خواستگاری (سوالات، آداب و رسوم و مراسم)


خواستگاری در ابتدا راه ازدواج سنتی و در انتهای راه رابطه دوران جدید قرار دارد. در هر صورت زوجین با آن روبرو می شوند. 

در این بخش مجموعه ی کاملی از سوالات و آگاهی های مورد نیاز زوجین فراهم شده است که در صورت نیاز می توانند از مشاوران درجه یک مرکز مشاوره ستاره ایرانیان (02122354282 و 02122247100) در مورد خواستگار خود و یا دغدغه های ذهنی خود مشاوره تخصصی دریافت نمایند.

بحران خواستگاری چیست؟

هنگامی که دو فرد تصمیم به ازدواج می گیرند دو خانواده با فرهنگ ها و تفکر های مختلف در کنار هم قرار می گیرند و تفاوت نگاه خانواده ها می تواند برای زوجین چاش های شدیدی ایجاد کند. 

از سویی در ازدواج های سنتی زوجین نیاز دارند تا در مدت زمان کم و با پرسیدن سوالات و کمک گرفتن از مشاور، از عواقب و یا نتایج تصمیم خود با خبر شوند.

نحوه صحبت کردن، بیان مطالب و غیره می تواند سبب ایجاد قضاوت اولیه در افراد شده و شما را از نظر آن هاخوب و یا بد جلوه دهد و یا در مورد شما قضاوت های نادرست انجام شود.


آداب خواستگاری

هر شهری در ایران آداب و رسوم خاص خود را دارد و حتی در یک شهر گروه ها و اقوام مختلف، آداب خواستگاری متفاوتی دارند که ما برای شما برخی از آن ها را فراهم کرده ایم تا در صورت لزوم با آمادگی بیشتری به خواستگاری بروید.

 • آذری
 • کرد
 • لر
 • فارس
 • بلوچ
 • عرب
 • سیستانی
 • مازندرانی
 • گیلکی

که علاوه بر قومیت ها، مذاهب هم بر نوع رفتار در خواستگاری تاثیر می گذارد. مذاهب رسمی در ایران شامل:

مسلمان (شیعه، سنی)، مسیحی (ارمنی و آشوری)، یهودی و زرتشتی


جملات خواستگاری؟

صداقت را فراموش نکنید

 • اگر از شما پرسیده می شود: درآمد شما چقدره؟ هر چي هست رو بگيد و تا اخرش بگيد. به طور مثال نهصد و سی هزار و پونصد هشتاد و سه ريال !
 • اگر از رفتارش ناراحت هستيد بهش بگيد، به خاطر داشته باشید که طرف مقابل شما نمی تواند ذهن شما را بخواند بنابراین باید حقیقت را بیان کنید.
 • در مورد مسائل جدي حرف بزنيد. مهم ترین مسائل را مطرح کنید، متاسفانه بسیاری از افراد درمورد گل، رنگ موردعلاقه، غذا و چیزهای پیش پا افتاده سوال می پرسند در حالی که مسائل بسیار مهم تری نیز وجود دارد.
 • دنبال تشابه باشید نه به دنبال مردی که مانند شاهزاده داستان ها با اسب سفید وارد زندگی شما شود، از مقایسه زندگی خود با دیگران دست بکشید.
 • اگر شغلتون رو پرسيد دقيق پاسخ بدید، این جواب که من همه کاره هستم به درد نمی خورد، شغل خود را دقیق و با جزئیات بیان کنید حتی اگر به آن افتخار نمی کنید.
 • اگر به هر دلیلی به مردها یا زن ها اعتماد ندارید پیش از خواستگاری به مشاور مراجعه کنید، به خاطر داشته باشید که عدم اعتماد باعث مشکلات بسیاری در رابطه شما می شود.
 • در صورتی که درگیر بیماری هستید حتما آن را مطرح کرده و جزئیات بیماری را نیز مطرح کنید، به خاطر داشته باشید که همسر شما حق دارد تمام جزئیات را در مورد شما بداند و سپس تصمیم بگیرد.

