ترس و فوبیا (درمان تمامی انواع فوبیاهای خاص)


ترس و فوبیا می تواند در موارد مختلف بروز کند و زندگی شما و اطرافیان را تحت تاثیر خود قرار دهد. برخی افراد احساس بی کفایی می کنند و برخی دیگر به مرور از این مورد اضطراب پیدا می کنند و ترس از بی کفایتی شکل می گیرد. در این مطلب انواع جدید فوبیا آورده شده است. 

ترس و فوبیا

فوبیا خاص چیست؟

به طور کلی فوبیا به معنای ترس شدید است که زندگی انسان را مختل می کند. فوبیاهای خاص مانند ترس از مار، عنکبوت، ارتفاع، مکان های بسته، عدد13 و هواپیما.

این بیماری ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد ولی معمولا به دلیل عدم اعتماد به محیط پیرامون ایجاد می شود. به طور مثال کسی که از ارتفاع می ترسد ممکن است از پرواز کردن، ورزش، کوهنوردی و کارهای هیجان انگیز وحشت کند و این کار باعث می شود که در زندگی خود عقب بیفتد و نتواند پیشرفت لازم را به دست آورد.

کسانی که از فضای بسته می ترسند معمولا در مورد آن فضا و موقعیت خیالبافی می کنند. فوبیای اجتماعی ممکن است فرد را به یاد خاطرات گذشته بیندازد. تقریبا تمام انواع فوبیا قابل درمان است.

ترس و فوبیا

ترس از بی کفایتی

این ترس خود را به صورت احساس حقارت، کوچکی، ناپختگی و نقص نشان می دهد. ترس از بی کفایتی در اکثر مواقع از خانواده فرد ناشی می شود. وقتی که خانواده موفقیت و ارزش بچه را وابسته به عملکرد او می داند زمینه این ترس به وجود می آید.

در این صورت کودک فکر می کنند که بقیه او را تا زمانی دوست دارند که موفق باشد و از آنجایی که هیچ فردی بی عیب نیست معمولا این افراد احساس بی کفایتی می کنند. افرادی که دچار نقص هایی مانند موارد زیر در یادگیری هستند، بیش تر مورد سرزنش قرار می گیرند.

  1. لکنت زبان
  2. شب ادراری
  3. اختلال

بعضی از افراد سعی می کنند این نقص ها را بپوشانند و با انتخاب یک قربانی ضعیف سعی می کند برتری خود را ثابت کند.

ترس از تنهایی

تنها ماندن ممکن است سبب بروز اضطراب شدید در افراد بشود. تنها روبرو شدن با مشکلات یا درک این موضوع که همه روزی به تنهایی خواهیم مرد ممکن است سبب بروز اضطراب در بسیاری از افراد بشود.

افرادی که دارای شخصیت اجتنابی هستند معمولا دوست دارند با بقیه افراد در ارتباط باشند اما از طرد شدن توسط دیگران واهمه دارند، برای همین از انسان ها فاصله می گیرند و احساس تنهایی می کنند.

ما انسان ها با وجود ارتباط های زیادی که با دیگران برقرار می کنیم اغلب احساس می کنیم که تنها هستیم. زوج های زیادی هستند که با وجود زندگی کنار یکدیگر احساس تنهایی می کنند یا فکر می کنند که همسرشان آن ها را درک نمی کند.

این احساسات ممکن است باعث بروز حالت های تکانشی برای کنترل وضعیت فرد شود که باعث بروز روابط جنسی خارج از چارچوب، پرخوری، سوء مصرف مواد، خریدهای افراطی یا پوچی و خلاء می شود.

بر اساس مطالبی که گفته شد می توان بین تنهایی درونی و رفتار بیرونی ارتباط ایجاد کرد. به همین دلیل است که درمان اضطراب احساس تنهایی را کاهش می دهد و تنهایی را برای فرد به عنوان بخشی از ماهیت انسان مشخص می کند.

ترس و فوبیا از آینده

ترس از آینده

این موضوع می تواند باعث اضطراب زیادی برای فرد شود. ما در مورد کارهایی که می خواهیم انجام دهیم و زمان آن ها ممکن است مضطرب بشویم. برای همین افرادی که به شغل و کار خود علاقه دارند معمولا شادتر هستند. 

