تنظیم خانواده و مشاوره جنسی (لذت را به خانه بیاورید)


در این متن انواع روش های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده با تصویر آموزش داده شده است.

از نظر متخصص سکستراپی مرکز مشاوره ستاره گزینه های پیشگیری بسیاری برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. سوال این است که چه روشی برای شما مناسب است؟

اصلا لازم نیست که نگران باشید، روش های بسیاری برای جلوگیری وجود دارد که برای نیاز افراد مختلف ایجاد شده است.

روش های پیشگیری از بارداری می تواند برای جلوگیری از بارداری و یا برای محافظت در برابر عفونت های قابل انتقال جنسی (STI) استفاده شود.

پیشگیری از بارداری

ممکن است خودتان سؤال کنید: کدام روش برای من بهترین گزینه خواهد بود؟ کدام روش از من در برابر بیماری های جنسی محافظت می کند؟

کدام روش راحت تر است؟ عوارض جانبی کدام روش کم تر است؟ هزینه آن ها چگونه است؟ چقدر در پیشگیری مؤثر خواهند بود؟


تنظیم خانواده و پیش گیری از بارداری

کاندوم برای تنظیم خانواده

کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که از بیشتر عفونت های جنسی هم جلوگیری می کند. این روش پیشگیری از بارداری به راحتی قابل استفاده کردن و بدون هورمون است. برای مواقع ضروری به راحتی می توانید آن را حمل کنید. این نوع روش هم برای خانم ها و هم برای آقایان وجود دارد.

کاندوم های مردانه بر روی آلت تناسلی مردانه قرار می گیرد و به عنوان مانع عمل می کنند و از عبور مایعات جنسی بین افراد، در هنگام رابطه جنسی جلوگیری می کند. کاندوم زن هم قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می گیرد. براساس تحقیقات انجام شده، کاندوم زنانه به اندازه کاندوم مردانه مؤثر نیست و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.

جوانب مثبت این نوع پیشگیری شامل این موارد می شود: بهترین محافظ در برابر بیماری های جنسی است. استفاده راحتی دارد و عاری از هورمون است.

جوانب منفی عبارتند از: اگر به طور صحیح استفاده نشود، می تواند در طول رابطه جنسی پاره شود. برخی از افراد به کاندوم های لاتکس حساسیت نشان می دهند.

کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که فرد را از بیماری های جنسی نیز محافظت می کند.

قرص ضدبارداری خوراکی

این نوع پیشگیری به شکل قرص های کوچک است که روزی یک بار مصرف می شود. قرص ضدبارداری خوراکی متداول ترین روش پیشگیری از بارداری است که بیش تر توسط زنان استرالیایی استفاده می شود. چند نوع قرص مختلف برای انتخاب کردن وجود دارد. این قرص ها ترکیبی حاوی استروژن و پروژستین دارند و قرص های مینی تنها شامل هورمون پروژستین هستند. این قرص می تواند فواید بسیاری داشته باشد، اما مصرف به موقع آن ضروری است.

مزایای استفاده از قرص عبارتند از: جلوگیری کامل هنگام استفاده صحیح. برخی از قرص ها می توانند درد عادت ماهانه سنگین را کاهش دهند و یا ممکن است تأثیر مثبتی بر آکنه ها داشته باشند.

جنبه های منفی استفاده از قرص عبارتند از: استفاده نکردن از قرص حتی یک روز باعث عدم پیشگیری می شود. فقط توسط زنان قابل استفاده است. برای زنانی که نمی توانند از هورمون استروژن استفاده کنند مناسب نیست. در برابر بیماری ها و عفونت های جنسی  از فرد محافظت نمی کند.

این قرص را فقط با نسخه پزشک می توان دریافت کرد بنابراین به پزشک یا روانپزشک مراجعه کنید.

