شروع زندگی زناشویی در عین حال که می تواند جذاب باشد، استرس و چالش هایی را نیز، همراه خود دارد. یکی از این چالش ها که برای بسیاری از زوجین مشکل زا می شود مدیریت بحث با همسر می باشد که در این مقاله به راه های مدیریت این مشکل پرداخته شده است.

زن و مردی که همدیگر را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنند، هردو از خانواده های متفاوت و البته که دو انسان مستقل هستند که هرچقدر هم که قبل از ازدواج میزان شباهت های بین فردی خود را بررسی کرده باشند و بر اساس وجود شباهت ها تصمیم به ازدواج گرفته باشند بازهم نمی توانند این انتظار را داشته باشند که در زندگی مشترک خود در هیچ زمینه ای باهم اختلاف نظر نداشته باشند و هیچگاه باهم بحث نداشته باشند.

 در واقع می توان گفت که بحث و اختلاف نظر بخش اجتناب ناپذیر زندگی مشترک است و حتی می تواند به بقا و رشد رابطه کمک کند، چون زن و مردی که در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفت و گو می کنند حفظ و بقای رابطه برایشان اهمیت دارد و سعی می کنند با بحث و گفت و گو بسیاری از مسائل را مورد بررسی و حل قرار دهند.

ارتباط موثر با همسر

اما باید توجه داشته باشیم که ما نمی توانیم هر جر و بحثی را مفید بدانیم، در واقع بهتر است به جای واژه جر و بحث موثر با همسر از واژه گفت و گوی مسالمت آمیز با همسر استفاده کنیم و بدانیم که ما زمانی می توانیم رابطه ای موفقیت آمیز با همسر خودمان داشته باشیم و به بقای رابطه مان امیدوار باشیم که بتوانیم راه های گفت و گوی مسالمت آمیز با همسر خود را فرا بگیریم و از پرداختن به روش های مخرب خودداری کنیم.

پیشنهاد مشاور:مهارت ارتباطی با همسر + تست ارتباط

عوامل و موانع ارتباط صحیح با همسر

اختلاف نظر و چالش بین زن و مرد به دلایل مختلفی می تواند بروز پیدا کند، مشکلات شخصیتی، مشکلات اقتصادی، اختلاف فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اعتیاد، پرخاشگری و غیره از جمله دلایل بروز اختلاف بین زن و مرد است که این مشکلات اگر که با عدم مهارت حل مسئله همراه باشند پایدار می مانند و در عین حال برخی از آن ها چه در صورت وجود مهارت حل مسئله چه در صورت عدم وجود این مهارت ها حل شدنی نیستند.

فایل صوتی و پادکست صوتی این مطلب

در این شرایط می توان گفت طلاق می تواند تنها راه موثر باشد، اما در اکثر مواقع بسیاری از مشکلات زناشویی با داشتن مهارت حل مسئله قابل حل هستند و اگر زن و مرد بتوانند به صورت مسالمت آمیز در مورد مشکلاتشان گفت و گو کنند و در زمان مناسب به مشکلات بین فردی شان بپردازند خیلی راحت می توانند از بروز مشکلات بزرگ و لاینحل جلوگیری کنند و رابطه ای پایدار و مثبت را با یکدیگر تجربه کنند.

بحث با همسر

مهارت های ارتباط موثر زناشویی

همانطور که اشاره کردیم واقعیت این است که برخی از مشکلات خارج از کنترل افراد هستند و کاملا قابل درک است که افراد نتوانند با آرامش با آن مشکلات برخورد کنند اما بسیار مهم است که شما بتوانید تحت هر شرایطی بهترین واکنش را داشته باشید و سعی کنید راه حل های مناسب و موثر را مورد بررسی قرار دهید.