مشخص نیست که چه چیزی باعث می شود فرد کاری را که دوست دارد را دنبال نکند. اما مشخص است افرادی که شغل مورد علاقه خود را از دست می دهند مانند افرادی می شوند که عزیزی را از دست داده اند.

افرادی که مشغول به کار هستند معمولا شاد هستند ولی افرادی که به شغل خود علاقه دارند احساس رضایت بیش تری را تجربه می کنند.

اگر نمی دانید که به چه شغلی علاقه دارید می توانید از مشاورهای ما برای این کار کمک بگیرید آن ها با استفاده از آزمون شغلی به شما در انتخاب شغلی متناسب با ویژگی های فردی شما کمک می کنند.


ترس از تعهد

تعهد و انتخاب ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود زیرا هر انتخابی باعث می شود که فرد سایر گزینه ها را از دست بدهد. ازدواج را می توان به یک کاخ زیبا و بزرگ تشبیه کرد ولی چه کسی دوست دارد تمام زندگی خود را در یک مکان بگذراند، حتی اگر آن محل کاخ باشد.

ترس از صمیمیت ممکن است باعث شود که افراد از ایجاد ارتباط معمولی با دیگران بترسند. هر اتفاقی که صمیمیت بین افراد را افزایش دهد باعث ترس و فوبیا در این افراد می شود. این اضطراب ممکن است باعث به وجود آمدن ترس های مختلفی شود.

تعهد مقدمه ورود افراد به رشد و تشکیل خانواده است و این به معنای ترک خانواده پدری است که خود می تواند باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در فرد بشود. تعهد همچنین مستلزم انعطاف و گذشتن از بخشی از آزادی های فرد است.


ترس اجتماعی یا فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی به ترس شدید از ارتباطات اجتماعی گفته می شود. از نشانه های این اختلال می توان به ترس از سخنرانی، قرار ملاقات و سوار آسانسور شدن اشاره کرد. افرادی که درگیر این فوبیا هستند در شرایط ذکر شده بدترین پیشبینی ها را می کنند.

ممکن است که والدین این افراد معتاد یا انتقادگر بوده و زمانی که کودک فعالیت هیجان انگیزی انجام می داده به او حمله می کردند و به همین دلیل کودک احساس هیجان و اضطراب را باهم تداعی می کند.

فوبیای اجتماعی جلوی پیشرفت افراد را می گیرد. آن ها آرزو دارند تا بتوانند روابط اجتماعی خوب و مثبتی با دیگران برقرار کنند ولی بدون کمک دکتر و متخصص نمی توانند مشکل خود را درمان کنند.

ترس و فوبیا از بیگانه

ترس و فوبیا از بیگانه

اتفاقات جهانی باعث افزایش ترس از افراد بیگانه می شوند به طور مثال اتفاق 11 سپتامبر باعث افزایش ترس بعضی از افراد نسبت به خاورمیانه شده است. این اضطراب باعث می شود که افراد از کسانی که نمی شناسند بترسند و نتوانند به کسی اعتماد کنند.

مانند تصادف که پس از آن شخص از تصادفات دیگر هم می ترسند در این شرایط هم افراد مدام منتظر اتفاق دیگری هستند.

ترس از بیگانه باعث می شود که مغز انسان همه را به دو دسته خوب ها و بد ها تقسیم کند. در حالی که هرکسی ممکن است اشتباهاتی داشته باشد و این بدین معنی نیست که او صرفا فرد خوبی نیست.

حمله هراس چیست؟

حمله هراس معمولا به دلیل تغییر هیجانات فرد رخ می دهد. نشانه های جسمانی این مشکل عبارتند از:

  • تنگی نفس
  • افزایش ضربان قلب
  •  مور مور شدن
  •  حالت تهوع

اگر حملات هراس بارها اتفاق بیفتد اختلال هراس نامیده می شود. به طور مثال فردی که در هواپیما دچار حمله هراس شود ممکن است به دلیل تجربه ای که داشته، همواره از سوار هواپیما شدن وحشت بکند.

