در خاورمیانه و کشور های سنتی ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته، گناه در نظر گرفته می شود. در حالی که اینگونه نیست و ازدواج به یک فرد مطلقه فواید و معایب خاص خودش را دارد که در این مقاله به صورت کلی به آن پرداخته شده است.

تا مدت ها پیش، حتی خانواده ها تحقیق می کردند که عروس یا دامادشان فرزند طلاق نباشند. اما طلاق دیگر یک ننگ اجتماعی نیست.

فواید ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته

در اینجا چند دلیل وجود دارد که ازدواج با خانم مطلقه می تواند مفید باشد:

انتظارات واقع بینانه تری دارد

سال اول در ازدواج شکه کننده است. وجود مسئولیت های زیاد ممکن است نگران کننده و ترسناک باشد. غذا درست کردن، مرتب کردن خانه، ظرف شستن و کار های دیگه می تواند خسته کننده باشد.


هنگام ازدواج دوم، زنان باهوش تر عمل می کنند. آن ها اخلاق مرد ها را می دانند و  انتظار ندارند که هر روز با گل سرخ وارد خانه شوند. البته این بدان معنی نیست که با هر رفتاری کنار می آیند.

ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی و واقع بینی

 رفتارهای بچگانه  کمتری دارند

به همان اندازه که پسران جوان دنبال شور و هیجان هستند. مردان در سنین خاصی به دنبال آرامش می گردند. خانم های مطلقه معمولا عاقلانه تر رفتار می کنند، رفتار های کودکانه ندارند و می توان در کنار آن ها به آرامش رسید.

استقلال دارند

طلاق زنان را مجبور می کند بدون حضور مردان، مشکلاتشان را حل کنند. به تدریج این کار باعث می شود که زنان شخصیتی جنگ جو و مستقل پیدا کنند.

عاقلانه تصمیم می گیرد

زنان با تجربه گول نمی خورند، همیشه عاقلانه به مشکلات نگاه می کنند و راهکارهایی معقول برای حل مشکلات ارائه می دهند.

به دنبال خوشبختی هستند

زنانی که زندگی سختی را پشت سر گذاشته اند، فقط به دنبال شادی و خوشبختی می گردند و حتی در بدترین شرایط هم سعی می کنند شاد باشند و از اتفاق ها به بهترین شکل استفاده کنند.

ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی

به مشکات توجه نمی کنند

جدایی زنان را سخت می کند و به مروز باعث می شود که مشکلات جزئی را نادیده بگیرند.

حتی اگر در زندگی به مشکلات جدی برخورد کنند، شروع به جنگیدن می کنند و به راحتی شکست نمی خورند.

او می تواند رابطه شکست خورده را ترک کند

یکی از سخت ترین کارها برای زنان این است که اعتراف کنند که فریب خورده اند یا اینکه اشتباه کرده اند. ترک رابطه منفی شجاعت زیادی می طلبد، نه فقط بخاطر تنها شدن بلکه بخاطر نگاه های افراد جامعه.

زنی که می تواند یک رابطه شکست خورده را ترک کند، مستقل است و می داند که هر فردی در زندگی لیاقت خوشبختی را دارد.

او دائما در  تلاش برای بهبودی است

زنی که این شرایط سخت را پشت سر گذاشته است به طور مدوام به دنبال راه هایی برای بهبود شخصیت، ظاهر و سلامتی خود می گردد. او می فهمد که مشکلاتی دارد و باید برای بهتر شدن خودش تلاش کند.

ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی و واقع بینی

منطقی تر است

کتاب ها و فیلم ها معمولا شکل دروغینی از عشق و زندگی مشترک را به ما نشان می دهند.

دخترها پسران بد را جذاب می دانند. ولی وقتی وارد زندگی مشترک می شوند متوجه می شوند که عشقی که در رمان ها دیده اند وجود خارجی ندارد. زنان مطلقه این دیدگاه غلط را ندارند و منطقی تر تصمیم می گیرند.


اما به یاد داشته باشید که موارد ذکر شده فقط جنبه های خوب قضیه بود. مشکلاتی که در ادامه ذکر می شود می تواند بسیار خطرناک باشد، برای همین توصیه می شود که برای ازدواج از مشاور کمک بگیرید.

