در این مقاله می خواهیم به بررسی ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق بپردازیم، این مهارت ها باعث می شوند تا افراد ازدواج موفقی داشته و بتوانند ارتباط بهتری را با یکدیگر برقرار کنند و تفاوت ها را به خوبی بشناسند و از پس آن ها برآیند.

اگر نامزد کرده اید یا به طور جدی به ازدواج فکر می کنید باید دنبال موقعیت ها و فرصت هایی باشید تا رابطه تان را با همسر آینده خود روشن کرده و بیشتر به هم توجه کنید و یکدیگر را مورد تشویق و تصدیق قرار دهید.

افراد می توانند با کمک روانشناسی ازدواج زندگی مشترک خوبی داشته باشند، اگر در زندگی دچار مشکلات و اختلافاتی شدید هستید می توانید از مشاوران ازدواج کمک بگیرید و مشکلات تان را حل کنید و به خوبی و خوشی از مشکلات عبور کنید.

در این مقاله مواردی که باعث می شود ازدواج لذت بخشی داشته باشید بیان شده است:

بیان انتظارات و آرزوها از عوامل لذت بخشی ازدواج

این امر باعث می شود تا لیستی از خواسته ها و آرزوهای تان تهیه کنید و به آن ها نگاه کرده و ببینید کدام خواسته واقع گرایانه می باشد سپس برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

افراد از خواسته ها و نیازهای یکدیگر مطلع نیستند، اما در حال حاضر می توانند در مورد خواسته هایشان با شریک زندگی شان حرف بزنند تا در مورد آینده به بینشی برسند و درباره این خواسته به توافق برسند تا با یکدیگر برای رسیدن به اهداف مشترک خود تلاش کنید.

پیشنهاد مشاور: آیا با ازدواج تمام آرزوهایمان برآورده می شود؟

ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق

پذیرش تفاوت ها

زوجین باید زمانی را برای شناخت بگذارند تا بتوانند به خوبی با شباهت ها و تفاوت های یکدیگر آشنا شوند، آن ها باید اطلاعات و آگاهی های لازم در این زمینه را به دست آورند تا تفاوت های خود را مورد ارزیابی قرار داده و آن را بپذیرند. در این هنگام خواهند توانست یک زندگی زناشویی مستحکم را پایه گذاری کنند زیرا پذیرش تفاوت ها توسط زوجین یعنی سنگ بنای یک زندگی زناشویی مستحکم می باشد.

هنگامی که تفاوت ها را شناختید، فرصت دارید که از طریق تفاوت ها مکمل یکدیگر باشید و بتوانید این تفاوت ها را بپذیرید و با آن ها کنار بیایید.

ارتباط و اتصال از راه های ایجاد یک زندگی موفق

بر اساس نظر مشاوران خانواده، ارتباط با یکدیگر در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد اما باید بدانیم که ارتباط برقرار کردن یک مهارت بسیار مهم می باشد و از نظر زوج ها این مهارت طی سال ها و در مراحل مختلف ازدواج به وجود می آید.

ارتباط برقرار کردن به عنوان یک مهارت به زوج ها کمک می کند تا بعد از ازدواج با یکدیگر ارتباط صمیمی داشته و بتوانند زندگی خوبی شکل دهند.

پیشنهاد مشاور: 8 نکته مهم برای ارتباط موثر با همسر

حل مشکلات با همدیگر

هنگامی که زوجین وارد زندگی متاهلی می شوند باید توجه داشته باشند که هیچ رابطه ای بدون مشکل نیست آن چه که مهم است استفاده از روش صحیح برای حل مشکل می باشد. افراد باید روش های درستی برای حل مشکل را بیایند تا بتوانند آن مشکل را حل کنند.

زوجین می توانند روش های مناسب و اصولی را از یادگیری شیوه های حل مسئله به طور مشترک آموزش ببینند در این صورت شرایط بهتری در زندگی مشترک خواهند داشت.

مثلا همه افراد خشمگین می شوند اما فرد باید بداند که چگونه خشم خود را تحلیل کند تا بتواند رابطه خود را مستحکم تر کند نه آن که باعث بدتر شدن و نابودی رابطه شود.

مدیریت مالی

بر اساس نظر مشاوران، بسیاری از زوجین هنگامی که وارد زندگی مشترک می شوند تا حدی از نظر مالی با مشکلاتی رو به رو می شوند. آن ها باید با یکدیگر در مورد این مسائل صحبت کنند تا بتوانند برنامه ریزی درستی با توجه به شرایط خود انجام داده و با مشارکت در کنار یکدیگر به تصمیمات درستی برسند و درباره آن توافق نمایند.

ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق

شناخت از نکات ایجاد زندگی مشترک موفق

باید به این مسائل توجه کنید که چقدر از گذشته یکدیگر اطلاع دارید. شناخت گذشته همسرتان به شما کمک می کند تا خانواده و خواسته های یکدیگر را برای ارتباط با خانواده طرف مقابل بهتر درک کنید.

