خشونت و پرخاشگری (زمین گیر شدن یا زمین گیر کردن؟)


خشونت و پرخاشگری موضوعی است که هر فردی در زندگی خود با آن برخورد می کند و تا حدودی با آن آشنا است، بدین صورت که یا خود اقدام به خشونت کرده است یا از سمت کسی مورد رفتارهای خشونت آمیز قرار گرفته است.

خشونت و پرخاشگری چیست

خشونت و پرخاشگری به رفتار یا مجموعه ای از رفتارها گفته می شود که به منظور آسیب رساندن به فرد برای رسیدن به خواسته مشخصی شکل می گیرد.

البته این ویژگی مختص انسان ها نیست و این رفتار بین موجودات دیگر نیز رایج است. 

نکته مهم در ارتباط با خشونت و پرخاشگری، آسیب هایی است که این رفتارها به همراه دارند، زیرا این رفتارها در حیوانات باعث بقای آن ها می شود ولی در زندگی فردی واجتماعی انسان پیامدهای مخربی را به دنبال دارد.

خشونت و پرخاشگری در رفتار انسان بیش تر بر اساس یادگیری به وجود می آید.

خشونت و پرخاشگری

 به عبارتی دیگر انسان با مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه در اطرافیان خود یاد می گیرد که در یک سری از شرایط، رفتارهای خشونت آمیز از خودش نشان بدهد. از طرفی فرد می تواند یاد بگیرد که آرامش خودش را حفظ کند.

به یاد داشته باشید که:

عدم خشونت یکی از ملاک های رشد و بالندگی شخصیتی در افراد است.

این بدین معنی است که هرچقدر فرد به رشد بیش تری در زمینه های اجتماعی و معنوی برسد، رفتارهای خشونت آمیز او کاهش می یابد و سعی می کند مشکلات را از طریق صحبت و منطق حل می کند.

در واقع نمی توان فردی را یافت که هیچ وقت عصبانی نشود ولی مدیریت خشم باعث ایجاد زمینه ها و مسیرهای سالم برای ابراز این خشونت می گردد.

رفتارهای خشونت آمیز علاوه بر صدمه به دیگران به خود فرد نیز آسیب وارد می کند، فرد معمولا پس از رفتارهای پرخاشگرانه پشیمان می شود.

خشونت و پرخاشگری

متاسفانه، فردی که دارای رفتار خشونت آمیز نباشد اگر در محیطی پر از خشونت و پرخاشگری قرار بگیرد نمی تواند از خود دفاع کند و به شدت آسیب می بیند.

اغلب افراد در دوره ای از زندگی خود خشونت را تجربه می کنند اما با کسب اطلاع و رشد فردی خشونت خود را کنترل و کاهش می دهند.

افرادی که دارای رفتاری عاری از خشونت هستند، از زندگی بهتری برخوردارند.

 البته خشم هیچگاه از بین نمی رود ولی می توان آن را به حداقل رساند و در زمینه های موثر و سازنده از آن استفاده کرد.


10 راه های مقابله با عصبانیت شوهر| نجات زندگی مشترک

10 راه های مقابله با عصبانیت شوهر| نجات زندگی مشترک

خشم یک احساس قدرتمند است که اگر تحت کنترل نباشد می تواند به احساسات طرف مقابل آسیب برساند، بنابراین مقابله با عصبانیت شوهر سخت می باشد. عصبانیت ممکن است باعث شود شما صبر خود را از دست داده و چیزهای ناپسندی را به شریک زندگی خود بگویید که برای همیشه به رابطه آسیب برساند. اگر در چنین موقعیتی هستید، این مقاله را بخوانید تا در مورد روش‌های موثر مقابله با شوهر یا همسر عصبانی را یاد بگیرید.

نکاتی در برخورد با کودکان لجباز که کسی به شما نمی گوید

نکاتی در برخورد با کودکان لجباز که کسی به شما نمی گوید

با کودکان لجباز چطور باید برخورد کرد؟ معمولا والدین در برخورد با کودکان لجباز احساس شکست می کنند زیرا کودکان لجباز به هیچ صراطی راضی نیستند و این موضوع والدین را بسیار کلافه و عصبانی می کند اما والدین می تواند به گونه ای با او رفتار کنند که لجبازی کودک از بین برود و  مطیع والدینش شود و به حرف هایشان گوش دهد.

تفاوت زنان و مردان در هنگام عصبانیت

تفاوت زنان و مردان در هنگام عصبانیت

زنان و مردان علی رغم اینکه می توانند مکمل خوبی برای هم باشند و نیازهای مختلف یکدیگر را برطرف کنند، در بسیاری از زمینه ها با یکدیگر تفاوت دارند که اگر افراد از این تفاوت ها آگاه نباشند و نحوه رفتار درست و آگاهانه را فرا نگرفته باشند در بسیاری از روابط خود به مشکل می خورند، در واقع می توان گفت که وجود تفاوت زنان و مردان است که سبب می شود زن و مرد مکمل هم دیگر باشند.

رفتار با شوهری که دست بزن دارد

رفتار با شوهری که دست بزن دارد

همیشه دیده می شود که برخی از مردان به دلایل مختلف باعث ایجاد خشونت خانگی می شوند و زنان خود را به صورت جسمانی یا روانی آزار می دهند. در این مقاله به بررسی دلایل و راه های درمان این مشکل رسیدگی می شود.

راههای کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی

راههای کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی

همه ما گاهی کنترل اعصاب خود را از دست می دهیم، ابراز عصبانیت در واقع یک واکنش سالم در روابط با دیگران است. با این حال ، مواردی وجود دارد که خشم می تواند طاقت فرسا یا آسیب رسان باشد و در این زمان ها، مهم است که یاد بگیرید چگونه با خشم کنار بیایید و آن را کنترل کنید.

