خانواده سالم داشتن را بیاموزیم با تکنیکهای روانشناسی


حفظ خانواده سالم

برای فراهم کردن محیط سالم خانوادگی باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

آیا با کودک به عنوان یک فرد مستقل رفتار می کنید؟

هر کودکی خلق و خوی خاص خود را دارد، روش مشاهده و تعامل با دنیای اطراف برای هر کسی متفاوت است. والدین معمولا همه فرزندان خود را به یک اندازه دوست می دارند، اما روابط مختلفی با هر یک از آن ها برقرار می کنند. هیچ وقت کودکتان را با خواهر یا برادرش مقایسه نکنید، این کار شخصیت کودک را زیر سوال می برد. سعی کنید که نقاط قوت و استعدادهای او را بشناسید و آن ها را تقویت کنید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

آیا خانواده شما روال منظم دارند؟

وجود برنامه روزانه باعث ایجاد هماهنگی میان اعضای خانواده می شود. برنامه صبحگاهی، وعده های غذایی و زمان خواب مناسب به صورت یک الگو برای همه راحت تر است. همچنین به کودکان درباره آداب و رسومات خانوادگی توضیح دهید، تا از کودکی با آن ها آشنا شوند.

آیا خانواده شما در جامعه مشارکت فعال دارد؟

خانواده ها هنگامی که با دوستان و نزدیکانشان در ارتباط قرار می گیرند، شروع به پیشرفت می کنند. معمولاً چنین روابطی مستلزم این است که والدین سعی کنند با افراد همسطح خود ارتباط برقرار کنند.

آیا انتظارات شما از خود و سایر اعضای خانواده واقع بینانه است؟

خودآگاهی، دانش و مهارت فرزند شما دائما در حال تغییر است. از تجربه های دگیران استفاده کنید، کتاب بخوانید و با آن ها صحبت کنید تا هر چیزی که در مراحل رشد فرزندتان لازم است را بدانید. به یاد داشته باشید که تمام والدین موفق این مسیر را طی می کنند.

آیا زمانی که با اعضای خانواده خود می گذرانید به پیشرفت روابط بین شما کمک می کند؟ زمانی که شما و فرزند و همسرتان در کنار هم می گذرانید باید سرگرم کننده، آرام، معنی دار و عاری از درگیری باشد.

آیا شما به عنوان یک والد به نیاز های خود رسیدگی می کنید؟

شما باید سالم زندگی کنید ( رژیم غذایی مناسب، ورزش و عادات خواب). برای تفریحاتی که دوست دارید زمان بگذارید. فرزندان شما احتیاج به پدر و مادر خوشحال و سالم دارند.

آیا مسئولیت اخلاقی و اجتماعی  زندگی خودتان را بر عهده می گیرید؟

شما مهمترین الگو برای فرزند خود هستید. از طریق کلمات و رفتارهایتان سعی در تربیت او داشته باشید.

ویژگی های خانواده سالم

در یکی از جلسات مشاوره اخیر، یک مادر متاهل با سه فرزند خردسال خود با یک معضل بسیار شایع دست به گریبان بودند: چگونه برای فرزندانش محیطی سالم فراهم کند وقتی خودش در محیط سالمی بزرگ نشده است. در اینجا چگونگی این کار ذکر شده است:

من در خانواده ناسالمی بزرگ شدم و پدر و مادرم برای من الگوی خوبی نبودند. اکنون که خانواده خودم (شوهر و سه فرزند) را دارم، غالبا نمی دانم که چطور محیطی سالم و شاد برای کودکانم فراهم کنم. من واقعاً نمی دانم یک خانواده سالم چگونه به وجود می آید.

 در حقیقت، پذیرفتن نقص در مهارت عاطفی یا در رابطه صداقت و شجاعت زیادی را می طلبد. اما خبر خوب این است که این مهارت ها را می توان حتی در بزرگسالی آموخت. ممکن است آموختن آن در بزرگسالی سخت تر باشد، اما با تمرین می توانید آن ها را یاد بگیرید.

در اینجا چهار ویژگیهای خانواده سالم ذکر شده است.

1. خانواده های سالم نیازهای یکدیگر را برآورده می کنند.

