10 گام برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق برای شما آموزش داده شده است. وظیفه مدیر اغلب تغییر دیدگاه ها و رفتار مردم است. چگونه می توان افراد را تغییر داد بی آنکه احساساتشان را جریحه دار کرد و خشمشان را برانگیخت؟

مدیر موفق

این سوالی است که بسیاری از مدیران موفق از خود می پرسند.

1-با تقدیر و ستایش صادقانه شروع کنید

از لحاظ اصول روانشناسی اگر سخن با ستایش شروع شود شنیدن سخنان نامطبوع آسان تر می شود.

برای مثال یک مدیر موفق وقتی یکی از منشیان خود را می بیند می گوید: لباسی که امروز صبح به تن داشتید بسیار شیک است و شما خانم بسیار جذابی هستید.

 شاید این نهایت ستایش باشد که یک مدیر از منشی خود می کند. سخن او چنان غیر منتظره و دور از انتظار است که منشی از خجالت سرخ می شود.

 اما مدیر در ادامه این چنین می گوید: حالا، خودتان را نگیرید، این حرف را برای خوشحالی شما زدم از این پس می خواهم که در پاسخگویی به تلفن دقت بیش تری به خرج بدهید.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

2-به طور غیر مستقیم دیگران را متوجه اشتباهاتشان بکنید

سوال اینجاست که چگونه انتقاد کنیم تا مورد نفرت قرار نگیریم.

تنها با تغییر یک کلمه سه حرفی می توان موفق به تغییر رفتار در مردم شد. بدون این که به کسی اهانت شود و کسی را آزرده کنیم.

برای مثال قهر را به مهر تبدیل کنید. بسیاری از مردم انتقاد خود را با تحسینی صمیمانه آغاز می کنند و به دنبال آن از کلمه اما استفاده می کنند تا جمله ای انتقادی بگویند.

برای مثال وقتی سعی می کنیم رفتار کودک بی توجه را نسبت به درس خواندن تغییر دهیم باید بگوییم: ما واقعا به تو افتخار می کنیم و این ترم نمرات خوبی آورده ای و اگر روی درس هندسه بیش تر کار کنی، نتیجه بهتری خواهی گرفت.

ممکن است کودک، صداقت این جمله تحسین آمیز را زیر سوال ببرد، بنابراین سخن ما اعتبار لازم را نخواهد داشت و احتمالاً به هدفمان که تغییر نگرش کودک نسبت به هندسه است نخواهیم رسید.

این مشکل را می توان خیلی ساده و با تغییر دادن کلمه "اما" به کلمه "و" حل کرد یعنی گفت: فرزندم ما واقعا به تو افتخار می کنیم که این نمرات خوب را آورده ای و با ادامه این تلاش واقعی نمره درس هندسه هم مثل دیگر نمراتت می شود.

پس اشتباهات دیگران را به طور غیر مستقیم به آن ها خاطر نشان کنید.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

3-پیش از نقد دیگران از اشتباهات خود بگویید

اگر شخص متواضع و فروتنی تاکید کند که بی عیب نیست، گوش دادن به انتقاد های او بسیار دشوار نخواهد بود. اگر درست و به موقع نقد کنید در روابط انسانی موفق خواهید شد.

قبول اشتباهات حتی در صورتی که اصلاح نشده باشد در متقاعد ساختن طرف مقابل برای تغییر رفتارش موثر است.

برای مثال پسر پونزده ساله ای سیگار می کشد پدرش به او می گوید: طبیعی است که نمی خواستم تو سیگاری شوی، اما من و مادرت سیگار می کشیدیم، ما همیشه برای تو الگوی بدی بودیم، ما هنگامی که همسن تو بودیم سیگاری شدیم این که نیکوتین چه بر سر من آورد و این که حالا چطور شده که تقریبا نمی توانم آن را رها کنمو نمی توانم برای تو همچین چیزی را متصور شوم و اگر کشیدن سیگار را چند سال دیگر ادامه دهم هر روز ترک آن برای من دشوار تر می شود.

به دیالوگ بالا دقت کنید، پدر به فرزندش توصیه کرد که سیگار نکشد ولی او را تهدید نکرد و به صورت کاملا مستقیم مضرات سیگار را برایش ترسیم نکرد تنها کاری که کرد به اشتباه خود اعتراف کرد که چگونه سیگاری شده و توضیح داد که سیگاری شدن برایش چه معنایی دارد.

جالب این است که فرزند او خود فکر کرد و تصمیم گرفت که دیگر سیگار نکشد و بر تصمیم خود مصمم بود.

یک مدیر خوب همیشه از این اصل پیروی می کند. پیش از آنکه از طرف انتقاد کنید از اشتباهات خود بگویید.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

4-به جای دستور دادن سوال کنید

در واقع دستور ندادن و سوال کردن سبب می شود غرور طرف مقابل حفظ شده و او حس مهم بودن بکند در این روش، شخص به جای سرکشی با شما همکاری می کند. 

