کوله بار تجارب گذشته بد خود را پشت سر بگذارید و رابطه قبلی خود را فراموش کنید. همه ی ما کوله باری از تجارب دردناک به همراه داریم که روابط ما را تحت تاثیر قرار می دهند و حتی زندگی ما را با نابودی همراه می کند.

تجارب و گذشته بد را فراموش نکرد

به طور مثال فردی که شاهد خیانت پدرش بوده، در اعتماد کردن به دیگران مشکل دارد و کوله باری که با خود حمل می کند حاصل از این احساسات حل نشده است. او مدام به خود می گوید که:

 «دیگران به تو خیانت می کنند و قلب تو را می شکنند» «به مردها اعتماد نکن»

مراجعی به نام مهسا داشتم که 66 سال داشت و 21 سال پیش از همسرش جدا شده بود. او با وجود روابط اجتماعی قویی که داشت احساس تنهایی می کرد و تصمیم گرفت که ازدواج کند. 

پس از مدتی که دوباره برای مشکلاتش به من مراجعه کرد متوجه شدم که ازدواج نکرده است و وقتی دلیل آن را پرسیدم گفت:

« مردهایی با سن پایین به دنبال دختران جوان و زیبا می گردند، مردان مسن هم به درد من نمی خورند»

در این شرایط او تمام جوانب را در نظر گرفته و تمام درها را به روی خود بسته بود.

شاید او به دلایلی این تفکر را داشت، شاید در اطرافیانش دیده بود یا کسی به او اینگونه گفته بود اما این گذشته بد مانع از این شد که او شانس خود را امتحان کند. با آگاهی از این کوله بار می توانید درهای جدیدی را بر روی عشق و رابطه خود باز کنید .

برای این کار تمرین زیر را انجام دهید.

چگونه گذشته بد را فراموشی کنیم؟ بیماری مرور خاطرات گذشته

تمرین: شما چه گذشته بد را با خود حمل می کنید؟

اگر می خواهید این کوله بارها را رها کنید ابتدا باید از ماهیت آن ها باخبر شوید. این تمرین به همین منظور طراحی شده است.

در ابتدا بر صفحه کاغذ تصویری از یک چمدان بکشید ( حتی اگر نقاش خوبی نیستید) و تمام تجارب گذشته و احساساتی که نسبت به آن دارید را در آن بنویسید به طور مثال یکی از مراجعین من در چمدان خود نوشته بود:

 « تمام مرد ها عوضی هستند»«مردها از من خوششان نمی آید»

به یاد داشته باشید که مغز انسان به دنبال راحتی است بنابراین در بیش تر موارد ترجیح می دهد که به بررسی واقعیت ها نپردازد و به طوری سطحی به آن نگاه کند.

حال بیایید نگاه دقیق تری نسبت به احساسات درون چمدان بی اندازید. آیا تمام مردها به دنبال روابط سطحی می گردند؟ به عنوان یک مشاور سال هاست مردانی را دیده ام که برای روابط خود تلاش می کنند. 

حتما اکنون فکر می کنید که تعداد این مردها کم است. اما اینگونه نیز نیست، در حقیقت تجارب گذشته شما بر این برداشت های ذهنی تاثیر می گذارد، از این رو شما نمی توانید مردان مناسب و شایسته ای را که دقیقا روبرو شما قرار دارند، ببینید.

باورهای شما از ترس و درد های شما در گذشته سرچشمه می گیرد اما به زمین گذاشتن این کوله بارها می تواند شرایط درستی برای دیدار با فرد جدید و مناسب ایجاد کند.

حال دوباره به چمدان خود نگاه کنید و بکوشید ریشه این احساسات را پیدا کنید و در کنار آن ها بنویسید. دقت کنید که هرکدام از تجارب چه تاثیری در زندگی شما داشته اند و چقدر انرژی منفی به روابط شما وارد کرده اند.

شما می توانید این احساسات را تغییر بدهید، به خاطر داشته باشید که خوشی و ناخوشی هردو بخشی از زندگی هستند و وظیفه شما این است که از هردوی آن ها درس عبرت بگیرد. 

