بر اساس باورهای قدیمی زنان مسئولیت خانه و مردان مسئولیت کار بیرون از خانه را به عهده دارند، اما امروزه که زنان و مردان به یک میزان کار می کنند، کار خانه نیز باید بین زنان و مردان تقسیم شود. اما برخی از مردان هنوز با این مسئله کنار نیامده اند. این مطلب به شما کمک می کند تا همسرتان را ترغیب کنید تا همکاری در خانه داشته باشند.

ابتدا مثال های زیر را بخوانید تا متوجه شوید چرا مردان باید در کار خانه به همسر خود کمک کنند.

 • سپیده 28 ساله، متاهل و شاغل است. هر روز صبح او به همراه همسرش از منزل خارج می شود و کمی زودتر از همسرش به خانه بر می گردد. بعد از برگشت به منزل مجبور است که به کارهای خانه رسیدگی کند. اما از آنجایی که او در محل کار خود بسیار خسته می شود، توان کافی برای رسیدگی به تمام کارهای خانه را ندارد. گاهی به این فکر می کند که شغلش را رها کند اما از یک طرف خانه نشینی به او حس بدی می دهد، از طرفی می داند که اگر کار نکند از نظر اقتصادی به او و همسرش فشار وارد می شود. او بارها از همسر خود خواسته که به او در کارهای منزل کمک کند، گاهی با کنایه، گاهی با عصبانیت، گاهی با غر زدن اعلام کرده که نیاز به کمک همسر دارد اما همسرش همکاری لازم را نمی کند و ترجیح می دهد بعد از اینکه از سرکار بر می گردد روی مبل لم دهد و استراحت کند. سپیده گاهی فکر می کند با این وضعیت هیچ گاه نمی تواند بچه دار شود و باید قید بچه دار شدن را بزند، چون در صورت بچه دار شدن روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت.

پیشنهاد مشاور: تست رضایت زناشویی + پاسخ و پیشنهادات مشاور

 • فاطمه زنی 35 ساله، متاهل، خانه دار و صاحب دو فرزند است. قبل از اینکه فرزند دومش به دنیا بیاید به راحتی و بدون کمک همسر، کارهای خانه را انجام می داد بدون اینکه شکایتی نسبت به شرایط داشته باشد. اما با متولد شدن فرزند دوم، شرایط فرق کرد. مسئولیت های فاطمه بسیار زیاد شد و گاهی پیش می آید که هر دو فرزند فاطمه شروع بهانه گیری و لجبازی می کنند و همین امر، شرایط را بدتر می کند . گاهی آنقدر کارهای فاطمه در منزل زیاد می شود و آنقدر درگیر رسیدگی به بچه ها است که فرصت غذا درست کردن پیدا نمی کند. هرچند که هر طور شده تمام تلاشش را می کند که به تمام کارهایش برسد اما خستگی جسمی و روحی زیادی را تحمل می کند و گاهی با خود فکر می کند که دیگر هیچگاه فرصت استراحت و تفریح را نخواهد داشت. او هیچگاه شکایتی به همسر خود نمی کند و هیچوقت هم ازاو در خواستی برای کمک در کارهای منزل نمی کند چون او هم، با توجه به شرایط خانوادگی که داشته اینطور فکر می کند که کارهای خانه تماما بر عهده خانم است و همین امر سبب شده است که با وجود فشارهایی که به وی وارد می شود هیچگاه از همسر خود درخواست کمک در انجام کارهای خانه را نکند. اما مشکلی که وجود دارد این است که فاطمه در معرض اختلال افسردگی است و این بسیار دردناک است. 

روایتی از زندگی سپیده  و فاطمه را خواندید، طبیعتا آن ها شرایط سختی را می گذرانند، علاقمندی سپیده به شغلش در یک طرف، فشار اقتصادی در یک طرف، تحت فشار قرار گرفتن به دلیل مسئولیت های زیاد در یک طرف و در مقابل همه این ها احساس درک نشدن از طرف همسر می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. 

