ازدواج


ازدواج براساس فاكتورهای فرهنگی، مذهبی و شخصی افراد، تعریف می شود. 

ازدواج چیست؟

تعریف متداول و فراگیر ازدواج به شرح زیر است: 

یک پیوند رسمی و قرارداد اجتماعی و حقوقی است که به موجب آن زن و مرد با هم شریک و متحد می شوند و خانواده را تشکیل می دهند. قرارداد ازدواج حاکی از این است که زوجین در طول زندگی خود تا زمانی که تصمیم به طلاق بگیرند، نسبت به یکدیگر تعهدات قانونی دارند. ازدواج به روابط جنسی مشروعیت می بخشد. به طور سنتی، ازدواج نقشی اساسی در حفظ اخلاق و تمدن دارد. 

ازدواج - مشاوره ازدواج

سایر تعاریف

تعاریف دیگری از ازدواج وجود دارد، که در متن زیر ذکر شده اند:

تعریف ازدواج در دیکشنری مریم

 اتحاد با جنس مخالف به عنوان زن و شوهر در یک رابطه اجتماعی و قراردادی که توسط قانون به رسمیت شناخته شده است.

تعریف ازدواج در دیکشنری آنلاین

 1. هر یک از اشکال متنوع اتحاد بین زوجین در نقاط مختلف جهان که از نظر مذهبی و اجتماعی به رسمیت شناخته می شود.
 2. این مراسم قانونی یا مذهبی، شامل تصمیم دو نفر برای تعهد به یکدیگر می شود و معمولا با جشن همراه است.

انواع ازدواج

انواع ازدواج شامل شکل‌های مختلفی از ازدواج می شود، که به علت تفاوت در دین، نژاد، فرهنگ و جغرافیا، دیدگاه‌های مختلف  انسان و جنسیت پدید می‌آیند.

 • ازدواج غیر رسمی
 • ازدواج با حقوق مشترک
 • ازدواج خانوادگی
 • ازدواج آنلاین
 • برون همسری
 • درون همسری
 • ازدواج اجباری
 • ازدواج مصلحتی
 • ازدواج با تفاوت سنی زیاد
 • ازدواج مسیار
 • ازدواج ناهم تراز
 • تک همسری
 • ازدواج باز ( ازدواج اشتراکی)
 • چند همسري
 • چند شوهری
 • ازدواج غیابی
 • ازدواج عاشقانه
 • ازدواج سفید
 • ازدواج فوری ( معمولا به دلیل بارداری)
 • ازدواج عرفی


ازدواج - مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج چیست؟

به گفته درمانگران، بیشتر زوج ها می توانند از مشاوره ازدواج بهره ببرند. زوج ها ممکن است پول و زمان زیادی را صرف این جلسات بکنند ولی نتیجه ای که می گیرند، ارزش این هزینه کردن را دارد.

اگر شما و شریک زندگی تان با مشکل روبرو هستید یا فکر می کنید که دارید از هم فاصله می گیرید، ممکن است تصمیم بگیرید که از کمک مشاور استفاده کنید.

طبیعی است که در ابتدا کمی شک داشته باشید. شما باید خصوصی ترین مسائل زندگیتان را با فردی که نمیشناسید مطرح کنید. اما تحقیقات نشان می دهد که مشاوره ازدواج واقعاً می تواند مؤثر باشد (نه فقط برای زوج های دارای مشکل).

تینا تسینا، دکتر، روانشناس و نویسنده کتاب " چگونه می توانید شاد باشید" می گوید: "مشاوره می تواند به شما یاد دهد که چگونه با هم در کار ها مشارکت کنید، حتی اگر باهم مشکلی نداشته باشید."

در اینجا آنچه که هر زوج باید در مورد مشاوره ازدواج بداند، ذکر شده است.

از جلسه مشاوره ازدواج چه انتظاری باید داشته باشیم؟

طبق مطالعات انجام شده در آمریکا میانه، تقریباً 50 درصد از زوج های متاهل از کمک مشاور استفاده می کنند.