ادامه جملات خواستگاری: در مراسم خواستگاری چه بگوییم | مهم ترین نکات و سوالات


صحبت های والدین در خواستگاری

برای این که چالش های زندگی مشترک خود را با تفاهم پشت سر بگذارید لازم است درباره ی مسائلی که برای شما حائز اهمیت هستند سوالاتی مطرح کنید و آن ها را با همدیگر بررسی کنید. با پرسیدن چنین سوالاتی می توانید درباره میزان اجتماعی بودن فرد، میزان درآمد ماهیانه وخصوصیات شخصیتی او آشنا شوید.

البته توصیه می شود اگر با خانواده شخص آشنایی قبلی ندارید با اطرافیان و همسایگان آن خانواده صحبتی داشته باشید تا نسبت به شخص مورد نظرتان اطلاعاتی کسب کنید.

و اما باید درباره چه چیزهایی صحبت کنیم؟

در اولین قدم لازم است از شخص مقابل بخواهید تا خود را به صورت اجمالی معرفی کند. احتمالا او نیز اطلاعاتی درباره شغل، سن، تحصیلات، شغل پدر و مادر و تعداد فرزندان به شما خواهد داد.

شما هم مثل او باید چنین معرفی ای از خود داشته باشید تا شناخت اولیه توسط هر دوی طرفین صورت بگیرد.

بررسی عرف و فرهنگ خانواده ها

بسیاری از جوانان شناخت خانواده ی  شخص مقابل را سرسری می گیرند و از اهمیت آن بی خبرند در صورتی که باید به این نکته توجه داشته باشید که شما در حال ازدواج با کسی هستید که تربیت شده ی فرهنگی دیگر است. حتی اگر از یک قومیت و ملیت باشید و عقاید اجتماعی مذهبی مشابهی داشته باشید اگر تمایل دارید با ویژگی های شخصیتی خانواده مقابل آشنا شوید می توانید این سوال ها را بپرسید:

 1. خانواده شما در زندگیتان تا چه مقدار تاثیرگذار و صاحب نقش هستند؟
 2. رابطه شما با اعضای خانواده تان تا چه مقدار است؟ با کدام یک احساس صمیمیت بیش تری دارید؟
 3. آیا در مشکلات شخصی خانواده، خود را تا چه اندازه موظف می دانید که برای حل مشکل آنان اقدام کنید؟
 4.  تا چه اندازه با خانواده خود وقت میگذرانی؟
 5. تصمیم دارید بعد از ازدواج هر چند وقت یکبار خانواده خود را ببینید؟ آیا به خانواده خود وابسته هستید و باید هر روز با آن ها صحبت کنید؟
 6. آیا با زندگی کردن در ساختمانی که پدر و مادرتان یا سایر اعضای خانواده تان هستند موافق هستید؟
 7.  چه سنت هایی در خانواده شما رایج است و تا چه مقدار اهمیت دارد؟
 8. تا چه اندازه اهل برپایی مهمانی و دورهمی هستید؟

این سوالات تا حدودی باعث می شود تا دیدی کلی و جامع نسبت به خانواده و شخص مقابل پیدا کنید.

ادامه سوالات و صحبت های والدین در خواستگاری: سوالات جلسه خواستگاری


رفتار دختر در جلسه خواستگاری

رفتار دختر در جلسه خواستگاری باید به گونه ای باشد که کمتر صحبت کند و بیشتر اجازه صحبت کردن را به والدین بدهد. پذیرایی از مهمانان می تواند یک امر مهم برای ایجاد قضاوت مثبت در مورد او باشد. 

نوع لباس باید به گونه ای باشد که داماد بتواند وضعیت ظاهری و اندامی او را ببیند و برخی اوقات در جلسات پیش خواستگاری که مادر داماد و یا خواهرها می آیند لباسی بپوشد که اندام او مشخص باشد تا بعد از ازدواج در این رابطه شکایتی ایجاد نشود.

احترام دختر به والدین نشان دهنده جایگاه ارزشمند او در خانواده و اصالت است. 

در جلسه اول خواستگاری به دلیل وجود استرس، افراد دیگر را قضاوت نکنید و به آن ها اجازه دهید جلسات بعدی خود را بروز دهند.