حمله هراس در حقیقت پاسخ بدن در برابر ناتوانی ذهن در کنترل احساسات است. برخی از تحقیقات نشان می دهند که حملات هراس تنها در زمان افسردگی رخ می دهند. اما در عمل هر حادثه ای که برای بیمار غیرقابل تحمل باشد می تواند باعث ایجاد این آسیب شود.

در بدترین شرایط حملات هراس باعث ترس از فضای باز و جمعیت می گردد که به تدریج باعث منزوی شدن فرد می شود.

علل بروز حملات هراس چیست؟

در نطر افراد معمولی حمله هراس اصلا معقول و منطقی نیست چرا شخص باید خودش را زجر بدهد؟ 

اگر کمی تحقیق کنید متوجه می شوید که حمله هراس باعث بهبودی و آرامش فرد می شود. از طرفی این اتفاق کاملا ناخوداگاه و غیرقابل کنترل است و برای همین بیمار متوجه نمی شود که چرا این حملات را تجربه می کند. 

با این حال دیده می شود که حمله هراس با وضعیت روحی و فعالیت فرد در آن زمان ارتباط دارد. 

به طور مثال فردی که می خواهد با نامزدش برای اولین بار به مسافرت برود و از خانواده خود دور شود ممکن است در هواپیما یا قطار دچار حمله هراس شود و به جای لذت بردن از سفر احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند.

 این هیجان ممکن است مشابه با هیجانی که در کودکی هنگامی که پدرش او را کتک می زده تجربه می کرده، باشد و اکنون که آزاد شده و دیگر در آن شرایط نیست در محیط های جدید هیجان زده می شود زیرا نمی داند که چه چیزی برای او اتفاق خواهد افتاد.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره فردی، هیپنوتراپی و روانکاوی همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.


غلبه بر فوبیا و ترس عکس گرفتن| 8 راه تضمینی

غلبه بر فوبیا و ترس عکس گرفتن| 8 راه تضمینی

فوبیای عکس گرفتن. غلبه بر ترس از عکس گرفتن (Scopophobia) چیزی است که گفتن آن آسان تر از انجام دادن آن است، اما با داشتن طرز فکر درست می توان آن را بهبود بخشید. در اینجا چند ایده وجود دارد که به شما کمک می کند به فوبیا عکس گرفتن غلبه کنید.
11 فیلم ترسناک جهان با تحلیل روانشناسی

11 فیلم ترسناک جهان با تحلیل روانشناسی

فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند، بهترین فیلم های ترسناک، ژانر وحشت روانشناختی همه در این مطلب جمع شده است بنابراین به هیچ عنوان آن را از دست ندهید.
درمان قطعی فوبیا روح + تشخیص و علائم

درمان قطعی فوبیا روح + تشخیص و علائم

فوبیا روح (Phasmophobia) یک ترس مداوم و شدید از ارواح است. افراد مبتلا به ترس از روح ممکن است بدانند که اضطراب آن ها پایه و اساس واقعی ندارد. با این حال، آن ها نمی توانند ترس خود را کنترل کنند و حتی ممکن است ترس زندگی آن ها را کنترل کند.
تریپوفوبیا 😱 درمان قطعی + تشخیص

تریپوفوبیا 😱 درمان قطعی + تشخیص

تریپوفوبیا(trypophobia) به ترس شدید از خوشه های سوراخ های کوچک، برجستگی ها یا الگوها گفته می شود. برای مثال، فرد مبتلا به تریپوفوبیا ممکن است از سوراخ‌های لانه زنبوری یا برجستگی‌های روی پوست میوه ترس داشته باشد.
فوبیا باد😱 ترس از باد تشخیص تا درمان قطعی

فوبیا باد😱 ترس از باد تشخیص تا درمان قطعی

ترس از باد (Anemophobia) نوعی اصطلاح فراگیر است که طیف گسترده ای از فوبیاهای مرتبط با هوا را در بر می گیرد. برخی از مردم از بادهای تند و برخی دیگر از بلعیدن هوا می ترسند (آئروفاژی). فوبیا ممکن است خفیف یا شدید باشد و اغلب زندگی را محدود می کند.
فوبیا موش| وقتی موش ها حمله می کنند

