آمادگی برای ازدواج جزو مواردی است که زندگی 80 سال شم را تحت تاثیر خود قرار می دهد. انتخاب همسر همواره در طول تاریخ و به مدت هزاران سال یگانه روش مرسوم در جوامع مختلف بوده است. در واقع این امر یک رخداد توافقی و قراردادی بین زن و مردی است که نسبت به هم علاقه دارند.

در زمان های بدویت و غارنشینی، مردها زن ها را در گوشه ای از خانه یا غار نگه می داشتند و روابط زودگذر و موقت با آن ها برقرار می کردند، اما ازدواج امروزه به یک رفتار فردی-اجتماعی پیشرفته تبدیل شده است، که در آن تعهد و مسئولیت های قانونی و اجتماعی برای هر دو طرف لحاظ شده است. 

آمادگی برای ازدواج

ازدواج در ادیان مختلف نیز جایگاه منحصر به فردی دارد و معمولا این قرارداد توسط روحانیون دینی بسته و تنظیم می شده است. حال سوالی که پیش می آید این است که ازدواج چه سود و فایده ای دارد؟

اگر از دید تکاملی به این موضوع بنگریم درمی یابیم که ازدواج سود و فایده ای برای مردان ندارد زیرا اغلب مردان بدوی و غارنشین تمایل به ازدواج با زنان داشتند و در موقعیت های مختلف زنان دیگری را نیز به همسری می گرفتند. آن ها اغلب زنانی را انتخاب می کردند که توانایی تولید مثل بالاتری داشته باشند.

این موضوع نشان دهنده رفتارغریضی و بدوی آن ها می باشد، که گاه از نظر جنستی باعث بی بند و باری و بی عاطفگی نیز می شده است. 

تفاوت دیدگاه زنان و مردان در مورد ازدواج

هنگامی که مردان سر سفره عقد می نشینند، ازدواج را منبعی پایان ناپذیر برای عشق ورزی و رابطه جنسی در نظر می گیرند.

متاسفانه این نوع تفکر پیش از ازدواج مطرح نمی شود و مردان نمی دانند که زنان توقع متفاوتی از ازدواج دارند. 

در واقع ازدواج برای زنان قراردادی تمام عیار می باشد که مردی را از سایر مردها متفاوت و خاص تر کرده و رابطه و پیوند تک همسری برای زنان اهمیت بیش تری دارد. 

زنان اولویت هایی همچون تعهد و وفاداری جنسی را برتر از عوامل دیگر می دانند. اغلب زنان آمادگی این را دارند که با مشاهده خیانت همسر یا عدم پایبندی به تعهدات، ازدواج را به پایان برسانند.

این نیز یکی از تفاوت های اساسی میان مردان و زنان است که مردها نمی توانند درک درستی از آن داشته باشند. برخی از مردها اینگونه فکر می کنند که روابط چندگانه یا چند همسری تاثیری بر روی ازدواج آن ها نمی گذارد.

 ساختار مغزی مردان این امکان را فراهم می کند که عشق ورزی را از عشق مجزا بدانند. که این امر در زنان غالبا با همپیوندی میان عشق و عشق ورزی صورت می گیرد. 

لذا از دید زنان خیانت جنسی همسرشان با زنان دیگر نابخشودنی و دلیل کافی برای پایان دادن به رابطه و طلاق است.

ازدواج فقط رابطه جنسی نیست

شاید بتوان گفت که بسیاری از مشکلات و برخوردها و درگیری های میان زن و مرد در مورد موضوعات جنسی است. این وضعیت از هزاران سال پیش وجود داشته و همچنان ادامه دارد.

اختلافات جنسی همواره یکی از مشکلاتی است که زوجین در جلسات مشاوره خانواده از آن شکایت دارند، در رابطه به صورت معمول زن ها بیش تر طالب عشق ورزی و مردان بیش تر به رابطه جنسی فکر می کنند لذا پیش از ازدواج باید به وسیله آموزش تعادلی میان این خواسته های ایجاد شده تا در زندگی زناشویی دچار اختلاف و سردرگمی نشوند.


آیا همیشه برای رابطه جنسی آماده هستید؟

عشق ورزی و رابطه جنسی برای مردها محدودیتی ندارد و آن ها همیشه آماده برقراری این رابطه هستند، اما زنان ترجیح می دهند که عشق ورزی و رابطه جنسی در زمان و مکان خاصی صورت بگیرد.

