ازدواج با فرد وسواسی سخت است؟ چه راهکارهای روانشناسی برای مقابله با آن وجود دارد؟ بسیاری از افراد احساس می کنند که زندگی با فردی که دچار وسواس فکری و عملی است به معنای داشتن یک زندگی مرتب و تمیز است.

اما این فکر درست نیست وسواس در حقیقت به اختلالی گفته می شود که فرد مبتلا نمی تواند افکار و در نتیجه اعمال خود را کنترل کند. وقتی این وضعیت به هر دلیلی شدیدتر بشود، مسئولیت ها و زندگی اطرافیان آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.


علائم ازدواج با فرد وسواسی

ابتدا لازم است که علائم وسواس را بدانید، این علائم به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. افکار سرزده و ناخواسته
 2. رفتارهایی که فرد کنترلی بر آن ها ندارد و در جهت تسکین استرس و اضطراب خود انجام می دهد.

علائمی که نشان دهنده افکار وسواسی سرزده هستند شامل:

 1. نمی خواهند چیزی که دیگران لمس کرده اند را لمس کنند.
 2. مدام به خاموش کردن برق یا گاز فکر می کنند و نگران هستند.
 3. وقتی وسایل سر جای خود قرار نگرفته اند یا تقارن برقرار نیست، احساس اضطراب پیدا می کنند.
 4. افکاری که نمی توانند آن ها را کنترل کنند.

ازدواج با فرد وسواسی

نشانه هایی از رفتارهایی که فرد بر آن ها کنترل ندارد شامل:

 1. شستن بیش از حد دست، حتی اگر پوست  زخم شود.
 2. مرتب کردن اشیا به روشی دقیق و قرینه حتی در صورت عدم ضرورت
 3. چک کردن و بررسی چند باره درها، اجاق گاز یا سایر موارد حتی اگر باعث شود که نتواند از خانه خارج شود.
 4. بی صدا کلمه یا عبارتی را مدام تکرار کنید.

وسواس فکری و عملی می تواند تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد مانند:

 • اصلاً نمی تواند به موقع به مدرسه یا سر کار برود.
 •  قادر به شرکت در فعالیت های اجتماعی نیست و از حضور در آن ها لذت نمی برد.
 • روابط عاشقانه آن ها مدام بهم می خورد.
 •  دارای مشکلات بهداشتی مانند مسواک زدن زیاد یا شستن دست مدوام هستند.
 • احساس گناه کرده و مدام خود را سرزنش می کنند.
 • هرچه بیشتر سعی می کنند آن را کنترل کنید، بیش تر احساس اضطراب پیدا می کنند.
 • نادیده گرفتن یک فکر، آن را قویتر می کند.
 • در مورد خودزنی یا خودکشی فکر می کنند.

بسیاری از مبتلایان به اختلال وسواس کاملاً نسبت به غیر منطقی بودن افکار و اعمال خود آگاه هستند.

 اما در جلوگیری از آن ها احساس ناتوانی می کنند و برخی دیگر ممکن است تفکر خود را منطقی جلوه بدهند و بیان کنند که  وسواس آن ها روشی عادی برای محافظت در برابر تهدید های خارجی است.


ازدواج با فرد وسواسی از نظر روانشناس

پس از آشنایی با علائم وسواس می توانید تشخیص بدهید که همسر آینده یا فعلی شما درگیر وسواس فکری عملی است یا خیر، اگر در تشخیص خود شک دارید می توانید در این باره از یک متخصص کمک بگیرید. 

توجه داشته باشید که وسواس فکری عملی بر رابطه عاشقانه شما تاثیر مستقیمی دارد ممکن است همسر آینده شما سعی کند علائم خود را مخفی کند ولی بالاخره متوجه نشانه هایی از آن می شوید. او ممکن است شما را وادار کند کارهایی را انجام بدهید که فکر می کند درست است. به خاطر داشته باشید که قصد او از این کارها به هیچ وجه آزار و اذیت شما نیست.

موارد زیر ویژگی های افراد وسواسی است که ممکن است باعث اختلال در رابطه و زندگی مشترک شما شود، توجه داشته باشید که وسواس در افراد مختلف شدت و علائم مختلفی دارد.

ازدواج با فرد وسواسی

کنترل گری و مسئولیت پذیری

افراد وسواسی علاقه زیادی به کنترل کردن شرایط دارند و به شکل بیمارگونه ای سعی در کنترل افراد و حتی موقعیت ها دارد. به طور مثال ممکن است شما را مجبور کند برای چک کردن گاز به خانه برگردید یا ممکن است شما را مجبور کند پیش از رابطه جنسی حمام بروید و ناحیه تناسلی خود را بشویید. 

در حقیقت یکی از مواردی که بسیار تحت تاثیر وسواس قرار می گیرد رابطه جنسی است.


