اگر متاهل باشید، ممکن است متوجه شده باشید که چرا ازدواج انقدر مهم است و برخی از خوبی های حاصل از آن را تجربه کرده اید. برخی از افراد مجرد ممکن است از ازدواج وحشت داشته باشند یا هدف از ازدواج را به درستی درک نکنند، در این مقاله هدف از ازدواج به طور کامل ذکر شده است بنابراین این مقاله را از دست ندهید.

ازدواج چیست؟

در ساده ترین تعریف میتوان گفت ازدواج پیوند دو نفر است که یک اتحاد فردی و حقوقی بین افراد ایجاد می کند که حقوق و مسئولیت هایی را بین همسران ایجاد می کند. 

اگرچه ازدواج یک مورد فرهنگی در نظر گرفته می شود، اما اهمیت آن بین ادیان و فرهنگ های جهان متفاوت است. برای اینکه بیشتر بدانید ازدواج چیست و هدف از ازدواج چه می باشد این مقاله را بخوانید. 

پیشنهاد مشاور:آموزش روش هدف گذاری در ازدواج و زندگی

11 مهمترین اهداف ازدواج

1. ازدواج یک شروع است

ازدواج می تواند شروع یک مرحله جدید در زندگی مشترک باشد، همچنین فرصتی برای رشد از خودگذشتگی در حین خدمت به همسر و فرزندانتان فراهم می کند. ازدواج چیزی فراتر از یک پیوند فیزیکی بوده و یک اتحاد روحی و عاطفی می باشد. 

2. یگانگی در طول ازدواج

وقتی زن و مرد با هم ازدواج می‌کنند، «این دو یکی می‌شوند». ازدواج پیوندی است که شبیه هیچ چیز دیگری نیست . این به ما یک شریک زندگی، یک هم تیمی می دهد، همانطور که در چالش های زندگی مشترک پیش می رویم.

11هدف از ازدواج چیست| آیا همه باید ازدواج کنند؟

3. فرزندپروری| مهمترین اهداف ازدواج

وقتی زوجین صاحب فرزند می شود، یکی از بزرگترین موهبت های زندگی را تجربه می کنند. تقریباً 40 درصد از کودکانی که امروزه بزرگ می شوند در خانه ای بدون پدر بزرگ می شوند، این واقعیتی نگران کننده است. غیبت پدر باعث افزایش اختلالات روانی و رفتاری از جمله فعالیت مجرمانه و سوء مصرف مواد می شود. اما وقتی فرزندان در یک خانواده سالم بزرگ شوند، مزایای بسیاری را تجربه می کنند.

وقتی متاهل بوده و فرزند داشته باشید، حتی اگر با مشکلاتی روبرو شوید، دلایل کافی برای تجدید نظر در اولویت‌ها و زندگی‌تان دارید.

4. عشق| سه مورد از اهداف ازدواج

ازدواج طوری طراحی شده است که عشق بی قید و شرطی را ایجاد می کند. این عشقی است که همیشه وجود خواهد داشت و هرگز ما را ترک نخواهد کرد و ما را رها نخواهد کرد. وقتی زن و مرد بی قید و شرط یکدیگر را دوست داشته باشند هر روز احساسات خوب و سالمی را تجربه خواهند کرد.

پیشنهاد مشاور: هدف از ازدواج | آیا ازدواج راه خوشبختی است؟

5. استقلال از اهداف ازدواج

بسیاری از افراد برای کسب استقلال بیش تر ازدواج می کنند. این امر درست است که ازدواج باعث می شود فرد به استقلال بیش تری برسد اما مسئولیت های بیش تری نیز کسب می کند و همین تا حدودی باعث سلب استقلال می شود بنابراین افراد باید پیش از ازدواج در مورد استقلالی که می خواهند پس از ازدواج داشته باشند صحبت کرده و حدود آن را مشخص کنند.

6.  حمایت| هدف از ازدواج از نظر دکتر انوشه

یکی از دلایلی که بسیاری افراد به ازدواج روی می آورند وجود فردی حامی در زندگی می باشد که باعث می شود افراد کم تر احساس تنهایی کرده و با حمایتی که از سمت شریک خود احساس می کنند با احساس بهتر و آزاد تری پیش بروند.

با ازدواج شما همیشه یک نفر را خواهید داشت که همه چیز را در زندگی را با او به اشتراک بگذارید. شریک شما همه بخش‌ها مانند شادی، نوسانات خلقی، مشکلات کاری، سختی‌های زندگی و غیره را کنار شما تجربه می کند. آن ها نه تنها گوش می‌دهند، بلکه دیدگاه متفاوتی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. 

7.ازدواج اهمیت تعهد را به شما می آموزد

اگرچه بسیاری از ازدواج ها به دلیل خیانت به طلاق منجر می شوند اما بسیاری از زوج ها با موفقیت این وسوسه را شکست داده اند و با تعهد به یکدیگر وفادار مانده اند.

8.ازدواج سطح عمیق تری از ارتباط و صمیمیت را فراهم می کند

وقتی افراد ازدواج می کنند، رابطه ای ایجاد می شود که به آن ها امنیت و  احساس تعلق به یکدیگر می دهد. ازدواج به افراد این امکان را می دهد که یک ارتباط معنوی، عاطفی، ذهنی و فیزیکی با شریک زندگی خود ایجاد کنند که با گذشت زمان قوی تر می شود. 

