شناخت تیپ شخصیتی همسر از نظر روانشناسی چگونه است و ازدواج تیپ های شخصیتی با هم چه تاثیری بر زندگی شما دارد؟ ویژگی شخصیتی آدم ها را می توان در طالع بینی ها یا ستاره بینی ها مشاهده کرد اما با توجه به تجربه ای که طی این همه سال مشاوره به دست آورده ام می توانم بگویم که شخصیت انسان ها را نمیتوان توسط یک سری چارچوب و الگوی از پیش تعیین شده یا ماه تولد و تاریخ تولد شخص سنجید. با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنیم؟

شناخت تیپ شخصیتی همسر از نظر روانشناسی

به هنگام تحلیل شخصیت خود ممکن است متوجه شوید که کاملا شبیه هیچ یک از موارد گفته شده نیستید، علاوه بر این ممکن است که تمام خصوصیت های وصف شده در یک گروه در شما وجود نداشته باشد و خصوصیت گروه های دیگر را هم داشته باشید.

همه ی ما ممکن است در موقعیت های مختلف رفتارهای درون گرایانه یا کنترل گرانه از خود نشان دهیم. باید توجه کرد که به طور کلی ارزیابی ما از خودمان با ارزیابی دیگران از ما متفاوت است. بنابراین آیا می توان ویژگی های شخصیتی را با اطمینان تعیین کرد؟

در ادامه ویژگی هایی ذکر شده است که شما یا همسرتان ممکن است در موقعیت های مختلف از خودتان بروز دهید. این ویژگی ها بخشی از شخصیت شما هستند و به چشم بیماری نباید به آن ها نگاه کنید. مگر این که به حد افراط برسند و عملکردهای شما را مختل سازند.

هرگز به این فکر نکنید که این ویژگی ها را در همسرتان از بین ببرید یا با ویژگی های دیگری جایگزین کنید. توصیف این ویژگی ها فقط به منظور شناخت بهتر شما و همسرتان و بررسی واکنش هایی است که در شرایط مختلف نشان می دهید. با کمک این ویژگی ها می توانید بهتر با ویژگی های خود و همسرتان کنار بیایید.

شخصیت کمال گرا | شناخت تیپ شخصیتی همسر از نظر روانشناسی

شخصیت کمال گرا

چنین شخصیت هایی عاشق نظم و انضباط هستند. این افراد با جدیت کار می کنند و سعی دارند که تمام کارها رو بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهند.

این میزان جدیت در بازی و سرگرمی آن ها هم دیده می شود. آنان بر تمام باورها و اعتقادات خود استوار و راسخ هستند.

اگر با کمال گرا ازدواج کنید

ویژگی هایی مانند نظم و انضباط و ثابت قدم بودن آن ها احتمالا ویژگی هایی هستند که خودتان فاقد آن ها هستید و به صورت ناخودآگاه در همسر خود به دنبال آن ها می گردید.

سعی کنید کارهایی که نیاز به دقت و جدیت بالا دارد را به این افراد بسپارید و از نظم و انضباط آن ها در جهت پیشرفت زندگی خود استفاده کنید.

اگر کمال گرا هستید.

سعی کنید از انضباط و نظم خود در جهت پیشرفت خانواده خود استفاده کنید، به یاد داشته باشید که انضباط زیادی می تواند دیگران را دیوانه بکند. 

تمیز کردن و تمیز نگه داشتن خانه خوب است ولی شکنجه کردن دیگران برای تمیز نگه داشتن خانه ممکن است محیط خانه را متشنج سازد.

شخصیت مستقل | شناخت تیپ شخصیتی همسر از نظر روانشناسی

شخصیت مستقل و خودمختار

اینگونه افراد شخصیتی انعطاف پذیر، جسور و مستقل دارند، به خودشان احترام زیادی می گذارند و همیشه به ندای درونی خود گوش می دهند.

این افراد شنونده های بسیار خوب، وفادار و متعهدی هستند هرچند در ظاهر ممکن است کمی سرد به نظر بیاییند.

اگر می خواهید با شخصیت مستقل ازدواج کنید.

مطمئن باشید که همسرتان شما را دوست دارد ولی هیچ وقت انتظار نداشته باشید که احساسات خود را بیش از اندازه نشان دهد. شخصیت مستقل هیچ وقت کاری که از صمیم قلب به آن اعتقاد نداشته باشد را انجام نمی دهد برای همین خود ازدواج شما سندی بر این است که شما را دوست دارد.