هر جلسه مشاوره 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. جلسات مشاوره معمولاً شامل بیمه نمی شود. پس اگر از جلسات مشاوره استفاده می کنید، با تمام وجود برای پیشرفت رابطه تلاش کنید.ازدواج - مشاوره ازدواج

در جلسات مشاوره باید به شریک زندگی خود گوش دهید (حتی اگر این کار را دوست ندارید) و مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرید. سارا اپشتین می گوید: "درمانگر بدون تلاش زن و شوهر نمی تواند به آن ها کمک کند، زوج ها باید نقش فعالی در ترمیم یا پیشرفت رابطه داشته باشند."

شناسایی هدف خود از مشاوره در ابتدای جلسات نیز می تواند کمک کننده باشد. ریزا گانل، درمانگر ازدواج و خانواده در کلمبیا، مریلند می گوید: مشاور شما می تواند به شما و همسرتان کمک کند که هدفی را انتخاب کنید (مانند بحث کمتر یا برقراری ارتباط عمیق تر) , اگر به دنبال هدف خاصی باشید، می توانید با استفاده از یک معیار تغییرات خود را نسبت به قبل از حضور در جلسات اندازه گیری کنید.

برای مشاوره ازدواج تهران و مشاوره ازدواج کرج با شماره 02122354282 و 02122247100و با موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.

بنابراین، آیا مشاوره ازدواج واقعاً مؤثر است؟

در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که مشاوره واقعاً می تواند روابط شما را بهبود ببخشد. مطالعات نشان داده است که مشاوره باعث می شود که زوجین از روابط خود راضی باشند، به حرف های هم گوش دهند، به هم احترام بگذارند و مشکلات را با صبوری حل کنند.

مشاور سعی می کند مهارت درست گوش دادن و حرف زدن را به زوجین بیآموزد و از این طریق روابط آن ها را بهبود ببخشد. تسینا اضافه می کند "دعوا بخشی از زندگی مشترک است، اما مهارت های لازم می تواند از طولانی شدن آن ها جلوگیری کند، هنگامی که شما یاد می گیرید که چگونه به یکدیگر گوش دهید و بدون دعوا با هم ارتباط برقرار کنید، رابطه شما پیشرفت می کند."

اما آیا هر زوجی می تواند از مشاوره ازدواج بهره ببرد؟

شاید شما و همسرتان بامشکلات خاصی دست و پنجه نرم می کنید و نمی دانید که آیا مشاور خانواده می تواند به شما کمک کند یا خیر، در متن زیر مواردی که مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند، ذکر شده است.

 • اگر احساس می کنید در مورد یک چیز بارها و بارها به شیوه های مختلف دعوا می کنید.
 • اگر احساس می کنید که از هم جدا هستید و با وجود انبوه کارها وقتی برای یکدیگر ندارید.
 • رابطه جنسی بین شما و همسرتان کم شده است و احساس می کنید که تنها هستید.
 •  احساس می کنید که رابطه آن طور که باید پیش نمی رود، در حالی که شما تمام سعی خود را برای پیشرفت رابطه می کنید.
 • اگر یک اتفاق بزرگ مانند، به فرزندی گرفتن کودک، شغل جدید یا بیماری جدی را تجربه می کنید.

گانل می گوید: مشاوره برای همه زوج ها کارایی ندارد. مشاوره ازدواج برای درمان خشونت خانگی، سوء مصرف مواد مخدر و الکل، مناسب نیست.

ازدواج - مشاوره ازدواج

همچنین اگر زوجین تلاشی برای پیشرفت رابطه خود نکنند، مشاوره هم نمی تواند به آن ها کمک کند. 

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا عاقلانه رفتار کنید، حتی اگر خیلی عصبی هستید. گانل می گوید: " چیزهایی که مشاوره را خراب می کند حالت دفاعی گرفتن و استفاده از صحبت هایی که در جلسه مشاوره می شود، در خانه بر علیه همسرتان است." این نوع رفتارها رابطه شما را به سمت سقوط می برد.

چه مدت طول می کشد تا مشاوره ازدواج به نتیجه برسد؟

حل مسائل و مشکلات در بلند مدت اتفاق می افتد اما مشاوره لازم نیست خیلی طول بکشد. مشاور ازدواج می گوید: "من می خواهم كه زوجین مهارت های برقراری ارتباط و حل مسئله را یاد بگیرند، تا دیگر نیازی به مشاوره نداشته باشند."