تعداد جلسات خواستگاری

تعداد جلسات خواستگاری هر چه بیشتر باشد بهتر است زیرا برخلاف اعتقاد اشتباه برخی ها، "ازدواج هندوانه در بسته نیست" و باید دو طرف خوب در مورد موضوعات صحبت کنند. 

حتما مشاوره پیش ازدواج مراجعه کنید تا مشاور به شما کمک کند تا دقیق طرف مقابل را بشناسید و در صورت اختلال روان شناختی یکی از طرفین، پیش از ازدواج درمان شود. 

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این امکان را برای زوجین فراهم می کند تا با شناخت دقیق و کامل وارد رابطه زناشویی و ازدواج شوند و با آموزش های پیش ازدواج زندگی زیبایی برای یکدیگر بسازند.

رفتار داماد در خواستگاری

رفتار داماد در خواستگاری نباید به گونه ای که باشد که خیلی ساکت و یا خیلی پر حرف باشد. اجازه دهد والدین صحبت کنند و در حرف بزرگترها نپرد.

از خوردن میوه و شیرینی زیاد خودداری کنید. 

آرامش خود را حفظ کنید و عروس را نگاه کنید ولی خیره خیره نشوید و یا به صورت تکرار وارد نگاه نکنید. فقط صورت و اندام او را نگاه کنید و در صورتی که جذابت لازم را داشت، در جلسات بعدی با پرسیدن سوال رفتار او را قضاوت کنید.

در جلسه اول خواستگاری به دلیل وجود استرس، افراد دیگر را قضاوت نکنید و به آن ها اجازه دهید جلسات بعدی خود را بروز دهند.


سوالات خواستگاری که باید از همسر آینده خود بپرسید

سوالات خواستگاری که باید از همسر آینده خود بپرسید

در این مقاله سوالات خواستگاری مهم که بر روی زندگی زوجین اثر می گذارد مطرح شده است تا افرادی که قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند بتوانند از فرصتی که در جلسه خواستگاری برای آن ها ایجاد می شود به درستی استفاده کنند.

سوالات خواستگاری تبیان | مجموعه کامل

سوالات خواستگاری تبیان | مجموعه کامل

قدیمی ها همیشه میگفتند ازدواج مثل هندوانه در بسته است بدین معنی که تا وارد آن نشوی و زندگی مشترک را تجربه نکنی نمی توانی در مورد آن نظر بدهید. البته امروزه بسیاری از زوجین به شناخت کافی پیش از ازدواج می رسند و دیگر نیازی نیست آن را مانند یک هندوانه در بسته ببینند. این شناخت با جلسات مشاوره، سوالات خواستگاری، شناخت خانواده ها و موارد دیگر که در این مقاله به آن پرداخته شده است حاصل می شود.

مراحل قبل از خواستگاری ❤️ نکاتی که باید بدانید

مراحل قبل از خواستگاری ❤️ نکاتی که باید بدانید

شب خواستگاری یکی از مهم ترین زمان هایی است که می تواند در سرنوشت هر کسی تاثیر گذار باشد. این واقعه می تواند به خوشبختی و شادکامی و یا حتی پشیمانی منجر شود. البته توقع زیادی است که انتظار داشته باشیم، شناخت کامل در خواستگاری حاصل شود.

مهم ترین سوالات خواستگاری همراه با جواب افراد مختلف❤️

مهم ترین سوالات خواستگاری همراه با جواب افراد مختلف❤️

روز خواستگاری برای دختر و پسر اهمیت زیادی داشته و یکی از اصلی ترین دغدغه های آن ها سوالات خواستگاری همراه با جواب می باشد. اما علاوه بر پرسش سوالات باید یک مشاهده گر تیز بین بوده و جزئیات را نیز زیر نظر داشته باشید. در این مقاله  نکاتی که باید در هنگام پرسش سوال رعایت کنید ذکر شده است.