چگونه گذشته بد را فراموشی کنیم؟ بیماری مرور خاطرات گذشته

دردی که شما متحمل شده اید

دردی که شما متحمل شده اید کاملا واقعی بوده و باید با آن کنار بیایید و آن را کاملا احساس کنید یا حتی برای آن گریه کنید اما در انتها با رها کردن آن است که می توانید طعم روابط بهتر و موفق تر را بچشید.

مثالی که در ابتدا آورده شد دختری بود که با خیانت پدرش تمام مردان را خیانت کار تصور میکرد، اما در حقیقت او هیچ وقت مورد خیانت قرار نگرفته بود، اما در یک لحظه حساس در زندگی اش این مشکل را به خودش نسبت داده بود و این بینش تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار داد.

قانون جذب نیز در این مورد می گوید که به چیز فکر کنید آن را به خودتان جذب می کنید. هر چقدر بیش تر به دردهای گذشته توجه کنید درد بیش تری را وارد زندگی خود می کنید.

حال لازم است که خود را به چالش بکشید.

تمرین: چمدان خود را باز کنید.

در این تمرین باید باورهای منفی خود را به چالش بکشید تا بتوانید بار آن را سبک کنید. برای این کار حتما باید روی کاغذ بنویسید تا به طور کامل اهمیت این موضوع را درک کنید.

باور:

مردها مرا ترک خواهند کرد.

چالش:

  1. تمام مردها همسر خود را ترک نمی کنند. 
  2. بسیاری از مردها تا انتها به ازدواج خود متعهد می مانند.
  3. من می توانم ازدواجی دائمی و عاشقانه را تجربه کنم.

شما هم کار بالا را انجام دهید و تمام باورهای خود را به چالش بکشید، تخلیه این چمدان و جایگزین کردن آن با افکار مثبت است، تاثیر زیادی بر روابط آینده شما خواهد داشت. این کار را بارها و بارها برای تمام باورهای خود استفاده کنید.

پیشنهاد مشاور به شما: آموزش های دوران نامزدی را بیاموزید.

چگونه گذشته بد را فراموشی کنیم؟ بیماری مرور خاطرات گذشته

رابطه قبلی خود را تمام کنید

مورد دیگری که در اینجا می تواند به شما کمک کند این است که « در روابط خود به صورت تمام و کمال حضور داشته باشید» این بدین معنی است که شما باید تمام روابط پیشین خود را اتمام ببخشید یعنی با تمام ناامیدی ها، پیشمانی ها و حسرت ها کنار بیایید. 

باری که شما از روابط قبلی با خود حمل می کنید باعث آسیب به رابطه کنونی شما می شوند، بنابراین باید با تمام احساسات خود روبرو شوید به طوری که اگر اتفاقی آن ها را در خیابان دیدید هیچ احساس بدی پیدا نکنید.

تمرینی که پس از این متن داده شده است، به حل این مشکلات کمک می کند، اگر بتوانید با نامزد قبلی خود ارتباط برقرار کنید بهتر می توانید این تمرینات را انجام دهید. 

تمرین فراموشی رابطه قبلی

در گام اول اگر می توانید با او تماس بگیرید، البته پیش از آن باید معین کنید که چه چیزی می خواهید با او بگویید، شاید به طور مثال هیچ وقت به او نگفته اید که پس از خیانت او چه احساسی پیدا کرده اید.

 یا هرگز به او نگفته اید که از بودن در کنار او چقدر خوشحال بوده اید.

شاید رابطه شما تمام شده باشد ولی بیان کردن این احساسات می تواند در ذهن شما نیز به این موضوع پایان بخشد. به یاد داشته باشید که این مکالمه یک مکالمه دو طرفه نیست و فقط شما باید حرف بزنید، از او بخواهید تا تنها 5 دقیقه از وقت خود را به شما اختصاص دهد از او بخواهید که اگر حرفی دارد در پایان صحبت به شما بگوید.

به خاطر داشته باشید که هدف از این صحبت بهبود رابطه میان شما و ایجاد پل نسبت به آینده نیست. بلکه هدف اتمام کامل نسبت به روابط گذشته می باشد. 

ممکن است با خود فکر کنید که :

« اگر به او زنگ بزنم احساس می کند که هنوز عاشق او هستم و به او فکر می کنم.»

به یاد داشته باشید که شما باید این کار برای خودتان انجام بدهید و نباید نگران احساسات او باشید. این که او چه فکری می کند به خود او مربوط است و شما نباید در این مورد نگران شوید.

