شخصیت برونگرا (شناسایی صحیح و رازها)


آیا عاشق دیدار با افراد جدید هستید؟ آیا در مورد شخصیت برونگرا اطلاعاتی دارید؟ آیا رویدادهای اجتماعی شما را به وجد می آورند؟ پاسخ مثبت به این سوالات ممکن است به این معنی باشد که شما برون گرا باشید.

تمایز بین شخصیت برونگرا و درونگرا

این روزها صحبت های زیادی در مورد تمایز بین برونگراها و درونگراها وجود دارد که غالباً به عنوان یک صفت تصور می شود. درون گرایی و برون گرایی یکی از اصلی ترین ابعاد شخصیتی هر فرد است و جزو الگوی پنج عامل اصلی شخصیتی است.

طبق این نظریه، شخصیت از پنج بعد گسترده تشکیل شده است، هر بعد دارای طیف است و بیشتر افراد در وسط این طیف قرار دارند. بنابراین ممکن است شما هم ویژگی های برونگرا هم درونگرا را در خود داشته باشید ولی ویژگی یکی از آن ها بیش تر باشد.

برونگرایی چیست؟

از جنبه مثبت، برونگراها غالباً با عناوین زیر خوانده می شوند:

 • افراد پرحرف
 • خوش مشرب
 • عمل گرا
 • مشتاق
 • دوستانه
 • اجتماعی

از طرفی آن ها نمی توانند به تنهایی وقت بگذرانند، به راحتی تمرکز خود را از دست می دهند و گاهی تصور می شود که آن ها به دنبال جلب توجه هستند.

برخی از خصوصیات عمومی مرتبط با شخصیت برونگرا عبارتند از:

 • از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت می برند.
 • از کار گروهی لذت می برند.
 • اگر مدت کوتاهی تنها باشند احساس انزوا پیدا می کنند.
 • دوست دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند.
 • دوست دارد درباره افکار و احساسات خود صحبت کند
 • برای ایده و الهام گرفتن به دیگران نگاه می کنند.
 • تمایل دارد قبل از تفکر اقدام کند.

شخصیت برونگرا - افراد برونگرا و برون گرایی

برون گراها همچنین تمایل دارند که وقت بیشتری را با افراد دیگر بگذرانند، زمان بیشتری را به فعالیت های اجتماعی اختصاص دهند و دوستان بیشتری داشته باشند.

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که افراد برون گرا نسبت به افراد درون گرا خوشحال تر هستند و همچنین کمتر مستعد ابتلا به برخی اختلالات روانشناختی می باشند.

شخصیت برونگرا - افراد برونگرا و برون گرایی

صفات مشترک افراد برونگرا

فکر می کنید برونگرا هستید؟ در متن زیر صفاتی که در اکثر افراد برونگرا دیده می شود، آورده شده است. آن ها را به دقت مطالعه کنید و سپس ویژگی های خود را با آن مقایسه کنید.

عاشق حرف زدن هستند

افراد برونگرا علاوه بر صحبت با دوستان و خانواده خود دوست دارند که سر صحبت را با غریبه ها نیز باز کنند، آن ها عاشق ملاقات با افراد جدید و شنیدن داستان زندگی آن ها هستند.

برخلاف افراد درونگرا که تمایل دارند قبل از صحبت به تفکر بپردازند، افراد برون گرا پس از صحبت در مورد حرف خود فکر می کنند.

افراد برون گرا همچنین تمایل دارند که دوستان زیادی داشته باشند و از آنجایی که در ملاقات با افراد جدید موفق هستند و اغلب آغاز کننده گفتگو هستند معمولا دوستان زیادی پیدا می کنند.

بودن در کنار دیگران به آن ها انرژی می دهد

آیا بعد از اینکه مدتی را کنار افراد دیگر گذراندید احساس می کنید که انرژی گرفته اید؟ افراد برون گرادر کنار دیگران احساس خوبی دارند و این کار به آن ها انرژی می دهد.

وقتی افراد برونگرا تنها می مانند، غالباً احساس بی حالی می کنند. اگر بین تنها ماندن و گذراندن وقت با دیگران مجبور به انتخاب باشند، یک برون گرا تقریباً همیشه وقت گذراندن با دیگران را انتخاب می کند.

در مورد مشکلات بحث می کنند

افراد برونگرا هنگام مواجه با مشکلات سعی می کنند با دیگران مشورت کنند. صحبت در مورد مشکلات به آن ها کمک می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند و از نظر دیگران آگاه شوند، این کار همچنین باعث می شود تا استرس و اضطراب فرد کاهش پیدا کند.

از طرفی دیگر افراد درونگرا ترجیح می دهند پساز یک روز کاری به مشکلات خود فکر کنند و وقت خود را به تنهایی سپری کنند.

شخصیت برونگرا - افراد برونگرا و برون گرایی

رفتار دوستانه شخصیت برونگرا

 این افراد اولین کسانی هستند که به مهمانی وارد می شوند و دوست دارند با بقیه ارتباط برقرار کنند بنابراین مرکز توجه دیگران قرار می گیرند

. به همین دلیل است که برای افراد برونگرا معمولاً ملاقات با افراد جدید و یافتن دوست آسان است.

احساسات خود را ابراز می کنند

برخلاف افراد درونگرا که تمایل دارند احساسات خود را بروز ندهند، افراد برونگرا احساسات و افکار خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.

پیشنهاد مشاور: انجام تست برونگرایی و تست درونگرایی است.

از نظر مرکز مشاوره ستاره

به یاد داشته باشید که برون گرایی یک طیف پیوسته است و برخی از افراد نسبت به دیگران نشانه های بیش تری از برونگرایی دارند. شخصیت برونگرا متداول تر از درونگرایی است.

 البته این بدان معنا نیست که این تیپ شخصیتی از نوع دیگر "بهتر" است، در حقیقت هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد و حتی فرد ممکن است دریابد که در بعضی شرایط برون گرا و در بعضی موارد درون گرا است.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره روانشناسی همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.


آیا برونگرا، احساسی، حساس و قضاوت گر هستید؟ تیپ شخصیتی ESFJ

آیا برونگرا، احساسی، حساس و قضاوت گر هستید؟ تیپ شخصیتی ESFJ

ESFJ یکی از 16 نوع تیپ شخصیتی می باشدکه توسط شاخص نوع مایرز-بریگز شناسایی شده است تیپ شخصیتی ESFJ تمایل به وفاداری، سازماندهی و خونسردی زیادی دارند.

نقاط قوت و معایب رفتاری برون گرایی

نقاط قوت و معایب رفتاری برون گرایی

نقاط قوت و معایب رفتاری برون گرایی شامل اجتماعی بودن، پرحرفی، اعتماد به نفس و تحریک پذیری شناخته می شوند. در مدل پنج عاملی شخصیتی که یک آزمون تجربی برای اندازه‌گیری ابعاد و صفات شخصیتی است، برونگرایی یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت انسان را تشکیل می دهد.

تست برونگرایی و درونگرایی

تست برونگرایی و درونگرایی

تست برونگرایی و درونگرایی به بررسی طیفی ابعاد شخصیتی شما می پردازد، بدین معنی که افراد ممکن است بعضی از ویژگی های برونگرایی و برخی از ویژگی های درونگرایی را داشته باشند و  این بدین معنی نیست که شخصی خوب یا دیگری بد است بلکه شخصیت افراد را نشان می دهد.

دسته‌بندی