سوالاتی که دختران باید در جلسه خواستگاری بپرسند ❤️

سوالاتی که دختران باید در جلسه خواستگاری بپرسند ❤️

جلسه خواستگاری، جلسه ای بسیار مهم است که علاوه بر اینکه در آن شرایطی فراهم می شود که دختر و پسر و خانواده های آن ها بتوانند با یکدیگر ملاقات و گفت و گو کنند، یک موقعیت بسیار عالی برای مطرح شدن مسائل بسیار مهم، قبل از ازدواج است. در این مقاله به سوالات دختر در جلسه خواستگاری پرداخته شده است.

سوالات جلسه اول خواستگاری شهاب ❤️

سوالات جلسه اول خواستگاری شهاب ❤️

یکی از حساس ترین تصمیم گیری های زندگی، تصمیم به تشکیل زندگی می باشد. این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین سوالات باید به درستی و متناسب با شرایط مطرح شود. در این بخش سوالات جلسه اول خواستگاری شهاب فراهم شده است که به زوجین در راه شناخت یکدیگر کمک می کند.

114 سوال مهم خواستگاری که حتما باید بپرسید ❤️ پسرها و دخترها

114 سوال مهم خواستگاری که حتما باید بپرسید ❤️ پسرها و دخترها

اینکه چه سوالاتی در خواستگاری باید پرسیده شود دغدغه خیلی از افراد است. به همین دلیل ما در این مقاله سعی کرده ایم بخشی از سوالات خواستگاری را که به شما در شناخت فرد مقابل کمک زیادی می کند را مطرح کنیم اما دقت کنید که پرسیدن تمام این سوالات در یک جلسه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است که سوالات خواستگاری را بر اساس اولویت خودتان و مسائلی که بیشتر برایتان اهمیت دارد دسته بندی کنید و در جلسات متعدد آن ها را بپرسید.

سوالات مادر داماد در جلسه خواستگاری که هر عروسی باید بداند

سوالات مادر داماد در جلسه خواستگاری که هر عروسی باید بداند

سوالات مادر داماد در خواستگاری از اهمیت خاصی برخوردار هستند و به همین دلیل باید از قبل خودتان را برای آن ها آماده کنید، رابطه مادر شوهر و عروس از داستان های قدیمی می باشد که از زمان های قدیم بر سر زبان ها افتاده است و به همین دلیل ممکن است سوالات مادر داماد از عروس در روز خواستگاری نگرانی هایی را ایجاد کند و تا حدودی این داستان واقعیت دارد.

سوالات خواستگاری و شناخت ❤️ کامل ترین مجموعه سوالات

سوالات خواستگاری و شناخت ❤️ کامل ترین مجموعه سوالات

ازدواج جزو مهم ترین تصمیمات مهم و حیاتی بشر در طول زندگی به حساب می آید. انتخاب درست و سنجیده در این امر می تواند باعث رشد و تعالی انسان شود و بالعکس. در این مقاله به سوالات خواستگاری و شناخت زوجین در جلسه خواستگاری پرداخته می شود.

سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند

سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند

زمانی که شما تصمیم می گیرید فردی را به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کنید، نیازمند این هستید که از طرق مختلف اطلاعات لازم را در مورد او کسب کنید و به شناخت مطلوبی از او دست یابید.  در این مقاله به سوالات خواستگاری که پسرها از همسر آینده خود می پرسند پرداخته شده است.

سوالات خواستگاری مربوط به خانواده که باید پرسیده شود ❤️

سوالات خواستگاری مربوط به خانواده که باید پرسیده شود ❤️

انتخاب شریک زندگی و ازدواج، یکی از مهمترین انتخاب ها در طول زندگی فرد است. برخی از افراد ترجیح می دهند که با عشق ازدواج کنند و رابطه عاطفی قبل از ازدواج را ترجیح می دهند اما انتخاب برخی دیگر ازدواج سنتی است و با عشق قبل از ازدواج میانه خوبی ندارند. در این میان سوالات خواستگاری در مورد خانواده می تواند کمک بزرگی برای انتخاب همسر آینده باشد.

