تنظیم خانواده


در این متن انواع روش های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده با تصویر آموزش داده شده است.

از نظر متخصص سکستراپی مرکز مشاوره ستاره گزینه های پیشگیری بسیاری برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. سوال این است که چه روشی برای شما مناسب است؟

اصلا لازم نیست که نگران باشید، روش های بسیاری برای جلوگیری وجود دارد که برای نیاز افراد مختلف ایجاد شده است.

روش های پیشگیری از بارداری می تواند برای جلوگیری از بارداری و یا برای محافظت در برابر عفونت های قابل انتقال جنسی (STI) استفاده شود.

پیشگیری از بارداری

ممکن است خودتان سؤال کنید: کدام روش برای من بهترین گزینه خواهد بود؟ کدام روش از من در برابر بیماری های جنسی محافظت می کند؟

کدام روش راحت تر است؟ عوارض جانبی کدام روش کم تر است؟ هزینه آن ها چگونه است؟ چقدر در پیشگیری مؤثر خواهند بود؟


تنظیم خانواده و پیش گیری از بارداری

کاندوم

کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که از بیشتر عفونت های جنسی هم جلوگیری می کند. این روش پیشگیری از بارداری به راحتی قابل استفاده کردن و بدون هورمون است. برای مواقع ضروری به راحتی می توانید آن را حمل کنید. این نوع روش هم برای خانم ها و هم برای آقایان وجود دارد.

کاندوم های مردانه بر روی آلت تناسلی مردانه قرار می گیرد و به عنوان مانع عمل می کنند و از عبور مایعات جنسی بین افراد، در هنگام رابطه جنسی جلوگیری می کند. کاندوم زن هم قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می گیرد. براساس تحقیقات انجام شده، کاندوم زنانه به اندازه کاندوم مردانه مؤثر نیست و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.

جوانب مثبت این نوع پیشگیری شامل این موارد می شود: بهترین محافظ در برابر بیماری های جنسی است. استفاده راحتی دارد و عاری از هورمون است.

جوانب منفی عبارتند از: اگر به طور صحیح استفاده نشود، می تواند در طول رابطه جنسی پاره شود. برخی از افراد به کاندوم های لاتکس حساسیت نشان می دهند.

کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که فرد را از بیماری های جنسی نیز محافظت می کند.

قرص ضدبارداری خوراکی

این نوع پیشگیری به شکل قرص های کوچک است که روزی یک بار مصرف می شود. قرص ضدبارداری خوراکی متداول ترین روش پیشگیری از بارداری است که بیش تر توسط زنان استرالیایی استفاده می شود. چند نوع قرص مختلف برای انتخاب کردن وجود دارد. این قرص ها ترکیبی حاوی استروژن و پروژستین دارند و قرص های مینی تنها شامل هورمون پروژستین هستند. این قرص می تواند فواید بسیاری داشته باشد، اما مصرف به موقع آن ضروری است.

مزایای استفاده از قرص عبارتند از: جلوگیری کامل هنگام استفاده صحیح. برخی از قرص ها می توانند درد عادت ماهانه سنگین را کاهش دهند و یا ممکن است تأثیر مثبتی بر آکنه ها داشته باشند.

جنبه های منفی استفاده از قرص عبارتند از: استفاده نکردن از قرص حتی یک روز باعث عدم پیشگیری می شود. فقط توسط زنان قابل استفاده است. برای زنانی که نمی توانند از هورمون استروژن استفاده کنند مناسب نیست. در برابر بیماری ها و عفونت های جنسی  از فرد محافظت نمی کند.

این قرص را فقط با نسخه پزشک می توان دریافت کرد بنابراین به پزشک یا روانپزشک مراجعه کنید.

تنظیم خانواده با قرص پیشگیری روزانه

دستگاه داخل رحم (IUD)

دستگاه داخل رحمی یا IUD وسیله ‌ای پلاستیکی است که در داخل رحم برای جلوگیری از باردار شدن گذاشته می‌شود. دو نوع مختلف از این دستگاه در دسترس است: یک نوع به شکل T است و با مس پوشیده شده است، نوع دوم با مارپیچی پلاستیکی پوشیده شده است و هورمون پروژسترون آزاد می‌کند. این روش طولانی مدت و برگشت پذیر  است که بسته به نوع آن می تواند سه تا 10 سال در محل باقی بماند.

