موفقیت (رازهایی که شما را به آینده میرساند)


موفقیت فقط مربوط به شانس نیست. پابلو پیکاسو می گوید "تلاش کلید اصلی تمام موفقیتهاست." در حالی که ناپلئون هیل می گوید" نقطه شروع تمام موفقیت‌ها، اشتیاق است."

معنی موفقیت

اگرچه جملات بالا ممکن است باهم در تضاد باشند، اما این دو راهنمایی توسط یک نویسنده انگیزشی معروف و یکی از پرکارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم ارائه شده اند.

برای اینکه کسی بتواند به موفقیت برسد، نیاز به جرقه اولیه دارد تا او را در مسیر رسیدن به هدفش قرار دهد.

پس راه خودت را در مسیر موفقیت پیدا کن.

موفقیت راه موفقیت موفق شدن

موفقیت را چطور تعریف میکنی؟

مقاله ای در دانشگاه هاروارد با عنوان "موفقیت را چگونه تعریف می کنید؟" توسط بوریس گروسبرگ و رابین آبراهامز نشان می دهد که موفقیت را می توان به صورت عینی و ذهنی سنجید.
در نظر برخی از افراد موفقیت به معنای داشتن مقدار مشخصی پول در حساب بانکی، لباس های زیاد، تعطیلات به محلی عجیب و غریب، آخرین نوع تکنولوژی یا داشتن یک خانه بزرگ است.

اما برای دیگران، موفقیت ممکن است به معنای روابط مناسب، آرامش خاطر، بهبودی از بیماری یا جراحت، سلامت اعضای خانواده و موقعیت مالی ثابت باشد.

چه کسی الگوی شما برای موفقیت است؟

ارزش های خانوادگی عامل اصلی در شکل گیری نظرات در مورد موفقیت هستند. اگر  موفقیت در خانواده شما با داشتن پول زیاد به جای داشتن رابطه ای سالم و سلامت جسمی تعریف شود، افراد در صورت نرسیدن به آن ها احساس شکست و ضعف می کنند.

جانیس معضل خودش را اینگونه توصیف می کند"من در خانواده ای بزرگ شدم که در آن مردان کارهای اساسی را بر عهده داشتند و هیچ زن ثروتمند مستقلی در بین آن ها وجود نداشت. اگر زن ها پول داشتند تصور می شد که به دلیل تلاش همسرانشان است، حتی اگر آن ها نیز شغل داشتند. من هم با وجود داشتن شغل مستقل همیشه احساس می کردم که به همسرم وابسته هستم."  

او اخیراً متوجه شده است که بیشتر دوستان وی در جنبه های عاطفی و خلاق زندگی خود به عنوان هنرمندان، درمانگران، نویسندگان و مجریان دستاوردهای بالایی دارند، اما تعداد بسیار کمی از آن ها از نظر مالی خیلی خوب هستند. با تکرار این الگوی از خانواده خود، او می بیند که بسیاری از افراد که از نظر مالی موفق هستند، پزشک، وکیل و حسابدار هستند.

موفقیت راه موفقیت موفق شدن

نظرات افراد موفق در مورد موفیقت

هنگامی که از 62 زن و مرد شاغل پرسیده شد که موفقیتبرای آن ها چه معنایی دارد، پاسخ ها متفاوت بود.

"برای من، موفقیت به معنای تلاش در جهت رویاهایم است. تا زمانی که در مسیر درست حرکت کنم، احساس موفقیت می کنم. " - کارا نیومن، سردبیر

"موفقیت به معنای این است که جهان خوبی برای دیگران باقی بگذاریم." - مارک بلاک، نویسنده 

"موفقیت این است که من بدون توجه به عوامل بیرونی، با تمامیت شخصی خود همگام باشم." - جنیفر دیویدسون 

"موفقیت به معنای تحقق اهداف تعریف نشده خود است و وقتی احساس کنید که آن ها را عملی کرده اید، موفق شده اید. " - بنیانگذار بن لانگ