در حضور مشاور ازدواج می توانید با صحبت کردن در مورد مشکلات و احساسات خود، آشفتگی ها و دعواهای زیادی را بر طرف کنید. اپشتین می گوید: "صحبت کردن در مورد مشکلاتتان در حضور مشاوره در ابتدا ممکن است احساس خوبی به شما ندهد." اما پس از چند جلسه، شما باید تغییرات مثبت را حس کنید. اپشتین می گوید: این تغییرات مثبت می تواند شامل بهبود زندگی جنسی شما، نحوه برقراری ارتباط هنگام دعوا و به دست آوردن مهارت حل مسئله باشد.

البته تضمینی برای عدم وجود مشکلات دیگر در زندگیتان وجود ندارد و ممکن است دوباره به کمک مشاور احتیاج پیدا کنید.

مرکز مشاوره ستاره می گوید: "مشاور ازدواج در طی جلسات درمان با زوج رابطه برقرار می کند، سلامت رابطه آن ها را می سنجد و از ایجاد مشکلات جدی در زندگی آن ها جلوگیری می کند."

نتیجه نهایی: مشاوره ازدواج، در صورت همکاری زوجین یک روش سالم و مؤثر برای حل مشکلات رابطه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره ازدواج تلفنی و انتخاب همسر با شماره 02122354282 و 02122247100 و با موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.آیا با ازدواج تمام آرزوهایمان برآورده می شود؟| نظرات در مورد ازدواج

آیا با ازدواج تمام آرزوهایمان برآورده می شود؟| نظرات در مورد ازدواج

نظرات در مورد ازدواج | با ازدواج می توان تمام آرزوهایمان برآورده کرد؟ ازدواجدر ذهن بعضی از افراد به عنوان موفقیت تلقی می شود این افراد فکر می کنند ازدواج مانند پلی به خوشبختی آن ها است و به آن ها ارزش می دهد.

آیا با تلاش می توان ازدواج موفقی داشت؟

آیا با تلاش می توان ازدواج موفقی داشت؟

آیا با تلاش می توان ازدواج موفقی داشت؟ برخی جواب می دهند آری با تلاش کردن هر چیزی ممکن است. اما اینگونه نیست. رابطه نیاز به تلاش و نگداری دارد در صورتیکه یک رابطه منطقی و درست باشد و هر ازدواجی را نمی توان گونه قضاوت کرد. پس باید چکار کرد؟

آیا زوجین باید تمام کارها را بایکدیگر انجام دهند؟

آیا زوجین باید تمام کارها را بایکدیگر انجام دهند؟

این باور نادرست که زن و شوهر باید همه کارها را باهم انجام دهند، بسیار متداول است. ارتباط زناشویی آرمانی از نظر بسیاری ازافراد مانند دو پرنده عاشق است که تمام کارها را باهم انجام می دهند و هر موضوعی را با یکدیگر در میان می گذارند. آن ها هیچ کاری را به تنهایی انجام نمی دهند و همیشه باهم به فعالیت ها می پردازند.

آیا باید زن و شوهر بهترین دوست یکدیگر باشند؟

آیا باید زن و شوهر بهترین دوست یکدیگر باشند؟

بسیاری از افراد بر این باورند که زوج ها باید با هم دوست باشند. ساختار ازدواج با دوستی همپوشانی دارد اما هم معنا با آن نیست. دوستان اغلب زیر یک سقف زندگی نمی کنند، زوج ها اما در رخداد های روزانه با یکدیگر شریک هستند در نتیجه بار خانواده در بین افراد تقسیم می شود و تمرکز ازدواج بر روی خانواده است نه بر روی فرد بر خلاف رابطه دوستی که تمرکز بر روی افراد است.