تاثیر وسواس در کیفیت رابطه جنسی

باید توجه داشته باشید که این افراد معمولا تا زمانی که بدنشان تمیز نباشد آرامش ندارند و مضطرب می شوند به همین دلیل ممکن است از داشتن رابطه جنسی اجتناب بورزند یا پس از آن سریعا به حمام بروند. در این شرایط فرد حتی ممکن است از ترشحات بدن خود نیز مضطرب بشود.

معمولا افراد وسواسی میل جنسی کم تری نسبت به دیگران دارند.


تمیزی بیش از اندازه

مورد دیگری که ممکن است بر زندگی مشترک شما تاثیر بگذارد علاقه افراد وسواسی به شست و شو است. برخی از این افراد انقدر دست خود را می شویند که زخم شود و در شرایط خاص ممکن است شما را مجبور کنند تا برای آن ها آب برای حمام یا شست و شو دست پیدا کنید.

حتی برخی از افراد وسواسی وسایل خود را نیز مدام می شویند زیرا احساس می کنند کثیف است.

 این تفکر می تواند به قدری قوی باشد که باعث اختلال در خواب آن ها شود.


دیر کردن در افراد وسواسی

یکی از ویژگی های بارز افراد وسواسی این است که همیشه دیر می کنند. این موضوع در دنیای امروز که وقت نقش مهمی در زندگی افراد دارد بسیار مهم است. البته باید دقت شود که شدت وسواس در افراد متفاوت است و ممکن است بتوانند برنامه های خود را به شکلی مرتب کنند که هیچ وقت دیر به قرارهای خود نرسند.

این دیر کردن به دلیل این است که فرد چند بار گاز، در، شیر آب، پنجره ها و چیزهای مختلف را چک می کند ولی باز هم نگران است.

ازدواج با فرد وسواسی

وسواس به تقارن

برای برخی از افراد وسواسی تقارن اهمیت زیادی دارد، نامزد شما ممکن است مدت زیادی را به صاف کردن یک قاب روی دیوار بپردازد یا کجی آن او را اذیت و نگران کنند، همچنین ممکن است در تمام نقاشی های خود تقارن را حفظ کند یا اگر گلدان یا ظرف خاصی دقیق در وسط میز قرار نگرفته باشد عصبی و مضطرب شود.


افکار نگران کننده و خطرناک

افکار این افراد نیز ممکن است بر زندگی مشترک تاثیر بگذارد به طور مثال این افراد ممکن است در مورد این حرف بزنند که می ترسند کسی را بکشند یا حتی کودک خود را خفه کنند. 


وسواسی ها خرافات را باور می کنند؟

برخی از افراد وسواسی به طرز عجیبی به خرافات اعتقاد دارند این افراد ممکن است به دلیل یک عطسه بیرون رفتن خود را به تاخیر بندازند، یا همیشه هنگام تعریف از دیگران به تخته بزنند.

باور این موضوع ممکن است سخت باشد ولی این باورها به صورت ریشه ای در افکار برخی از این افراد قرار دارند و تمام زندگی آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

به طور مثال ممکن است تصمیم گرفته باشید با همسرتان بیرون بروید ولی چون 13مین روز ماه است همسرتان اعتقاد دارد که حتما اتفاق بدی رخ می دهد. این موضوع در بلند مدت می تواند خسته کننده باشد.

ازدواج با فرد وسواسی

احتکار و جمع اوری را دوست دارند

چیزی که ممکن است شما را متعجب کند علاقه برخی از افراد وسواسی به جمع کردن وسایل است. دلیل این کار می تواند این باشد که فرد وسواسی از قحطی با هر اتفاق دیگری می ترسد و این احتکار و جمع آوری را عاقلانه می داند این افراد همچنین مدام نگران هستند که پول خود را از دست بدهند. 


نگرانی در مورد سلامت جسمانی

یکی از معضلات اساسی در زندگی افراد وسواسی نگرانی در مورد بیماری می باشد. به همین دلیل یکی از سرگرمی های آن ها سرچ کردن در اینترنت در مورد علائم و نشانه های بیماری است. اگر به آن ها بگویید که چیزی سرطان زا است به هیچ عنوان آن را مصرف نمی کنند حتی اگر بعدها مشخص شود این خبر شایعه بوده باز هم تاثیری در ترس آن ها ندارد.

این افراد ممکن است بدون هیچ دلیلی آزمایش های خونی متفاوت بدهند تا مطمئن شوند که سرطان یا ایدز ندارند.

به یاد داشته باشید که اگر با اطلاع کامل با فرد وسواسی ازدواج کنید می توانید با کمک روانشناس و مشاوره در کنار یکدیگر دوره درمان را طی کنید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره وسواس مرکز مشاوره ستاره تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282و 02122247100و 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.