سعی کنید وقتی را برای صحبت و بحث کردن در نظر بگیرید. هنگامی که با همسر یا فرزندان خود صحبت می کنید با دقت به جزئیات گوش دهید و برای یادگیری بیشتر سؤال بپرسید. 

سعی کنید کنجکاو باشید تا شخصیت اعضای خانواده خود را بشناسید و بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید.

هر روز تلاش کنید تا چیز های جدیدی در مورد اعضای خانواده خود کشف کنید. در این صورت شما به اعضای خانواده خود نزدیک تر می شوید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

2. خانواده سالم  روابط آسیب دیده را ترمیم می کند.

درگیری و دعوا بخشی از زندگی خانوادگی است. اما اگر مشکل برطرف نشود، می تواند در طولانی مدت باعث ایجاد کدورت و ناراحتی در بین اعضای خانواده شود.

هیچ وقت با ناراحتی از یکی از اعضای خانواده به رخت خواب نروید. همیشه مسئولیت بخشی از دعوا را که در آن نقش داشته اید بپذیرید. برای جلوگیری از دعوا می توانید مکان را ترک کنید یا از حرف زدن خودداری کنید.

وقتی مشکل و ناراحتی را به سرعت حل می کنید، احساس بهتری پیدا می کنید، این کار به اعضای خانواده احساس ارزشمند بودن، می دهد.

3. خانواده های سالم ابراز احساسات را تشویق می کنند.

 احساسات به ما این امکان را می دهد تا یکدیگر را درک کنیم و بهم احترام بگذاریم. بنابراین، ابراز احساسات در خانواده های سالم جدی گرفته می شود.

 وقتی یکی از اعضای خانواده نشانه هایی از هیجان، اندوه، حساسیت و حتی عصبانیت نشان می دهد، سعی کنید با آن ها در مورد احساساتشان حرف بزنید، همدلی نشان دهید، حتی اگر شرایط را درک نمی کنید. 

سعی کنید روی احساسات متمرکز شوید و از قضاوت افراد خودداری کنید. خانه ای که در آن زندگی می کنید باید مکان امنی برای ابراز احساسات افراد باشد.

4- خانواده های سالم یکدیگر را  کامل می کنند.

درمورد همسر و فرزندان خود چه می دانید؟ خصوصیت هرکدام از آن ها چیست؟ 

لیستی از ویژگی های اعضای خانواده تهیه کنید و برای آن ویژگی ها از آن ها تشکر کنید. حتی می توانید از تمام اعضا بخواهید این کار را انجام دهند. این عمل به تنهایی می تواند انرژی خانواده را از منفی به مثبت تغییر دهد.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

راهکارهایی برای داشتن خانواده سالم

1. با هم غذا بخورید

وقتی خانواده ها برای صرف وعده غذایی کنار هم می نشینند، به جای خوردن غذا های فراوری شده، تمایل به خوردن چیزهای سالم پیدا می کنند. 

علاوه بر سالم تر بودن مواد غذایی، تحقیقات نشان می دهد که وقت گذراندن در کنار خانواده باعث می شود که کودکان نمرات بهتری کسب کنند و از مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر دوری کنند.

اگر روزانه وعده های غذایی را در کنار هم نمی گذارنید، سعی کنید که حداقل دو وعده غذایی در هفته کنار هم باشید و کم کم آن را به عادت تبدیل کنید.

2. با هم آشپزی کنید

پختن وعده های غذایی در کنار هم می تواند برای خانواده مفید باشد. نه تنها غذای خانگی سالم تر است، بلکه وقتی اعضای خانواده با هم آشپزی می کنند، وقت خود را در کنار هم می گذرانند. آشپزخانه اغلب قطب خانه است، بنابراین می تواند مکان مناسبی برای جمع شدن باشد.

تهیه وعده های غذایی در کنارهم باعث انتقال دستور العمل های خانوادگی می شود، کودکان مهارت پخت و پز و اعضای خانواده کارگروهی را یاد می گیرند.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

3. تعطیلات را با هم برنامه ریزی کنید

چند بار در تعطیلات با کودکان خود به مشکل خورده اید؟ سعی کنید در برنامه ریزی مسافرت یا گردش از فرزندانتان کمک بگیرید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

سعی کنید که همه ی اعضای خانواده را در تصمیم گیری دخیل کنید. هنگام تصمیم گیری نهایی به نظرات همه احترام بگذارید و شرایط را برای آن ها توضیح دهید.

