایجاد می کنند افراد از یک سو افسرده می شوند و از سویی دیگر اندیشه های منفی بر وخامت حال آن ها می افزاید.
روش های درمان افسردگی | با دارو و بدون دارو | درمان سریع | عوارض

روش های درمان افسردگی | با دارو و بدون دارو | درمان سریع | عوارض

روش های درمان افسردگی متنوع و تفاوت است و به نوع و شدت اختلال بستگی دارد. تمامی روش های درمانی در این مطلب ارائه شده است. این روش ها شامل:  روش شناختی درمانی، دارو درمانی، نوروفیدبک و بدون دارو، خانواده درمانی، زوج درمانی، روانکاوی و غیره است.
آیا هر کس ناراحت باشد افسرده است؟

آیا هر کس ناراحت باشد افسرده است؟

آیا تفاوت میان افسردگی و اندوه را  می دانید؟ همیشه مراجعینی داشتم که فکر می کردند فقط ناراحت هستند در حالی که افسرده بودند و مراجعینی هم داشتم که فکر می کردند افسرده هستند در حالی که تنها ناراحت و غمگین بودند.
بیماری افسردگی ، شتری که در خانه همه می خوابد

بیماری افسردگی ، شتری که در خانه همه می خوابد

بیماری افسردگی بسیار همه گیر است هنرمندان، بازیگران، خواننده ها و سیاست مدارهای زیادی را می توان نام برد که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند حتی کمدین بزرگ آمریکایی رابین ویلیامز یا مرلین مونرو ،مهم ترین بازیگر قرن بیستم آمریکا، نیز با افسردگی دست و پنجه نرم می کردند.
معتبر ترین تست افسردگی با پاسخ تحلیلی رایگان + راهکار درمانی

معتبر ترین تست افسردگی با پاسخ تحلیلی رایگان + راهکار درمانی

تست افسردگی دکتر هلاکویی. تست افسردگی با جواب. این آزمون به شما کمک می کند تا بدانید لازم است چه جنبه هایی از زندگی خود را تغییر بدهید. در پایان آزمون پاسخ و بررسی آزمون قرار گرفته و راهکارهایی برای برخورد با افسردگی ذکر شده است.
افسردگی در نوجوانی | علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ

افسردگی در نوجوانی | علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ

علائم و درمان افسردگی دوران بلوغ و  افسردگی در نوجوانی برای دختران و پسران اتفاق می افتد و سبب نگرانی این گروه از افراد و والدین آن ها می شود. شباهت های زیادی بین افسردگی افراد در  سنین کم و سنین بالا وجود دارد، آن ها نیز دچار تغییرات روحی، کم خوابی، کمبود انرژی و عدم تمرکز می شوند.
جدیدترین و پرمصرف ترین داروی ضد افسردگی

جدیدترین و پرمصرف ترین داروی ضد افسردگی

با جدیدترین و پرمصرف ترین داروی ضد افسردگی آشنا شوید.این داروها چه عوارضی دارد و تا چه مدتی باید مصرف شود.  آیا باید نگران عوارض این داروها بود؟نحوه اثر گذاری داروی ضد افسردگی چگونه است؟میانسرین (Mianserin)ا ترازودون (Trazodone) میرتازاپین (mirtazapine) ...
راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان

راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان

با راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان آشنا شوید.  احساس ناراحتی، نگرانی یا خستگی برای مادران تازه متولد شده کاملاً معمول و طبیعی است. 80 درصد مادران این احساسات را برای یک یا دو هفته پس از تولد فرزند خود تجربه می کنند . این احساس کاملا طبیعی است و معمولاً در عرض چند هفته کمرنگ می شود.
اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی آمد. وقتی زمستان فرا می رسد روزها کوتاه تر و هوا ابری می شود، برف و باران می بارد و روزها غمگین و خسته کننده می شوند و شادی و طراوت محیط از بین می رود. علائم این افسردگی می تواند ناراحت کننده و طاقت فرسا باشد و عملکرد روزانه را مختل کند.
افسردگی در زنان

افسردگی در زنان

افسردگی در زنان چگونه است؟ احتمال ایجاد افسردگی در خانم ها بیش تر از آقایان است و این اتفاق می تواند به چند دلیل باشد. 1- این اتفاق می تواند نشان دهنده این باشد که  خانوم ها بهتر از آقایان احساسات خود را می پذیرند.
درمان افسردگی در خانه

درمان افسردگی در خانه

درمان افسردگی در خانه ممکن است؟ افراد زیادی با استفاده از برنامه های خودیاری به درمان خود می پردازند و موفق می شوند کافی است از مشاوران مرکز مشاوره ستاره در مورد این برنامه ها سوال کنید یا در این زمینه تحقیق کنید.
11 نکته مثبت برای درمان سریع افسردگی

11 نکته مثبت برای درمان سریع افسردگی

در هنگام افسردگی فکر کردن به تغییرات مثبت غیر ممکن به نظر بیاید، شما ممکن است نسبت به هرتغییری  بدبین بشوید یا انرژی لازم برای فعالیت را نداشته باشید ولی باید بدانید که درمان افسردگی ممکن است و گاهی می تواند به سرعت آن را درمان کرد.
آیا احساس تنهایی می کنید؟

آیا احساس تنهایی می کنید؟

احساس تنهایی یک واکنش هیجانی است. فردی که قادر نیست با دیگران ارتباط برقرار کند احساس می کند که از دیگران جدا شده است  و نمی تواند احساسات خوشایند ، ناخوشایند ، ترس ها و نگرانی های خود را با ما در میان بگذارید.