آیا موفقیت منجر به شادی یا خوشبختی می شود؟

سوال ارزشمند این است: "آیا افراد موفق شادتر هستند یا افراد خوشحال موفق تر هستند؟" پاسخ این سوال به تعریف هر فرد برای موفقیت باز می گردد. این سؤالات را از خود بپرسید:

 • آیا من برای کار و سرگرمی زمان یکسانی صرف می کنم؟
 • آیا می توانم در شغل فعلی ام از خودم و خانواده ام حمایت کنم؟
 • آیا من به بهترین شکل ممکن از خودم مراقبت می کنم؟
 • آیا من احساس هدفمندی می کنم؟
 • آیا من به آنچه انجام می دهم توجه دارم یا خود را به تقدیر سپرده ام؟
 • آیا من به جای تمرکز روی آنچه به نظر می رسد ندارم، می توانم با احساس تشکر و قدردانی زندگی کنم؟
 • آیا برای یادگیری چیزهای جدید آماده هستم؟
 • آیا می توانم از کسانی که موفق شده اند، راهنمایی بگیرم؟
 • آیا من حاضر هستم که از "شکست هایم" درس بگیرم؟
 • آیا می توانم به چشمان خودم در آینه نگاه کنم و بدانم که هر روز موفق تر می شوم؟
 • آیا حاضر هستم در مواقعی که تلاش کافی را نمی کنم، خودم را ببخشم؟
 • آیا می توانم بدون توجه به نتیجه، تلاش کنم؟

موفقیت راه موفقیت موفق شدن

"چیزهای متعددی را دوست  بدار، چرا که قدرت واقعی آنجاست. و هر آن کس که زیاد دوست بدارد. زیاد  کار می کند و دستاوردهای فراوان دارد و آنچه با عشق انجام شود. نیکو انجام می شود." - وینسنت ون گوگ 

روانشناسی موفقیت

برخی از روش های تفکر به میزان موفقیت مالی فرد از نظر روانشناسی مربوط است. در اینجا یک راهنمای مختصر در مورد هفت مورد از این تفکرات آورده شده است:

ذهنی باز برای تجربیات تازه داشته باشید

عامل اصلی برای موفقیت داشتن ذهنی باز و نترسیدن از تجربیات جدید است. آیا تا الان به ایده های جدیدی فکر کردید که قبلا کسی به آن فکر نکرده است؟ آیا به تغییری فکر می کنید که ممکن است برای دیگران غیرممکن باشد؟

کنجکاو باشید

کنجکاوی یک مؤلفه مهم موفقیت است. کنجکاوی شامل مشاهده دیگران و یادگیری چیزهای جدید می شود. کنجکاوی و سوال کردن، فرصت را برای یادگیری و رشد فراهم می کند. خاموش کردن ایده های جدید و عدم تمایل به زیر سوال بردن فرضیات، موفقیت شما را محدود می کند. به اندازه کافی نیرومند باشید تا عقاید و کارهایی را که برای شما مؤثر نیستند کنار بگذارید.

موفقیت راه موفقیت موفق شدن

مسئولیت  نتایج را به عهده بگیرید

این اصل بدان معناست که شما اعتقاد دارید نتایج به دست آمده در زندگی شما ناشی از تلاش های شما بوده و اشتباهاتی که تجربه می کنید تقصیر شماست.

این اصل مانع از این می شود که به خود به عنوان قربانی نگاه کنید و به شما کمک می کند تا مسئولیت کار خودتان را به عهده بگیرید.

جالب این است که این روش تفکر شما را کنترل می کند. مردمی مشابه شما، با پیش زمینه ها، موانع، سطح تحصیلات و چالش های مشبه، چیزهای فوق العاده ای را در جهان به وجود می آورند. 

