در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه کنیم؟ چگونه شریک زندگی انتخاب کنیم؟ در رابطه به دنبال چه چیزی هستید؟ در رابطه باید به دنبال چه چیزی باشیم؟

عوامل و نکات زیر را دنبال کنید به هر یک از آن ها توجه کامل داشته باشید و صبور باشید. به خاطر داشته باشید که انتخاب همسر یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی می باشد بنابراین باید در آن صبور و با دقت باشید.

انتخاب همسر آینده

انتخاب نامناسب می‌تواند منجر به سال‌ها درد طولانی، رنج عاطفی و هزینه‌های مربوط به دادگاه طلاق شود. تبعات یک انتخاب نامناسب به اندازه ای است که باعث اضطراب افراد و دوری آن ها از رابطه می شود. با این حال، اگر عاقلانه انتخاب کنید می توانید یک عمر خوشبختی را تضمین کنید.

۱. یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید

این احتمالا سخت ترین مرحله است، اما اگر بتوانید از این مرحله عبور کنیددر مراحل دیگر راحت خواهید بود. یادگیری دوست داشتن خود یک فرآیند دو مرحله ای است: اول، شما باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید. سپس باید آن ها را به خاطر آنچه هستند دوست داشته باشید.

پیشنهاد مشاور: مشاوره خواستگاری| نکات+ سوالات اساسی

برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، باید بدانید که هر بخشی از شما ارزش دارد. از چیزی که در آن مهارت دارید لذت ببرید و تشخیص دهید که در چه کاری می توانید پیشرفت کنید.

نکته مهم در این مرحله این است که اگر نتوانید یاد بگیرید که همه ویژگی های خوبی ها و بدی خود را شما تشخیص دهید، هیچ کس دیگری این کار را نخواهد کرد.  بسیاری از افراد این مرحله را نادیده می گیرند اما از این مرحله نگذرید. نحوه رفتار شما با خود به دیگران نشان می دهد که چگونه باید با شما رفتار شود. 

2. الگوهای اشتباه را تشخیص دهید

پس از این که یاد گرفتید خود را دوست داشته باشید وقت آن است که الگوهای اشتباه رابطه خود را تشخیص دهید.

همانطور که به روابط قبلی خود نگاه می کنید، یک الگو اشتباه را تشخیص خواهید داد. به طور مثال ممکن است متوجه شوید که به طور مداوم افرادی را انتخاب می کنید که خیانت کار یا دروغگو هستند. سپس باید تشخیص دهید که این الگوهای اشتباه به چه دلیلی ایجاد می شوند.

ممکن است پدر شما به مادرتان خیانت می کرده و شما به طور ناخودآگاه تصور می کنید که مرد مناسب باید خیانتکار باشد. ریشه یابی و درمان این الگوها می تواند کمک بسیار زیادی به انتخاب درست شما بکند.

پیشنهاد مشاور: اهمیت ویژگی های ظاهری در ازدواج| نکات طلایی

معیار انتخاب همسر برای مردان

3. از تجربیات خود درس بگیرید

چه اشتباهی در روابط شما رخ داده است؟ این اشتباهات چه دلایلی دارد؟ ریشه این اشتباهات چیست؟

هر رابطه  چیزهایی را به ما می آموزد. این درس ها برای پیشرفت بسیار حیاتی هستند. 

بنابراین از تجریبات خود یاد بگیرید و شروع به تغییر اوضاع کنید. سعی کنید از افرادی که گذشته شما را به شما یادآوری می کنند دوری کنید. معیارهای رابطه ای که واقعاً برای شما اهمیت دارد را به خاطر داشته باشید و سعی کنید آن ها را نادیده نگیرید.

انجام همان کارهایی که در گذشته انجام می دادید، نتایج بهتری در آینده به دست نمی آورد. پس رفتار خود را تغییر بدهید تا رابطه های بهتری را تجربه کنید.

4. مطمئن شوید که هر دو ویژگی های مشترکی دارید

به همان اندازه که دوست دارید همسرتان کمی با شما متفاوت باشد، باید اطمینان حاصل کنید که هر دوی شما ارزش های مشابهی دارید. 

داشتن ارزش ها و ویژگی های مشترک پایه و اساس رابطه را تقویت می کند. چیزهای ساده ای مانند تفاهم در مورد تعداد فرزندانی که می خواهید یا محلی که می خواهید زندگی کنید و هدف های آینده، نقش مهمی در آینده زندگی شما دارد.

ارزش‌های اساسی باید تا حدی با شریک مناسب شما مطابقت داشته باشد تا بتوانید آینده موفقی کنار یکدیگر داشته باشید.

5. از تصمیم گیری های سریع خودداری کنید

فقط به این دلیل که در مورد انتخاب شریک زندگی خود عجله دارید به این معنی نیست که به محض اینکه شخص مناسب را پیدا کردید باید سریع تصمیم بگیرید. به یاد داشته باشید، هر چیزی که می درخشد طلا نیست و هر فردی لایه های شخصیتی مختلفی دارد. 

پیشنهاد مشاور: 14 نکته مهم در آغاز رابطه و ازدواج| چگونه رابطه عاشقانه برقرار کنیم

6. شجاعت

هر یک از ما، در زمان مشخصی باید با خطراتی مواجه شویم که شامل شکست، عدم اطمینان و اضطراب بالقوه می باشد. وقتی انتخاب هایی در زندگی که مبتنی بر تمایل به اجتناب از چیزی است که فرد از آن می ترسد، اغلب منجر به پشیمانی عمیق می شود.

هیچ سربازی با فرار از نبرد به جنگجوی بهتری تبدیل نشده و هیچ ورزشکاری با اجتناب از رقابت پیشرفت نکرده است. شجاعت ترس را از بین نمی برد، اما بر ترس غلبه می کند و به شما کمک می کند تا ترس زندگیتان را کنترل نکند.

