عشق کافی است یا نه؟ از نظر روانشناسی


عشق کافی نیست و فهم نادرست از تجربه زیبای عشق، زندگی ما را قشنگ نمی کند. گاهی سبب می شود زندگی ما درون یک سیاه چال افتاده و همواره درد بکشیم. از سوی دیگر فهم درست عشق سبب زیباتر شدن زندگی می شود. این مطلب را حتما بخوانید اگر در جریان عاشقانه ای قرار دارید.

عشق کافی نیست؟

عشق تجربه ای اعجاز گونه و قدرتمند است. در ابتدای هر دیدار، هر گفت و گو و هر لحظه از زندگی، بسیار درست و رویایی به نظر می رسد، اما هنگامی که این شیفتگی و جاذبه اعجاز گونه عشق به رابطه تبدیل شود، ما با چالش ها و دشواری های جدید ناشی از رابطه روبرو خواهیم شد.

عشق کافی نیست! تجربه زیبای عشق و زندگی در سیاه چال

روزها هفته ها و سال ها می گذرد و ما از خود می پرسیم آیا این شخص برای ما مناسب است؟

اگر تا کنون به کسی اندیشیده اید و قصد دارید با او ازدواج کنید، پیش از برقراری رابطه حتماً سوال بالا را از خود بپرسید.

عشق در جلسات مشاوره

من هر روز در طول جلسات مشاوره سوالات زیر را می شنوم. در واقع افراد زیادی با مشکلاتی که در متن زیر ذکر شده اند، دست و پنجه نرم می کنند.

 • نامزدم را دوست دارم اما از این که با او ازدواج کنم می ترسم. اگر چند سال بعد، علاقه ام را نسبت به او از دست بدهم، چه کار کنم؟
 • سه سال است که با زنی ازدواج کرده ام. اما با فرزندان او کنار نمی آیم. آیا به نظر شما، این رابطه سرانجام خوبی خواهد داشت؟
 • من و همسرم، مدام جر و بحث می کنیم و وی از این که به مشاور خانواده مراجعه کند امتناع می کند، جاذبه های عاطفی و جنسی میان ما از بین رفته است. من او را دوست دارم و نمی خواهم که بچه هایمان از این موضوع آسیب ببینند. احساس بدبختی می کنم چگونه می توانم پیش از آنکه از وی جدا شوم، مطمئن شوم که تصمیمم صحیحی گرفته ام؟
 • به تازگی طلاق گرفته ام و از یک رابطه دردناک خارج شده ام، به دنبال همسر مناسبی می گردم که زندگی ام را با او سهیم شوم. اما از این که وارد رابطه جدیدی شوم می ترسم، می ترسم قلبم بشکند. چگونه بفهمم که چه کسی برایم مناسب است؟

عشق کافی نیست! تجربه زیبای عشق و زندگی در سیاه چال

من درد و مشکلات این افراد را درک می کنم و سال ها در این زمینه درس خوانده و پژوهش کرده ام.

گاهی اتفاق می افتد که با فردی آشنا می شویم و خود را متقاعد می کنیم که او همان شخص مورد نظر است ولی به دلیل عدم تفاهم بعد از چند سال این ازدواج و رابطه به شکست منجر می شود، سوال این جاست که آیا عشق برای ایجاد رابطه کافی است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا موضوعاتی را بررسی می کنیم. 

انتخاب همسر آینده به چه روشی صحیح است؟

ما می خواهیم در زندگی احساس خوشبختی داشته باشیم و ازدواجمان سرانجام خوب و عاشقانهداشته باشد. این موضوع هنگامی رخ می دهد که فردی را انتخاب کنیم که مناسب ما باشد و به احساسات ما لطمه وارد نکند.

حال نکته این است که بسیاری از ما فرد نامناسب را برمی گزینیم و سپس می اندیشیم که چرا ازدواجمان با شکست روبرو می شود.