اگر خودتان مستقل و خودمختار هستید | ازدواج تیپ های شخصیتی با هم

سعی کنید بیش تر به همسرتان محبت کنید و از خوبی ها و ویژگی های مثبت او تعریف کنید. چنانچه همسرتان می خواهد وقت بیش تری با شما بگذراند یا به شما نزدیک تر شود به او اجازه بدهید و مطمئن باشید که این کارها آزادی شما را صلب نمی کند.

شخصیت نمایشی | ازدواج با تیپ شخصیتی

چنین شخصیت هایی از موقعیت ها و درگیری های احساسی و عاطفی لذت می برند. دوست دارند برای آن ها داستان های سرگرم کننده تعریف کنید و پشت سر بقیه حرف بزنید.

چنین افرادی معمولا می گویند که از بحث و فشار گریزان هستند ولی به طور پنهانی خود را در دعواها شرکت می دهند و دوست دارند تمام اتفاقات را با جزئیات برای آن ها تعریف کنید.

اگر می خواهید با شخصیت نمایشی ازدواج کنید

 چنان چه همسر شما شخصیتی نمایشی دارد باید بدانید که او عاشق هرج و مرج است و از آن لذت می برد و باور دارد که این هرج و مرج زندگی او را جالب تر می کند. 

اینگونه افراد معمولا خوش برخورد و خوش صحبت هستند و ممکن است به صورت افراطی در مسائل و فعالیت های اجتماعی شرکت کنند.

آن ها دوست دارند مرکز توجه بقیه باشند و به راحتی با افراد مختلف دوست می شوند.

اگر خودتان شخصیت نمایشی دارید

چنان چه خودتان شخصیت نمایشی دارید بهتر است بدانید که ممکن است همسرتان به اندازه شما از هرج و مرج لذت نبرد و به رفتار های شما علاقه ای نشان ندهد.

شور و حراراتی که باعث می شود شما احساس سرزندگی و لذت کنید ممکن است دیگران را ناراحت و عصبی بکند.

 شاید باور این حقیقت سخت باشد ولی افرادی وجود دارند که ترجیح می دهند در آرامش و سکوت باشند و از دعوا دوری می کنند. پس به احساسات آن ها هم احترام بگذارید.

شخصیت غم خور | شناخت تیپ شخصیتی همسر از نظر روانشناسی

شخصیت غصه خور و نگران

این اشخاص دائما احساس اضطراب و تشویش دارند. صورت های این افراد معمولا پر از استرس است و لب خود را می گزند یا اخم می کنند. این افراد مدام با بی قراری اطراف را نگاه می کنند و دست های خود را فشار می دهد.

این افراد ممکن است پر حرف یا کم حرف باشند و در سکوت خودشان غرق شوند و تنهایی اضطراب را تحمل کنند. معمولا نگرانی های این افراد خیالی و زاده ذهن آن ها است. 

چنانچه فرش جدیدی بخرند همیشه نگرانند کثیف شود، مدام نگرانند همسرشان ناراحت نشود و آن هارا ترک نکند یا نگران هستند که کودک آن ها توسط همسن و سال هایش آسیب نبیند.

اگر با شخصیت غصه خور و دل نگران ازدواج می کنید

توجه کنید که خواسته شما از آن ها مبنی بر این که نگران نباشند آن ها را بیش تر نگران می کند. هیچ وقت نگرانی ها و احساسات آن ها را مسخره نکنید و به یاد داشته باشید که این احساسات برای آن ها بسیار واقعی هستند و ترس آن ها نوعی مکانیزم دفاعی محسوب می شود. 

این افراد از غافل گیر شدن متنفر هستند و با نگرانی درباره آینده، خود را برای این اتفاقات ناگهانی آماده می کنند.

اگر خودتان شخصیت غصه خور و دل نگرانی دارید

این حقیقت را بپذیرید که زندگی همیشه نگرانی و اضطراب را به همراه دارد و شما نمی توانید تمام و کمال فارغ از استرس باشید ولی سعی کنید که نگرانی های خود را بر شانه همسرتان نیندازید و آن ها را مدیریت کنید.

برای این کار می توانید نگرانی های خود را بر اساس دوری و نزدیکی و احتمال رخدادن دسته بندی کنید. اگر این نگرانی ها تا 72 ساعت آینده، شما یا اعضای خانواده شما را تهدید نمی کنند، فراموششان کنید. 

