در کنار شروع یک رابطه، توانایی حفظ آن رابطه نیز بسیار مهم است. متاسفانه بسیاری از افراد این مهارت را فرا نگرفته اند و به همین دلیل نمی توانند رابطه عاشقانه ای با همسر خود برقرار کنند، در این مقاله نکات مهم در ازدواج و دوستی بیان شده است که لازم است هرکسی آن را بداند.

شروع یک رابطه عاطفی

افراد باید بدانند که  نوع رفتار آن ها در هنگام آغاز یک رابطه اهمیت بسیار زیادی در روند آن رابطه در سال های آتی دارد و اگر هدف فرد از شروع رابطه و ازدواج کسب آرامش و تکامل در کنار شریک عاطفی اش است باید در نوع رفتار خود با شریک عاطفی خود به خصوص در سال های اولیه رابطه بسیار دقت کند چون اگر پایه های زندگی، محکم و اصولی بنا نشود طبیعتا ادامه رابطه نیز با مشکل مواجه خواهد بود. بنابراین نیاز است که به نکات مهم در آغاز رابطه و ازدواج بپردازیم تا بتوانیم به افراد در حفظ روابطشان کمک کنیم.

پیشنهاد مشاور:تکنیک های داشتن رابطه عاشقانه با همسر بیاموزیم

در شروع رابطه چگونه رفتار کنیم | چگونه یک رابطه را مدیریت کنیم

1. اهداف خودتان را مشخص کنید

یکی از مهمترین نکات برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم و خوب این است که شما در درجه اول بدانید که از رابطه چه می خواهید و دقیقا دوست دارید با چه فردی و با چه خصوصیاتی وارد رابطه بشوید. اگر که اهداف شما از شروع رابطه و ازدواج مشخص نباشد و ملاک و معیار مشخصی برای انتخاب شریک عاطفی خود نداشته باشید قطعا در روابطتان به مشکل برخواهید خورد. 

فایل صوتی و پادکست صوتی این مطلب

ضمن اینکه اگر بر اساس ملاک های و معیارهای مد نظرتان، شریک عاطفی تان را انتخاب نکنید ممکن است در صورت ادامه رابطه مدام به فکر تغییر فرد مقابل تان باشید و نتوانید او را به همان صورتی که هست دوست بدارید. متاسفانه بسیاری از روابط و ازدواج ها به این دلیل که زن و شوهر نمی توانند همدیگر را بپذیرند و مدام به دنبال تغییر هم هستند به مشکل می خورند و از هم می پاشند، بنابراین مشخص کردن اهداف و ملاک ها و معیارها در ابتدای رابطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

2. سعی کنید انتطاراتتان را به صورت واضح بیان کنید

بیان کردن انتظارات و خواسته ها در ابتدای رابطه اهمیت بسیار زیادی دارد. سعی کنید از طفره رفتن در این امر خودداری کنید و در ابتدای رابطه در مورد خواسته هایتان با فرد مقابل تان صحبت کنید. این کار علاوه بر اینکه سبب کسب شناخت متقابل از یکدیگر می شود منجر به این می شود که اگر فرد مقابل تان با خواسته ها و انتظارات شما مشکل داشته باشد و نتواند این خواسته ها را برآورده کند  قبل از اینکه وابستگی بین شما بوجود بیاید رابطه را تمام کند.

3. درمورد اهداف، برنامه ها و نگاهتان نسبت به آینده صحبت کنید

ضمن اینکه نیاز است انتظارات تان را از فرد مقابل و رابطه بیان کنید نیاز است که شریک عاطفی تان را از اهداف و برنامه هایتان برای آینده مشخص کنید و اطلاعات بیشتری در مورد خودتان به او بدهید. او باید بداند که مسیر زندگی شما قرار است به چه سمت و سویی پیش برود و نگاهتان نسبت به زندگی و آینده چطور می باشد.