پیشنهاد مشاور: تست آنلاین تفاهم - تست مهارت گفتاری- شنیداری در زندگی مشترک

 اگر مشکلات شما آنقدر بزرگ هستند که گاهی احساس می کنید که به بن بست رسیده اید حتما نیازمند دریافت کمک حرفه ای از یک متخصص هستید و بدیهی است که با اکتفا کردن به مطالب یک یا چند مقاله نمی توانید این مسائل را حل کنید، اما داشتن مهارت گفت و گوی مسالمت آمیز در واقع نوعی روش پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ است و در مواقعی کاربرد دارد که شما با اختلاف نظرهایی با همسرتان مواجه می شوید که حتما نیازمند این هستید که بتوانید در مورد آن ها صحبت کنید و به حل آن ها بپردازید که در اینصورت راه حل های زیر مورد استفاده تان قرار می گیرد.

1. نسبت به احساسات و رفتارهای خود آگاهی داشته باشی

برخی از افراد هیچ شناختی از خود، احساسات و رفتارشان ندارند، به همین دلیل در هنگام بروز اختلاف متوجه رفتارهایی که از خود بروز می دهند و حرف هایی که به زبان می آورند نیستند. شاید اگر از اینگونه افراد بپرسید که چرا چنین حرفی را زدی و یا چرا اینگونه رفتار کردی با کمال ناباوری این حرف را از آن ها بشنوید که نمی دانم، یا بگویند که دست خودم نبود، کنترلی روی رفتارم نداشتم! چنین حرفی بسیار عجیب است.

 چطور می شود فردی که نسبت به هیجانات، احساسات و رفتارهای خود آگاه نباشد و کنترلی روی رفتار خود نداشته باشد بتواند به ازدواج فکر کند؟ مگر نه این است که شما با ازدواج مسئولیت یک زندگی را بر عهده گرفته اید؟ بدیهی است که برای اینکه بتوانید زندگی تان را به درستی اداره و مدیریت کنید نیازمند خودآگاهی هستید.

 بنابراین اگر که فردی هستید که از احساسات خودتان آگاه نیستید، نمی توانید احساساتتان را به درستی بیان کنید و به طور کل به خود آگاهی نرسیده اید نیازمند این هستید که به این مهارت دست پیدا کنید و دستیابی به این امر نیاز به تمرین و پشتکار زیاد دارد و گاهی برای دستیابی به این مهارت نیاز هست که از یک فرد متخصص کمک بگیرید. اینکه از چه روشی برای دستیابی به چنین مهارتی استفاده می کنید اهمیت چندانی ندارد، مهم این است که شما بتوانید به این امر مهم دست پیدا کنید.

2.  حل مسئله در زمان مناسب از راه های ارتباط صمیمانه با همسر

برخی از افراد، زمانی که شروع به صحبت با همسر خود می کنند به اشتباه، اتفاقات قبل را نیز یادآوری می کنند و در حین صحبت به مسائل مختلفی اشاره می کنند، در صورتی که چنین کاری کاملا اشتباه است، شما باید یاد بگیرید که هر مسئله را در زمان مناسب خودش حل کنید و در حین صحبت با همسرتان فقط در مورد یک مسئله صحبت کنید، در چنین صورتی تمرکز و توجه همسر شما روی صحبت های شما بیشتر می شود و بهتر می تواند حرف های شما را درک کند و بپذیرد.

پیشنهاد مشاور:8 نکته مهم برای ارتباط موثر با همسر

3. در زمان مناسب با یکدیگر صحبت کنید

سعی کنید وقت شناس باشید و زمان مناسبی را برای صحبت کردن با همسرتان انتخاب کنید. بهتر است زمانی که هر دوی شما عصبانی هستید از صحبت کردن اجتناب کنید. اجازه بدهید که هر دویتان آرام شوید و در وضعیت مناسب تری قرار بگیرید و بعد شروع به صحبت کنید. توجه به آمادگی هر دو نفر برای صحبت کردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید نیاز باشد که زمانی تنها باشید. به همسرتان بگویید که نیاز به تنهایی دارید و در صورت امکان از منزل خارج شوید، یک پیاده روی می تواند شما را آرام تر کند و شما را برای صحبت آماده کند.