برخی IUD ها حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری آزاد می شوند. IUD هایی که حاوی مس هستند 99٪ و آنهایی که دارای هورمون هستند 99.8٪ مؤثر هستن ، بنابراین شما در این روش به اندازه بقیه روش ها می توانید از بارداری جلوگیری کنید.

جوانب منفی این روش شامل: خونریزی نامنظم و لکه بینی در شش ماه اول استفاده، نیاز به متخصص برای قرار دادن و حذف کردن، عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی، امکان خارج شدن از محل اتصال.

IUD ها محافظ های بسیار موثری در برابر بارداری هستند.

تنظیم خانواده و پیش گیری از بارداری

ایمپلنت ضد بارداری

در این روش یک میله کوچک و انعطاف پذیر در زیر پوست و بالای بازوی خانم ها قرار می گیرد و هورمون پروژسترون آزاد می کند. این هورمون باعث ضخیم شدن مخاط دهانه رحم می شود و ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. کاشت ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می شود و پس از سه سال نیاز به تعویض دارد.

جوانب مثبت این روش عبارتند از: بسیار مؤثر است. در رابطه جنسی اختلال به وجود نمی آورد؛ طولانی مدت و برگشت پذیر است.

جوانب منفی شامل: برای قرار گرفتن و حذف کردن آن نیاز به متخصص است. در ابتدا ممکن است خونریزی های نامنظم وجود داشته باشد. از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

خانم ها می توانند از ایمپلنت به عنوان یک روش طولانی مدت برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

ایمپلنت ضد بارداری برای تنظیم خانواده و پیشگیری

آمپول ضد بارداری

آمپول ضد بارداری یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژستوژن است که به باسن زن یا به بازوی او تزریق می شود و طی 12 هفته این هورمون به آرامی در خون جریان می یابد.

جوانب مثبت استفاده از این روش: این تزریق تا سه ماه دوام می آورد، بسیار مؤثر است؛ باعث اختلال در رابطه جنسی نمی شود.

جوانب منفی این روش: تزریق ممکن است باعث اختلال در دوره های عادت ماهانه شود. از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند. ممکن است باعث حساس شدن سینه ها، تغییر اشتها یا افزایش وزن، افسردگی و ریزش مو شود.

تزریق ضد بارداری از هورمون پروژستوژن برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند.


قرص ضد بارداری اضطراری یا اورژانسی

اگر از قرص پیشگیری از بارداری مورد استفاده نمی کنید یا کاندوم در حین رابطه پاره شده است، می توانید از قرص ضد بارداری اضطراری برای جلوگیری بارداری بعد از رابطه جنسی استفاده کرد.

این قرص تا پنج روز بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده می تواند مؤثر باشد، اما هرچه زودتر از آن استفاده شود، مؤثرتر است. اگر در سه روز اول پس از رابطه جنسی استفاده شود، از حدود 85٪ از بارداری های مورد انتظار جلوگیری می کند.

این قرص حاوی دوزهای خاصی از هورمون های زنانه است. هر زنی می تواند قرص ضد بارداری اضطراری مصرف کند. حتی آن هایی که نمی توانند قرص های ضد بارداری خوراکی مصرف کنند. این قرص را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری اضطراری شامل حالت تهوع، استفراغ و اختلال در عادت ماهیانه است. ولی از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

پیشگیری از بارداری اضطراری پس از رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود.

حلقه ضد بارداری

حلقه ضد بارداری قطعه کوچک و انعطاف‌پذیری است که درون واژن قرار می‌گیرد و تا ۳ هفته باقی می‌ماند، اما یک هفته در ماه بیرون آورده می‌شود تا روند قاعدگی به‌صورت طبیعی برای شما اتفاق بیفتد. حلقه ضدبارداری  مانند قرص‌های ضدبارداری، استروژن و پروژستین دارد، اما مصرف آن‌ها لازم  نیست روزانه باشد و هر وقت بخواهید می توانید آن را حذف می کنید.

ویژگی های مثبت آن عبارتند از: عوارض جانبی کم، موقتی بودن، جلو گیری موثر از بارداری

عوارض آن عبارتند از: برای خانم هایی که نمی توانند استروژن مصرف کنند موثر نیست. فرد را در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.


