خانواده سالم


حفظ خانواده سالم

برای فراهم کردن محیط سالم خانوادگی باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

آیا با کودک به عنوان یک فرد مستقل رفتار می کنید؟

هر کودکی خلق و خوی خاص خود را دارد، روش مشاهده و تعامل با دنیای اطراف برای هر کسی متفاوت است. والدین معمولا همه فرزندان خود را به یک اندازه دوست می دارند، اما روابط مختلفی با هر یک از آن ها برقرار می کنند. هیچ وقت کودکتان را با خواهر یا برادرش مقایسه نکنید، این کار شخصیت کودک را زیر سوال می برد. سعی کنید که نقاط قوت و استعدادهای او را بشناسید و آن ها را تقویت کنید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

آیا خانواده شما روال منظم دارند؟

وجود برنامه روزانه باعث ایجاد هماهنگی میان اعضای خانواده می شود. برنامه صبحگاهی، وعده های غذایی و زمان خواب مناسب به صورت یک الگو برای همه راحت تر است. همچنین به کودکان درباره آداب و رسومات خانوادگی توضیح دهید، تا از کودکی با آن ها آشنا شوند.

آیا خانواده شما در جامعه مشارکت فعال دارد؟

خانواده ها هنگامی که با دوستان و نزدیکانشان در ارتباط قرار می گیرند، شروع به پیشرفت می کنند. معمولاً چنین روابطی مستلزم این است که والدین سعی کنند با افراد همسطح خود ارتباط برقرار کنند.

آیا انتظارات شما از خود و سایر اعضای خانواده واقع بینانه است؟

خودآگاهی، دانش و مهارت فرزند شما دائما در حال تغییر است. از تجربه های دگیران استفاده کنید، کتاب بخوانید و با آن ها صحبت کنید تا هر چیزی که در مراحل رشد فرزندتان لازم است را بدانید. به یاد داشته باشید که تمام والدین موفق این مسیر را طی می کنند.

آیا زمانی که با اعضای خانواده خود می گذرانید به پیشرفت روابط بین شما کمک می کند؟ زمانی که شما و فرزند و همسرتان در کنار هم می گذرانید باید سرگرم کننده، آرام، معنی دار و عاری از درگیری باشد.

آیا شما به عنوان یک والد به نیاز های خود رسیدگی می کنید؟

شما باید سالم زندگی کنید ( رژیم غذایی مناسب، ورزش و عادات خواب). برای تفریحاتی که دوست دارید زمان بگذارید. فرزندان شما احتیاج به پدر و مادر خوشحال و سالم دارند.

آیا مسئولیت اخلاقی و اجتماعی  زندگی خودتان را بر عهده می گیرید؟

شما مهمترین الگو برای فرزند خود هستید. از طریق کلمات و رفتارهایتان سعی در تربیت او داشته باشید.

ویژگی های خانواده سالم

در یکی از جلسات مشاوره اخیر، یک مادر متاهل با سه فرزند خردسال خود با یک معضل بسیار شایع دست به گریبان بودند: چگونه برای فرزندانش محیطی سالم فراهم کند وقتی خودش در محیط سالمی بزرگ نشده است. در اینجا چگونگی این کار ذکر شده است:

من در خانواده ناسالمی بزرگ شدم و پدر و مادرم برای من الگوی خوبی نبودند. اکنون که خانواده خودم (شوهر و سه فرزند) را دارم، غالبا نمی دانم که چطور محیطی سالم و شاد برای کودکانم فراهم کنم. من واقعاً نمی دانم یک خانواده سالم چگونه به وجود می آید.

 در حقیقت، پذیرفتن نقص در مهارت عاطفی یا در رابطه صداقت و شجاعت زیادی را می طلبد. اما خبر خوب این است که این مهارت ها را می توان حتی در بزرگسالی آموخت. ممکن است آموختن آن در بزرگسالی سخت تر باشد، اما با تمرین می توانید آن ها را یاد بگیرید.

در اینجا چهار ویژگیهای خانواده سالم ذکر شده است.

1. خانواده های سالم نیازهای یکدیگر را برآورده می کنند.

سعی کنید وقتی را برای صحبت و بحث کردن در نظر بگیرید. هنگامی که با همسر یا فرزندان خود صحبت می کنید با دقت به جزئیات گوش دهید و برای یادگیری بیشتر سؤال بپرسید. 

سعی کنید کنجکاو باشید تا شخصیت اعضای خانواده خود را بشناسید و بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید.

هر روز تلاش کنید تا چیز های جدیدی در مورد اعضای خانواده خود کشف کنید. در این صورت شما به اعضای خانواده خود نزدیک تر می شوید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

2. خانواده سالم  روابط آسیب دیده را ترمیم می کند.