پیشنهاد مشاور: حفظ رابطه عاشقانه با همسر

نیاز است که در مورد برنامه تحصیلی و کاری تان به او اطلاعات بدهید و همچنین مشخص کنید که در صورت ازدواج کردن زمان مدنظرتان برای فرزند آوری چه وقتی است.

این کار باعث می شود تا همیشه برای آینده برنامه ریزی داشته و به شما کمک می کند تا رابطه خود را مدیریت کنید.

نکات مهم در آغاز رابطه و ازدواج

4. برای دیدار با یکدیگر تعادل را برقرار کنید

اینکه در ابتدای رابطه شور و شوق زیادی برای ملاقات با فرد مقابل تان دارید قابل درک است، اما بهتر است که جانب اعتدال را رعایت کنید و طوری رفتار نکنید که در فرد مقابل تان احساس دلزدگی ایجاد کنید. بهتر است که برخی از مواقع در دسترسشان نباشید و اجازه بدهید که کمی بینتان احساس دلتنگی ایجاد شود. اما دقت کنید که این فاصله زمانی دیدار نباید به قدری طولانی باشد که طرف مقابل تان احساس کند شما فرد بی احساس و بی تفاوتی هستید. هفته ای دو بار ملاقات می تواند بسیار مناسب باشد.

5. صادق باشید از رفتارهای اول ازدواج

سعی کنید صداقت را در رابطه تان حفظ کنید و نهایت تلاش خودتان را برای این امر بکار بگیرید. برخی از افراد به دلیل ترس از دست دادن فرد مقابل شان شروع به دروغ گفتن می کنند یا سعی می کنند با خودسانسوری و نقش بازی کردن در مقابل شریک عاطفی شان شرایط را بسیار ایده آل نشان دهند، اما این کار اگر چه در کوتاه مدت و بازه زمانی ابتدایی خیلی خوب باشد اما مسلما در صورت تداوم رابطه مشکلات زیادی را برای شما بوجود می آورد و دیر یا زود شریک عاطفی شما متوجه دروغ ها و خودسانسوری های شما می شود و طبیعی است اگر نتواند به شما اعتماد کند. بنابراین سعی کنید در رابطه عاطفی تان خود واقعی تان باشید و از دروغ گفتن خودداری کنید.

پیشنهاد مشاور: تست روانشناسی صداقت + آزمون دروغ های مصلحت آمیز

6. متعهد باشید

اگر نمی توانید فرد متعهدی باشید و تمایل به تنوع طلبی دارید، اگر به سرعت از انتخاب های خودتان پشیمان می شوید و امکان دارد که بعد از برقراری رابطه عاطفی جدی و ازدواج، از پارتنر و یا همسر خودتان دلزده بشوید، اگر قبلا فردی در زندگی تان بوده که هنوز موفق به فراموش کردنش نشدید بهتر است که از شروع رابطه عاطفی و ازدواج خودداری کنید، در غیر اینصورت می توانید لطمه زیادی، هم به خودتان و هم فرد مقابل تان وارد کنید. متعهد بودن اصل بسیار مهمی برای شروع رابطه عاطفی است و اگر این اصل در ابتدا رعایت نشود می تواند پایه های بی اعتمادی را در زندگی مشترکتان ایجاد کند و سبب شود که همسر شما هیچ گاه نتواند به شما اعتماد کند.

7. برای حریم خصوصی شریک عاطفی تان احترام قائل شوید

درست است که شما رابطه ای را شروع کرده اید که در آن رابطه پیمان و عهد بسته اید که برای همیشه کنار هم باشید و در بسیاری از موارد با یکدیگر شریک و هم قدم و هم مسیر باشید اما این به معنای این نیست که فرد، دیگر نباید حریم خصوصی داشته باشد.