4. طوری صحبت نکنید که به عنوان فردی غرغرو شناخته شوید

این مسئله بیشتر در مورد خانم ها صدق می کند، متاسفانه برخی از خانم ها انتظار دارند که همسرشان خودشان متوجه مشکل پیش آمده شوند و در واقع همسرشان به خودی خود به علت ناراحتی آن ها پی ببرد، به همین دلیل اینگونه خانم ها شروع به نیش و کنایه زدن به همسر خود می کنند و به صورت مبهم اشاره ای به ناراحتی شان می کنند و چون نمی توانند از این طریق منظورشان را به همسرشان بفهمانند و به هدفشان برسند به عنوان زنی غرغرو شناخته می شوند که مدام از شرایط ناراضی است و از شرایط شکایت می کند.

 بنابراین بسیار مهم است که خانم ها به تفاوت خودشان با آقایان پی ببرند و بدانند که آقایان به مانند خانم ها توانایی چندانی در فهم نیش و کنایه ها ندارند و شنیدن حرف های مبهم برایشان ناخوشایند است، البته برخی از آقایان نیز چنین هستند و به جای بیان واضح احساساتشان شروع به رفتارهای ناسازگارانه و ناخوشایند می کنند که چنین روشی کاملا اشتباه است. 

پیشنهاد مشاور:راه های بهبود مهارت های کلامی با همسر

بنابراین باید به این مسئله توجه کنید که اگر از مسئله ای ناراحت هستید به صورت واضح و روشن در مورد آن مسئله صحبت کنید و ناراحتی تان را مستقیما بیان کنید. همچنین سعی کنید هر زمان که با همسرتان بحث می کنید و در مورد مشکلی خاص گفت و گو می کنید بعد از آن، دیگر در مورد آن مسئله صحبت نکنید و سعی کنید اوقاتی خوش برای خودتان و همسرتان فراهم کنید تا مشکلات و اختلاف نظرها کل زندگی شما را تحت الشعاع قرار ندهد و مانع از داشتن اوقات خوش بین شما و همسرتان نشود. در اینصورت نیز همسرتان شما را فردی غرغرو خطاب نمی کند بلکه متوجه می شود که در زمان بروز اختلاف به حل مشکل می پردازید و در زمان های دیگر هم به ساختن اوقات خوش می پردازید.

5. خصوصیات خوب و بد را در کنار یکدیگر ببینید

متاسفانه برخی از افراد دیدگاهی سیاه و سفید دارند، به اینصورت که در شرایط مساعد، همسرشان را خوب مطلق می دانند ولی به محض بروز اختلاف، تمام خوبی های همسرشان را از یاد می برند و به او به عنوان فردی بد و مطلقا سیاه می نگرند و این باعث می شود که در زمان بروز اختلاف با همسرشان بدترین رفتار را با وی داشته باشند و فقط به رفتارهای بد همسرشان اشاره کنند.

 اما واقعیت این است که افراد خصوصیات مختلفی دارند که برخی از آن ها ممکن است از نظر شما خوب باشد و برخی بد و ناپسند، اگر شما از بابت رفتاری از جانب همسرتان ناراحت و دلخور هستید نباید تنها به رفتارهای ناراحت کننده و ناخوشایند او توجه و اشاره کنید، بلکه نیاز است که در عین حال که از او انتقاد می کنید به رفتارهای مثبت او نیز اشاره کنید و از او بابت رفتارهایش تشکر کنید مثلا «تو خیلی انسان با محبتی هستی، من از اینکه همسر با محبتی مثل تو دارم بسیار خوشحالم و ازت ممنونم اما رفتاری که امشب با من داشتی باعث شد که احساس بدی به من دست بده و احساس کنم که ...».