درگیری و دعوا بخشی از زندگی خانوادگی است. اما اگر مشکل برطرف نشود، می تواند در طولانی مدت باعث ایجاد کدورت و ناراحتی در بین اعضای خانواده شود.

هیچ وقت با ناراحتی از یکی از اعضای خانواده به رخت خواب نروید. همیشه مسئولیت بخشی از دعوا را که در آن نقش داشته اید بپذیرید. برای جلوگیری از دعوا می توانید مکان را ترک کنید یا از حرف زدن خودداری کنید.

وقتی مشکل و ناراحتی را به سرعت حل می کنید، احساس بهتری پیدا می کنید، این کار به اعضای خانواده احساس ارزشمند بودن، می دهد.

3. خانواده های سالم ابراز احساسات را تشویق می کنند.

 احساسات به ما این امکان را می دهد تا یکدیگر را درک کنیم و بهم احترام بگذاریم. بنابراین، ابراز احساسات در خانواده های سالم جدی گرفته می شود.

 وقتی یکی از اعضای خانواده نشانه هایی از هیجان، اندوه، حساسیت و حتی عصبانیت نشان می دهد، سعی کنید با آن ها در مورد احساساتشان حرف بزنید، همدلی نشان دهید، حتی اگر شرایط را درک نمی کنید. 

سعی کنید روی احساسات متمرکز شوید و از قضاوت افراد خودداری کنید. خانه ای که در آن زندگی می کنید باید مکان امنی برای ابراز احساسات افراد باشد.

4- خانواده های سالم یکدیگر را  کامل می کنند.

درمورد همسر و فرزندان خود چه می دانید؟ خصوصیت هرکدام از آن ها چیست؟ 

لیستی از ویژگی های اعضای خانواده تهیه کنید و برای آن ویژگی ها از آن ها تشکر کنید. حتی می توانید از تمام اعضا بخواهید این کار را انجام دهند. این عمل به تنهایی می تواند انرژی خانواده را از منفی به مثبت تغییر دهد.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

راهکارهایی برای داشتن خانواده سالم

1. با هم غذا بخورید

وقتی خانواده ها برای صرف وعده غذایی کنار هم می نشینند، به جای خوردن غذا های فراوری شده، تمایل به خوردن چیزهای سالم پیدا می کنند. 

علاوه بر سالم تر بودن مواد غذایی، تحقیقات نشان می دهد که وقت گذراندن در کنار خانواده باعث می شود که کودکان نمرات بهتری کسب کنند و از مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر دوری کنند.

اگر روزانه وعده های غذایی را در کنار هم نمی گذارنید، سعی کنید که حداقل دو وعده غذایی در هفته کنار هم باشید و کم کم آن را به عادت تبدیل کنید.

2. با هم آشپزی کنید

پختن وعده های غذایی در کنار هم می تواند برای خانواده مفید باشد. نه تنها غذای خانگی سالم تر است، بلکه وقتی اعضای خانواده با هم آشپزی می کنند، وقت خود را در کنار هم می گذرانند. آشپزخانه اغلب قطب خانه است، بنابراین می تواند مکان مناسبی برای جمع شدن باشد.

تهیه وعده های غذایی در کنارهم باعث انتقال دستور العمل های خانوادگی می شود، کودکان مهارت پخت و پز و اعضای خانواده کارگروهی را یاد می گیرند.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

3. تعطیلات را با هم برنامه ریزی کنید

چند بار در تعطیلات با کودکان خود به مشکل خورده اید؟ سعی کنید در برنامه ریزی مسافرت یا گردش از فرزندانتان کمک بگیرید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

سعی کنید که همه ی اعضای خانواده را در تصمیم گیری دخیل کنید. هنگام تصمیم گیری نهایی به نظرات همه احترام بگذارید و شرایط را برای آن ها توضیح دهید.

مشاور خانواده حضوری و مشاوره خانواده تلفنی در زمنیه روابط زناشویی و ارتباط والدین و فرزندان و دعوای خانوادگی با شماره 02122354282 و 02122247100 و با موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 با مرکز مشاوره ستاره امکان پذیر است. 

4- به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارید

به همان اندازه که انجام کارهای مشترک به عنوان اعضای یک خانواده بسیار مهم است. واضح است که اعضای خانواده ممکن است دوست نداشته باشند که در فعالیتی شرکت کنند یا ترجیح بدهند که زمانی را تنهایی سپری کنند.