تنظیم خانواده با قرص پیشگیری روزانه

دستگاه داخل رحم (IUD)

دستگاه داخل رحمی یا IUD وسیله ‌ای پلاستیکی است که در داخل رحم برای جلوگیری از باردار شدن گذاشته می‌شود. دو نوع مختلف از این دستگاه در دسترس است: یک نوع به شکل T است و با مس پوشیده شده است، نوع دوم با مارپیچی پلاستیکی پوشیده شده است و هورمون پروژسترون آزاد می‌کند. این روش طولانی مدت و برگشت پذیر  است که بسته به نوع آن می تواند سه تا 10 سال در محل باقی بماند.

برخی IUD ها حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری آزاد می شوند. IUD هایی که حاوی مس هستند 99٪ و آنهایی که دارای هورمون هستند 99.8٪ مؤثر هستن ، بنابراین شما در این روش به اندازه بقیه روش ها می توانید از بارداری جلوگیری کنید.

جوانب منفی این روش شامل: خونریزی نامنظم و لکه بینی در شش ماه اول استفاده، نیاز به متخصص برای قرار دادن و حذف کردن، عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی، امکان خارج شدن از محل اتصال.

IUD ها محافظ های بسیار موثری در برابر بارداری هستند.

تنظیم خانواده و پیش گیری از بارداری

ایمپلنت ضد بارداری برای تنظیم خانواده

در این روش یک میله کوچک و انعطاف پذیر در زیر پوست و بالای بازوی خانم ها قرار می گیرد و هورمون پروژسترون آزاد می کند. این هورمون باعث ضخیم شدن مخاط دهانه رحم می شود و ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. کاشت ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می شود و پس از سه سال نیاز به تعویض دارد.

جوانب مثبت این روش عبارتند از: بسیار مؤثر است. در رابطه جنسی اختلال به وجود نمی آورد؛ طولانی مدت و برگشت پذیر است.

جوانب منفی شامل: برای قرار گرفتن و حذف کردن آن نیاز به متخصص است. در ابتدا ممکن است خونریزی های نامنظم وجود داشته باشد. از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

خانم ها می توانند از ایمپلنت به عنوان یک روش طولانی مدت برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

ایمپلنت ضد بارداری برای تنظیم خانواده و پیشگیری

آمپول ضد بارداری

آمپول ضد بارداری یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژستوژن است که به باسن زن یا به بازوی او تزریق می شود و طی 12 هفته این هورمون به آرامی در خون جریان می یابد.

جوانب مثبت استفاده از این روش: این تزریق تا سه ماه دوام می آورد، بسیار مؤثر است؛ باعث اختلال در رابطه جنسی نمی شود.

جوانب منفی این روش: تزریق ممکن است باعث اختلال در دوره های عادت ماهانه شود. از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند. ممکن است باعث حساس شدن سینه ها، تغییر اشتها یا افزایش وزن، افسردگی و ریزش مو شود.

تزریق ضد بارداری از هورمون پروژستوژن برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند.


قرص ضد بارداری اضطراری یا اورژانسی

اگر از قرص پیشگیری از بارداری مورد استفاده نمی کنید یا کاندوم در حین رابطه پاره شده است، می توانید از قرص ضد بارداری اضطراری برای جلوگیری بارداری بعد از رابطه جنسی استفاده کرد.

این قرص تا پنج روز بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده می تواند مؤثر باشد، اما هرچه زودتر از آن استفاده شود، مؤثرتر است. اگر در سه روز اول پس از رابطه جنسی استفاده شود، از حدود 85٪ از بارداری های مورد انتظار جلوگیری می کند.

این قرص حاوی دوزهای خاصی از هورمون های زنانه است. هر زنی می تواند قرص ضد بارداری اضطراری مصرف کند. حتی آن هایی که نمی توانند قرص های ضد بارداری خوراکی مصرف کنند. این قرص را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری اضطراری شامل حالت تهوع، استفراغ و اختلال در عادت ماهیانه است. ولی از فرد در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

پیشگیری از بارداری اضطراری پس از رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود.