تمرین: آتش قدیمی خود را خاموش کنید.

در این تمرین به فرآیند رها سازی شما از تجارب، افکار و احساسات گذشته پرداخته می شود و شما دیگر این اشتباهات را در روابط بعدی خود تکرار نمی کنید.

فهرستی از تمام روابط خود در گذشته تهیه کنید و زیر هرکدام احساسات خود را نسبت به آن بنویسید، حتی هرکاری را که فکر می کنید باید می کردید اما نکردید یا برعکس را نیز در آن بنویسید.

اکنون به فهرست خود نگاه کنید، در مورد هرکدام از مواردی که نوشته اید موارد زیر را از خود بپرسید.

  • چه چیزی را می خواهید رها کنید؟
  • چه مسئولیتی را می پذیرید؟
  • چه چیزی را می بخشید؟
  • حال با رها کردن این احساسات انتظار چه فرصت هایی را دارید؟

پیشنهاد مشاور به شما: با باورهای مخرب در ازدواج آشنا شوید.

چگونه گذشته بد را فراموشی کنیم؟ بیماری مرور خاطرات گذشته

نکات مثبت را بیاموزید و بقیه را فراموش کنید

شکست همیشه یادگیری را به دنبال دارد، به خاطر داشته باشید که حتی در بدترین شرایط نیز درسی برای یادگیری وجود دارد.

به جای اینکه به روابط گذشته خود به عنوان شکست های سنگین عاطفی نگاه کنید آن را تجاربی با ارزش بدانید که به شما درس های زیادی را می آموزد. تجارب گذشته شما باعث بهبود روابط آینده می شود.

قبل از این که یک بار برای همیشه با روابط گذشته خود خداحافظی کنید به درس هایی که از آن یادگرفته اید نگاه کنید.چشم های خود را ببندید و تصور کنید که به سمت جلو پیش می روید و از گذشته فاصله می گیرید. اجازه ندهید احساسات منفی به شما بگوید که قادر به این کار نیستید.

از خودتان بپرسید چگونه می توانم از درس هایی که آموخته ام در آینده استفاده کنم؟ برای هریک از روابط خود این سوال را مطرح کنید و در انتها آماده برای عبور از گذشته هستید.

صرف نظر از جدایی، پایان هر رابطه با درد زیادی همراه است و تا مدت ها نمی گذارد که فرد پیشرفت را تجربه کند. 

در مقالات دیگر نیز به « بیچارگی آموخته شده » اشاره کردم. دانشمندان سال ها پیش تحقیقی داشتند که جالب توجه است. آن ها چند موش را در یک قفس قرار دادند و در بالای قفس آن ها چند پنیر قرار داشت که با مانع از آن ها جدا شده بود. 

آن ها مدت ها تلاش کردند ولی نتوانستند به پنیر برسند، پس از اینکه خسته شده اند، دانشمندان مانع قفس را از بین بردند ولی موش ها دیگر تلاشی برای رسیدن به طعمه نشان نمی دادند.

هنگامی که به خودتان اجازه می دهید در مشکلات و دردهای گذشته غرق شوید مانند این موش ها شانس خوشبختی را از خود می گیرید، یعنی قفسی که برای خودتان ساخته اید ( واقعی نیست) مانع از پریدن شما می شود.

تمرین: در قلب شما چه می گذرد؟

این تمرین به شما کمک می کند که قبل از این که احساسات منفی نسبت به عشق و عاشقی تجربه کنید بدانید که در مورد عشق چه تصوری دارید.

علاوه بر این، این تمرین به شما کمک می کند تا متوجه شوید که رابطه قبلی شما فقط یک تجربه بوده است.

یک قلب بزرگ در یک برگه بکشید( به طوری که کل صفحه را در بر بگیرد) درون آن تمام احساسات خود را در مورد عشق بنویسید و با تمام احساسات خود روبرو شوید . لازم نیست که به احساسات خود فکر کنید، فقط آن ها را بر روی کاغذ بیاورید.

حال دوباره به آن ها نگاه کنید و به یاد بیاورید که قبل از این دلشستگی ها و شکست ها چه تصویری از عشق در ذهن داشتید و سعی کنید دوباره آن را احیا کنید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره ازدواج " کلینیک مشاوره ازدواج ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است