در این هنگام متوجه می شوید که دوستان فردی و مشترکتان تا چه حد می توانند در زندگی مشترک شما تاثیر بگذارند و بسیار لذت بخش خواهد بود که بدانید چطور به این دوستی ها تداوم ببخشید تا لذت بیشتری را در زندگی حس کنید.

صمیمیت و عشق

بسیاری از زوج ها فکر می کنند که بعد از ازدواج رابطه عاشقانه آن ها کمتر شده و ممکن است از بین برود اما آن ها باید تلاش لازم را انجام دهند که اینطور اتفاقات برای آن ها پیش نیاید.

پیشنهاد مشاور: سنجش صمیمیت احساسی و عاطفی

با شناخت این مسئله شما باید صمیمیت، عشق و رابطه عاشقانه را برای خود تعریف کرده و نظر یکدیگر را بپرسید. شما می توانید درباره جنبه های مختلف زندگی عاشقانه و چگونه رسیدن به خواسته ها و علایق مختلف خود با یکدیگر صحبت کنید.

زوجین باید در مورد مسائل مهم با یکدیگر صحبت کنند و گفت و گوی مشترک خوبی داشته باشند تا بتوانند ازدواج موفقی را تجربه کنند.

مواردی که در این مقاله ذکر شد در زندگی زناشویی اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر فرد به این موارد توجه نکند ممکن است ازدواج موفقی نداشته باشد.

شناخت نقش دو طرفه و برنامه ریزی

این مورد به شما کمک می کند تا در مورد موضوعات مهم زندگی تان به طور صریح و صادقانه با همسر خود حرف بزنید.

همچنین می توانید در مورد خواسته هایتان در زمینه نقش دو طرف در ازدواج و چگونگی مشارکت در کارهای روزمره خانه و وظایف فرد در خانه و فعالیت های لازم صحبت کنید.

هر چه با همسرتان بیشتر در مورد خانواده و شرایط زندگی صحبت کنید درک بهتری از وظایف یکدیگر خواهید داشت شما می توانید در مورد برنامه ریزی برای خانواده و در صورت امکان در مورد فرزند دار شدن و تاثیر فرزند بر روابطتان صحبت کنید.

صمیمیت معنوی از رازهای یک زندگی موفق

در این مورد شما باید بررسی کنید که از نظر سیر روحی و معنوی چه تفاوت هایی دارید و هر کدام از زوجین در چه نقطه ای از سیر معنوی قرار دارند تا با تفاوت های یکدیگر در این مرحله آشنا شوید و به روش های ایجاد صمیمیت روحی توجه کنید.

افراد درخانواده های متفاوتی به دنیا می آیند و با یکدیگر فرق می کنند. هنگامی که شرایط و ویژگی های زندگی آن ها متفاوت باشد سبک زندگی متفاوتی خواهند داشت.

بسیاری از خانواده ها ممکن است از نظر اعتقادی قوی باشند و فرزندشان نیز راه آن ها را در پیش گیرد و بعضی ها ممکن است سبک زندگی دیگری داشته باشند.

افراد موقع ازدواج باید ببینند که همسرشان در چه خانواده ای بزرگ شده است زیرا ممکن است یکی در خانواده مذهبی رشد کند و دیگری نه.

در این موارد ممکن است برای فرد در زندگی مشکلاتی به وجود آید پس باید قبل از ازدواج به این نکات توجه کند و اطلاعاتی در این زمینه به دست آورند تا بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند.

ده راه برای داشتن زندگی مشترک موفق

انتخاب ازدواج هدفمند

بر اساس نظر مشاوران زوجین در این مرحله می توانند تعهداتی که نسبت به یکدیگر قبول کرده اند را یادآوری کرده و مجدد آن ها را تصدیق نمایند.

این هنگام فرصتی مناسبی است تا در مورد ازدواج خود تصمیم قطعی را بگیرد و بداند چه نوع ازدواجی برای آن ها بهتر خواهد بود در این صورت هدف هایی را برای ازدواج خود تعیین خواهد کرد.

تعیین هدف های ازدواج به فرد کمک می کند تا آرزوها و علایقش در مورد ازدواج تحقق یابد و برای رسیدن به آن ها تلاش کند و در زندگی مشترک موفق عمل کند.

عاشق شدن در مقابل عاشق ماندن

به نظر می رسد که اکثر مردم تنها عاشق شدن را تجربه می کنند. زیرا عاشق ماندن نیاز به تعهد و کار دارد. 

 یک رابطه عاشقانه و سالم می تواند منبعی مداوم برای پشتیبانی و خوشبختی زندگی شما باشد. بنابراین بهتر است با روش های عاشق ماندن آشنا شوید.