فوبیا موش| وقتی موش ها حمله می کنند

آیا تصور موش در خانه باعث می شود بترسید؟ آیا از دیدن موش می ترسید و با دیدن آن فرار می کنید؟ این ها علائم  ترس از موش(Musophobia) است. جوندکانی مانند موش باعث  آسیب به خانه می شوند و بنابراین ترس از آن ها تا حدودی منطقی می باشد.
درمان ترس از آینه| از تشخیص تا درمان

درمان ترس از آینه| از تشخیص تا درمان

ترس از آینه (Spectrophobia) شامل ترس از آینه ها یا آنچه ممکن است در آن ها منعکس شود، می باشد. افراد مبتلا به آینه هراسی ممکن است به شدت از انعکاس خود در آینه، یا از ظاهر شدن ارواح در آن ها ترس داشته باشند.
ترس از مار | درمان و تشخیص تخصصی

ترس از مار | درمان و تشخیص تخصصی

ترس از مار (Ophidiophobia) نوعی فوبیا است که در آن فرد ترس شدیدی نسبت به مار دارد. این ترس برای بزرگان و کودکان کاملاً طبیعی می باشد، اما ترس شدید و فلج کننده باعث اختلال و آسیب به فرد می شود.
فوبیا اعتماد به دیگران عذابم می دهد

فوبیا اعتماد به دیگران عذابم می دهد

فوبیا اعتماد به دیگران (pistanthrophobia) به ترس از اعتماد به دیگران به خصوص در رابطه عاشقانه و رمانتیک گفته می شود که می تواند تمام ابعاد زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد.
ترس از اجسام بزرگ یا ترس از مجسمه

ترس از اجسام بزرگ یا ترس از مجسمه

افراد درگیر این فوبیا ترس شدیدی از اجسام بزرگ (megalophobia) مانند آسمان خراش ها، هواپیماها و مجسمه های بزرگ دارند. مانند سایر فوبیاهای خاص، ترس از اجسام بزرگ نیز با مواجهه درمانی قابل درمان است.
ترس از مرگ چیست؟ + ترس از مرگ در کودکان

ترس از مرگ چیست؟ + ترس از مرگ در کودکان

ترس از مرگ(thanatophobia) ترس شدید از مرگ یا فرآیند مرگ است، نام دیگر این بیماری «اضطراب مرگ» می باشد. در این اختلال شما ممکن است نگران مرگ خود یا مرگ کسی باشید که به او اهمیت می دهید.
درمان قطعی ترس از آسانسور| دکتر دادخواه

درمان قطعی ترس از آسانسور| دکتر دادخواه

ترس از آسانسور (Elevatophobia) نوعی از فوبیا می باشد که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند، این فوبیا شامل ترس شدید و غیرعادی از سوار شدن یا حتی نگاه کردن به آسانسور می باشد. این فوبیا حتی می تواند باعث اختلال در کارهای روزمره فرد شود.
بهترین درمان ترس از ارتفاع| شناسایی تا درمان

بهترین درمان ترس از ارتفاع| شناسایی تا درمان

ترس از ارتفاع (Acrophobia) بر خلاف دیگر فوبیا های خاص مانند ترس از پرواز است، ترس از ارتفاع می تواند باعث ترس شما از چیزهای مختلفی شود که شامل دور بودن از زمین است. بسته به شدت فوبیا، فرد درگیر فوبیا ارتفاع ممکن است به اندازه  بالا رفتن از نردبان و بودن در طبقه بالای ساختمان بترسد.
ترس از زایمان را شکست دهید| از تشخیص تا درمان

ترس از زایمان را شکست دهید| از تشخیص تا درمان

توکوفوبیا یک ترس عمیق و شدید از بارداری است و می تواند منجر به اجتناب از زایمان شود.  ترس از زایمان می تواند در زنانی که تجربه بارداری نداشته اند می تواند ایجاد شود علاوه بر این  ترس از زایمان می تواند پس از زایمان اول ایجاد شود.
چرا از آینده می ترسم؟| غلبه بر ترس زمان یا کرونوفوبیا