حلقه ضد بارداری

حلقه ضد بارداری قطعه کوچک و انعطاف‌پذیری است که درون واژن قرار می‌گیرد و تا ۳ هفته باقی می‌ماند، اما یک هفته در ماه بیرون آورده می‌شود تا روند قاعدگی به‌صورت طبیعی برای شما اتفاق بیفتد. حلقه ضدبارداری  مانند قرص‌های ضدبارداری، استروژن و پروژستین دارد، اما مصرف آن‌ها لازم  نیست روزانه باشد و هر وقت بخواهید می توانید آن را حذف می کنید.

ویژگی های مثبت آن عبارتند از: عوارض جانبی کم، موقتی بودن، جلو گیری موثر از بارداری

عوارض آن عبارتند از: برای خانم هایی که نمی توانند استروژن مصرف کنند موثر نیست. فرد را در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.


دیافراگم یا کاندوم زنانه

دیافراگم یک گنبد سیلیکونی نرم است که در داخل واژن قرار می گیرد تا از ورود اسپرم به رحم جلوگیری شود. وقتی دیافراگم سر جای خودش قرار می گیرد، دهانه ی رحم مسدود شده و اسپرم نمی تواند خودش را به تخمک برساند.

دیافراگم باید حداقل شش ساعت پس از رابطه جنسی در محل خود بماند اما دقت گنید که دیافراگم را بیشتر از ۲۴ ساعت باقی نگذارید. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از عفونت پس از خروج آن را با آب گرم و صابون شستشو دهید.

اثرات مثبت: شما می توانید چند بار از یک دیافراگم استفاده کنید، در صورت مراقبت از آن می توانید حتی تا دو سال از آن استفاده کنید. این نوع کاندوم در هنگام شیردهی هم قابل استفاده است.

عوارض: عدم مراقبت در برابر بیماری های جنسی، نیاز به پزشک جهت جا انداختن، عدم امکان استفاده در دوره ی قاعدگی.

عقیم سازی

این روش بیش تر برای زوج های میانسال توصیه می شود که دیگر قصد و توان بچه دار شدن ندارد.

عقیم سازی باعث از بین بردن توانایی بدن در تولید مثل از طریق جراحی می شود. این یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری است و  برای افرادی که مطمئن هستند که هرگز فرزند نمی خواهند یا فرزندان دیگری نمی خواهند، مناسب است. عقیم سازی برای زنان و مردان موجود است و در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر به فکر عقیم سازی هستید، بهتر است با دکتر خود در مورد عوارض و معایب این کار صحبت کنید..

مشاوره جنسی و سکستراپی در مرکز مشاور خانواده ستاره با شماره 02122354282 و 02122247100 و به صورت موبایلی از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.

کانال آموزش جنسی و مشاوره خانواده

منبع: وزارت بهداشت کویینزلند استرالیانشانه های سرد شدن زن از مرد| راهکارهایی که نمی دانید

نشانه های سرد شدن زن از مرد| راهکارهایی که نمی دانید

 از دست دادن عشق یکی از گیج کننده ترین احساساتی است که می توانیم در زندگی تجربه کنیم. با این حال، بسیاری از زنان، به دلایل بسیاری احساس می‌کنند که گویی جادوی عشق از بین رفته است. قبل از اینکه نشانه های سرد شدن زن از مرد را بررسی کنید فکر کنید که آیا می توانید شرایط را تغییر دهید یا نه.
دلایل گریه زنان و مردان پس از ارگاسم + راه حل

دلایل گریه زنان و مردان پس از ارگاسم + راه حل

گریه پس از ارگاسم یکی از مواردی می باشد که بیش تر افراد در زندگی آن را تجربه کرده اند. این موضوع می تواند باعث نگرانی همسر فرد شود و این امر را مبنی بر عدم تمایل همسرش بگذارد. در این مقاله دلایل و علل این موضوع به طور کامل بررسی شده است.
وسواس جنسی با رابطه جنسی با محارم، حیوان و کودک ارتباط دارد؟ از تشخیص تا درمان