تنها بودن به فرد وقت برای تأمل، حل مسئله و موارد دیگر می دهد. یکی از مهم ترین ویژگی خانواده سالم احترام گذاشتن به حریم خصوصی افراد است.

5.  گوش دهید

والدین باید علاوه بر صحبت کردن با فرزندانشان به آن ها گوش دهند. صحبت کردن در حقیقت مانند یک خیابان دو طرفه است.

مکالمه واقعی شامل حرف زدن و گوش دادن است. در یک خانواده سالم افراد به همان اندازه که حرف میزنند به دیگران گوش میدهند.

در این گونه صحبت کردن، اعضای خانواده درک بهتری از یکدیگر پیدا می کنند و در حل مشکلات سریع تر عمل می کنند.

6. بهداشت را به یک قانون تبدیل کنید

اگر می خواهید خانواده سالمی داشته باشید، سلامتی در خانواده شما باید به قانون تبدیل شود و تمام اعضای خانواده باید از آن پیروی کنند. 

این قانون ممکن است این باشد که همه افراد در خانه بعد از صرف شام، همزمان دندان های خود را مسواک بزنند یا این که هیچ کس بعد از مدت معینی از روز غذای قندی نخورد. خواب منظم، استفاده نکردن از گوشی، سر زدن به دکتر همه می توانند قوانینی برای حفظ سلامت در خانواده باشند.

این کارها را به صورت روزمره انجام دهید تا خانواده ای سالم داشته باشید.

خانواده سالم - ویژگیهای (4)

7.ورزش کنید

"کمتر بخورید، بیشتر حرکت کنید." با استفاده از این شعار می توان کودکانی سالم و با تناسب اندام داشت. عادت های غذایی سالم از دنبال کردن برخی از عادتی که قبلا ذکر شده است به وجود می آیند.

به پیاده روی های خانوادگی یا دوچرخه سواری بروید. برای فعالیت های آخر هفته برنامه ریزی کنید. بازی های فیزیکی زیادی برای فعالیت های دست جمعی وجود دارد.

8.استراحت کنید

کارهای خانه، برنامه ورزشی بچه ها، تهیه غذا و عصرانه و کارهای دیگر می تواند خسته کنننده باشد. آخر هفته ها می تواند زمان خوبی برای فرار از این مسئولیت ها باشد.

اگر احساس می کنید نیاز به استراحت دارید، می توانید آخر هفته یا آخر ماه به جاهای تفریحی بروید و خوش بگذرانید، مطمئن باشید که فرزندانتان هم از این پیشنهاد استقبال می کنند.

تعطیلات آخر هفته را بدون برنامه ریزی پیش ببرید، در کنار فرزندان خود کارتون تماشا کنید، به گل هایتان برسید، کتاب بخوانید یا قدم بزنید. به یاد داشته باشید که این روز متعلق به شماست.

همان طور که برنامه ریزی فعالیت های جسمی به سلامت جسمی شما کمک می کند، روز های استراحت هم به سلامت روانی خانواده شما کمک می کند.

9. باهم یاد بگیرید

معمولاً وقتی کودک از مدرسه به خانه بر میگردد از او می پرسید "امروز چه چیزی یاد گرفتی؟" 

اما اگر کودک شما بر خلاف این عادت از شما سؤال کند: "امروز چه چیزی آموختید؟" آیا می توانید به آن ها جواب بدهید؟

یادگیری در زندگی ارزش زیادی دارد. اگر شما هر روز در حال یادگیری باشید آیا شما و فرزندتان رشد نمی کنید؟

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد یادگیری مداوم، کلید موفقیت است. هر والدی می خواهد که فرزندانش چیزهای جدیدی یاد بگیرند. پس چرا در کنار آن ها چیز های جدیدی یاد نمیگیرید؟ این کار می تواند کودکان را به یادگیری بیش تر ترغیب کند.

فیلم های آموزشی یا فیلم های مستند را در کنار هم تماشا کنید، در خانواده مسابقات کتابخانی راه بیندازید. به فرزندانتان نشان دهید که مشتاق یادگیری هستید.

10. اخبار را به عنوان یک خانواده تماشا کنید

اگر پدر و مادر هستید، احتمالاً حداقل چند باری با شنیدن یک خبر فکر کرده اید که "امیدوارم او این حرف را نشنود."

اما حدس بزن چه؟ آن ها هم احتمالاً آن را می شنوند. از آنجایی که برای بچه ها اخبار می تواند گیج کننده و حتی ترسناک باشد شنیدن آن در کنار خانواده می تواند به کودکان کمک کند.