به خاطر داشته باشید که اگر همیشه نگران باشید نمی توانید الگو درستی برای فرزندان خود باشید و نگرانی های خود را از کودکی به او منتقل می کنید.

شخصیت معتاد به کار

شخصیت تلاش گر و معتاد به کار

اینگونه افراد همان طور که انتظار می رود بسیار با انگیزه و هدفمند هستند. آن ها معمولا در تصمیم های خود بسیار راسخ هستند و نمی توانند تحمل کنند که دیگران آن ها را منتظر بگذارند

برای آن ها کار مانند یک امتحان است که ثابت می کند آن ها توانمند و با ارزش هستند.

اگر با شخصیت تلاش گر و معتاد به کار ازدواج می کنید

سعی کنید با او همراه شوید، بلند پروازی و ایده های همسر شما ممکن است او را اندکی از خانه دور کند یا پر خطر باشد.

ولی به یاد داشته باشید که کار به او انگیزه و انرژی می دهد و اگر موفق بشود انگیزه او افزایش می یابد.

بسیاری از افرادی که اعتیاد به کار زیاد دارند می گویند که نمی توانند سرعت کار خود را کاهش دهند زیرا می ترسند دیگر مانند قبل نتوانند موفق بشوند.

اگر شخصیت تلاش گر و معتاد به کار دارید.

تمرکز خود را بر روی کار از دست ندهید ولی به خانواده خود هم توجه کنید و آن ها را در اولویت قرار دهید. هدف شما از کار باید بالا بردن سطح کیفی خانواده شما باشد نه بلند پروازی و آرزوهای دست نیافتنی.

شخصیت درون گرا | شناخت تیپ شخصیتی همسر

شناسایی درون گراها بسیار آسان است، این افراد کسانی هستند که وقتی در محل کارشان تولد کسی است یا مهمانی گرفته می شود از سر میز کار خود بلند نمی شوند.

توجه داشته باشید که افراد درون گرا از بقیه متقر نیستند بلکه از حضور آن ها لذت نمی برند و دوست ندارند که بقیه افراد به زور از آن ها حرف بکشند.

اگر با کسی که شخصیت درون گرا دارد ازدواج می کنید

هرگز با همسرتان مانند یک روانشناس یا متخصص برخورد نکنید. فقط به دلیل این که همسرتان ساکت و درون گرا است به این معنی نیست که او دچار اختلال شخصیتی است. 

افراد درون گرا اعتقاد دارند که سکوت از حرف زدن زیبا تر است و اگر انسان ها سکوت کنند ما جهان بهتری خواهیم داشت.

اگر خودتان درون گرا هستید.

زندگی کردن در دنیای پرهرج و مرج سخت و دشوار به نظر می آید. اما شما هم باید سازگاری لازم را نشان بدهید و نباید به همسرتان بگویید که حرف نزند یا به اتاق دیگری برود و شما را تنها بگذارد.

بگذارید همسرتان بداند که چقدر او را دوست می دارید اما به او بگویید که ترجیح می دهید احساسات خود را با رفتار نشان بدهید نه با حرف و کلمات.

شخصیت تنبل | شناخت تیپ شخصیتی همسر

شخصیت تنبل و دوست دار تفریح

اینگونه افراد به دنبال آسان ترین و کم زحمت ترین راه برای انجام کارهای خود هستند، خیلی کم پیش می آید که احساس رقابت کنند و تحرک پایینی دارند.

این افراد سعی نمی کنند که برای کارهای خود برنامه ریزی کنند و کارها را به شکل و ترتیبی که دوست داشته باشند انجام می دهند. این کار آن ها ممکن است دیوانه کننده باشد.

اگر با شخصیت تنبل و دوست دار تفریح ازدواج می کنید

خود را آماده کنید تا مسئولیت زندگی را به عهده بگیرید در زندگی با اینگونه افراد این شما هستید که باید سکان زندگی را به دست بگیرید و از مشکلات عبور کنید. 

اینگونه افراد ترجیح می دهند که دنباله رو و تابع باشند و برای آن ها خیلی فرقی ندارد که مهمانی بروند یا سینما  به همین دلیل برنامه ریزی کارها با شما است.

در اینگونه ازدواج ها معمولا درگیری بر سر قدرت شکل نمی گیرد.

اگر خودتان شخصیت تنبل و دوست دار تفریحی دارید

راحت طلبی شما نکته منفی نیست اما عدم حس مسئولیت پذیری نسبت به کارها و وقت می تواند به دیگران آسیب بزند. بعضی کارها را نمی توان حتی تا چند ساعت بعد به تعویق انداخت و باید همان لحظه انجام شوند.