 • آیا تا کنون درباره ازدواج خود افکار زیر را داشته اید؟
 • چگونه تا این حد کور بودم؟
 • چرا چشمانم را باز نکردم و انتخاب واقع گرایانه ای نداشتم؟
 • من مطمئن بودم که این بار، ازدواج موفقی خواهم داشت اما کجای کار اشتباه بوده است؟
 • اولین بار و در نگاه اول خیلی فوق العاده بود اما الان نمی توانم تحملش کنم، چرا؟
 • تمام شواهد حاکی از آن است که من به او علاقه نداشته ام، پس چرا با نادیده گرفتن خود با او ازدواج کرده ام؟

ما همدیگر را خیلی دوست داشتیم اما درباره هیچ چیز توافق نداشتیم، ما همیشه جر و بحث می کردیم.

عشق کافی نیست! تجربه زیبای عشق و زندگی در سیاه چال

بسیار مطمئن بودن که او با همه مرد های روی کره زمین متفاوت است، دو سال طول کشید تا فهمیدم انتخاب اشتباهی کرده ام چطور این اتفاق افتاد؟

روز های اول را به یاد دارم که به او علاقه بسیار داشتم و مخفیانه با او ازدواج کردم او همیشه شرمنده بود که همسری همچون من دارد و من همیشه شرمنده خودم بودم.

همیشه چیزی که مطلوب به نظر می رسد باعث خوشبختی نمی شود، با گذشت سال ها هیچ جذابه عاطفی بین من و همسرم ایجاد نشده است.

عشق کافی نیست! تجربه زیبای عشق و زندگی در سیاه چال

تحلیل رفتار کورکورانه

تمامی موارد گفته شده تصمیم گیری های کورکورانه و اشتباهات رایج در مورد ازدواج می باشد، ما باید بیاموزیم که چرا و چگونه باید فردی را برای ازدواج انتخاب می کنیم.

 1. چه میزان رضایت در ازدواج و رابطه مهم است؟
 2. چگونه فرد مناسب را انتخاب کنیم؟
 3. در صورتی که فردی را برای ازدواج انتخاب می کنیم، چگونه می توانیم او را محک بزنیم؟

پاسخ به تمامی این سوالات به صورت مقالات جداگانه در سایت برای شما آورده شده است.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره ازدواج همچون "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282و 02122247100و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597امکان پذیر است.


چرا همیشه درگیر روابط اشتباه می شوید + تاثیر سبک های دفاعی

چرا همیشه درگیر روابط اشتباه می شوید + تاثیر سبک های دفاعی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از جوانان با آن درگیر هستند روابط اشتباه می باشد، برخی از افراد احساس می کنند که همیشه در روابط اشتباه وارد می شوند و برای همین روابط آن ها دوام نمی آورد . به این مقاله به دلیل گیر کردن در روابط اشتباه پرداخته شده و راه های عبور از آن نیز ذکر شده است بنابراین این مقاله را از...
بازگشت عشق به رابطه عاطفی تمام شده ممکن است؟

بازگشت عشق به رابطه عاطفی تمام شده ممکن است؟

بازگشت عشق به رابطه عاطفی تمام شده ممکن است؟ آیا بازگشت به رابطه تمام شده درست است؟ در بسیاری از اوقات، زوجین زمانی که عشق و علاقه خود را نسبت به یکدیگر از دست می دهند به زندگی خود به همان شکل ادامه می دهند زیرا باور دارند که پس از مدتی دوباره عشق میان آن ها زنده می شود.
11 رابطه عاطفی بدون سرانجام

11 رابطه عاطفی بدون سرانجام

11 نوع رابطه عاطفی که سرانجام نخواهند داشت و در این موارد شما دچار شکست عشقی و شکست عاطفی می شوید و یا رابطه کات می شود.
هفت اشتباه مهلک درباره ی عشق