وجدان کاری داشته باشید

با وجدان بودن یک ویژگی شخصیتی است، که شامل مراقبت، اعتماد به نفس، داشتن نظم و انضباط شخصی می شود. شاید آسان گرفتن امور، بقیه را به شما علاقه مند کند، ولی نتیجه مالی خوبی به همراه ندارد. به کار خود افتخار کنید و متعهد باشید.

پس انداز کننده های خوبی باشید

مطالعات نشان می دهد که افرادی که از موفقیت مالی خوبی برخوردار هستند، روش صحیح استفاده از پولشان را می دانند.

در حقیقت آن ها پس انداز کننده های خوبی هستند، نه مصرف کننده. 

هرچه زودتر شروع به پس انداز کردن کنید. به یاد داشته باشید که شاید لازم باشد از موارد کوچک شروع کنید.

به سمت هدف خود حرکت کنید

افراد موفق به سوی موفقیت هدایت می شوند. در حقیقت آن ها یک نیاز روانی برای رسیدن به اهداف خود دارند.

موفقیت راه موفقیت موفق شدن

سخت کار کنید

اگر بیشتر کار کنید و ساعت های بیشتری وقت بگذارید، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. این اصل نباید عجیب به نظر برسد. 

شما ممکن است مطالب زیادی پیدا کنید که به شما بگوید با نشستن، استراحت کردن و تجسم موفقیت می توانید به هدف خود نزدیک شوید.

تجسم مثبت عالی است، اما بدون تلاش اثری ندارد. در بسیاری موارد می توانید از ریاضی کمک بگیرید. اگر به ازای هر ساعت 20 دلار کسب می کنید و 40 ساعت در هفته کار می کنید، هفته ای 800 دلار درآمد کسب خواهید کرد و اگر 60 ساعت کار کنید، در هفته 1200 دلار درآمد خواهید داشت.

با این حال، سخت کار کردن ممکن است زندگی شما را از بین ببرد. حفظ تعادل سالم بین کار و زندگی بسیار مهم است. پول و موفقیت بدون سلامتی و روابط درست بی معنی است.

نه عاشق پول باشید و نه از پول متنفر باشید

به نظر می رسد افراد موفق، نگاه متعادل تری به پول دارند. این افراد اعتقادات افراطی کم تری نسبت به پول دارند و به جملاتی مانند "پول بد است" یا "پول تمام مشکلات من را حل می کند" اعتقاد ندارند.

پول فقط ابزار است

پول فقط پول است و تصمیم گیری در مورد چگونگی استفاده از آن بر عهده شماست. 

در قسمت نظرات مارا از دیدگاه های خود در این زمینه باخبر کنید.

منابع:

Klontz, B.T., Seay, M.C., Sullivan, P., & Canale, A. (2014). The psychology of wealth: Psychological factors associated with high income. Journal of Financial Planning, 27(12), 46-53.

Klontz, B.T., Sullivan, P., Seay, M.C., & Canale, A. (2015). The wealthy: A financial psychological profile. Consulting Psychology Journal: Research and Practice, 67(2), 127-143.
چگونه حافظه قوی داشته باشیم + تقویت ذهن

چگونه حافظه قوی داشته باشیم + تقویت ذهن

چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟ فرض کنید در حال گپ زدن با یک دوست هستید و می خواهید کتاب خوبی را که به تازگی تمام کرده اید، یا فیلمی را که بالاخره دیدید، به او معرفی کنید. یکدفعه، عنوان کتاب یا فیلم را به خاطر نمی آورید! هر چه بیش تر تلاش کنید که به یاد آورید، بیشتر از شما فرار می کند.
عاشق خودتان شوید تا وارد رابطه سمی نشوید+ تمرین

عاشق خودتان شوید تا وارد رابطه سمی نشوید+ تمرین

خودتان را دوست داشته باشید و عشق بیش تری را برای خویش به ارمغان آورید. به خاطر داشته باشید که این شما هستید که به دیگران یاد می دهید چگونه شما را دوست داشته باشند. در این مقاله به شما یاد می دهیم که چگونه عاشق خودتان شوید و برای این کار تمرین هایی جمع آوری کرده ایم، بنابراین این مقاله را از دست ندهی...
روش های مهم تقویت حافظه