پرخاشگری همسر | علت عصبانیت و بداخلاقی همسرتان

پرخاشگری همسر | علت عصبانیت و بداخلاقی همسرتان

در روانشناسی پرخاشگری به رفتارهایی گفته می شود که فرد به خود و یا دیگران آسیب می رساند، این آسیب ها می تواند هم از نظر جسمی باشد و هم از نظر روانی، در این مقاله به پرخاشگری همسر و راه های مقابله با آن پرداخته شده است.

روش های ابراز و کنترل خشم در افراد

روش های ابراز و کنترل خشم در افراد

خشم نوعی احساس طبیعی می باشد و حاصل حالت های هیجانی، فیزیولوژیکی و شناخت ما می باشد. زمانی که فرد با مشکلات و شکست رو به رو می شود احساس خشم پیدا می کند. بنابراین یادگیری مهارت های ابراز خشم اهمیت زیادی دارد.

چرا خشونت و پرخاشگری خوب است؟

چرا خشونت و پرخاشگری خوب است؟

ماهیت آسیب زای خشونت و پرخاشگری چیست؟ خشونت و پرخاشگری به طور معمول باعث مشکل و دردسر می شود. این امر را افرادی که پرخاشگر هستند و افرادی که در معرض پرخاشگری قرار می گیرند بهتر درک می کنند.

خشونت علیه مردان | مرد هم عامل خشونت است و هم قربانی خشونت

خشونت علیه مردان | مرد هم عامل خشونت است و هم قربانی خشونت

خشونت علیه مردان کاملا با خشونت علیه زنان متفاوت است و نمی توان دید مساوی نسبت به این دو موضوع داشت البته این امر نو ظهوری است که در گذشته به آن توجهی نمی شود. در ایران همانند دیگر نقاط جهان، مردان به دلیل ترس از مسخره شدن، درک نشدن و ضعیف جلوه کردن، خشونت‌هایی را از سمت اعضای جامعه یا خانواده خود متحمل می شوند.

خشونت علیه زنان را چگونه تشخیص دهیم؟ خشونت علیه زنان فقط جسمی نیست

خشونت علیه زنان را چگونه تشخیص دهیم؟ خشونت علیه زنان فقط جسمی نیست

راه های تشخیص خشونت علیه زنان آورده شده است. چه مردانی خشونت بیش تری در روابط خود دارند؟ خشونت خانگی چیست و چه ارتباطی با خشونت علیه زنان دارد؟

خشونت و پرخشگری رفتاری غریزی یا آموخته شده است؟

خشونت و پرخشگری رفتاری غریزی یا آموخته شده است؟

خشونت و پرخشگری رفتاری غریزی یا آموخته شده است؟ برای کنترل رفتارهای خشونت آمیز ابتدا باید در مورد آن ها اطلاعات کافی را به دست آورید تا بتوانید این رفتارها را مدیریت و میزان پرخاشگری را به حداقل برسانید.

پرخاشگری و قلدری در کودکان | راه های درمان پرخاشگری کودک

پرخاشگری و قلدری در کودکان | راه های درمان پرخاشگری کودک

رفتارهای پرخاشگرانه کودکان در قالب رفتارهایی مانند هل دادن، گاز گرفتن، کتک و لگد زدن دیده می شود. با افزایش سن پرخاشگری و قلدری در کودکان در قالب اسم گذاشتن بر روی دیگر بچه ها و آزار کلامی و فیزیکی دیده می شود. در دوران نوجوانی این رفتار به شکل شایعه سازی و پخش کردن راز یکدیگر به منظور آسیب رساندن به همسالان خود تبدیل می شود.

راه های کاهش پرخاشگری | درمان قطعی پرخاشگری

راه های کاهش پرخاشگری | درمان قطعی پرخاشگری

راه های کاهش پرخاشگری و مهارت های آن آموزش داده شده تا به شما در درمان قطعی پرخاشگری کمک کند. پرخاشگری می تواند در پاسخ به یک رفتار پرخاشگرانه رخ دهد. یا می تواند در سنین کودکی و یا جوانان به منظور بروز خود رخ دهد. رفتارهای پرخاشگرانه می تواند آسیب های جدی برای فرد داشته باشد.

پرخاشگری همچون موجی در جامعه پخش می شود | ناکامی و پرخاشگری

پرخاشگری همچون موجی در جامعه پخش می شود | ناکامی و پرخاشگری

در این مقاله به عوامل ایجاد و تداوم پرخاشگری در جامعهپرداخته می شود تا شناخت کاملی از پرخاشگری ایجاد شود. یکی از عوامل ایجاد پرخاشگری ناکامی است، در حقیقت ناکامی نقش کلیدی و اساسی در ایجاد و تداوم پرخاشگری دارد.

فقر آموزشی عامل اصلی خشونت و پرخاشگری

فقر آموزشی عامل اصلی خشونت و پرخاشگری

فقر آموزشی عامل اصلی خشونت و پرخاشگری شناخته شده است. آموزش در ارتباط با خشونت و پرخاشگری در راستای افزایش سلامت روان و رفتار بسیار کارآمد تلقی می شود و می تواند از خشونت در جامعه جلوگیری کند.

خشونت و پرخاشگری چیست؟

خشونت و پرخاشگری چیست؟

آنچه باید در مورد خشونت و پرخاشگری و راههای کنترل آن بیاموزید. ارائه تعریف به این منظور مطرح می گردد که آشنایی لازم و پایه برای درمان و کنترل این مشکل فراهم شود.

دسته‌بندی