با استفاده از این لحن صحبت کردن در عین حال که ناراحتی و احساستان را بیان کردید، عشق و دوست داشتنان را نیز به همسرتان نشان داده اید و از او قدردانی کرده اید و از این طریق او را برای شنیدن حرف هایتان مشتاق تر کرده اید.

6. از مطلق گویی خودداری کنید برای ارتباط صمیمانه با همسر

واژه هایی مثل «هیچوقت»، «همیشه»، «هرگز»، باعث می شود که به طور کلی رفتارهای همسرتان را زیر سوال ببرید، مثلا «تو هیچوقت به من کمک نمی کنی»، «تو همیشه به فکر خودت هستی»، جملات نادرستی هستند و احساس بدی را به همسرتان منتقل می کنند. این مورد را هم می توان زیر مجموعه مورد قبل به حساب آورد. در واقع اگر شما اینگونه با همسر خود صحبت کنید انگارکه تمام رفتارهای خوب او را زیر سوال برده اید.

نیاز است که شما فقط در مورد شرایط پیش آمده صحبت کنید نه اینکه آن موقعیت را به دیگر زمان ها و موقعیت ها تعمیم دهید، بنابراین بهتر است بگویید «وقتی که من خسته بودم این انتظار را داشتم که به من کمک کنی ولی چنین رفتاری را از تو مشاهده نکردم و این مرا بسیار ناراحت کرد»

پیشنهاد مشاور: شنونده خوبی برای همسرمان باشیم + تست تفاهم زن و شوهر

7. از قضاوت کردن همسرتان خودداری کنید

دقت کنید که به هیچ عنوان همسرتان را قضاوت و بازخواست نکنید و بیشتر از اینکه از واژه «تو» استفاده کنید و مثلا بگویید که «تو به من اهمیت نمی دهی» بهتر است بگویید که « رفتار تو باعث شد احساس بدی داشته باشم و احساس کردم که در آن شرایط مورد توجه تو قرار نگرفتم»، از این طریق شرایط را برای اینکه همسرتان بتواند توضیح بیشتری در مورد رفتارش بدهد محیا کرده اید. 

8. از بی احترامی به همدیگر خودداری کنید از راه های بهبود روابط عاطفی با همسر

یادتان باشد که شما به عنوان زن و شوهر وظیفه دارید که تحت هر شرایطی احترام همدیگر را نگه دارید، بنابراین حتی در حین عصبانیت، بسیار مراقب واژه هایی که از دهانتان بیرون می آید باشید و به هیچ عنوان به هم بی احترامی نکنید.

9. شنونده فعال باشید

دقت کنید که همانطور که حرف می زنید باید شنونده خوبی هم باشید و به حرف ها و توضیحات همسرتان به دقت گوش دهید. همچنین سعی کنید مسئولیت اشتباهات خودتان را بپذیرید و نقش خودتان را در بروز اختلافات فراموش نکنید و همیشه یک جانبه به مسئله نگاه نکنید. شما باید تلاش کنید تا بتوانید مسئله را از دید همسرتان نیز بنگرید و از این طریق درک متقابلتان را بالا ببرید.

10. به مشاور مراجعه کنید

اگر احساس می کنید همیشه در صحبت های تان شکست می خورید و مهارت گفت و گوی موثر را بلد نیستید بهتر است به مشاور مراجعه کنید  و سعی کنید این مهارت را به دست بیاورید. مشاور تلاش می کند تا با شبیه سازی موقعیت های مختلف زناشویی و قرار دادن شما در آن شرایط، این مهارت ها را به شما آموزش دهد و آن ها را با شما تمرین کند.

هم اکنون می توانید از طریق"مرکز مشاوره ستاره" با شماره های 02122354282و  02122247100 و  09035673050 و 09108347597 تماس گرفته و با مشاوره خانواده تلفنی و حضوری و زندگی خود را نجات دهید.