یادتان باشد که هر فردی نیاز به استقلال و حریم شخصی دارد و اگر شما مدام در کار شریک عاطفی تان سرک بکشید یا آنقدر به او بچسبید که او دیگر فرصت انجام کارهای شخصی و قرار ملاقات با دوستان خود را نداشته باشد قطعا به مشکل می خورید و این امر می تواند منجر به حس پشیمانی در همسرتان شود.

 هر فردی (چه زن و چه مرد)، هر چقدر هم که به شریک عاطفی و همسر خود علاقمند باشد و از بودن در کنار او لذت ببرد نیازمند این است که گاهی با خود خلوت کند و یا اینکه با دوستان خود قرار ملاقات بگذارد و یا بتواند به کارهای شخصی، علایق و لذت های انفرادی خود بپردازد، شما به عنوان یک همسر باید تلاش کنید که بتوانید فرد مقابل تان را درک کنید و چنین فرصتی به او بدهید، اگر در این امر تفاهم ندارید نیاز است که حتما در اینباره صحبت کنید و چه خوب می شود که زن و مرد قبل از اقدام به ازدواج رسمی در مورد این مسائل با یکدیگر صحبت کنند.

8. در عین داشتن صداقت کمی مبهم باشید

سعی کنید طوری رفتار کنید که واکنش های شما برای طرف مقابل تان قابل پیش بینی نباشد. با این کار جذابیت و چالش رابطه را بیشتر می کنید و طرف مقابل تان برای فهمیدن شما همیشه در حال تلاش است. یادتان باشد که مرموز بودن با دروغ گفتن متفاوت است و به هیچ عنوان این فاکتور را با دروغ گفتن یکی ندانید. دروغ گفتن می تواند منجر به فروپاشی رابطه شود در صورتی که مرموز و غیر قابل پیش بینی بودن می تواند ذهن طرف مقابل تان را به خود درگیر کند و همین کار باعث تداوم رابطه تان خواهد شد.

9. انعطاف پذیر باشید

اینکه شما قاعده و قانون خاصی برای زندگی تان داشته باشید خیلی خوب است، اما یادتان باشد که این امکان وجود ندارد که همیشه و در هر شرایطی همه چیز بر اساس اصول و خط فکری شما پیش برود و گاهی تغییراتی به وجود می آید که پذیرش این تغییرات منوط به انعطاف پذیری شماست. انعطاف پذیری مهارتی است که می تواند سازگاری شما را در محیط بالا ببرد و باعث شود که شما بتوانید راحت تر زندگی کنید و در برقراری ارتباط و سازش با دیگران علی الخصوص همسر مشکل کمتری داشته باشید.

این امر به شما کمک می کند تا در سختی های زندگی انعطاف پذیری بیش تری داشته و همچنین باعث ایجاد رابطه عاشقانه میان شما و همسرتان می شود.

10. با همسرتان همراه باشید و هیجان، طنز و شوخ طبعی را وارد رابطه تان بکنید

این نکته را در نظر بگیرید که شما قرار است سال های طولانی را در کنار یکدیگر زندگی کنید و این کاملا طبیعی است که گاهی احساس کنید آنقدر بی حوصله هستید که حتی توان تحمل حضور همسرتان را در کنار خودتان ندارید اما مشکل از جایی شروع می شود که فرد در تمام طول مدت زندگی با همسر خود چنین احساسی داشته باشد و مدام از رابطه یکنواخت و کسل کننده خود شکایت و از ازدواج خود ابراز پشیمانی کند، بی شک اگر شما بتوانید در مسیرهای مورد علاقه همسر و شریک عاطفی تان همراه باشید و به سلایقش احترام بگذارید و همچنین اگر بتوانید فضای بینتان را شاد کنید و گاهی با هم شوخی کنید می توانید رابطه تان را از یکنواختی خارج کنید و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید.