چنانچه کار امروز را به فردا بیندازید یا کار را به دوش همسرتان بگذارید دیگر دوست دار تفریح نیستید بلکه یک فرد مفت خور بی اراده هستید.

شخصیت بخشنده و سخاوتمند

این افراد عاشق کمک کردن به دیگران هستند و همیشه از بقیه می پرسند که چطور می توانند به آن ها کمک کنند. آن ها صبور و با آرامش هستند و دوست دارند که از دیگران محافظت کنند.

آن ها معمولا مشکلات خود را در مقابل مشکلات دیگران ناچیز می شمارند و اصلا پر توقع و اهل رقابت نیستند.

اگر با شخصیت بخشنده و مهربان ازدواج می کنید

آماده باشید که همسرتان نسبت به مشکلات دیگران دلسوز باشد. این افراد همواره هدف و آرمانی دارند که برای آن می جنگند و در راستای تحقق آن تلاش می کنند.

آن ها خود را خوشبخت می دانند و نیاز به کمک یا هدیه ی فرد دیگری برای خوشحالی ندارند. 

چنان چه خودتان بخشنده و مهربان هستید

اجازه ندهید که کمک به دیگران باعث شود از خانواده خود غافل شوید. از خیلی ها شنیده ام که می گویند والدین یا همسر آن ها انقدر به بقیه کمک می کنند که وقتی برای آن ها ندارند.

به خودتان یادآوری کنید که خانواده شما هم به کمکتان احتیاج دارد و بقیه بدون کمک شما هم می توانند از عهده خودشان بر بیایند.


شخصیت ماجراجو و دوست دار خطر

این افراد برای مواجه با شرایطی که احتیاج به توانایی فیزیکی و فکری بالا دارد داوطلب می شوند، بسیار شجاع هستند و از خطرات نمی ترسند مهم نیست این کار قمار یا بالا رفتن از اورست باشد. آنان همیشه بی صبرانه در انتظار ماجراجویی های بعدی هستند و برای آن ها لحظه شماری می کنند.

اگر می خواهید با شخصیت ماجراجو و دوست دار خطر ازدواج کنید.

سعی نکنید با ترساندن فکر ماجراجویی را از سر آن ها بیندازید، این کار تنها جذابیت کار را برای آن ها افزایش می دهد و برای همین مقاومت در برابر مشکلات برای آن ها سخت تر می شود.

به یاد داشته باشید که هرگز نمی توانید شخصیت ماجراجوی آن ها را آرام سازید فقط می توانید آن ها را به کارهایی تشویق کنید که خطرات کم تری داشته باشد.

اگر خودتان شخصیت ماجراجو و دوست دار خطر دارید

هنگامی که به جست و جوی خطر می گردید مسئولیت پذیر هم باشید. ممکن است با ماجراجویی هایی که انجام می دهید به کسی صدمه بزنید یا امنیت دیگران به خطر بی اندازید. 

هرگز نگرانی عزیزان خود را نادیده نگیرید و به خاطر آن ها هم که شده امنیت خود را به خطر نیندازید.

شخصیت طراح، خلاق و هنرمند

شخصیت طراح، خلاق و هنرمند

چنین شخصیت هایی خلاقیت بالایی دارند و از طریق هنر خود به دنبال زیبایی و حقیقت می گردند. 

آن ها معمولا دمدمی مزاج هستند ولی توانایی این را دارند که عشق و علاقه زیادی از خودشان نشان دهند.

این افراد معمولا قابلیت و توانایی خود را در هنر بسیاری جدی می گیرند و دلبستگی زیادی به آثار هنری خود دارند.

اگر می خواهید با شخصیت خلاق و هنرمند ازدواج کنید

اگر می خواهید او را خوشحال کنید کافی است که مشوق او در خلاقیت هایش باشید. کار و هنر برای او اهمیت زیادی دارد و رابطه و ازدواج شما ممکن است تحت تاثیر این اهمیت قرار بگیرد.

اگر خودتان طراح، خلاق و هنرمند هستید

سعی کنید همسرتان را منبع ذوق و هنر خود قرار دهید و هنگامی که به دنبال انگیزه و الهام می گردید به همسرتان روی بیاورید.

ممکن است همسرتان به اندازه شما حساس و عاطفی نباشد ولی بتواند حس هنر را در شما برانگیزد و الهام بخش شما باشد.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره ازدواج همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.