مشاور خانواده حضوری و مشاوره خانواده تلفنی در زمنیه روابط زناشویی و ارتباط والدین و فرزندان و دعوای خانوادگی با شماره 02122354282 و 02122247100 و با موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 با مرکز مشاوره ستاره امکان پذیر است. 

4- به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارید

به همان اندازه که انجام کارهای مشترک به عنوان اعضای یک خانواده بسیار مهم است. واضح است که اعضای خانواده ممکن است دوست نداشته باشند که در فعالیتی شرکت کنند یا ترجیح بدهند که زمانی را تنهایی سپری کنند.

تنها بودن به فرد وقت برای تأمل، حل مسئله و موارد دیگر می دهد. یکی از مهم ترین ویژگی خانواده سالم احترام گذاشتن به حریم خصوصی افراد است.

5.  گوش دهید

والدین باید علاوه بر صحبت کردن با فرزندانشان به آن ها گوش دهند. صحبت کردن در حقیقت مانند یک خیابان دو طرفه است.

مکالمه واقعی شامل حرف زدن و گوش دادن است. در یک خانواده سالم افراد به همان اندازه که حرف میزنند به دیگران گوش میدهند.

در این گونه صحبت کردن، اعضای خانواده درک بهتری از یکدیگر پیدا می کنند و در حل مشکلات سریع تر عمل می کنند.

6. بهداشت را به یک قانون تبدیل کنید

اگر می خواهید خانواده سالمی داشته باشید، سلامتی در خانواده شما باید به قانون تبدیل شود و تمام اعضای خانواده باید از آن پیروی کنند. 

این قانون ممکن است این باشد که همه افراد در خانه بعد از صرف شام، همزمان دندان های خود را مسواک بزنند یا این که هیچ کس بعد از مدت معینی از روز غذای قندی نخورد. خواب منظم، استفاده نکردن از گوشی، سر زدن به دکتر همه می توانند قوانینی برای حفظ سلامت در خانواده باشند.

این کارها را به صورت روزمره انجام دهید تا خانواده ای سالم داشته باشید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

7.ورزش کنید

"کمتر بخورید، بیشتر حرکت کنید." با استفاده از این شعار می توان کودکانی سالم و با تناسب اندام داشت. عادت های غذایی سالم از دنبال کردن برخی از عادتی که قبلا ذکر شده است به وجود می آیند.

به پیاده روی های خانوادگی یا دوچرخه سواری بروید. برای فعالیت های آخر هفته برنامه ریزی کنید. بازی های فیزیکی زیادی برای فعالیت های دست جمعی وجود دارد.

8.استراحت کنید

کارهای خانه، برنامه ورزشی بچه ها، تهیه غذا و عصرانه و کارهای دیگر می تواند خسته کنننده باشد. آخر هفته ها می تواند زمان خوبی برای فرار از این مسئولیت ها باشد.

اگر احساس می کنید نیاز به استراحت دارید، می توانید آخر هفته یا آخر ماه به جاهای تفریحی بروید و خوش بگذرانید، مطمئن باشید که فرزندانتان هم از این پیشنهاد استقبال می کنند.

تعطیلات آخر هفته را بدون برنامه ریزی پیش ببرید، در کنار فرزندان خود کارتون تماشا کنید، به گل هایتان برسید، کتاب بخوانید یا قدم بزنید. به یاد داشته باشید که این روز متعلق به شماست.

همان طور که برنامه ریزی فعالیت های جسمی به سلامت جسمی شما کمک می کند، روز های استراحت هم به سلامت روانی خانواده شما کمک می کند.