دیافراگم یا کاندوم زنانه

دیافراگم یک گنبد سیلیکونی نرم است که در داخل واژن قرار می گیرد تا از ورود اسپرم به رحم جلوگیری شود. وقتی دیافراگم سر جای خودش قرار می گیرد، دهانه ی رحم مسدود شده و اسپرم نمی تواند خودش را به تخمک برساند.

دیافراگم باید حداقل شش ساعت پس از رابطه جنسی در محل خود بماند اما دقت گنید که دیافراگم را بیشتر از ۲۴ ساعت باقی نگذارید. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از عفونت پس از خروج آن را با آب گرم و صابون شستشو دهید.

اثرات مثبت: شما می توانید چند بار از یک دیافراگم استفاده کنید، در صورت مراقبت از آن می توانید حتی تا دو سال از آن استفاده کنید. این نوع کاندوم در هنگام شیردهی هم قابل استفاده است.

عوارض: عدم مراقبت در برابر بیماری های جنسی، نیاز به پزشک جهت جا انداختن، عدم امکان استفاده در دوره ی قاعدگی.

عقیم سازی

این روش بیش تر برای زوج های میانسال توصیه می شود که دیگر قصد و توان بچه دار شدن ندارد.

عقیم سازی باعث از بین بردن توانایی بدن در تولید مثل از طریق جراحی می شود. این یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری است و  برای افرادی که مطمئن هستند که هرگز فرزند نمی خواهند یا فرزندان دیگری نمی خواهند، مناسب است. عقیم سازی برای زنان و مردان موجود است و در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر به فکر عقیم سازی هستید، بهتر است با دکتر خود در مورد عوارض و معایب این کار صحبت کنید..

مشاوره جنسی و سکستراپی در مرکز مشاور خانواده ستاره با شماره 02122354282 و 02122247100 و به صورت موبایلی از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.

کانال آموزش جنسی و مشاوره خانواده

منبع: وزارت بهداشت کویینزلند استرالیامشاوره زناشویی و بهبود کیفیت زندگی

مشاوره زناشویی و بهبود کیفیت زندگی

مشاوره زناشویی یا مشاوره جنسی به منظور رفع مشکلات جنسی و بهبود رابطه میان زن و شوهر می باشد. این نوع مشاوره با دو رویکرد حل مشکل جنسی از طریق آموزش زوجین و درمان مشکل جنسی از طریق ورزش، دارو و یا تکنیک RP به درمان افراد می پردازد.

مشاوره زناشویی تهران و اختلال عملکرد جنسی زنان و مردان

مشاوره زناشویی تهران و اختلال عملکرد جنسی زنان و مردان

مشاوره زناشویی تهران (به صورت حضوری) و در سایر شهرهای ایران (به صورت تلفنی) توسط مرکز مشاوره ستاره صورت می گیرد. برای مشاوره اختلال عملکرد جنسی زنان و مردان می توانید به شعب مختلف مرکز سرتاسر تهران مراجعه فرمایید.

تشخیص کاندوم ضخیم و خوب | نکات پزشکی کاندوم

تشخیص کاندوم ضخیم و خوب | نکات پزشکی کاندوم

در این بخش سوالات شما در مورد کاندوم از مشاور جنسی و زناشویی پرسیده شده است. کاندوم ضخیم خوب است؟ چه برند کاندومی خوب است؟ آیا کاندوم های را می توان لیسید (به منظور ساکشن شریک جنسی)؟ روش صحیح آن چگونه است؟

مرکز مشاوره ستاره اولین مرکز مشاوره با سیستم کلینیکال درمانی در ایران
بهره گیری از تست ها و آزمون های عصب روانشناختی در زمینه درمان اختلالات
شناسایی سطوح تفاهم زوجین در زمان پیش از ازدواج
تشخیص و درمان اختلالات روان با استفاده روش های بدون دارو، دارودرمانی، روش های نوین بدون عوارض
مرکز مشاوره برتر در زمینه پژوهش های روانشناسی نوین با تالیف بیش از 100 کتاب، مقاله، نوشتار، همایش های ملی و بین المللی
ارائه خدمات حضوری، تلفنی و آنلاین در تمامی روزها و ساعات هفته و قابلیت تبدیل مشاوره به صورت دلخواه
جز مراکز برتر کانون مشاوران ایران
غرب تهران : 02122354282   شرق و مرکز تهران: 02188422495  شمال تهران: 02122247100
به خانواده بزرگ مرکز مشاوره ستاره زندگی خوش آمدید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...