وسواس جنسی با رابطه جنسی با محارم، حیوان و کودک ارتباط دارد؟ از تشخیص تا درمان

وسواس جنسی شامل افکار نگران کننده: رابطه جنسی با حیوان ، رابطه جنسی با محارم ، خیانت، سوء استفاده جنسی از دیگران ، بردگی جنسی، سادیسم جنسی یا مازوخیسم و غیره که  پیامدهای جدی و نگران کننده ای برای مبتلایان آن به همراه دارد. راه تشخیص تا درمان ..
همه چیز در مورد تمایلات جنسی و اختلالات جنسی

همه چیز در مورد تمایلات جنسی و اختلالات جنسی

از قدیم الایام انسان دارای  تمایلات جنسی و نیازهای مختلف با توجه به شرایط مختلف در هر دوره ای بوده است. برخی از این نیازها مانند نیازهای سائق که در واقع کنترل کننده ی رفتارهای بیرونی انسان هستند، ازجمله نیازهای تعیین کننده و اصلی انسان است. نحوه ارضا شدن آن نقش اصلی بر شخصیت و رفتارهای فرد در ز...
عادت هایی که زوجین را از هم دور می کند| انواع مشکلات زوجین

عادت هایی که زوجین را از هم دور می کند| انواع مشکلات زوجین

زندگی موفق شکل ها و شرایط مختلفی دارد، توجه داشته باشید چیزی که باعث نزدیکی زوجین به یکدیگر می شود می تواند آن ها را از یکدیگر دور کند. در این مقاله به عادت هایی پرداخته می شود که عامل دوری زوجین از یکدیگر می شود.
تشخیص کاندوم ضخیم و خوب | نکات پزشکی کاندوم

تشخیص کاندوم ضخیم و خوب | نکات پزشکی کاندوم

در این بخش سوالات شما در مورد کاندوم از مشاور جنسی و زناشویی پرسیده شده است. کاندوم ضخیم خوب است؟ چه برند کاندومی خوب است ؟ آیا کاندوم های را می توان لیسید (به منظور ساکشن شریک جنسی)؟ روش صحیح آن چگونه است؟
تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی   از سالیان پیش وجود داشته و گاهی شکل بسیار شدیدی به خود می گیرد. می توان نمونه هایی از این تبعیضات را در قوانین برخی کشورها یا برخورد برخی خانواده ها مشاهده کرد.
چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

بسیاری از زوجین در اوایل ازدواج آشنایی کافی با مورد مسائل جنسی ندارد و به همین دلیل دچار چالش هایی در مورد رابطه جنسی می شوند و یا از رابطه جنسی لذت نمی برند. در این مقاله به بررسی رابطه جنسی می پردازیم و در مورد رابطه زناشویی سالم و صحیح توضیحاتی را ارائه می دهیم که در آن راه ها و نکات مفیدی برای ک...
داستان سکسی و روابط گروهی و تری سام و سکس چت چه فوایدی دارد؟

داستان سکسی و روابط گروهی و تری سام و سکس چت چه فوایدی دارد؟

داستان سکسی، روابط گروهی و تری سام و سکس چت چه فواید و عواقبی از نظر روانشناسی دارد؟ از نظر سکس تراپی داستان جنسی می تواند فایده داشته باشد وقتی که زن و شوهر برای بهبود رابطه جنسی خود از آن استفاده می کنند و تا زمانی که داستان در مورد خاطرات جنسی مشترک آن ها باشد و خلاقیت و یا افراد دیگر را در داستا...
رابطه جنسی ناسالم را جدی بگیرید| بهترین راه های جلوگیری

رابطه جنسی ناسالم را جدی بگیرید| بهترین راه های جلوگیری

روابط جنسی پرخطر و ناسالم کدام هستند؟ چه نوع رابطه جنسی می تواند خطرناک باشد و عواقب جبران نشدنی را برای افراد به جای  بگذارد؟ عوامل بسیاری باعث می شود تا افراد روابط جنسی ناسالمی را تجربه کنند. برای مثال رعایت نکردن نکات بهداشتی در زمان  برقراری روابط آزاد و بدون شناخت از مهم ترین مواردی...
سوالات ازدواج در مورد مسائل جنسی که جوانان را تهدید می کند