9. باهم یاد بگیرید

معمولاً وقتی کودک از مدرسه به خانه بر میگردد از او می پرسید "امروز چه چیزی یاد گرفتی؟" 

اما اگر کودک شما بر خلاف این عادت از شما سؤال کند: "امروز چه چیزی آموختید؟" آیا می توانید به آن ها جواب بدهید؟

یادگیری در زندگی ارزش زیادی دارد. اگر شما هر روز در حال یادگیری باشید آیا شما و فرزندتان رشد نمی کنید؟

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد یادگیری مداوم، کلید موفقیت است. هر والدی می خواهد که فرزندانش چیزهای جدیدی یاد بگیرند. پس چرا در کنار آن ها چیز های جدیدی یاد نمیگیرید؟ این کار می تواند کودکان را به یادگیری بیش تر ترغیب کند.

فیلم های آموزشی یا فیلم های مستند را در کنار هم تماشا کنید، در خانواده مسابقات کتابخانی راه بیندازید. به فرزندانتان نشان دهید که مشتاق یادگیری هستید.

10. اخبار را به عنوان یک خانواده تماشا کنید

اگر پدر و مادر هستید، احتمالاً حداقل چند باری با شنیدن یک خبر فکر کرده اید که "امیدوارم او این حرف را نشنود."

اما حدس بزن چه؟ آن ها هم احتمالاً آن را می شنوند. از آنجایی که برای بچه ها اخبار می تواند گیج کننده و حتی ترسناک باشد شنیدن آن در کنار خانواده می تواند به کودکان کمک کند.

این در حقیقت یک فرصت برای شماست که به کودکتان نزدیک شوید و دلهره های او را برطرف کنید. غریزه شما به عنوان والد ممکن است این باشد که فرزندان خود را از چیزهایی مانند تیراندازی در مدرسه، جنگ و موارد مشابه محافظت کنید. اما آن ها خبر ها را می شنوند، فراهم کردن اطلاعات صحیح برای کودکان و بحث کردن در مورد این موضوعات می تواند در سلامتی روانی آن ها تاثیر گذار باشد.

 ویژگیهای خانواده سالم

11.  صادق باشید

هنگام مشاوره ازدواج، مشاوران حتما در مورد اهمیت صداقت با شما صحبت می کنند، این اصل در خانواده هم برقرار است.

به همین دلیل صادق بودن با هر یک از اعضای خانواده بسیار مهم است. اگر می خواهید که به شما اعتماد کنند و با شما صادق باشند شما هم باید با آن ها صادق باشید.

از نظر مشاوره خانواده یکی از پایه های خانواده سالم اعتماد است و اعتماد فقط با صداقت و صراحت ایجاد می شود. حقیقت را پنهان نکنید. فکر نکنید که با این کار از خانواده خود محافظت می کنید. گفتمان صادقانه و آزاد باعث پیشرفت جوامع می شود.

افکار نهایی

زندگی خانوادگی می تواند مشکل باشد. همه خانواده ها "سالم" نیستند. اگر به دنبال روش هایی برای ایجاد یک خانواده سالم یا پیشرفت خانواده خود هستید، می توانید از روش های گفته شده استفاده کنید یا از متخصص کمک بگیرید.

خانواده های مختلف ممکن است از روش های منحصر به فرد بهره مند شوند. اما چیزی که در همه خانواده ها مشترک است، امید به پیشرفت و سلامت خانواده هاست.

مشاور خانواده حضوری و مشاوره خانواده تلفنی در زمنیه روابط زناشویی و ارتباط والدین و فرزندان و دعوای خانوادگی با شماره 02122354282و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 با مرکز مشاوره ستاره امکان پذیر است. 


چگونه قلب شوهر خود را تسخیر کنید ❤️ 22 راه تضمینی

چگونه قلب شوهر خود را تسخیر کنید ❤️ 22 راه تضمینی

  همسرداری در هر فرهنگ معنی متفاوتی دارد، در برخی از فرهنگ ممکن است انجام دادن برخی از کارها برای زن ارزش محسوب شود و در فرهنگ دیگر بر روی آن کار تاکید نشود. در ادامه این مقاله به  اصول کلی برای همسرداری اشاره می کنیم که تقریبا این اصول در میان فرهنگ ها یکسان می باشند. برای افزایش آگاهی در...
به اوج لذت رساندن همسر ❤️ راهکارهای تضمینی

