روش های مشاوره خانواده می تواند انواع مختلفی داشته باشد. در این مطلب روش های جدید و پرکاربرد گفته شده است.

روش افزایش سه تایی مشاوره خانواده

در اینجا روشی مطرح شده است که توسط بسیاری از روانشناسان توصیه می شود. در این درمان از شوهر خواسته می شود که سه رفتاری را که دوست دارد همسرش آن را بیش تر انجام دهد ذکر کند. از زن هم خواسته می شود سه رفتار که دوست دارد همسرش آن را بیش تر انجام دهد بنویسد. دقت کنید که این رفتارها باید مثبت باشند و باید به صورت افزایشی باشند نه کاهشی.

به طور مثال باید گفته شود «چرا نمی گذاری موهایت بلند شوند تا زیبا تر شوی؟» و نباید گفته شود «چرا مدام با حرکات عصبی موهای خود را می کنی»

جملات نباید مبهم باشند به طور مثال نباید گفته شود «من می خواهم مرا بیش تر دوست داشته باشی.» باید به طور جزئی مشخص شود که انتقاد به چه چیزی وارد می شود.

به طور مثال بگویید «من دوست دارم با هم فیلم های بیش تری ببینیم و در مورد نقدهای آن بیش تر گفت و گو کنیم»

روش های مشاوره خانواده و ازدواج تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی

به طور مثال لیست یکی از مراجعین من به این شکل بود.

 1. من دوست دارم همسرم با خانواده من ارتباط بهتری برقرار کند.
 2. من دوست دارم وقتی که در بیرون خانه کار می کنم و همزمان بچه داری می کنم همسرم به کارهای خانه رسیدگی کند.
 3. من دوست دارم بیش تر به حرف های من گوش بدهد و وقتی حرف می زنم کارهای دیگرش را کنار بگذارد.

وقتی که این فهرست توسط زوجین کامل شد، از زوج دیگر سوال می شود که آیا موارد مطرح شده برای او قابل پذیرش است یا خیر. اگر هردو زوج تایید کنند که انتقاد وارد شده منطقی است باید برعملی کردن آن متمرکز شوند.

به طور مثال در موردی که ذکر شد از همسر فرد خواسته شد که بنویسد با خانواده همسرش بهتر رفتار می کند و سعی می کند با آن ها برای غذا به بیرون برود.

نکته ای که این روش را جذاب می کند این است که رفتارهای زوجین به مرور بهتر می شود و رضایت زوجین از زندگی مشترک بالا می رود.

زوج هایی که می خواهند زندگی خود را بهبود ببخشند حتما از این روش سود زیادی می برند.

موردی که می تواند این روش را موثرتر بکند چیزی است که به آن «شام تجویزی» می گویند. یک شب در هفته باهم برای شام بیرون بروید. توجه داشته باشید که فقط خودتان دو تا باشید، لازم نیست که حتما به رستوران خاص و گرانی بروید کافی است باهم وقت بگذرانید. 

سعی نکنید این قرار شام را عقب بیندازید، احساس کنید که اول نامزدی شما است و قرار نیست دعوا یا بحث بکنید. در این حالت سعی کنید در مورد خصوصیت های خوب همسرتان بیش تر حرف بزنید.

روش های مشاوره خانواده و ازدواج | تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی

گفت وگو بین فردی در زمان مشخص

این روش در موقعیت هایی که یک یا هردوی زوجین احساس می کنند که سوء تفاهم ایجاد شده است استفاده می شود. 

خیلی از زوجین می گویند که همسرشان به حرف آن ها گوش نمی دهد. این کار می تواند به روابط بین زوجین ضربه جبران ناپذیری وارد کند و باعث بدفهمی زوجین شود.

در این شرایط به زوجین پیشنهاد داده می شود که در ماه آینده سه بار به مدت حداقل نیم ساعت با یکدیگر قرار ملاقات بگذارند. این جلسات اهمیت زیادی دارند و باید جدی گرفته شوند برای این قرار به پنج چیز نیاز دارید، اتاق خلوت دور از گوشی و افرادی که مزاحمتان شوند، زمان سنج، مداد، کاغذ و سکه.

برای این که چه کسی اول شروع به حرف زدن کند می توانید تاس بریزید، سکه بیندازید یا سنگ، کاغذ، قیچی بازی کنید. زمان سنج را دقیقا روی پنج دقیقه تنظیم کنید در طول این پنج دقیقه به هیچ عنوان نمی توانید حرف یکدیگر را قطع کنید و می توانید در مورد هرچیزی که می خواهید صحبت کنید.