سوالات ازدواج در مورد مسائل جنسی که جوانان را تهدید می کند

ازدواج مقوله بسیار پیچیده ای است و در عین حال که می تواند بسیار شیرین و موفقیت آمیز باشد و زمینه رشد فرد را فراهم کند، به همان اندازه نیز می تواند باعث آسیب رساندن به افراد شود و فرد را دچار درماندگی کند. مسائل جنسی یکی از این موارد است که در صورتی که به آن به اندازه کافی توجه نشود می تواند دردسر سا...
خودارضایی در کودکان| بهترین برخورد+ درمان

خودارضایی در کودکان| بهترین برخورد+ درمان

بسیاری والدین از خودارضایی در کودکان می ترسند و نگران آن هستند. کودکان همیشه به دنبال کشف و یادگیری هستند این کنجکاوی ابتدا شامل بدن خود و تفاوت های آن با خواهر، برادر و جنس مخالف می باشد. ما به این کار آن ها به چشم جنسی نگاه می کنیم اما باید به یاد داشته باشیم که این کار برای کودکان بخشی از کنجکاوی...
چگونه رابطه جنسی هیجان انگیزی داشته باشیم (12 روش معجزه آسا)

چگونه رابطه جنسی هیجان انگیزی داشته باشیم (12 روش معجزه آسا)

یکی از مشکلاتی که بسیاری از زوجین آن را تجربه می کنند  یکنواختی در زندگی زناشویی می باشد. این یکنواختی می تواند به دلیل تکرار مداوم در زندگی ایجاد شده و باعث سردی رابطه میان زن و شوهر بشود. مشکلات زیادی به دلیل عدم تنوع کافی در رابطه جنسی می تواند به وجود بیاید و حتی باعث افسردگی، اضطراب، خیانت...
آموزش عشق بازی و تحریک همسر

آموزش عشق بازی و تحریک همسر

بسیار مهم است که هر شخصی در زندگی زناشویی اش آموزش های لازم را در مورد نحوه تحریک همسر ببیند و یاد بگیرد همسرش را تحریک کند زیرا این امر در کیفیت رابطه جنسی و تحکیم خانواده بسیار مهم است. یادگیری نحوه تحریک برای زوج های جوان و کسانی که چند سال از زندگی مشترک شان گذشته است بسیار مفید می باشد. زیرا پس...
شناسایی مشکلات جنسی زنان که مردان باید بدانند

شناسایی مشکلات جنسی زنان که مردان باید بدانند

کسب آگاهی درباره مشکلات جنسی زنان چه کمکی به افراد می کند؟ به طور معمول مشکلات و اختلافات جنسی باعث به وجود آمدن اختلالاتی در چرخه پاسخ جنسی می شوند و میزان رضایت جنسی زوجین را تا حد زیادی کاهش می دهد.
زودانزالی چیست ؟ از تشخیص تا درمان

زودانزالی چیست ؟ از تشخیص تا درمان

زود انزالی چیست ؟ انزال به دفع مایع منی از بدن گفته می شود. زودانزالی زمانی رخ می دهد که انزال زودتر از آنچه مرد یا شریک زندگی او در حین رابطه جنسی دوست دارد اتفاق می افتد. زود انزالی همچنین به نام های انزال سریع یا ارگاسم زودرس نیز شناخته می شود.
نشانه های تحریک جنسی مردان که باید بدانید

نشانه های تحریک جنسی مردان که باید بدانید

چگونه می توان  نشانه های تحریک مردان را شناخت؟ یکی از پیچیده ترین فعالیت های بدنی انسان، فعالیت های جنسی می باشد، زمانی که شما بدن همسرتان را به خوبی بشناسید می توانید کیفیت روابط تان را افزایش دهید.