بسیاری از زوجین تنها در مواردی برای رابطه خود تلاش می کنند که مشکلات خاص و اجتناب ناپذیری برای غلبه بر وجود داشته باشد و سپس هنگامی که مشکلات برطرف شد، توجه آن ها به سمت شغل، بچه داری یا سایر علایق معطوف می شود.

با این حال، روابط عاشقانه برای شکوفایی نیاز به توجه و تعهد مداوم دارد. به خاطر داشته باشید که شناسایی و رفع یک مشکل کوچک در روابط شما می تواند از رشد و تبدیل آن به یک مشکل بزرگتر جلوگیری کند.

نکات زیر به شما کمک می کند تا تجربه عاشق شدن را حفظ کرده و رابطه عاشقانه خود را سالم نگه دارید:

 • در کنار هم اوقات خوبی را سپری کنید

بسیاری از زوجین به جای ابراز عشق زبانی و کلامی رو به پیام دادن می آورند البته ارتباطات دیجیتال برای برخی اهداف عالی است، اما همانند ارتباط رو در رو بر مغز و سیستم عصبی شما تأثیر مثبت نمی گذارد. 

ارسال متن یا پیام صوتی به شریک زندگی خود که می گوید "دوستت دارم" بسیار خوب است، اما اگر بندرت به او نگاه می کنید یا با او وقت می گذرانید، همسر شما احساس می کند که او را درک نمی کنید، در این شرایط به مرور از یکدیگر فاصله می گیرید. برای ارتباط بیش تر با یکدیگر می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • کاری را پیدا کنید که هردو از انجام آن لذت می برید.
 • کارهای جدید را با هم امتحان کنید.
 • یکدیگر را سوپرایز کنید.
 • روز خاصی در ماه یا هفته را به خودتان اختصاص دهید.
 • شنونده خوبی باشید

افراد معمولا سعی دارند که صحبت کنند و قدرت را در حرف زدن می دانند در حالی که شنونده بودن قدرت بیش تری را به همراه دارد. 

تاثیری که شما با گوش دادن می توانید بر روی همسرتان بگذارید را نمی شود نادیده گرفت.

به خاطر داشته باشید که میان گوش دادن و شنیدن تفاوت وجود دارد. شما باید به حرف های همسرتان گوش دهید و به گونه ای حرف بزنید که همسرتان متوجه شود حرف های او را گوش داده اید.

 • صمیمیت جنسی را زنده نگه دارید

شاید شنیده باشید که می گویند«رابطه جنسی دلیل ازدواج نیست اما دلیل بسیاری از طلاق ها است».

بنابراین نباید رابطه جنسی را کم اهمیت بگیرید زیرا این امر به رابطه بین شما صدمه وارد می کند، رابطه جنسی نشانه عشق میان زن و شوهر است و تداوم آن به نزدیکی بیش تر آن ها به یکدیگر کمک می کند.

 • حل تعارضات

مهارت حل مشکلات و تعارضات در زندگی مشترک اهمیت زیادی دارد و نباید آن را نادیده گرفت. 

موارد زیر به شما در افزایش این مهارت ها کمک می کند، اگر این موارد نیز به شما کمک نکرد حتما به مشاور مراجعه کنید و مشکل خود را به طور تخصصی ریشه یابی و درمان کرده و یا مهارت های حل مسئله خود را افزایش دهید.

 1. مطمئن شوید که منطقی هستید، اگر احساس می کنید که نمی توانید منطقی فکر کنید مشکل را به زمان دیگری محول کنید.
 2. به گذشته اشاره نکنید، در هنگام حل مشکلات به دعواها و اشتباهات گذشته طرف مقابل اشاره نکنید.
 3. بخشش داشته باشید.
 4.  اگر احساس می کنید که درگیری نتیجه بخش نیست به مشاور مراجعه کنید.
 5. نقش خود را در مشکل به وجود آمده بپذیرید.
 6. به یکدیگر زمان برای حرف زدن بدهید و درمیان حرف هم نپرید.

پیشنهاد مشاور: روش های مشاوره خانواده و ازدواج | تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی

 • قدردانی

بر کسی پوشیده نیست که زوجین هردو در زندگی مشترک زحمت می کشند، اما اهمیت قدردانی را نباید نادیده گرفت. از غذای همسر، رانندگی، نوع پوشش و هر چیز دیگری تعریف کنید و برای این کارها از او قدردانی کنید.

به خاطر داشته باشید که این کار همسر شما را دلگرم کرده، انرژی و توانایی او را افزایش می دهد.

همیشه به خاطر داشته باشید که قدردانی نباید تنها کلامی باشد، شما می توانید این قدردانی را با خرید هدیه، گل و به جا گذاشتن یک یادداشت عاشقانه نشان دهید.

رزرو وقت برای مشاوره ازدواج از مرکز مشاوره ستاره با شماره تلفن های 02122354282و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.