در مراسم خواستگاری چه بگوییم| مهم ترین نکات و سوالات

در مراسم خواستگاری چه بگوییم| مهم ترین نکات و سوالات

بسیاری از والدین و زوجین در جلسات ابتدایی خواستگاری استرس شدید را تجربه می کنند، در این مقاله نکات و سوالات خواستگاری ذکر شود، آورده شده است بنابراین این مقاله را از دست ندهید.

تمام نشانه های دروغگویی در جلسه خواستگاری

تمام نشانه های دروغگویی در جلسه خواستگاری

یکی از مهم ترین تصمیمات هر فرد در زندگی ازدواج می باشد، اشتباه در انتخاب می تواند آینده فرد را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله نشانه های دروغگویی در خواستگاری ذکر شده است که می تواند به زوجین در انتخاب درست و صحیح همسر آینده کمک کند.

100 سوال که باید در جلسه خواستگاری پرسید وگر نه..❤️ جلسه اول و دوم و سوم

100 سوال که باید در جلسه خواستگاری پرسید وگر نه..❤️ جلسه اول و دوم و سوم

سوالات خواستگاری همراه با جواب و سوالات خواستگاری مهم و سوالاتی که در خواستگاری باید پرسید (جلسه اول، دوم و سوم) را از دست ندهید. به طور معمول یکی از دغدغه ها هنگام ازدواج شناخت یکدیگر می باشد، با کمک سوالاتی که در این بخش فراهم شده است می توانید در جلسات خواستگاری بهترین شناخت را از یکدیگر به دست آورید. بنابراین مطالعه سوالات خواستگاری اساسی را از دست ندهید.

ازدواج با خواستگار خارجی❤️

ازدواج با خواستگار خارجی❤️

ازدواج با فرد خارجی به دلیل توسعه فضای مجازی امروزه بیش تر از گذشته دیده می شود. قبل از اینکه فضای مجازی به این اندازه در زندگی روزمره مردم جا باز کند، امکان کمتری برای روبرو شدن و برقراری ارتباط با افراد ملیت های دیگر وجود داشت.

آیا همسر آینده شما وفادار است؟| سوالات وفاداری در جلسه خواستگاری

آیا همسر آینده شما وفادار است؟| سوالات وفاداری در جلسه خواستگاری

وفاداری و تعهد در هنگام بستن پیمان زناشویی یکی از ارکان اصلی عشق و رابطه عاطفی سالم است. تشخیص وفاداری در جلسات اول بسیار سخت می باشد بنابراین در این مقاله به سوالات وفاداری در جلسه خواستگاری پرداخته شده است که می تواند به بسیاری از زوجین کمک کند.

نکات مهم در جلسه خواستگاری

نکات مهم در جلسه خواستگاری

بسیاری از زوجین در هنگام ازدواج در مورد معیارها و نکات خواستگاری سوالات زیادی دارند که نمی توانند پاسخ مناسبی برای آن ها فراهم کنند، این مقاله به معیارهای ازدواج و نکات خواستگاری پرداخته شده است.

مشاوره خواستگاری ❤️نکات+ سوالات اساسی

مشاوره خواستگاری ❤️نکات+ سوالات اساسی

ازدواج زندگی شما را تغییر می دهد بنابراین باید در انتخاب همسر آینده خود دقت زیادی داشته باشید. مشاوره خواستگاری به شما کمک می کند تا از نکات خواستگاری و سوالاتی که باید پرسیده شود اطلاع کافی را کسب کنید.

آیا برخی صحبت ها و رفتارهایی در دوران نامزدی عجیب هستند؟

آیا برخی صحبت ها و رفتارهایی در دوران نامزدی عجیب هستند؟

نحوه خوابیدن در دوران نامزدی چگونه است؟ | ترفند های دوران نامزدی برای دلربایی کردن | خواسته های مردان در دوران نامزدی چیست؟ |شیطنت های دوران نامزدی چیست؟ | خاطرات شیطنت دوران عقد لذت بخش است؟ | خجالت در دوران عقد طبیعی است؟ | و چگونه حل می شود؟ | صحبت های تلفنی دوران نامزدی باید در مورد چه موضوعاتی باشد؟

دسته‌بندی