آیا عشق رمانتیک منجر به ازدواج می شود؟

آیا عشق رمانتیک منجر به ازدواج می شود؟

در فیلم های زیادی می بینیم که افراد دیوانه وار عاشق یکدیگر می شوند، با سختی فراوان به یکدیگر می رسند و در غروب آفتاب با یکدیگر سوگند یاد می کنند که در سختی و غم در کنار هم بایستند. عشق آن ها از تمام موانع فرهنگی، موقعیت اجتماعی، مخالفت والدین، مسایل مالی و اخلاقی عبور می کند. آیا عشق رمانتیک منجر به ازدواج می شود؟

سوالات ازدواج با افراد مشهور

سوالات ازدواج با افراد مشهور

ازدواج با افراد مشهور مزایایی زیادی دارد ولی نباید از چالش های آن غافل شد. افراد مشهور تنها شامل افرادی که آن ها را در تلویزیون می بینید یا در اخبار در مورد آن ها می شنوید، نمی شوند. این افراد می توانند بازیگران، ورزشکاران، رؤسای شرکت ها، نویسنده های معروف، یا حتی کارآفرینان برتر باشند.

سوالات ازدواج با کسی که سابقه کیفری دارد

سوالات ازدواج با کسی که سابقه کیفری دارد

ازدواج با سابقه دار یا کسی که به هر دلیلی سابقه کیفری دارد، نیاز به شناخت عمیق داشته و از نظر روانشناسی ازدواج، باید سوالات مرتبط با آن پرسیده شود. برای بسیاری از افراد حبس و در زندان بودن معنای خاصی دارد. این افراد ممکن است در زندان بوده، سوء پیشینه داشته یا در آزادی مشروط به سر ببرند.

سوالات رمانتیک موقع ازدواج پرسیده می شود

سوالات رمانتیک موقع ازدواج پرسیده می شود

سوالات رمانتیک موقع ازدواج پرسیده می شود. این سوالات به منظور شناخت اولیه بود و نیاز است در جلسات بعدی سوالات متنوع تری مطرح شود.
سایت مرکز مشاوره ستاره زندگی مجموعه ای کامل از سوالات ازدواج به صورت تخصصی و تفکیک شده را برای شما فراهم کرده است.

سوالات سلامت جسمی در ازدواج

سوالات سلامت جسمی در ازدواج

سوالات سلامت جسمی در ازدواج به منظور آشنایی با سلامت جسمی و شناخت بیماریهای همسر آیندتان است. زیرا سلامت و یا بیماری هر یک تاثیر زیادی در روابط شما دارد. گرایشات و تمایلات شما به همسرتان چیزی است که او را از یک دوست ساده متمایز می کند و به همسر و شریک احساسی تان تبدیل می کند. هرگز نباید به رابطه جنسی خود و همسرتان به چشم سرگرمی یا عمل اجباری نگاه کنید، بلکه باید آن را کاری با معنی بدانید و به دیده احترام به آن نگاه کنید.

سنجش صمیمیت احساسی و عاطفی با مجموعه سوالات آشنایی قبل از ازدواج

سنجش صمیمیت احساسی و عاطفی با مجموعه سوالات آشنایی قبل از ازدواج

این سوالات صمیمیت احساسی و عاطفی جزو سوالات آشنایی قبل از ازدواج است که حتما باید از خواستگار یا نامزد خود بپرسید. ما در سراسر زندگی خود به دنبال کسی می گردیم که در مواقع سختی کنار ما باشد و به ما کمک کند تا مشکلات را پشت سر بگذاریم. کسی که به ما محبت بورزد و کمبودهای عاطفی ما را بر طرف کند.یک همسر شایسته می تواند تمام این کار ها را انجام بدهد و علاوه بر آن، نیاز های دیگر ما را هم بر طرف کند.

سوالات پیش از ازدواج در مورد تفریح و اوقات فراغت از نامزد

سوالات پیش از ازدواج در مورد تفریح و اوقات فراغت از نامزد

سوالات پیش از ازدواج در مورد تفریح و اوقات فراغت از نامزد خود باید بپرسید. ما در سایت "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تمامی سوالاتی که قبل از ازدواج باید از همسر آینده خود بپرسید تا به صورت دسته بندی تهیه کرده ایم.