دلایل  عدم همکاری در کار خانه

اما در این جا این سوال پیش می آید که آیا براستی دلایل عدم همکاری مردان در کارهای منزل چیست؟ چرا آقایان نمی توانند همسرشان را در این مسئله درک کنند؟

دلایل مختلفی می تواند در این امر دخیل باشد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

همکاری شوهر در کار خانه

 • تاثیر عقاید پیشین

در جامعه مردسالاری گذشته مردان بسیار قدرت طلب بودند، تمایل زیادی به کارهای دشوار و پرخطر در بیرون از منزل داشتند و به این دلیل که معتقد بودند زن موجود ظریف و حتی بعضا ضعیفی بوده است کارهایی را که قدرت بدنی کمتری نیاز داشتند را به او می سپردند و همین امر باعث می شد که کارهایی مثل آشپزی و خانه داری کارهای آسان و زنانه محسوب شوند و اگر مردی سراغ همچین کارهایی می رفت در واقع ضعیف بودن خودش را نشان می داد. 

نقل کردن این اعتقاد به معنی درست بودن آن نیست، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم چنین عقیده ای در گذشته وجود داشته و همین امر سبب شده است که در حال حاضر هم بسیاری از آقایان انجام دادن کارهای خانه را برای خود نپسندند و احساس کنند که قدرت و توانمندی شان زیر سوال رفته است.

 • تغییرات فرهنگی و اجتماعی سریع

همه ما می دانیم که در دهه های اخیر شرایط اجتماعی و فرهنگی تغییرات بسیار سریع و زیادی داشته. در گذشته این میزان از حضور خانم ها در اجتماع مرسوم نبوده و اکثر آقایان مادران خود را در منزل و در حال انجام دادن کارهای خانه مشاهده کرده اند، این در حالی است که مشاهده ای از بابت کمک پدرانشان به مادرانشان مشاهده نمی کرند، طبیعی است که این طرحواره در ذهن مرد شکل گرفته باشد که کارهای خانه با زن می باشد و مرد تحت هیچ شرایطی وظیفه ای در این زمینه ندارد. اما تغییرات فرهنگی و اجتماعی که درحال حاضر رخ داده است سبب تغییراتی در سبک و شیوه زندگی افراد شده که ممکن است خیلی از افراد هنوز با این سبک و شیوه زندگی سازگاری نداشته باشند و به همین دلیل نتوانند منطبق با شرایط موجود رفتار کنند.

پیشنهاد مشاور:تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج ممکن است؟ اثر پیگمالیون

 • عدم مهارت

برخی از آقایان نیز تمایل به کمک کردن دارند اما مهارتی در این امر ندارند و حتی ممکن است بارها به دلیل خرابکاری در حین انجام کار خانه این جمله را از همسرشان شنیده باشند که کار نکردن تو بهتر از کار کردنت است و همین یک جمله کافی است تا مرد، دیگر تمایلی به کمک کردن در کارهای منزل نداشته باشد.

 • مشخص نبودن وظایف

گاهی پیش می آید که خانم خانه فقط از این امر به همسرش شکایت می کند که تو به من کمک نمی کنی، و ممکن است به همسرش بگوید که به من کمک کن! به نظر شما در این شرایط چه اتفاقی می افتد؟ آیا همسر شما می داند که دقیقا باید چه کاری انجام دهد؟ آیا می تواند تشخیص دهد که در چه کاری شما نیاز به کمک دارید؟ بدیهی است که در چنین صورتی مرد این نوع شکایت را جدی نمی گیرد و تلاشی برای کمک به شما نمی کند.