چرا از آینده می ترسم؟| غلبه بر ترس زمان یا کرونوفوبیا

کرونوفوبیا (chronophobia) ترس شدید از آینده یا گذر زمان است. فوبیا زمان می تواند باعث اضطراب شدید، احساس ترس، رفتارهای وسواسی و افسردگی شود. افرادی که مسن، بیمار یا زندانی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال اضطرابی هستند. آن ها ممکن است از مرگ خود بترسند، در مورد گذر زمان وسواس داشته باشند یا...
ترس از مردان | از تشخیص تا درمان

ترس از مردان | از تشخیص تا درمان

آندروفوبیا (androphobia) به عنوان   ترس از مردان تعریف می شود. این اصطلاح از درون جنبش‌های فمینیستی سرچشمه می‌گیرد تا اصطلاح متضاد «ژینوفوبیا» را که به معنای ترس از زنان است را متعادل کند.
رابطه فوبیا و مصرف مواد| بهترین روش درمان فوبیا

رابطه فوبیا و مصرف مواد| بهترین روش درمان فوبیا

تحقیقات نشان می دهد که 18.8 درصد از افرادی که در طول زندگی خود فوبیا را تجربه می کنند، به اختلال مصرف مواد نیز مبتلا می شوند. این آمار با وجود ناچیز بودن  رابطه فوبیا و مصرف مواد را نشان می دهد.
درمان ترس از مرگ| سایه سیاه مرگ را از زندگیت دور کن

درمان ترس از مرگ| سایه سیاه مرگ را از زندگیت دور کن

ترس از مرگ (Thanatophobia ) به طور ذاتی در تمام انسان ها دیده می شود. انسان از بدو زندگی به دنبال امید، آرزو و اهداف خود می رود و مرگ دقیقا برعکس تمام این چیزها می باشد بنابراین طبیعی است که انسان از مرگ بترسد.
سلاکوفوبیا یا ترس از کوسه ها به چه معناست؟

سلاکوفوبیا یا ترس از کوسه ها به چه معناست؟

اگر بخواهیم تحقیقی درباره ی مخوف ترین شکارچیان عمق دریاها داشته باشیم قطعا اول از همه به ترس از کوسه می رسیم. کوسه ها به دلیل ظاهر و دندان های بزرگی که دارند می توانند برای برخی از افراد ترسناک و حتی رعب آور باشند.
فوبیا سوسک| علل نشانه و بهترین راه درمان

فوبیا سوسک| علل نشانه و بهترین راه درمان

فوبیا سوسک عبارت است از ترس شدید و غیر منطقی نسبت به سوسک ها و مواجهه با آن ها. فردی که به این نوع فوبیا مبتلاست حتی به محض تصور کردن و یا دیدن تصویر سوسک، دچار  تپش قلب و لرزش بدن خواهد شد. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که علت بروز این اختلال چیست؟
ترس از زل زدن یا هیولای اسکوپوفوبیا + درمان

ترس از زل زدن یا هیولای اسکوپوفوبیا + درمان

اسکوپوفوبیا (Scopophobia) عبارت است از نوعی ترس غیر منطقی نسبت به خیره شدن و زل زدن افراد نسبت به شخص. این ترس می تواند با انواع دیگر فوبیا یا اختلالات اضطرابی مانند ترس از صحنه یا حرف زدن در جمع همراه باشد.
شیوع ترس از زنان در جامعه+ درمان

شیوع ترس از زنان در جامعه+ درمان

یکی از انواع فوبیا که در مردان دیده می شود ترس از زنان یا ترس از زنان زیبا می باشد که می تواند باعث شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهند یا دچار انزوای اجتماعی بشوند. در  این مقاله به  علائم و درمان ترس از زنان پرداخته شده است.
ترس از یک تجربه خوب| فوبیا پرواز با هواپیما

ترس از یک تجربه خوب| فوبیا پرواز با هواپیما

ترس پرواز نوعی هراس خاص است که شامل ترس از پرواز یا مسافرت هوایی است. آمارها نشان می دهد که سفر هوایی در واقع ایمن تر از سفر با سایر وسایل از جمله ماشین و قطار است، اما پرواز همچنان باعث ترس بسیاری از افراد می شود. در این مقاله به بررسی  ترس پرواز، علت و درمان آن پرداخته شده است.
درمان ترس و فوبیا دلقک در کودکان و بزرگسالان