زندگی کامل و عمیق نیاز به شجاعت دارد. داشتن این یک ویژگی ضروری برای همسر شماست. به دنبال کسی نباشید که ترسی در زندگی نداشته باشد بلکه در جستجوی کسی باشید که ترس خود را می تواند کنترل کند.

7. زمان زیادی را با هم بگذرانید

هرچه زمان بیشتری را با شریک بالقوه خود بگذرانید، درک آن ها برای شما راحت تر خواهد شد. 

در زمان‌ها و مکان‌های مختلف با او ملاقات کنید، از صبحانه‌ها تا قرار شام، در جاهای مختلف با آن ها قرار بگذارید تا واکنش آن ها را در شرایط مخالف ببینید.

8. مهارت های کنترل خشم

یک رابطه شامل دو نفر با شخصیت منحصر به فرد است. گاهی ممکن است بحث های شدیدی داشته باشید که در آن احساسات منفی زیادی وجود دارد. ممکن است در مورد یکدیگر چیزهای آزاردهنده ای بگویید. در این شرایط اگر شما و  شریک زندگی آینده تان نتوانید به خوبی خشم را کنترل کند، ممکن است هنگام ازدواج اوضاع از کنترل خارج شود.  توانایی مدیریت یا کنترل خشم از ویژگی های حیاتی یک شریک ازدواج خوب است.

پیشنهاد مشاور: عواقب دروغ گفتن در رابطه| آیا همسرم به من دروغ می گوید؟

9.وفاداری

در ازدواج وفاداری ضروری است. رابطه بدون وفاداری معنایی ندارد بنابراین باید دقت کنید تا همسرتان فردی وفادار باشد و برای شما و رابطه با شما ارزش کافی را قائل باشد.

10. صداقت

اعتماد برای ازدواج ضروری است. دانستن اینکه همسرتان صادق است، پایه‌ای برای ایجاد این اعتماد فراهم می‌کند. از سوی دیگر، اگر همسرتان با شما صادق نباشد اعتماد باید چگونه ایجاد شود؟ 

عدم صداقت می تواند به ازدواج آسیب می زند، در صورتی که صداقت وجود نداشته باشد روابط همیشه آسیب می بینند.

بایدها و نبایدهای انتخاب همسر

به غرایز خود اعتماد کنید و به احساسی که طرف مقابل در شما ایجاد می کند توجه زیادی داشته باشید. اگر احساس ناامنی، شرم یا کم ارزشی می کنید، ممکن است زمان آن رسیده که در رابطه خود تجدید نظر کنید.

رابطه هایی که باید از آن ها دوری کنید

فرد معتاد به الکل. در این حالت فرد مقابل تنها زمانی می تواند با شما رابطه خوبی داشته باشد که الکل مصرف کند.

مشکل در تعهد. برای برخی افراد تعهد بسیار دشوارتر از دیگران است. برای آن ها سخت است که به دیگران اعتماد کنند

ارتباط کلامی ندارید. به جای اینکه بخواهد با شما ارتباط برقرار کند به گوشی یا تلفن خود توجه می کند.

حسادت. نسبت به روابط دوستی شما بیش از اندازه حساس است به طور مثال دوست ندارد با دوستان و اعضای خانواده وقت بگذرانید.

کنترل رفتار. تمایل برای کنترل دیگری و جلوگیری از داشتن افکار و احساسات مستقل یکی از ویژگی های افراد کنتل گرا می باشد. این افراد باعث می شوند احساس کنید که افکار و احساسات شما احمقانه بوده و ارزشی ندارد.

رابطه منحصراً جنسی است. هیچ علاقه ای به طرف مقابل به جز علاقه فیزیکی وجود ندارد. یک رابطه معنادار و رضایت بخش به چیزی بیش از رابطه جنسی خوب بستگی دارد.

پیشنهاد مشاور: شناسایی شوهر رفیق باز و درمان آن

چگونه شخصی را برای ازدواج انتخاب کنیم

11. فردی را پیدا کنید که بتوانید به راحتی با او ارتباط برقرار کنید

بسیار مهم است که فردی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی با او گفت گو کنید. به این ترتیب می توانید از انجام کارها و صحبت در مورد آن ها با هم لذت ببرید بدون اینکه خسته شوید.
انتخاب شخصی که علایق مشترک زیادی با شما دارد به نفع شما خواهد بود. به یاد داشته باشید که همه علایق شما واقعاً نباید یکسان باشند.

وقتی تصمیم می‌گیرید زندگی خود را با کسی بگذرانید، باید به چیزهایی دقت کنید که دوست دارید با هم انجام دهید. برای مثال، اگر اهل سینما هستید، در حالت ایده آل دوست دارید با کسی باشید که از فیلم ها نیز لذت می برد و با یکدیگر به سرگرمی های مشترک بپردازید.

12. به غرایز خود اعتماد کنید

حتماً قبلاً برای شما اتفاق افتاده است که از یک شخص حس خوبی دریافت نمی کنید. اگر در ملاقات با شخص جدیدی احساس خوبی ندارید لازم است به احساس درونی خود اعتماد کنید. البته می توانید احساس خود را بسنجید، آیا می توانید در کنار او راحت حرف بزنید؟ می توانید خودتان باشید؟

13. با شما چگونه رفتار می کند؟

به تمام جزییات کوچک دقت کنید. ببینید آیا او برای شما  در را باز نگه می دارد یا در جمع به شما دقت می کند؟ آیا به نظرات شما احترام می گذارد؟ در تصمیم گیری ها نظرات شما را نیز می پرسد؟

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی با مراکز برتر مشاوره ازدواج "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597