حال این سوال پیش می آید که چطور می توانیم همسرمان را به انجام کارهای خانه ترغیب کنیم؟

ترغیب همسر برای انجام کارهای خانه

همان طور که بیان شد مردان دلایل مختلفی برای فرار از کار خانه دارند، حال باید بدانیم چگونه می توانیم آن ها را ترغیب به انجام کارهای خانه کنیم:

پیشنهاد مشاور:آیا آمال و آرزوهای مرد بر شغل همسرش مقدم است؟

 • واقع بین باشید

واقع بینی مسئله ای است که در اکثر موارد می تواند کمک شایانی به شما بکند تا درک درستی از شرایط داشته باشید و با استفاده از درک درست از شرایط بتوانید به بهترین نحو و درست ترین شیوه رفتار کنید. 

همانطور که اشاره کردیم، بسیاری از مردان هنوز هم تحت تاثیر عقاید گذشته قرار دارند و همین امر سبب می شود که با وجود مشاهده سختی های شما هیچگاه به خودشان اجازه ندهند که در کارهای منزل به شما کمک کنند. طبیعی است که چنین طرز تفکری برای شما خوشایند نباشد اما این واقعیتی از تفکر بسیاری از آقایان است و شما نمی توانید به یکباره انتظار تغییر آن را داشته باشید. بلکه نیاز است که دیدگاه همسرتان را در نظر بگیرید و بپذیرید و بعد در جهت تغییر آن اقدامات لازم را انجام دهید. تغییر دیدگاه می تواند با استفاده از گفت و گوی منطقی و البته تاکید بر حفظ اقتدار مرد و همینطور معاشرت با افرادی که همسرانشان در منزل کمک می کند، به مرور صورت بگیرد.

 • انتظارات معقولانه داشته باشید

در ابتدا سعی کنید که شرایط همسرتان را در نظر بگیرید، اگر که همسرتان وظایف شغلی سنگینی دارد و ساعات زیادی را بیرون از منزل می گذارند و شما فردی خانه دار هستید و وظایف سنگینی ندارید، انتظار بیش از حد از همسرتان نداشته باشید، خستگی او را در نظر بگیرید و سعی کنید مسئولیت کارهای منزل را خودتان بر عهده بگیرید، این یک تقسیم کار است: کارهای بیرون از منزل و رفع مایحتاج مالی با همسرتان و کارهای خانه با خودتان. البته این کاملا قابل درک است که شما دوست دارید همسرتان گاهی کنارتان باشد و کمکتان کند اما زمانی که او خسته است فرصت مناسبی برای چنین درخواستی نیست، می توانید در روزهای تعطیل از او درخواست کمک کنید. 

اما اگر که به دلیل تولد فرزند، کارهای شما در منزل زیاد است و یا اینکه شاغل هستید کاملا منطقی است که از همسرتان انتظار کمک داشته باشید اما بازهم نیاز به تقسیم کار است و نباید یک نفر بیشتر از دیگری کار کند.

پیشنهاد مشاور: آیا ازدواج شراکتی پنجاه - پنجاه است؟

همکاری شوهر در کار خانه

 • با او به صورت منطقی گفت و گو کنید

یادتان باشد مردان معنای کنایه را خیلی خوب متوجه نمی شوند چون درگیر جزئیات نیستند، مردان به غرغرهای شما توجهی نمی کنند چون معتقدند که چیزی از آن متوجه نمی شوند فقط اعصابشان خورد می شود، داد زدن و بیان خواسته ها با عصبانیت نیز هیچ گاه روش مناسبی برای رسیدن به خواسته ها نبوده، بنابراین بهترین راه برای بیان خواسته ها، گفت و گوی منطقی و مسالمت آمیز می باشد.

پیشنهاد مشاور: مهارت ارتباطی با همسر + تست ارتباط

صریح و واضح درخواستتان رو مطرح کنید و منتظر شنیدن نظرات همسرتان نیز باشید، همانقدر که خوب صحبت می کنید سعی کنید شنونده خوبی نیز باشید، شرایط تان را به خوبی به همسرتان توضیح دهید و احساستان را نسبت به شرایط فعلی بیان کنید، در چنین شرایطی همسرتان بهتر می تواند به صحبت های شما گوش دهد و آن ها را بپذیرد.