درمان ترس و فوبیا دلقک در کودکان و بزرگسالان

ترس و فوبیا دلقک (coulrophobia) به ترس غیرطبیعی از دلقک گفته می شود که ممکن است باعث اضطراب شدید شده و باعث ایجاد اختلال در زندگی فرد شود. به طور کلی فوبیا به ترس شدید و غیرطبیعی نسبت به برخی از چیزهای مشخص گفته می شود به طور مثال فوبیای ارتفاع، فوبیای دریا، فوبیای خواب یا فوبیای دلقک، در این مقاله...
درمان ترس از خندیدن و احساس گناه از شادی کردن

درمان ترس از خندیدن و احساس گناه از شادی کردن

ترس از خندیدن و شادی کردن(Cherophobia) نوعی فوبیا می باشد که باعث می شود فرد نسبت به شادی و خندیدن ترس داشته باشد و او را نگران کنند. این اصطلاح از کلمه یونانی "chero" آمده است که به معنی "شادی کردن" می باشد. هنگامی که فردی این ترس را تجربه می کند، اغلب از شرکت در فعالیت هایی که...
راه های شناسایی و درمان فوبیا عشق

راه های شناسایی و درمان فوبیا عشق

عشق می تواند یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین قسمت های زندگی فرد باشد، اما برای برخی از افراد می تواند ترسناک و اضطراب آور به نظر برسد. این ترس، عشق هراسی(philophobia) نام دارد.البته اضطراب امری طبیعی است، زیرا فرد هنگامی که وارد رابطه عاشقانه می شود ممکن است از مسئولیت ها و تغییر ها ب ترسد.
ترس از عروسک | وقتی عروسک ها ترسناک می شوند

ترس از عروسک | وقتی عروسک ها ترسناک می شوند

ترس از عروسک (Pediophobia) به ترس غیرعادی از عروسک هایی که صورت هایی مانند انسان دارد گفته می شود. البته بعضی از مردم از همه عروسک ها می ترسند در حالی که دیگران فقط از یک نوع خاص عروسک می ترسند. به طور مثال برخی از افراد تنها عروسک هایی که صحبت می کنند، حرکت می کنند یا عروسک های چینی قدیمی می ترسند.
هرچیزی که باید در مورد فوبیا رعد و برق بدانید

هرچیزی که باید در مورد فوبیا رعد و برق بدانید

ترس یا فوبیا رعد و برق (astraphobia) به ترس شدید و غیر منطقی از رعد و برق گفته می شود. تندرهراسی که نام دیگر این فوبیا می باشد بیش تر در کودکان دیده می شود البته این بدین معنی نیست که در افراد بزرگسال دیده نمی شود.
هر چیزی که باید در مورد فوبیای اجتماعی بدانید

هر چیزی که باید در مورد فوبیای اجتماعی بدانید

فوبیا به معنی  ترس افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شیء یا وضعیت است. فوبیا ریشه ای یونانی دارد و از فوبوس، نام یکی از  خدایان یونانی که اقدام به ترساندن دشمنان خود می کرده، اقتباس شده است. فوبیای اجتماعی به ترس شدید و دائمی از قرار گرفتن در جمع دیگران یا انجام کاری در مقابل دیگران می...
درمان فوبیا فراموش و نادیده گرفته شدن

درمان فوبیا فراموش و نادیده گرفته شدن

ترس از فراموش و نادیده گرفته شدن(Athazagoraphobia) یک اختلال اضطراب طولانی مدت می باشد که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. برای برخی از افراد، این شرایط می تواند احساسات شدیدی از وحشت، اضطراب، استرس و ترس را به همراه داشته باشد.
چگونه ترس از غذا را از بین ببریم | فوبیای غذا

چگونه ترس از غذا را از بین ببریم | فوبیای غذا

فوبیا غذا (cibophobia) به عنوان ترس از غذا تعریف می شود. افراد مبتلا به این فوبیا اغلب از خوردن غذا و نوشیدنی اجتناب می کنند زیرا از خود غذا می ترسند. این ترس ممکن است مخصوص  یک نوع غذا باشد، مانند غذاهای فاسد شدنی، یا ممکن است شامل بسیاری از غذاها باشد.
راهکارهای درمان ترس از تاریکی در کودکان