هفت اشتباه مهلک درباره ی عشق

هفت اشتباه مهلک درباره ی عشق را بدانید. دانستن اشتباه عشقی سبب می شود تا بتوانید عشق واقعی خود را پیدا کنید و از عشق های خیالی و اشتباه دور شوید. آسیب نبینید و زندگی خود رانابود نکنیم. نیمه گمشده خود را به درستی بیابیم.
15 درمان شکست عشقی❤️درمان شکست عشقی چقدر طول میکشد

15 درمان شکست عشقی❤️درمان شکست عشقی چقدر طول میکشد

همه ما می دانیم که درمان شکست عشقی می تواند فوق العاده دردناک باشد. البته، تقریباً غیرممکن است که بتوانید جدایی را کالا آسان کنید، اما حداقل برخی از تکنیک ها وجود دارند که می‌تواند به آسان‌تر کردن این روند کمک کنند.
عشق وسواس گونه | اختلال وسواس عشقی و درمان

عشق وسواس گونه | اختلال وسواس عشقی و درمان

درمان عشق وسواس گونه و اختلال وسواس عشقی چگونه است؟ اختلال وسواس عشقی (OLD) که با نام های عشق بیمارگونه ، بیماری توهم عشق ، وسواس عاطفی ، بیماری عاشق پیشگی و  اختلال عشق نامیده می شود به شرایطی گفته می شود که فرد احساس می کند باید از کسی که دوستش دارد محافظت کند، حتی اگر این حفاظت به قیمت کنترل...
قانون جذب عشق ❤️ جذب فرد مورد نظر در زندگی

قانون جذب عشق ❤️ جذب فرد مورد نظر در زندگی

بیش تر اوقات به اطرافیان و نامزد خود فشار می آوریم تا آنگونه باشند که ما دوست داریم و هنگامی که نمی توانند مانند معیارهای ذهنی ما شوند آن ها را سرزنش می کنیم و مقصر می دانیم. این کار درست نیست بیایید از قانون جذب کمک بگیریم این قانون بیان می کند که «هر چیزی مشابه خود را جذب می کند.»
آیا عشق رمانتیک منجر به ازدواج می شود؟

آیا عشق رمانتیک منجر به ازدواج می شود؟

در فیلم های زیادی می بینیم که افراد دیوانه وار عاشق یکدیگر می شوند ، با سختی فراوان به یکدیگر می رسند و در غروب آفتاب با یکدیگر سوگند یاد می کنند که در سختی و غم در کنار هم بایستند. عشق آن ها از تمام موانع فرهنگی، موقعیت اجتماعی، مخالفت والدین، مسایل مالی و اخلاقی عبور می کند. آیا عشق رمانتیک منجر ب...
حفظ رابطه عاشقانه با همسر و جلوگیری از خیانت❤️

حفظ رابطه عاشقانه با همسر و جلوگیری از خیانت❤️

اگرچه عشق  پایه و اساس هر رابطه عاشقانه شاد و سالمی می باشد، اما عشق تنها عامل موفقیت زندگی مشترک نیست برای داشتن یک رابطه سالم، هر دو طرف باید مایل باشند روی رابطه کار کنند و برای آن وقت بگذارند.
دوستی قبل از ازدواج آری یا نه

دوستی قبل از ازدواج آری یا نه

افرادی که قبل از ازدواج با یکدیگر  رابطه دوستی برقرار می کنند چالش های برای آن ها به وجود می آید، به همین دلیل است که رابطه های دوستی پیش از ازدواج در برخی موارد باعث شکست عشقی می شود.
عشق بعد از ازدواج یا عشق قبل ازدواج ❤️

عشق بعد از ازدواج یا عشق قبل ازدواج ❤️

حتما شنیده اید که اگر در میان زوجین عشقی وجود نداشته باشد بعد از ازدواج به وجود می آید، اما بسیاری از افراد بعد از ازدواج در رابطه با معنا و مفهوم عشق دچار سردرگمی می شوند. این افراد نسبت به شرایط آگاهی لازم را ندارند و اطلاعات آن ها در میان زندگی مشترک کافی نیست به همین دلیل واکنش های نابهنجاری از...