 • وظایف را به خوبی مشخص کنید

دقیقا به همسرتان بگویید که چه انتظاراتی از او دارید و در چه کارهایی از او کمک می خواهید. تنها به جمله لطفا در کارهای خانه به من کمک کن، اکتفا نکنید بلکه سعی کنید واضح و روش بیان کنید که در چه کاری به کمک نیاز دارید (مثلا شستن هر روز ظرف ها برای من سخت است، لطفا در ظرف شستن به من کمک کن). 

 • تقسیم کار داشته باشید

مشخص کردن وظایف و تقسیم کار با توجه به فعالیت ها و شرایط هر دو، بهترین کاری است که علاوه بر بالا بردن میزان مشارکت و همکاری از بروز تنش و اختلاف نظرهای پی در پی جلوگیری می کند. یادتان باشد که این تقسیم کار باید با حضور هر دو و طی گفت و گو و توافق صورت بگیرد و نباید اینطور باشد که شما شروع به تقسیم کار کنید و بعد هم با حالت آمرانه این تقسیم کار را برای همسرتان توضیح دهید. تصور کنید که در حال برنامه ریزی برای یک کار تیمی هستید که برای این برنامه ریزی حضور و نظرات بقیه اعضا نیز مهم است.

 • سرزنش نکنید

این کاملا طبیعی است که همسر شما بسیاری از کارهای منزل را نتواند به خوبی شما و طبق خواست شما انجام دهد، بنابراین در چنین شرایطی سرزنش کردن را رها کنید و اگر ایراد بزرگی در کار همسرتان می بینید فقط به او توضیح دهید که کجای کارش اشتباه است، بنابراین سرزنش کردن ممنوع! مثلا گاهی پیش می آید که آقا اقدام به  خرید مایحتاج خانه از جمله میوه و سبزیجات می کند، قطعا هدف مرد کمک کردن در این زمینه به همسر می باشد اما ممکن است مرد به اندازه یک خانم در هنگام خرید حساسیت نشان نداده باشد و به جزییات توجه نکند و این امر کاملا عادی می باشد.

پیشنهاد مشاور: همسر بی مسئولیت را دگرگون کنید

 اما زن به جای تشکر شروع به غر زدن و سرزنش می کند و بارها به خریدها با عصبانیت نگاه می کند و همسرش را از بابت خریدهایش سرزنش می کند، بدیهی است که در صورت دریافت چنین واکنشی، از آن زمان به بعد، مرد، از خرید کردن امتناع می کند و حاضر به کمک کردن در خرید مایحتاج خانه نیست. در مورد بقیه کارها نیز همینطور است. بنابراین سعی کنید در عین حال که از دیدگاه خودتان به چیزی می نگرید از دیدگاه فرد مقابل نیز به آن مسئله توجه کنید و شرایط او را در نظر بگیرید تا بتوانید رفتار متناسب با شرایط را از خودتان بروز دهید.

 • قدردان باشید

این مسئله که کار کردن آقایان هنوز به اندازه کافی در فرهنگ ما پذیرفته نشده است امری بدیهی است، هنوز هم هستند افرادی که در صورت مشاهده مردی در حین کمک کردن در کارهای خانه، او را تمسخر می کنند و نیش و کنایه می زنند، اما اگر همسر شما بی توجه نسبت به چنین بازخوردهای منفی به شما کمک می کند و به نیازهای شما توجه می کند از او تشکر کنید و بابت توجه و محبتش قدر دان او باشید. همسر شما زمانی که قدردان بودن شما را مشاهده کند بیشتر متوجه رفتار مثبت خود می شود و این رفتار (یعنی کمک کردن  در کار خانه) تداوم می یابد.

برای مشاوره در زمینه رفتار با همسر و کاهش تعارضات زناشویی می توانید از مشاوران متخصص و مجرب مرکز مشاوره ستاره ایرانیان خدمات روانشناختی دریافت کنید.

رزرو وقت برای مشاوره خانواده و درمان رفتار بد همسر از مرکز مشاوره ستاره با شماره تلفن های 02122354282و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.