این در حقیقت یک فرصت برای شماست که به کودکتان نزدیک شوید و دلهره های او را برطرف کنید. غریزه شما به عنوان والد ممکن است این باشد که فرزندان خود را از چیزهایی مانند تیراندازی در مدرسه، جنگ و موارد مشابه محافظت کنید. اما آن ها خبر ها را می شنوند، فراهم کردن اطلاعات صحیح برای کودکان و بحث کردن در مورد این موضوعات می تواند در سلامتی روانی آن ها تاثیر گذار باشد.

 ویژگیهای خانواده سالم

11.  صادق باشید

هنگام مشاوره ازدواج، مشاوران حتما در مورد اهمیت صداقت با شما صحبت می کنند، این اصل در خانواده هم برقرار است.

به همین دلیل صادق بودن با هر یک از اعضای خانواده بسیار مهم است. اگر می خواهید که به شما اعتماد کنند و با شما صادق باشند شما هم باید با آن ها صادق باشید.

از نظر مشاوره خانواده یکی از پایه های خانواده سالم اعتماد است و اعتماد فقط با صداقت و صراحت ایجاد می شود. حقیقت را پنهان نکنید. فکر نکنید که با این کار از خانواده خود محافظت می کنید. گفتمان صادقانه و آزاد باعث پیشرفت جوامع می شود.

افکار نهایی

زندگی خانوادگی می تواند مشکل باشد. همه خانواده ها "سالم" نیستند. اگر به دنبال روش هایی برای ایجاد یک خانواده سالم یا پیشرفت خانواده خود هستید، می توانید از روش های گفته شده استفاده کنید یا از متخصص کمک بگیرید.

خانواده های مختلف ممکن است از روش های منحصر به فرد بهره مند شوند. اما چیزی که در همه خانواده ها مشترک است، امید به پیشرفت و سلامت خانواده هاست.

مشاور خانواده حضوری و مشاوره خانواده تلفنی در زمنیه روابط زناشویی و ارتباط والدین و فرزندان و دعوای خانوادگی با شماره 02122354282و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 با مرکز مشاوره ستاره امکان پذیر است. 


تقسیم وظایف در خانه | نظافت کردن با مرد و تعمیر وسایل با زن؟

تقسیم وظایف در خانه | نظافت کردن با مرد و تعمیر وسایل با زن؟

تقسیم وظایف در خانه چگونه است؟ آیا شوهر خوب کارهای تعمیر خانه را انجام می دهد و زن خوب لباس های کثیف را می شوید؟ یا برعکس. زن باید کار خانه کند و مرد باید خارج خانه کند؟ این باور مخرب زمانی به وجود می آید که از همسر خود توقع داریم که تمام کارهای خانه را انجام بدهد یا از شوهر خود توقع داریم که تمام کارهای تعمیرات و کارهای بیرون را انجام دهد.

نحوه ایجاد روابط خوب خانوادگی

نحوه ایجاد روابط خوب خانوادگی

روابط خوب خانوادگی به کودکان کمک می کند تا احساس امنیت و دوست داشتن کنند. این روابط به شما کمک می کند که احساس خوبی داشته باشید. با داشتن کیفیت، ارتباطات، کار تیمی و قدردانی می توانید در خانواده خود روابط خوبی ایجاد کنید.

7 ویژگی خانواده سالم

7 ویژگی خانواده سالم

ویژگی های خانواده سالم شامل این موارداست: تعهد عمیق به یکدیگر. اولویت با خانواده است. برقراری ارتباط به شکلی مؤثر. قدردانی صمیمانه از یکدیگر. مراقبت اعضای خانواده از یکدیگر. حل سریع اختلافات و دلخوری ها و به اشتراک گذاشتن یک تعهد معنوی است.

مرکز مشاوره ستاره اولین مرکز مشاوره با سیستم کلینیکال درمانی در ایران
بهره گیری از تست ها و آزمون های عصب روانشناختی در زمینه درمان اختلالات
شناسایی سطوح تفاهم زوجین در زمان پیش از ازدواج
تشخیص و درمان اختلالات روان با استفاده روش های بدون دارو، دارودرمانی، روش های نوین بدون عوارض
مرکز مشاوره برتر در زمینه پژوهش های روانشناسی نوین با تالیف بیش از 100 کتاب، مقاله، نوشتار، همایش های ملی و بین المللی
ارائه خدمات حضوری، تلفنی و آنلاین در تمامی روزها و ساعات هفته و قابلیت تبدیل مشاوره به صورت دلخواه
جز مراکز برتر کانون مشاوران ایران
غرب تهران : 02122354282   شرق و مرکز تهران: 02188422495  شمال تهران: 02122247100
به خانواده بزرگ مرکز مشاوره ستاره زندگی خوش آمدید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...