ناراحتی که از یک دستور یا فرمان ایجاد می شود تا مدت های طولانی به جای می ماند حتی اگر این دستور برای اصلاح یک وضعیت کاملا اشتباه داده شده باشد.

معلمی در یکی از کلاس هایش با دانش آموز خود در مورد پارک غیرقانونی اتوموبیلش در مقابل ورودی مدرسه صحبت می کرد.

ناگهان ناظم با عصبانت وارد کلاس شد و سوال کرد: اتوموبیل چه کسی راه را بسته است.

دانش آموز پاسخ داد: من

ناظم فریاد زد : اتوموبیلت را از آنجا بردار و همین حالا این کار را بکن وگرنه با جرثقیل آن را جا به جا می کنیم.

قبول دارم که دانش آموز اشتباه کرده است اما از آن روز نه تنها آن دانش آموز بلکه سایر دانش آموزان نگاه بدی نسبت به ناظم خود پیدا کرده بودند تا حدی که موقعیت شغلی او متزلزل شده بود.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

او چگونه می توانست این مشکل را حل کند؟

بهتر نبود به طریقی دوستانه سوال می کرد؟

اتوموبیل چه کسی مقابل در ورودی است؟ و سپس پیشنهاد می کرد که اتوموبیل را جا به جا کند تا سایر ماشین ها راحت تر جا به جا شوند و دانش آموز با کمال میل این کار را انجام می داد.

سوال کردن نه تنها دستور را خوشایند می کند بلکه موجب تحریک خلاقیت افرادی می شود که مورد سوال قرار می گیرند.

اشخاص در صورتی دستور را می پذیرند که نقشی در تصمیم گیری صدور آن داشته باشند. برای همین یک مدیر توانا به جای دستور صریح خواست خود را در قالب سوال مطرح می کند.


5-آبروی دیگران را حفظ کنید

ما حق نداریم حرفی بزنیم یا کاری بکنیم که شخصی در نظر خودش تحقیر شود، نظر من درباره او مهم نیست مهم این است که او درباره خودش چطور می اندیشد. جریحه دار کردن احساسات دیگران و ریختن آبروی آن ها یک اشتباه بزرگ در رفتار مدیریتی و اجتماعی است.

شما ممکن است فردی را برکنار کنید اما نباید آبروی او را ببرید این به شما کمک می کند تا هر وقت به آن ها نیاز داشتید با اشتیاق به یاری شما بشتابند.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق

6-مسبب پیشرفت دیگران باشید

از کم ترین پیشرفت دیگران خوشحال شوید و آنان را ستایش کنید. از هر پیشرفتی حتی اندک قدردانی کنید، صیمانه از آن ها تمجید کنید و در این کار دست و دلباز باشید.

 تحسین  همچون نور خورشید روان انسان را گرم می کند و بدون آن رشد انسان متوقف می شود.

 با این همه اکثر ما دیگران را در معرض باد سرد انتقاد قرار می دهیم، پس چرا دوست نداریم به اطرافیان خود نور گرمی بخش خورشید را نثار کنیم؟

من می توانم با نگاه به گذشته خود جایی را که کلمات ستایش آمیز موجب تغییر آینده و زندگیمان شده است را به یاد آورم، آیا شما نمی توانید چنین کاری کنید؟

به یاد دارم فردی را که معلم موسیقی او به او گفت: تو نمی توانی درست آواز بخوانی صدای خوبی نداری و به هیچ جا نمیرسی. اما مادر فقیر و روستایی او دستش را دور گردن پسرش انداخت و او را ستایش کرد به او می گفت که تو پیشرفت می کنی و خواننده محبوبی می شوی، من حاضرم پابرهنه راه بروم ولی تو به خوانندگی ادامه دهی چون می دانم تو موفق می شوی.

نام این پسر انریکو کاروزو بود که بزرگ ترین و مشهور ترین خواننده اپرا زمان خود شد.

انتقاد باعث پژمرده ساختن فرد و تشویق موجب شکوفایی او می شود. برای این که فردی موفق یا یک مدیر موفق باشید باید از کوچک ترین پیشرفت ها تقدیر کنید، هر پیشرفتی را ستایش کنید و در این کار سخاوتمند باشید.

10 گام تا تبدل شدن به یک مدیر موفق (1)

7-به دیگران اعتبار دهید

اعتبار دادن به دیگران سبب می شود تا آن ها آنگونه که شما می خواهید رفتار کنند. وقتی که یک کارگر خوب به تدریج کیفت کارش افت می کند چه باید کرد؟

می توانیم او را اخراج کنیم یا می توانیم اورا جریمه کنیم. و یا می توانید به او بگویید: تو فرد قابلی هستی و سال های زیادی مشغول این کار بوده ای و بسیاری از مشتریان از تو راضی بودند، کار تو موجب موفقیت ما شده است.

 اما چرا مدتی است که کارهایت کیفیت قبل را ندارند. چند وقتی است که من از کارت راضی نیستم و شاید به کمک هم بتوانیم راه حلی برای این موضوع پیدا کنیم.