مشکلات ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته

مشکلات ازدواج پسر مجرد با زن مطلقه شامل موارد زیر است، هنگام ازدواج به این موضوعات دقت کنید تا به مشکل بر نخورید:

مشکل با خانواده همسر

خانواده پسر و یا حتی دختر، برخی اوقات توان پذیرش این موضوع را ندارند در این صورت از همان اول ازدواج با چالش های خانوادگی مواجه می شود.

شما ممکن است جملاتی همچون: پسر من را دزدیده، پسرم را طلسم کرده، آبروی ما را لکه دار کرده و چیز های دیگر مواجه می شوید. البته این برخورد ها به سطح سنتی و منطقی بودن خانواده ها بستگی دارد.

اصلی ترین چالش

مرکز مشاوره ستاره زندگی: بزرگ ترین چالشی که این نوع ازدواج دارد، وجود آثار زندگی قبلی است. مخصوصاً اگر بچه ای در این میان باشد. لذا زوجین باید در این مورد صحبت کنند و مطمئن شوند.

عدم تجربه یکسان

مشاوره ازدواج پیشنهاد می دهد که زوجین تجارب یکسانی داشته باشند و باهم چیزهای جدید را تجربه کنند و با هم رشد کنند. ولی معمولاً در این گونه ازدواج ها تجارب زوجین یکسان نیست و مدیریت زندگی به دلیل تجربه بیشتر، بر دوش خانم ها قرار می گیرد.

این موضوع اگر شدید باشد تعادل بین زوجین از بین می رود و رابطه زن و شوهری به رابطه مادر و کودک تبدیل می شود. لذا در این نوع ازدواج پسر باید تجربه و درایت لازم را داشته باشد.

عدم پذیرش فرزند توسط همسر جدید

اگر خانم از ازدواج قبلیش صاحب بچه باشد ممکن است همسر جدیدش رفتار مناسبی با کودک نداشته باشد، یا کودک، او را مقصر جدایی والدینش بداند.

بنابراین در نظر گرفتن سن و تعداد بچه ها در هنگام تصمیم به ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشکلات ازدواج پسر مجرد با زن طلاق گرفته از نظر روانشناسی

سوء استفاده جنسی

در برخی از گزارش ها مواردی از تجاوز پدر خوانده به کودک ذکر شده است. برای همین خانم ها باید بسیار دقت کنند، بخصوص اگر دختر 12سال به بالا دارند. در این شرایط رشد اندام دختر ممکن است سبب بروز سوء استفاده جنسی شود.

لذا حتماً شناخت کامل و دقیقی از همسرتان حاصل کنید تا احتمال بروز آسیب به حداقل برسد.

ازدواج پسر مجرد با زن مطلقه مسن

در این ازدواج ها معمولاً پسر بیش تر نیاز به حس مادری دارد و زن هم بیش تر نقش مادر را ایفا می کند. برای همین در این شرایط مراجعه به مشاوره ازدواج شدیداً  تأکید می شود.

در این نوع رابطه مشکلات اجتماعی و ارتباطی رخ می دهد و به مرور آقایان از قرار گرفتن در کنار همسر و معرفی او به دوستان خود امتناع می کنند.

در این شرایط احتمال بروز خیانت جنسی و رابطه های موازی افزایش می یابد و رابطه از حالت زناشویی خارج می شود.

چگونه درست انتخاب کنیم؟

مرکز مشاوره ستاره با همکاری برترین و با تجربه ترین مشاوران و روانشناسان ایران به ارائه خدمات زیر می پردازد: 

  1. پکیج پیش از ازدواج و مشاوره شناخت همسر آینده
  2. درمان اختلالات بدون دارو نوروفیدبک
  3. لورتا و درمان عمقی نوروفیدبک، نقشه مغزی و شناخت عصب روانشناختی
  4. مشاوره خانواده و حل مشکلات خانوادگی
  5. آموزش والدین و تربیت کودکان
  6. درمان مشکلات بلوغ در نوجوانان
  7. هیپنوتراپی
  8. رواندرمانی

 شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره 02122354282و 02122247100و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597امکان پذیر است.