راهکارهای درمان ترس از تاریکی در کودکان

آیا در مورد روش های  درمان ترس از تاریکی کودکان اطلاعاتی دارید؟ ترس از تاریکی در کودکان یکی از رایج ترین انواع فوبیا در میان کودکان می باشد که به میزان کم در دوره ای از رشد به وجود می آید و گذرا است. البته گاهی اوقات این ترس بیش از حد شده است و دردسر های بسیاری برای خانواده ایجاد می کند.
تشخیص و درمان ترس از اقیانوس | فوبیای موج و دریاچه

تشخیص و درمان ترس از اقیانوس | فوبیای موج و دریاچه

فوبیاهای زیادی در ارتباط با آب وجود دارد و ترس از اقیانوس (thalassophobia) یکی از آن هاست. در این مطلب علائم و درمان آن و ترس های مشابه همچون  ترس از دریاچه ، ترس از ماهی ، فوبیای موج و غیره آورده شده است. این ترس شدید و غالباً بی دلیل نسبت به اقیانوس می باشد.
چگونه ترس از گربه را از بین ببریم | فوبیای گربه

چگونه ترس از گربه را از بین ببریم | فوبیای گربه

ترس از گربه یا فوبیای گربه  (Ailurophobia)، ترس شدید از گربه ها را توصیف می کند که  باعث وحشت و اضطراب در هنگام دیدن یا حتی فکر کردن گربه می شود.  فوبیا به ترس شدید و غیرمنطقی از چیزی گفته می شود که باعث اختلال در زندگی افراد شده و با علائم خاصی همراه است.
ترس از لمس شدن | اگر به او دست بزنید به او تجاوز می کنید

ترس از لمس شدن | اگر به او دست بزنید به او تجاوز می کنید

ترس از لمس شدن (haphephobia) به شرایطی گفته می شود که در آن لمس برای فرد دردناک است، این فوبیا با وحشت و ترس از نشستن (KathisoPhobia) همپوشانی دارد. درک این ترس برای افراد عادی بسیار مشکل است، برخی از این افراد تنها ترس شدید از لمس شدن توسط جنس مخالف دارند.
ترس از اجسام نوک تیز

ترس از اجسام نوک تیز

ترس از اجسام نوک تیز (Aichmophobia) به هراس و ترس شدید از اشیا نوک تیز گفته می شود. مبتلایان به این فوبیا در اطراف هر جسم تیز و آسیب رسانی احساس اضطراب، نگرانی و ترس پیدا می کنند. این ترس حتی می تواند شامل مداد، خودکار، سوزن، سنجاق، قیچی و سایر وسایل خانگی نیز باشد.
ترس از پروانه ها و حشرات بالدار

ترس از پروانه ها و حشرات بالدار

فوبیا و ترس از پروانه می تواند باعث خودداری فرد از حضور در باغ، پارک، باغ وحش یا فروشگاه های گل فروشی شود. این ترس معمولا بر عملکرد افراد تاثیر می گذارد.
ترس از آب | تشخیص تا درمان

ترس از آب | تشخیص تا درمان

ترس از آب (aquaphobia)، نوعی فوبیا و ترس رایج نسبت به آب می باشد که همانند سایر فوبیاها، از نظر شدت در بین اشخاص مختلف متغیر می باشد. با روش های تشخیص و درمان آشنا شوید.
درمان قطعی ترس از پرنده❤️

درمان قطعی ترس از پرنده❤️

درمان ترس از پرنده و پروانه (Ornithophobia) به  ترس شدید و غیرطبیعی از پرندگان گفته می شود که می تواند از طریق هیپنوتراپی و روش های دارویی و غیر دارویی درمان شود.
علت ترس از تاریکی یا ترس از شب

علت ترس از تاریکی یا ترس از شب

ترس از تاریکی یا ترس از شب ممکن است باعث ایجاد علائم شدید اضطراب و افسردگی شود. ترس بیش از حد هنگامی غیر منطقی می شود که تمام ابعاد زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد.