اضطراب (چگونه بعه استرس هایم پایان دادم)


همه ی ما اضطراب را تجربه کرده ایم. اضطراب پاسخ فرد نسبت به موقعیت های تهدید کننده زندگی است.

اضطراب چیست؟

میزان اضطراب در افراد به سه دسته سرد، گرم و داغ تقسیم بندی می شود که در جدول زیر می توانید جزئیات آن را مشاهده کنید.

سرد
گرم
داغ
کنترل خودآگاه بر فرد
ناخودآگاه کنترل بیش تری بر فرد دارد
نقش ناخودآگاه به حداکثر می رسد
ذهن
ذهن
ذهن
 1. آرام
 2. بدون دغدغه
 3. هماهنگی ذهنی
 4. احساس امنیت
 1. تحریک پذیر
 2. نگران
 3. نیازمند
 4. غمگین
 5. تنها
 6. عصبی
 7. آسیب دیده
 8. دچار استرس
 1. وحشت زده
 2. احساس مرگ
 3. احساس خفگی
 4. هراسناک
بدن
بدن
بدن
 1. ضربان آرام   قلب
 2. تنفس آرام
 3. متمرکز

برانگیخته
تنفس سریع
ضربان قلب   بالا
تفکر سریع و   دشوار شدن تمرکز
درد شکم
درد کمر
سردرد
سرگیجه
اسهال
یبوست
 1. طپش قلب
 2. تغییر صدا
 3. تنفس منقطع
 4. حالت تهوع یا   استفراغ
 5. غش کردن
 6. درد در قفسه   سینه

در پایین ترین سطح اضطراب، افراد احساس راحتی، آرامش، شادی و سرحالی می کنند. این افراد احساس می کنند که همه چیز بر وفق مراد است و چیزی آرامش آن ها را تهدید نمی کند.

زمانی که میزان اضطراب افراد متوسط به بالا است احتمالا با اضطرابی غیر سازنده روبرو هستیم که ممکن است به دلیل خصوصیات شخصیتی افراد و نحوه برخورد آن ها با مسائل باشد.

اضطراب و ترس مرکز درمانی

آیا دوستان و خانواده شما معتقد اند که شما اغلب نگران هستید؟

احتمالا دچار اضطراب بیمارگونه شده اید تنهای، وابستگی، خشم، غم و ترس از جمله عواطف مرتبط به اضطراب هستند. این حالات می توانند اثرات شدیدی بر زندگی فرد بگذارند. به طور مال تنهایی ممکن است منجر به سوء مصرف مواد در افراد شود.

اگر اضطراب یک فرد خیلی بالا باشد، او بدون توجه به شرایط واقعی خود را در معرض خطر می بیند و ممکن است نشانه هایی جسمی یا روان شناختی بروز دهد. علائمی مانند درد در قفسه سینه، حالت تهوع، تعریق، سرگیجه و تپش قلب می تواند از این دست نشانه ها باشند. 

تفاوت بین ترس و اضطراب چیست؟

یک تمایز مهم و اساسی میان اضطراب و ترس وجود دارد. ترس زمانی بروز می کند که واقعه ی بدی اتفاق افتاده یا در شرف اتفاق افتادن باشد.

ولی اضطراب نوعی سیستم هشدار دهنده است که به وسیله مغز به بدن اطلاع می دهد که ممکن است اتفاق ناخوشایندی رخ دهد.

برای مثال، اگر شما قبل از این که همسرتان آزمایش های پزشکی معمول را برای ارزیابی سلامتی اش انجام دهد نگران از دست دادن او بر اثر بیماری باشید در این زمینه مبتلا به اضطراب شده اید. یکی از علل اضطراب در این شرایط می تواند فقدان یا حادثه ناگوار مهمی باشد که برای عزیزان شما اتفاق افتاده است. 

نگرانی از وقوع مجدد یک اتفاق ناخوشایند ممکن است موجب بروز اضطراب در آن زمینه شود.

این شرایط با وضعیت عاطفی فردی که با همسر بیمار خود زندگی می کند و ترس از دست دادن آن را دارد متفاوت است در این شرایط فرد می داند که همسر خود را از دست می دهد و برای همین ترس از مرگ همسرش کاملا متناسب و مرتبط با واقعیت است.

مثال بالا تفاوت های اساسی بین اضطراب و ترس را نشان می دهد. ترس امروز ممکن است منجر به اضطراب فردا شود.

Anxiety اضطراب

تفاوت بین اضطراب طبیعی و بیمارگونه چیست؟

با مطالعه جدول ارائه شده می توان تفاوت اضطراب طبیعی و بیمارگونه را درک کرد.

اضطراب طبیعی باعث ایجاد انگیزه در فرد برای انجام عمل و پیشرفت می شود.

اما اضطراب بیمارگونه مانع از انجام کارهای مورد علاقه و باعث ایجاد احساسات بیمارگونه در افراد می شود.

اضطراب بیمارگونه ممکن است به شکل وسواس روی تمام جزئیات زندگی افراد اثر بگذارد. این وضعیت نهایتاً به فلج روانی و جسمی افراد منجر می شود و آن ها را از انجام امور به روش دلخواهشان باز می دارد.

اضطراب چیست مرکز مشاوره ستاره

برای درک بهتر اضطراب چه سوالاتی را می توانم از خودم بپرسم؟

 1. آیا این علائم جدید هستند یا قبلا هم آن ها را تجربه کرده ام؟ (سابقه بروز نشانه ها به چه زمانی بر می گردد؟)
 2. میزان اضطراب من چقدر است؟
 3. قبلاً که این علامت ها بروز پیدا می کردند چه چیزی می توانست آرامم کند؟
 4. دکترم فکر می کند که چه درمانی می تواند بیش تر می تواند به من کمک کند؟
 5. در این دوره، چه عواملی حال من را بدتر یا بهتر می کند؟
 6. کدام یک از اعضای خانواده مشکل همانند من دارد و چه عواملی بر شرایط آن ها تاثیر گذار بوده است؟
 7. این مشکل چه معنای روانشناختی برای من داشته است؟
 8. چقدر از اضطرابم به دلیل احساس تنهایی یا ناتوانی در کنار آمدن با خودم می باشد و چقدر از آن ناشی از نگرانی ام در برقراری ارتباط با دیگران است؟

شیوع اختلالات اضطرابی چقدر است؟

تعیین دقیق افراد مبتلا به اضطراب دشوار است. براساس مطالعات انجام شده، مشخص شده است که در هر مقطع زمانی حدود دو تا 17 درصد از مردم  به یک یا چند اختلال اضطرابی مبتلا هستند.

شیوع این اختلالات در طول عمر فرد حدود 10 تا 25 درصد است.

اضطراب و ترس مرکز درمانی

ارتباط بین جنسیت و اضطراب چیست؟

ارتباط بین جنسیت و اضطراب بسیار پیچیده است. در کل به دلایلی که هنوز برای محققان روشن نشده است، زنان دو برابر مردان اختلالات اضطرابی را تجربه می کنند و یا زمینه ژنتیکی ابتلا به آن را به ارث می برند. 

آمار ذکر شده به کشور محل سکونت یا وضعیت درمان افراد ربطی ندارد و یک تفاوت زیستی واضح بین زنان و مردان و هورمون های آن ها است.

به نظر می رسد که  ترشح هورمون استروژن زمینه ایجاد اضطراب را در زنان به وجود می آورد. دلیل دیگر این امر می تواند عوامل فرهنگی باشد. در تمام جهان علائم اضطراب در زنان و دختران قبول و پذیرفته شده است در حالی که این امر برای مردان و پسران قابل قبول نیست و همیشه انتظار می رود که مردان ترس خودشان را نشان ندهند یا آن را انکار کنند. 

به نظر می رسد که  مردان به اندازه زنان مضطرب می شوند اما آن ها اضطراب را به صورت های دیگر مانند خشونت یا مصرف مواد بروز می دهند.

عوارض اضطراب و استرس بر بدن

ارتباط بین ژنتیک و اضطراب چیست؟

بدن انسان از DNA هایی تشکیل شده است که فرد از دو والد خود به ارث می برد. اختلالات اضطرابی همانند مشکلاتی مانند فشار خون یا قند خون از طریق DNA منتقل می شوند.

البته لازم به ذکر است که محققان تاکنون نتوانسته اند ژن خاصی را که مسبب بروز هر اختلال اضطرابی است را پیدا کنند. به نظر می رسد که بیماری اضطراب از یک مدل چند ژنی پیروی می کند، یعنی چندین ژن در تعامل با یکدیگر باعث بروز این حالت می شوند.

اثرات محیطی نیز همانند وضعیت زیستی انسان می تواند در شکل گیری نشانه ها نقش بالینی داشته باشد. 

به طور مثال ما می دانیم که دو قلوهای همسان نسبت به دو قلوهای ناهمسان، بیش تر درگیر اختلالات اضطرابی می شوند یا می دانیم که کودکان خجالتی نسبت به کودکان اجتماعی بیش تر به این اختلال دچار می شوند.

بیماری های جسمی یا مصرف مواد می تواند سبب بروز اضطراب شوند؟

برخی از بیماری های جسمی ممکن است سبب بروز اضطراب در فرد شوند. بسیاری از بیمارانی که احساس اضطراب و نگرانی دارند، نمی دانند که در حقیقت مشکل آن ها جسمانی است. 

مانند فردی که دچار اضطراب شده است و علت آن پرکاری تیروئید است یا خانمی که دلیل اضطراب اش مصرف قرص های ضد بارداری یا شروع یائسگی است.

ما هرگز نمی توانیم مغز و سلامت روان را از بدن و سلامت جسمانی جدا کنیم. به همین دلیل است که مصرف مشروب در خانم های باردار باعث مشکلات رشدی، اختلالات یادگیری و بیماری های روانپزشکی در جنین می شود.

درمان اضطراب مرکز مشاوره ستاره زندگی

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی با مراکز برتر مشاوره فردی همچون "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید.


تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

تفاوت استرس و اضطراب. فرق اضطراب و استرس و افسردگی . درمان استرس و اضطراب. استرس و اضطراب دو فرآیند فیزیولوژیکی هستند که در همه افراد اتفاق می افتد. با این حال، در حالی که هر دو در سال‌های اخیر افزایش یافته‌اند ، بسیاری از افراد در تمایز بین این دو وضعیت روانی مشکل دارند.
11 فیلم ترسناک جهان با تحلیل روانشناسی

11 فیلم ترسناک جهان با تحلیل روانشناسی

فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند، بهترین فیلم های ترسناک، ژانر وحشت روانشناختی همه در این مطلب جمع شده است بنابراین به هیچ عنوان آن را از دست ندهید.
تاثیر اضطراب در زنان+ درمان تضمینی

تاثیر اضطراب در زنان+ درمان تضمینی

اضطراب زنان هم به اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر یا اختلال هراس و هم به احساسات گاه به گاه اضطراب اشاره دارد که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند.
درمان اضطراب جدایی در بزرگسال و کودکان+ تشخیص

درمان اضطراب جدایی در بزرگسال و کودکان+ تشخیص

اضطراب جدایی (SAD) یک نوع اختلال اضطرابی است. نمونه های دیگر از اختلالات اضطرابی عبارتند از آگورافوبیا و اختلال هراس، اضطراب جدایی بین کودکان بسیار متفاوت است، اگرچه اضطراب جدایی بخشی کاملاً طبیعی از رشد کودکی است، اما می تواند برای  والدین ناراحت کننده باشد.
تاثیر استرس بر دردهای مفصلی+ عوامل ایجاد دردهای مفصلی

تاثیر استرس بر دردهای مفصلی+ عوامل ایجاد دردهای مفصلی

آیا اضطراب و دردهای مفصلی می تواند با یکدیگر ارتباط داشته باشند؟ اضطراب یک واکنش عمومی سطح روان انسانی می باشد که به عوامل استرس زای محیطی و درونی مرتبط است، اضطراب باعث می شود تا سطح هورمون کورتیزول افزایش یابد و بدن را برای نشان دادن پاسخ مناسب آماده می کند. در این مقاله به بررسی رابطه بین اضطراب...
بهترین تکنیک های روانشناسی برای کاهش اضطراب

بهترین تکنیک های روانشناسی برای کاهش اضطراب

امروزه با توجه به این که زندگی ها پر از فشار روانی می باشد بسیار ضروری است تا در مورد تکنیک کاهش اضطراب آگاهی به دست آورید، هر کدام از کارها، به طور مثال کار کردن، حفظ تمرکز، شروع رابطه، امتحان کردن و غیره هر کدام سختی خود را دارد. در این مقاله به بررسی چند راه برای کاهش اضطراب و استرس پرداخته می شو...
رابطه میان اضطراب و ناخوشی و بی قراری+ کاربردی ترین راه های درمان

رابطه میان اضطراب و ناخوشی و بی قراری+ کاربردی ترین راه های درمان

اضطراب و بی قراری از جمله واکنش های رایج سطح روان به استرس های محیطی می باشد، داشتن اضطراب در برخی از موقعیت ها مثلا زمانی که می خواهید به مصاحبه شغلی بروید و یا تصمیم مهمی مانند ازدواج دارید تا  حدی طبیعی می باشد. اما در برخی از موارد این اضطراب ممکن است باعث احساس ناخوشی و مریضی شود، در این م...
آیا نوشیدن الکل باعث کاهش اضطراب می شود؟

آیا نوشیدن الکل باعث کاهش اضطراب می شود؟

برخی از افراد در روزهای سخت و دشوار رو به مصرف الکل می آورند تا سختی روز را فراموش کنند یا پشت سر بگذارند. با این حال باید بدانید که مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی باعث ایجاد اضطراب می شود. بنابراین باید به روابط بین مصرف الکل و اضطراب آگاه باشید تا درگیر اختلالات اضطرابی نشوید.
شناسایی و درمان پانیک اتک یا حملات هراس

شناسایی و درمان پانیک اتک یا حملات هراس

اختلال وحشت زدگی (panic disorder) یا پانیک اتک، در دسته اختلالات اضطرابی قرار می گیرد. اختلال اضطرابی عبارت است از ترس، تردید و نگرانی مفرط.در این مقاله به بررسی حملات وحشت زدگی یا حملات هراس پرداخته شده است.
درمان و شناسایی اضطراب و درد شکمی| عوارض اضطراب

درمان و شناسایی اضطراب و درد شکمی| عوارض اضطراب

اضطراب، دردهای شکمی و یا دل دردهای عصبی دو حسی می باشند که افراد در دوره های مختلف زندگی آن ها را تجربه می کنند، استرس و اضطراب داشتن طولانی مدت باعث می شود تا در قسمت های مختلف بدن از جمله روده و معده مشکلاتی به وجود آید و در عملکرد آن ها اختلالاتی ایجاد شود.
تأثیرات استرس بر صورت | علائم+درمان

تأثیرات استرس بر صورت | علائم+درمان

تمام افراد هر از گاهی احساس استرس می کنند، اما اگر این استرس و اضطراب مزمن شود، می تواند عواقب جدی بر سلامتی جسمانی و روانی شما داشته باشد. اضطراب و استرس می تواند می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد، بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی بگذارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد...
هر چیزی که باید در مورد فوبیای اجتماعی بدانید

هر چیزی که باید در مورد فوبیای اجتماعی بدانید

فوبیا به معنی  ترس افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شیء یا وضعیت است. فوبیا ریشه ای یونانی دارد و از فوبوس، نام یکی از  خدایان یونانی که اقدام به ترساندن دشمنان خود می کرده، اقتباس شده است. فوبیای اجتماعی به ترس شدید و دائمی از قرار گرفتن در جمع دیگران یا انجام کاری در مقابل دیگران می...
تکنیک هایی برای کنترل استرس و اضطراب

تکنیک هایی برای کنترل استرس و اضطراب

بیش تر افراد هر از چندگاهی دچار استرس و اضطراب می شوند. احساس استرس می تواند در اثر رویدادی ایجاد شود که باعث ناامیدی یا عصبانیت شوند. اضطراب می تواند احساس ترس، نگرانی یا ناراحتی در برابر استرس یا وقایع نگران کننده باشد. در این مقاله به تکنیک های کنترل استرس و اضطراب می پردازیم.
فواید خرید درمانی و رهایی از افسردگی و اضطراب

فواید خرید درمانی و رهایی از افسردگی و اضطراب

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که چیزی خریده باشید و به آن احتیاجی نداشته باشید؟ آیا احساس خوبی از داشتن آن دارید؟ آیا زمانی که دچار استرس می شوید بیشتر خرید می کنید؟ یکی از روش های  کاهش استرس خرید درمانی یا Retail therapy می باشد که بسیاری از افراد به صورت  ناخودآگاه و یا به طور...
آیا اضطراب و تنش باعث طلاق می شود؟+ تست اضطراب

آیا اضطراب و تنش باعث طلاق می شود؟+ تست اضطراب

یکی از مشکلات بسیاری از زوجین  اضطراب و تنش می باشد، در ادامه تستی طراحی شده است که به شما نشان می دهد تا چه اندازه مستعد تشویش و اضطراب هستید، متاسفانه این اضطراب می تواند بر زندگی مشترک و رابطه شما تاثیر زیادی بگذارد بنابراین این مطلب را از دست ندهید.
با استرس خود چه کنیم؟ اختلال استرس و اضطراب شدید

با استرس خود چه کنیم؟ اختلال استرس و اضطراب شدید

استرس اصطلاحی می باشد که هنگامی که افراد دچار ر نج و سختی می شود، از آن استفاده می کنند و بسیار رایج است. استرس شکل و درجه های مختلفی دارد که شامل ذهنی، جسمی و هیجانی می شود و به طور مثبت و یا منفی بر روی سلامتی اثر می گذارد.
اضطراب چه بلایی سر خواب شما می آورد؟

اضطراب چه بلایی سر خواب شما می آورد؟

چرا اضطراب در شب شدت می گیرد ؟ آیا بی خوابی از علائم اضطراب و استرس است؟ اضطراب احساس طبیعی انسان است، اما در شرایط شدید باعث ایجاد  عصبانیت و نگرانی بیمارگونه می گردد. هر چند گاهی اوقات اضطراب در طول زمان از بین نمی رود و در فرد باقی می ماند. این اتفاق باعث می شود که زندگی روزمره فرد مختل شود.
افسردگی و اضطراب قبل از ازدواج و عروسی و روش های غلبه

افسردگی و اضطراب قبل از ازدواج و عروسی و روش های غلبه

افسردگی در دوران نامزدی و پس از آن نیاز به بررسی است. اما فقط افسردگی نیست نگرانی و اضطراب قبل از ازدواج هم به سختی های آن می افزاید. تصور می شود که خرید خانه و ازدواج دو مورد از استرس آورترین و در عین حال مهیج ترین اتفاقات زندگی است. بنابراین این دو واقعه به فاصله کم از یکدیگر قطعاً حتی بر روحیه قو...