فقر آموزشی عامل اصلی خشونت و پرخاشگری شناخته شده است. آموزش در ارتباط با خشونت و پرخاشگری در راستای افزایش سلامت روان و رفتار بسیار کارآمد تلقی می شود و می تواند از خشونت در جامعه جلوگیری کند.

نظام آموزشی مبتی بر علوم پایه

نظام آموزشی در بسیاری از کشورها مبتی بر آموزش علوم پایه مانند فیزیک، زیست و رشته های دیگر است و به یادگیری مهارت های اصلی که برای ارتباط با دیگران لازم است نمی پردازد.

مهارت های اصلی در زندگی و توانایی ارتباط با دیگران در زندگی روزمره چیزی است که به اندازه یادگیری علوم ارزش دارد و باید روی آن نیز سرمایه گذاری شود.

موارد زیادی دیده می شود که فرد به شدت باهوش و با استعداد بوده ولی در برقراری رابطه با دیگران و مهارت های زندگی ضعف شدید نشان می داده و از ایجاد ارتباط با دیگران خودداری می کرده است.

مشکلات مختلف در ارتباط با همسر، فرزندان، افراد در جامعه و موارد دیگر ممکن است باعث اضطراب، اختلال و افسردگی در فرد شود.

فایل صوتی خشونت و پرخاشگری

کمبود مهارت های اساسی ( یکی از مهم ترین نیازهای فرد)

اگر در مدرسه و در کنار آموزش علوم مختلف به آموزش مهارت ها پرداخته نشود، کتاب ها، آموزش ها و دوره های زیادی در ارتباط با این زمینه وجود دارد که افراد مختلف می توانند از این امکانات استفاده کنند ومهارت های خود را ارتقا ببخشند.

آموزش در زمینه ازدواج، آموزش های جنسی، فرزندپروری، سلامت روان و مهارت های اساسی دیگری که افراد در طول زندگی خود به آن نیاز دارند در این منابع جمع آوری می شود.

یکی از مهارت های عمده ای که در این مقالات به آن پرداخته می شود آشنایی با خشونت و یادگیری راه های مقابله با آن است که با کمک  گرفتن از این مهارت ها شخص به تدریج می تواند خشم خود را کنترل کند و به این طریق زندگی فردی و ارتباطی خود را بهبود ببخشد.


اغلب افرادی که به خشونت مبتلا هستند رفتار خود را سالم می دانند.

این نکته در بیش تر اختلالات روانی و رفتاری وجود دارد.

اغلب افرادی که از خشونت و رفتار پرخاشگرانه استفاده می کنند متوجه تاثیرات مخرب رفتار خود نیستند و آن را سالم و بی عیب می دانند. 

اگر به آن ها در مورد خشمشان گفته شود خشمگین تر می شوند، خشونت بیش تری به خرج می دهند و دیگران را مسئول این خشم و ناراحتی می دانند.

فقر آموزشی عامل اصلی خشونت و پرخاشگری

آموزش مهارت های اساسی در زندگی مداوم است و محدود به دوره معینی از زندگی شخص نیست.

مهارت های لازم برای کنترل و مهار یک مشکل را می توان از الگو قرار دادن افراد رشد یافته و یا مطالعه آزاد به دست آورد.

در این حالت نیاز است که شخص به دنبال یادگیری این آموزش ها باشد و در شرایطی که در نظام آموزشی و خانواده این موارد آموخته نشود خود فرد باید به دنبال منابع یادگیری بگردد.

به یاد داشته باشید که عمده ترین شیوه انتقال خشونت، یادگیری از طریق مشاهده است، برعکس این نیز صحیح است یعنی رفتار بدون خشونت و پرخاشگری را نیز می توان آموخت.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره شخصیت به "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.