به اوج لذت رساندن همسر ❤️ راهکارهای تضمینی

برای این که زنان لذت جنسی تجربه کنند و به  اوج لذت جنسی برسند باید بتوانند ارتباط صحیحی با همسرشان داشته باشند، برای مردان  بسیار خوشایند می باشد که زنی که عاشقش هستند در کنار آن ها حس خوبی داشته و در کنار آن ها خوشحال است با این وجود بسیاری از آن ها نمی دانند که چطور زنان را به اوج لذت جن...
آیا رابطه جنسی زیاد ضرر دارد و نابارور می کند؟

آیا رابطه جنسی زیاد ضرر دارد و نابارور می کند؟

از عوارض رابطه جنسی زیاد چه اطلاعاتی دارید؟ یک زندگی جنسی سالم می تواند از دید افراد متفاوت باشد. برخی افراد رابطه جنسی را به ندرت انجام می دهند و از این امر راضی هم هستند اما عده ای دوست دارند در طول روز چندین بار رابطه داشته باشند.
10 ویژگی والدین موفق که باید بدانید

10 ویژگی والدین موفق که باید بدانید

همه ما می دانیم که  پدر و مادر بودن شغل سختی است که آن را در هیچ مدرسه ای به ما آموزش نمی دهند و این مساله، کار را سخت تر می کند. برای اینکه بتوانیم والدین موفقی باشیم، باید  اصول و روش تربیتی والدین موفق را بدانیم و نحوه برخورد آن ها با فرزندشان را بشناسیم.
14 نکته مهم در آغاز رابطه و ازدواج| چگونه رابطه عاشقانه برقرار کنیم

14 نکته مهم در آغاز رابطه و ازدواج| چگونه رابطه عاشقانه برقرار کنیم

در کنار شروع یک رابطه،  توانایی حفظ آن رابطه نیز بسیار مهم است. متاسفانه بسیاری از افراد این مهارت را فرا نگرفته اند و به همین دلیل نمی توانند رابطه عاشقانه ای با همسر خود برقرار کنند، در این مقاله  نکات مهم در ازدواج و دوستی بیان شده است که لازم است هرکسی آن را بداند.
10 راه برای مدیریت موثر بحث با همسر

10 راه برای مدیریت موثر بحث با همسر

شروع زندگی زناشویی در عین حال که می تواند جذاب باشد، استرس و چالش هایی را نیز، همراه خود دارد. یکی از این چالش ها که برای بسیاری از زوجین مشکل زا می شود مدیریت بحث با همسر می باشد که در این مقاله به راه های مدیریت این مشکل پرداخته شده است.
چگونه از رابطه زناشویی خود مراقبت کنیم + نکات کاربردی

چگونه از رابطه زناشویی خود مراقبت کنیم + نکات کاربردی

رابطه زناشویی رابطه ای طولانی مدت بین زن و شوهر است که بعد از ازدواج شکل می گیرد و شامل تعاملات عاطفی و جنسی می شود. مراقبت از رابطه زناشویی برای برخی از زوج ها امری سخت و دشوار می باشد، در این مقاله هر چیزی که نیاز است در مورد مراقبت از رابطه زناشویی خود بدانید ذکر شده است.
تکنیک های معجزه آسا برای به دست آوردن دل همسر

تکنیک های معجزه آسا برای به دست آوردن دل همسر

مشکلی که بسیاری از زوجین امروزه با آن روبرو هستند ناتوانی در برقراری  ارتباط موثر می باشد. در این مقاله به بررسی راه های به دست آوردن دل همسر پرداخته شده است که به شما کمک می کند ارتباط بهتر و موثرتری با همسر خود برقرار کرده و او را عاشق خودتان بکنید.
همکاری شوهر در کار خانه| چگونه شوهرم را ترغیب کنم در کار خانه کمک کند؟

همکاری شوهر در کار خانه| چگونه شوهرم را ترغیب کنم در کار خانه کمک کند؟

بر اساس باورهای قدیمی زنان مسئولیت خانه و مردان مسئولیت کار بیرون از خانه را به عهده دارند، اما امروزه که زنان و مردان به یک میزان کار می کنند، کار خانه نیز باید بین زنان و مردان تقسیم شود. اما برخی از مردان هنوز با این مسئله کنار نیامده اند. این مطلب به شما کمک می کند تا همسرتان را ترغیب کنید تا هم...
ترک اعتیاد به خودارضایی به روش نوین همراه با مشاوره آنلاین