پیشنهاد مشاور:آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟ + تست آمادگی برای ازدواج

11. مسائلی را که بینتان پیش آمده را مستقیم مطرح کنید

این کاملا طبیعی است که گاهی بین شما و شریک عاطفی یا همسرتان، مسئله، اختلاف یا دلخوری پیش بیاید اما اگر که شما نتوانید در مورد مشکلاتتان  به صورت واضح، روشن و سلیس، با یکدیگر صحبت کنید و نتوانید مسائل بوجود آمده را حل کنید قطعا به مرور رابطه تان را خدشه دار می کنید، بنابراین سعی کنید در هنگام بروز مشکل گفت و گویی مسالمت آمیز با یکدیگر داشته باشید و در جهت حل اختلافات اقدامات لازم را انجام دهید، حتی در صورت نیاز می توانید از مشاور کمک بگیرید.

12. به خانواده های هم احترام بگذارید

یادتان باشد که احترام به خانواده همسر باعث خشنودی حال همسرتان می شود و اگر شما به خانواده همسرتان بی احترامی کنید در واقع باعث رنجش همسرتان شده اید. هیچ چیز برای همسر شما بدتر از این نیست که شما با خانواده اش مشکل داشته باشید چون در اینصورت او خود را وسط میدان جنگی تصور می کند که نمی داند باید از چه کسی و از چه جناحی دفاع کند و این امر باعث سردرگمی همسر شما خواهد شد. 

بنابراین از ابتدای رابطه سعی کنید به خانواده های هم احترام بگذارید و رابطه تان را با آن ها حفظ کنید و اگر گاهی مشکلی پیش می آید بدون اینکه همسرتان را در این امر دخالت دهید خودتان سعی کنید مشکل بوجود آمده را حل کنید.

نکات مهم در آغاز رابطه و ازدواج

13. به یکدیگر احترام بگذارید

سعی کنید از ابتدای رابطه و تحت هر شرایطی به یکدیگر احترام بگذارید و این اصل را در رابطه تان حفظ کند. بی احترامی به یکدیگر باعث می شود که به مرور از هم سرد شوید و فاصله بگیرید بنابراین این امر مهم را هیچگاه فراموش نکنید.

14. از مشاور کمک بگیرید

اگر در مرحله آشنایی برای ازدواج هستید چه بهتر که برای شناخت یک سری از ویژگی های شخصیتی یکدیگر که ممکن است از دیدتان پنهان بماند به روانشناس مراجعه کنید و اگر در اوایل ازدواج هستید و گاهی احساس سردرگمی می کنید بهتر است که به مشاور مراجعه کنید و از او به قصد بهبود و پیشرفت رابطه تان کمک بگیرید.

پیشنهاد مشاور: تکنیک های معجزه آسا برای به دست آوردن دل همسر

چگونه رابطه عاشقانه برقرار کنیم| ایجاد رابطه عاشقانه

در ادامه مواردی ذکر شده است که به شما کمک می کند با همسر خود رابطه عاشقانه ای داشته باشید و از یکنواخت شدن زندگی مشترک پس از ازدواج جلوگیری می کند: 

 1. اولویت را به همسرتان اختصاص دهید.
 2. سعی کنید روابط جنسی بیش تری را تجربه کنید.
 3. پیش بینی نشده عمل کنید.
 4. علایق مشترک خودتان را گسترش دهید.
 5. مانند گذشته به سر قرار بروید.
 6. به علایق خاص همسرتان احترام بگذارید و اجازه دهید زمانی را تنها باشد.
 7. او را تشویق و تحسین کنید.
 8. برای آخر هفته یا تعطیلات تابستانی برنامه ریزی کنید.
 9. با هم به کلاس های مختلف بروید.
 10. حتما شام را در کنار هم بخورید.
 11. در مورد گذشته و قرارهای خود حرف بزنید.
 12. هنگامی که کنار هم هستید گوشی خود را کنار بگذارید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خانواده همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق 02122354282 و 02122247100 و 09035673050و 09108347597امکان پذیر است.