معمولا زنان به دلیل آمادگی همیشگی مردها در زمینه رابطه جنسی آن ها را سرزنش می کنند. اما نمی دانند که شور و شوق جنسی مردان هدف و دلیل واضح و روشنی دارد و این موضوع تضمین کننده بقا نسل بشر است.

این یک امر طبیعی می باشد که مردان دوست دارند خزینه ژنتیکی خود را گسترش داده و فرزندان زیادی داشته باشند، این درحالی است که زنان احساس و تمایل جنسی خود را در احساس دوست داشتنی بودن، خواستنی بودن و خاص بودن می گنجانند. 

از نظر مشاوره خانواده یکی از دلایل ناسازگاری این است که مردان قبل از اینکه بتوانند احساسات و علایق خود را به همسرشان نشان دهند، نیاز جنسی دارند.

متاسفانه مادران اغلب به دختران یک آموزش نادرست در این زمینه می دهند و بیان می کنند که خواست مردان از رابطه (تنها رابطه جنسی است) که بی شک این آموزش نادرست و مخرب است زیرا مردان نیز به دنبال عشق هستند و معمولا آن را از طریق روابط جنسی احساس می کنند.

تفاوت مردان و زنان در فعالیت های جنسی

مردها همچون اجاق گاز هستند، یعنی در یک چشم به هم زدن داغ و شعله ور می شوند، این درحالی است که زنان همچون فر برقی هستند و طول می کشد تا داغ شوند ولی دیر سرد و خسته می شوند.

توصیه های بهبود رابطه جنسی برای مردان

این همان موردی است که سبب بروز مشکلات زناشویی می شود. از سوی دیگر مردان در روابط جنسی ابزار فیزیکی را برای بیان عواطف خود در نظر می گیرند و ابزار دیگری برای بیان عواطف خود ندارند.

در صورتی که یادگیری تکنیک های کلامی و یا گفتن یک جمله ساده که (رابطه جنسی عالی و خوب است) می تواند حل کننده مشکل باشد.

مردان هنگامی احساس رضایت جنسی پیدا می کنند که بتوانند تنش خود را تخلیه کنند، این درحالی است که زنان نیاز دارند تنش جنسی خود را افزایش داده، انبار کنند و در زمان طولانی تری تخلیه کنند.

این امر نیازمند توجه و ارتباط گفتاری کلامی می باشد. به طور کلی مرد خواهان خالی کردن خود و زن خواهان پر شن است. درک همین نکته می تواند به مردان کمک کنند که به همسری باملاحظه، مهربان و صمیمی تبدیل شوند.

توصیه های بهبود رابطه جنسی برای زنان

زنان باید دلایل دوری کردن و عقب نشینی مرد از لحاظ احساسی و عاطفی را بعد از اتمام رابطه درک کنند و بدانند که مردان اغلب پس از برقراری رابطه در خود فرو می روند و به بهانه هایی نظیر انجام برخی کارها مانند دیدن تلویزیون، عوض کردن لامپ و یا درست کردن چایی به لحاظ عاطفی، احساسی و فیزیکی از همسر خود دوری می کنند.

این امر ناشی از نیاز مردان برای کنترل خودشان، اوضاع و موقعیت می باشد.

 از سوی دیگر مردان پس از فعالیت جنسی به خواب می روند، این امر ناشی از ارضاع و ارگاسم می باشد. رسیدن به اوج لذت جنسی توسط مردان نشان دهنده از دست دادن کنترلشان بر امور است لذا برخی به دنبال کاری می روند تا بتوانند سلطه خود را بر امور حفظ کنند.

مشکل اکثر زوجین این است که کم تر در مورد این موضوعات صحبت می کنند و از طرف مقابل انتظار دارند که به صورت ناخودآگاه همه چیز را بداند و نیازهای آن ها را پیشبینی کند.

همان طور که گفته شد اولویت های جنسی مردان و زنان مختلف می باشد و نباید همدیگر را سرزنش کرده یا رفتارهای هم را احمقانه بدانند زیرا این رفتارها ناشی از ژنتیک چند هزارساله آن ها می باشد.

آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟

آیا قصد دارید با کسی ازدواج کنید؟ آیا دوست دارید متاهل شوید اما از ناپایداری رابطه و ازدوجتان می ترسید؟ پرسش هایی به این منظور برای شما تهیه شده است و به شما کمک می کند تا آمادگی خود و همسر آینده تان را بسنجید و در مورد رابطه تان تجدید نظر کنید.

تست آمادگی برای ازدواج

 1. شما و همسرتان سلایق و علایق مشترک زیادی دارید و این تشابه سلیقه و تفاهم در امور از نظر شما بسیار مهم می باشد.
 2. دوست دارید تا آخر لحظه زندگی با همسرتان زندگی کنید.
 3. خانواده و خانه خود را بر پایه رضایت دو طرفه و توافق مشترک بنا کرده اید.
 4. هنگامی که در کنار هم هستید زیاد می خندید و از زندگی لذت می برید.
 5. پس از هر برخورد یا مشاجره اغلب هردو برای آشتی و دوستی مجدد پیش قدم می شوید.
 6. یکی از شما هنوز دوستان قدیمی خود را دارد و به صورت مداوم با آن ها بیرون می رود.
 7. سطح توقع شما از زندگی یکسان است.
 8. هردوی شما در مورد تعداد فرزندان و یا این که می خواهید بچه دار شوید یا نه به تفاهم رسیده اید.
 9. همواره در کنار همسرتان احساس امنیت می کنید و از این امر خوشحال هستید.
 10. در مرود موضوعات اقتصادی و خرج کردن پول تفکرات یکسانی دارید.
 11. هردو شاغل هستید و از کاری که انجام می دهید لذت می برید.
 12. ضعف های همسرتان را پذیرفته اید و او را همان طور که هست دوست دارید.
 13. همسرتان را قبول دارید و برای تفکرات او احترام قائل هستید و این احترام را به او نشان می دهید.
 14. خواسته ها و نیازهای جنسی یکدیگر را می دانید و در مورد آن صحبت می کنید.
 15. مطمئن هستید که سختی ها و چالش هایی که در رابطه و ازدواج شما پیش می آید، زندگی شما را مستحکم تر می سازد.
 16. هردو به صورت مساوی آمادگی مصالحه را دارید.
 17. هردو خانواده های یکدیگر را دوست دارید و به طور یکسانی برای آن ها احترام قائل می شوید.
 18. دوستان شما نسبت به همسرتان حس خوبی دارند و برعکس.
 19. هردو شما توانایی اعتراف به اشتباهات خود را دارید و بر آن پافشاری نمی کند.
 20. به یکدیگر اعتماد دارید.

پاسخ تست آمادگی برای ازدواج

تعداد گزینه هایی را که علامت زده اید بشمارید و سپس توضیحات زیر را مطالعه کنید.

جمع موارد 0-5: 

باید در مورد این ازدواج تجدید نظر کنید، واضح است که شما تفاهم چندانی ندارید و شانس کمی برای داشتن ازدواجی، پایدار، ماندگار و همیشگی را خواهید داشت. اگر قصد ازدواج شما قطعی شد حتما به جلسات مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید.

جمع موارد 6-14:

اگر از 6تا10 امتیاز کسب کرده اید باید دقت و احتیاط بیش تری داشته باشید و اگر 10تا14 امتیاز کسب کرده اید احتمال موفقیت شما بیش تر خواهد بود، با این حال نمی توان توصیه کرد که برای ازدواج با یکدیگر مناسب هستید و اگر می خواهید ازدواج کنید، حتما باید پرسش های بیش تری را از نامزدتان بپرسید و فکر شده تر عمل کنید.

پیشنهاد مشاور: سوالات ازدواج | کاملترین سوالات ازدواج به تفکیک جلسه

پیش از آنکه ازدواج کنید، سوء تعبیرهای پیش آمده را برطرف سازید و حتما با یک مشاور درمورد آموزش های پیش از ازدواج مشورت کنید.

جمع موارد 15تا20: 

می توانم به شما پیشنهاد کنم که با یکدیگر ازدواج کنید البته تضمینی 100 درصدی وجود ندارد، ولی شما بینش و آگاهی مناسبی از یکدیگر دارید و این امر باعث می شود که شانس بیش تری برای داشتن یک ازدواج موفق داشته باشید.

اما فراموش نکنید که یک رابطه با تلاش طرفین ساخته می شود و نباید آن را رها کنید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره ازدواج " مرکز مشاوره ازدواج ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282و 02122247100و  09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.