ترک اعتیاد به خودارضایی به روش نوین همراه با مشاوره آنلاین

خودارضایی یا استمنا، یکی از روش های  ارضای میل جنسی است که از طریق تحریک و برانگیختگی اندام های جنسی خود، (خود تحریکی از طریق لمس آلت در مردان و لمس کلیتوریس در زنان)، صورت می گیرد و فرد از این طریق می تواند ارگاسم و اوج لذت جنسی را تجربه کند. اعتیاد به خود ارضایی مشکلی است که در این مقاله به آ...
روش آشتی کردن که رابطه شما را بهبود می بخشد

روش آشتی کردن که رابطه شما را بهبود می بخشد

 بروز اختلاف و دلخوری در روابط مسئله نگران کننده ای نیست، یعنی اگر که بین شما و همسرتان اختلافی به وجود آمد، نباید همه چیز را تمام شده بدانید یا اینکه تصور کنید که رابطه تان از حالت نرمال و طبیعی خود خارج شده است، در این بین چیزی که نگران کننده است، عدم توانایی در حل تعارضات به صورت سازگارانه و...
مشاوره ازدواج برتر امسال مشخص شد❤️

مشاوره ازدواج برتر امسال مشخص شد❤️

منظور از مشاوره ازدواج دوره ای است که طی آن زوجین بفهمند چه میزان تفاهم و سازگاری با یکدیگر دارند. مشاوره ازدواج معمولا قبل از ازدواج صورت می گیرد و مشخص می کند که آیا این ازدواج به نفع  هر دو نفر است یا نه؟
رفتارهای اشتباه زن و شوهر در دعوای زناشویی

رفتارهای اشتباه زن و شوهر در دعوای زناشویی

یکی از مهارت هایی که زوجین باید بر آن تسلط داشته باشند، صحبت کردن و مهارت حل مسئله پس از دعوا است. در این مقاله به رفتارهای اشتباه زن و شوهر پس از دعوای زناشویی پرداخته شده است.
علت جر و بحث های خانوادگی و بی احترامی فرزندان به والدین

علت جر و بحث های خانوادگی و بی احترامی فرزندان به والدین

بیش تر افراد  جر و بحث خانوادگی را تجربه می کنند، این موضوع امری طبیعی است اما تکرار آن می تواند مانع مهمی در برقراری ارتباط باشد، در هر اجتماعی ،حتی خانواده، هر فرد عقاید و اندیشه های خاص خود را دارد پس اختلاف نظر بین افراد طبیعی می باشد.
ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق

ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق

در این مقاله می خواهیم به بررسی ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق بپردازیم، این مهارت ها باعث می شوند تا افراد ازدواج موفقی داشته باشند و بتوانند ارتباط بهتری را با یکدیگر برقرار کنند و تفاوت ها را به خوبی بشناسند و از پس آن ها برآیند.
چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

بسیاری از زوجین در اوایل ازدواج آشنایی کافی با مورد مسائل جنسی ندارد و به همین دلیل دچار چالش هایی در مورد رابطه جنسی می شوند و یا از رابطه جنسی لذت نمی برند. در این مقاله به بررسی رابطه جنسی می پردازیم و در مورد رابطه زناشویی سالم و صحیح توضیحاتی را ارائه می دهیم که در آن راه ها و نکات مفیدی برای ک...
چگونه وقت بیشتری با خانواده سپری کنیم؟ فواید گذراندن وقت با خانواده

چگونه وقت بیشتری با خانواده سپری کنیم؟ فواید گذراندن وقت با خانواده

گذراندن وقت با خانواده را بیاموزیم. خانواده سالم و با نشاط باید بداند که اوقات فراغت خانواده را مدیریت کند. بیش تر ما در دنیای پرهیاهو خودمان غرق شده ایم و تمام طول هفته را به شوق آخر هفته طی می کنیم ولی با چشم به هم زدن آخر هفته هم می گذرد و روز از نو و روزی از نو.