9.پیشرفت| هدف از ازدواج از نظر دکتر انوشه

ازدواج سالم باعث پیشرفت زن و شوهر به صورت جداگانه می شود، حمایت زوجین از یکدیگر باعث می شود که بیش تر تلاش کنند تا آینده بهتری را برای روابط خود ایجاد کنند. این پیشرفت باعث می شود تا زوجین همیشه بیش ترین امید را به آینده داشته و برای بودن کنار هم تلاش کنند.

پیشنهاد مشاور: 1000 سوالات ازدواج | کاملترین سوالات ازدواج به تفکیک جلسه

10. رابطه جنسی| مهمترین اهداف ازدواج

ازدواج سالم ترین راه برای پاسخ به نیازهای جنسی فرد می باشد، البته نیاز جنسی نباید تنها هدف از ازدواج باشد اما در طول ازدواج بسیار مهم می باشد و عدم برقرار رابطه جنسی سالم زوجین باید به مشاوره مراجعه کند.

11. ازدواج سنگ بنای جامعه است| بهترین جواب برای هدف از ازدواج نی نی سایت

چرا تمدن های بزرگ فرو می ریزند؟ چه بر سر کارتاژ، مصر، یونان، روم و دیگر ابرقدرت های باستانی آمد؟ در حالی که دلایل زیادی برای افول و سقوط امپراتوری وجود دارد، مورخان از هم پاشیدگی خانواده را به عنوان عامل اصلی این فروپاشی شناسایی کرده اند.

11هدف از ازدواج چیست| آیا همه باید ازدواج کنند؟

اهداف غلط برای ازدواج

در بالا 11 دلیل برای ازواج آورده شد که هرکدام می تواند به طور جداگانه اهداف افراد باشند اما در ادامه اهدافی ذکر خواهد شد  که برای ازدواج درست نمی باشند و باعث مشکل در زندگی می شود.

  • فرار از تنهایی| انگیزه غلط برای ازدواج

یکی از دلایلی که باعث ازدواج بسیاری از افراد می شود فرار از تنهایی می باشد، این امر اشتباه می باشد افراد ابتدا باید بتوانند از تنهایی با خودشان لذت برده و رابطه خوبی با خودشان ایجاد کرده سپس تصمیم به ازدواج بگیرند.

به یاد داشته باشید که رفتار شما با خودتان و احساسی که در مورد خودتان دارید باعث می شود که همسرتان نیز به همان اندازه و همان شکل به شما احترام بگذارد.

  • فرار از رابطه قبلی

در بعضی شرایط دیده می شود که افراد برای فرار از رابطه ای که آن را به تازگی به پایان رسانده اند تصمیم به ازدواج یا رابطه جدید می گیرند. این امر بسیار غلط می باشد زیرا در تمام مدت افراد در حال مقایسه رابطه قبلی خود با رابطه کنونی خود می باشند و از طرف دیگر نمی توانند نامزد خود را به خوبی بشناسند زیرا هنوز درگیر رابطه قبلی خود می باشند.

پیشنهاد مشاور: چگونه همسر مناسب خود را بیابیم+تست

  • حمایت مالی

این احتمالاً یکی از اصلی ترین دلایلی است که برخی از ما ازدواج را انتخاب می کنیم. به محض اینکه با فردی آشنا می شویم که درآمد مالی شگفت انگیزی دارد، به ازدواج با او فکر می کنیم. در این شرایط ما از نظر مالی در شرایط امنی خواهیم بود و یک سبک زندگی مجلل برای همیشه خواهیم داشت. 

اما، حقیقت تلخ این است که شرایط مالی هیچ‌کس نمی‌تواند همیشه ثابت باشد. یک نفر می تواند در عرض چند ماه از یک میلیونر به فردی ورشکسته تبدیل شود. اگر دلیل ما برای ازدواج با همسرمان مقدار پولی است که در اختیار دارد، به این فکر کنید که اگر درآمد آن ها کاهش یابد چه اتفاقی می افتد. 

  • فشار از سمت خانواده

زمانی که والدین و اعضای خانواده به طور مداوم ما را برای ازدواج تحت فشار قرار می دهند، تصمیم گیری می تواند بسیار سخت باشد. ما در نهایت در دوراهی بین برآوردن انتظارات خانواده و عدم تمایل به چشم پوشی از استانداردهای خود قرار می گیریم. واقعیت این است که در انتها فردی که قرار است ازدواج کند مادر، پدر یا خواهر و برادر ما نیستند. تنها کسی که روز به روز قرار است با آن شخص زندگی کند شما هستید بنابراین برای زندگی خود بهترین تصمیم را بگیرید.

  • علاقه به  عروسی

این مورد بیش تر در دخترها دیده می شوند، بسیاری از دخترها علاقه بسیار زیادی به عروسی و تمام تجملات آن دارند و حتی می توان گفت در بسیاری از اوقات در مورد آن فکر می کنند، همین ممکن است باعث شود با کسی که شباهت های کافی را ندارند ازدواج کنند.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر زوج درمانی" مرکز مشاوره ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت از طریق  02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 انجام می شود.