قبل از ازدواج دشمنان رابطه خود را شناسایی کنید

قبل از ازدواج دشمنان رابطه خود را شناسایی کنید

روابط قبل از ازدواج چه نقشی در زندگی مشترک شما خواهد داشت؟ دوستان، خانواده، همکلاسیان، همکاران و نامزدها و یا همسران قبلی او چه نقشی در زندگی شما ایفا می کنند؟ پاسخ تمامی سوالات در این مطلب برای شما گنجانده شده است.

100 سوالات قبل از ازدواج در مورد بچه دار شدن و تربیت فرزندان

100 سوالات قبل از ازدواج در مورد بچه دار شدن و تربیت فرزندان

سوالات قبل از ازدواج در مورد بچه دار شدن و تربیت فرزندان برای شما دسته بندی و آورده شده است.این سوالات را خوب مطالعه کرده و با همسر آینده خود در مورد آن ها صحبت کنید. یکی از مهم ترین تصمیم هایی که در زندگی می گیرید، بچه دار شدن است. هیچ چیزی مانند بچه، زندگی مشترک را تحت تأثیر قرار نمی دهد و شما را درگیر مسئولیت های جدید نمی کند.

دوران کودکی افراد در ازدواج آن ها چه تاثیری دارد؟

دوران کودکی افراد در ازدواج آن ها چه تاثیری دارد؟

تاثیر دوران کودکی همسر در ازدواج بسیار مهم است. روابط دوران کودکی با خانواده، دوستان و همسالان می تواند بخش عظیمی از شخصیت فرد را نشان دهد. سوال این است که دوران کودکی افراد در ازدواج آن ها چه تاثیری دارد؟

تست ازدواج با فرد مناسب (ضریب هوشی عاشق پیشگی)

تست ازدواج با فرد مناسب (ضریب هوشی عاشق پیشگی)

تست ازدواج با فرد مناسب با پاسخ و توضیحات: یکی از مهم ترین دلایلی که بسیاری از مردم به ازدواج با فرد نامناسب تن می دهند، ضریب هوشی عاشق پیشگی پایین آن ها است.

ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی

ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی

در خاورمیانه و کشور های سنتی ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته، گناه در نظر گرفته می شود. در حالی که اینگونه نیست و ازدواج به یک فرد مطلقه فواید و معایب خاص خودش را دارد که در این مقاله به صورت کلی به آن پرداخته شده است.

مشاوره ازدواج چند جلسه است؟

مشاوره ازدواج چند جلسه است؟

تعداد جلسات مشاوره ازدواج بنا به تشخیص مشاور و نیاز زوجین مشخص می شود. این فرآیند از شناخت طرفین و شخصیت و رفتار آن ها شروع شده و تا آموزش، نگهداری، مراقبت از رابطه، توانایی حل مسئله و رسیدن به تفاهم مشترک میان آن ها ادامه می یابد.

مشاوره ازدواج ژنتیکی

مشاوره ازدواج ژنتیکی

مشاوره ژنتیک چیست؟ تست ژنتیک در مورد چگونگی تأثیر شرایط ژنتیکی بر شما یا خانواده شما، اطلاعاتی فراهم می کند. مشاور ژنتیک به منظور شناخت ژنتیکی زوجین و جلوگیری از عقب افتادگی نوزاد و بروز بیماری های مختلف ژنتیکی صورت می گیرد.

مرکز مشاوره ستاره اولین مرکز مشاوره با سیستم کلینیکال درمانی در ایران
بهره گیری از تست ها و آزمون های عصب روانشناختی در زمینه درمان اختلالات
شناسایی سطوح تفاهم زوجین در زمان پیش از ازدواج
تشخیص و درمان اختلالات روان با استفاده روش های بدون دارو، دارودرمانی، روش های نوین بدون عوارض
مرکز مشاوره برتر در زمینه پژوهش های روانشناسی نوین با تالیف بیش از 100 کتاب، مقاله، نوشتار، همایش های ملی و بین المللی
ارائه خدمات حضوری، تلفنی و آنلاین در تمامی روزها و ساعات هفته و قابلیت تبدیل مشاوره به صورت دلخواه
جز مراکز برتر کانون مشاوران ایران
غرب تهران : 02122354282   شرق و مرکز تهران: 02188422495  شمال تهران: 02122247100
به خانواده بزرگ مرکز مشاوره ستاره زندگی خوش آمدید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...