روش های مهم تقویت حافظه

روش های مهم تقویت حافظه می تواند در قالب بصری، تصویری یا محتوایی باشد. این مهارت ها به شما کمک می کند تا بتوانید نواحی مختلف حافظه ی خود را تقویت کنید. شامل: تمرینات مشاهده کردن فعالانه ، تمرینات تصویر سازی ذهنی و غیره
انگیزه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

انگیزه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

انگیزه چیست؟ چرا رفتار های متفاوتی در مورد  شهرت، قدرت، پذیرش در در اجتماع و مال اندوزی نشان می دهیم؟ سوالات این چنینی که سبب می شود ما یک  فعالیت را به منظور رسیدن به هدف خاص انجام دهیم با یک عامل پاسخ داده می شود و آن عامل انگیزه است.
هیجان چیست؟ چرا هیجان یک بیماری است؟

هیجان چیست؟ چرا هیجان یک بیماری است؟

هیجان واکنش کلی و کوتاه ارگانیسم به یک موقعیت غیر منتظره ، همراه با  حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند می باشد. عواملی همچون، شادی، غم ، ترس و نگرانی می توانند نمونه هایی از هیجان باشند. ویژگی حالت های هیجانی این است که اختلال های روانی و فیزیولوژیکی به همراه می آورد که به بخش ظاهری این اختلال ها...
12 راه حرفه ای متقاعد کردن دیگران و موفقیت در بحث

12 راه حرفه ای متقاعد کردن دیگران و موفقیت در بحث

متقاعد کردن دیگران یک تکنیک   مشاوره فردی است که به افراد کمک می کند تا در زندگی فردی و شغلی موفق شده و بتوانند دیگران را با خود همراه کنند. یاد بگیرید که چگونه افراد را در مسیر افکار خود سوق دهید .
هفت راه رسیدن به آرامش فکری و تقویت ذهنی

هفت راه رسیدن به آرامش فکری و تقویت ذهنی

هفت راه رسیدن به آرامش فکری و تقویت ذهنی شامل: 1- ذهن خود را پر از اندیشه های امیدواری و خوشبختی کنید. 2- سعی کنید در زندگی به دنبال تلافی و انتقام گرفتن از دشمنانتان نباشید چون در صورت بروز هر نوع اقدام تلافی جویانه بیش از دشمنان ، خودتان آزار می بینید.
10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

10 گام برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق برای شما آموزش داده شده است. وظیفه مدیر اغلب تغییر دیدگاه ها و رفتار مردم است. چگونه می توان افراد را تغییر داد بی آنکه احساساتشان را جریحه دار کرد و خشمشان را برانگیخت؟
5 راز شگفت آور متقاعد کردن دیگران

5 راز شگفت آور متقاعد کردن دیگران

راه های طلایی برای متقاعد کردن دیگران به منظور دستیابی به اهداف خودتان را بیاموزید. تنها یک راه برای مجبور کردن افراد به انجام یک کار وجود دارد و آن ایجاد میل انجام آن در طرف مقابل است. به یاد داشته باشید که راهی جز این وجود ندارد. اما برای این کار باید 5راز شگفت آور را بدانیم .
7 تکنیک کسب محبوبت

7 تکنیک کسب محبوبت

هفت تکنیک کسب محبوبت   را یاد بگیرید. بیاموزید که با چه روش هایی می توانیم جذاب باشیم و دیگران دوستمان بدارند. فردی که به همنوعان خود علاقه مند نباشد در زندگی دچار مشکلات زیادی می شود و خود بیش از دیگران آسیب می بیند. در بررسی های روانشناسی بیش تر افراد شکست خورده از همین نوع بوده اند.