نتیجه راه حل اخراج و تنبیه مشخص است اما در راه حل سوم کارگر به رئیس خود اطمینان می دهد که کارش را با دقت انجام می دهد و سعی می کند کیفیت کارش را بهبود بخشد.

به طور خلاصه راه سوم سبب می شود هزینه سنگینی برای آموزش و استخدام نیروی جدید پرداخت نشود و نیروی با تجریه با کیفیت بهتری کار خود را انجام دهد. 

در واقع اگر خواهان پیشرفت کسی هستید چنان رفتار کنید که گویی آن صفت خاص از ویژگی های برجسته او است.


8-نشان دهید که رفع عیب آسان است

اگر به فرزند، همسر یا کارمند خود بگویید که احمق هستند، از عهده هیچ کاری بر نمی آید، هیچ استعدادی ندارند و در همه کارهایشان اشتباه می کنند میل به پیشرفت را در وجود آن ها خواهید کشت ولی چنانچه از نقطه مقابل برخورد کنید و او را خوب تشویق کنید.

 بگویید از عهده هر کاری بر می آید و شما به توانایی های او ایمان دارید و می دانید که استعداد درونی لازم برای انجام این کار را دارد. او به آن کار خواهد پرداخت تا زمانی که در آن کار موفق شود.

فردی در پانزده سالگی به عنوان یک عقب مانده در مدرسه شناسایی شده بود مدیران مدرسه جای زخم پیشانی او را آسیب مغزی تصور کرده بودند، او دو سال عقب تر از گروه سنی خود بود و در شمارش مشکلات زیادی داشت. 

نقطه مثبت وی عشق به کار روی رادیو و تلویزیون بود برای همین خانواده اش اورا تشویق کردند که در دوره های فنی تعمیر تلویزیون شرکت کند و برای این کار نیاز داشت ریاضیش را تقویت کند. معلم او یک مجموعه کارت برای او ساخت و هنگامی که سوالی را می پرسید اگر اشتباه جواب می داد پاسخ صحیح را به او می گفت و اگر صحیح پاسخ می داد او را تشویق می کرد. این تمرین را ادامه داد تا بتواند در مدت هشت دقیقه بدون اشتباه پاسخ دهد. 

تمرینی که در شب نخست حدود یک ساعت طول کشید. او با پشتکار زیاد توانست در ریاضی هم برای اولین بار نمره b را کسب کرد، پسر هرگز فکر نمی کرد که نمره b را کسب کند و این تغییرات باور نکردنی روز به روز در تمام درس هایش نمایان شد به گونه ای که پس از یک سال در رقابت بین مدارس جایزه سوم شهر را کسب کرد. 

این همان شاگردی بود که چند سال مردود شده بود وهمه  فکر می کردند که آسیب مغزی دیده است.

تمامی آسیب های دوران درسی او ناشی از شکاف سرش بود که دنیا را برای او کوچک تر کرده بود از اواخر کلاس هشتم تا اتمام دوران دبیرستان همواره افتخار و مدال کسب کرد و در دبیرستان دانش آموز منتخب شناخته شد و تمام زندگیش تغییر کرد.

اگر می خواهید در پیشرفت دیگران به آن ها کمک کنید این اصل را بخاطر داشته باشید که آن ها را تشویق کنید و تصحیح اشتباهاتشان را ساده جلوه دهید.

 تبدل شدن به یک مدیری موفق

9- کمک کنید دیگران پیشنهادات شما را با خرسندی انجام دهند

اگر می خواهید فردی قدرت مند و مدیری با نفوذ باشید باید به هنگام نیاز به تغییر دیدگاه و رفتار دیگران توجه داشته باشید و اصول زیر را رعایت کنید

  1. صمیمانه برخورد کنید.
  2. قولی در مورد کاری که از عهده اش بر نمی آیید ندهید.
  3. منافع خود را فراموش کرده و به منافع دیگران بی اندیشید.
  4. دقیق بدانید که از دیگران چه می خواهید.
  5. دیگران را درک کنید .
  6. از خود بپرسید که آن ها چه می خواهند.
  7. منافع را با خواست دیگران تطبیق دهید.
  8. دستورات خود را مؤدبانه یا به صورت سوالی مطرح کنید.

10-انتخاب روشی پویا و متناسب با شرایط

ساده انگاری است اگر تصور کنید که هربار که این روش را استفاده می کنید واکنش مطلوبی دریافت کنید اما تجریه نشان داده است که اکثر اوقات این اصول توانسته اند دیدگاه ها را تغییر دهند و میزان موفقیت مدیر را بیش از ده درصد افزایش دهند.

پس با این اصل پیش بروید که دیگران را متقاعد کنید که خواسته های شما را با خوشحالی انجام دهند.

هم اکنون می توانید از طریق مرکز مشاوره ستاره برای مشاور موفقیتاقدام کنید. رزرو وقت از طریق شماره های 02122354282و 02122247100 و به صورت موبایلی از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.