طرف مقابل نیز می تواند نکته بردارد و در زمان خودش صحبت کند.

وقتی زمان تمام شد شخصی که صحبت می کند باید حرف خود را قطع کند. در یک جلسه نیم ساعته، هر فرد به طور متوسط دو فرصت پنج دقیقه ای پیدا می کند تا حرف بزنند، ممکن است زوجین به زمان بیش تری نیاز داشته باشند پس می تواند بیش تر از نیم ساعت صحبت کنند ولی قانون پنج دقیقه را نباید زیر پا بگذارند. 

پس از پایان صحبت اصلا نباید کینه ای بین افراد باقی بماند، باید یکدیگر را بغل کنند و تا قرار بعدی از صحبت درمورد بحث های انجام شده اجتناب کنند.

سعی کنید که این جلسات بیش از یک ساعت طول نکشند. اگر زوجین به مدت چند هفته این کار را انجام دهند زمان صحبت کردن به مرور کم تر می شود.


مشاوره زناشویی، درمان زناشویی و آموزش زناشویی کدام یک مفید تر است؟

بسیاری از افراد احساس می کنند که زندگی مشترک آن ها به پایان رسیده است و حتی یک متخصص هم نمی تواند به آن ها کمک کند. نمی دانم این باور غلط از کجا سرچشمه می گیرد ولی گمان می کنم که تنها عده ی کمی تفاوت بین مشاوره زناشویی و درمان زناشویی را می دانند.

مشاوران خانواده ممکن است از روشی استفاده کنند که  فقط آشفتگی های هیجانی مراجعین منعکس شود و زوجین رفتار خود را بهتر متوجه شوند. خیلی از افراد این کار را بی فایده می دانند و دوست دارند که در طول جلسات مشاوره راهنمایی شوند.

بعضی افراد هم دوست ندارند مشکلات آن ها ریشه یابی شود و در مورد دوران کودکی خود مورد سوال قرار بگیرند.

مشاوران باید در ابتدا متوجه شوند که مراجعین آن ها چه نوع کمکی می خواهند و چگونه باید به آن ها کمک کنند.

آموزش زناشویی بر چند اصل استوار است.

 • تغییر روانشناختی برای حل مشکل در زمان حال است نه گذشته.
 • مشکلات زناشویی از اطلاعات نادرست (مانند باورهایی که ذکر شد) یا نداشتن اطلاعات ریشه می گیرد.
 • صحبت در مورد مشکلات زناشویی ضروری است اما کافی نیست.
 • هردو همسر باید بخواهند که برای بهبود زندگی مشترک خود تلاش کنند.

همان طور که ذکر شد کار مشاور ازدواج با درمانگر بسیار متفاوت است.

روش های مشاوره خانواده و ازدواج تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی


یافتن مشاور خانواده و درمانگر زناشویی خوب

چطور می توان مشاور مناسبی را انتخاب کرد؟ به سوالات زیر پاسخ دهید تا مطمئن شوید که مشاور یا درمانگر مناسبی انتخاب کرده اید.

 1. آیا با درمانگر خود راحت هستید؟
 2. آیا درمانگر به طور مستقیم به سوالات شما پاسخ می دهد؟
 3. آیا درمانگر در مورد مراجعین دیگری که داشته زیاد صحبت می کند؟
 4. آیا پیشنهاد های او معقول و منطقی است؟

به یاد داشته باشید که چون ماه ها با یک درمانگر کار کرده اید بدین معنی نیست که مجبورید تا آخر با او ادامه بدهید.

روش های مشاوره خانواده و ازدواج تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی

ازدواج بد باعث می شود که انسان های خوب به موجوداتی شرور و خبیث تبدیل بشوند.

پس از بررسی مراجعینی که داشته ام به این نتیجه رسیدم که سه چیز باعث عدم شادابی در ازدواج می شود، قدرت، کنترل و مالکیت.

بیش تر ازدواج ها قابلیت بهبود یافتن را دارند و گام اول دور ریختن باور های اشتباه درمورد ازدواج است.

اینکه توقع داشته باشید همسرتان به تمام حرف های شما گوش دهد و با توقعات از پیش تعیین شده شما زندگی کند چیزی بجز بدبختی و خستگی طرف مقابل را به دنبال ندارد.

خودیاری می تواند به زوجین کمک کند ولی معمولا زوجین نمی دانند که چطور باید شجاع باشند، افسردگی خود را درمان کنند، اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و احساس گناه را در خود از بین ببرند برای همین نیاز به کمک متخصص دارند، اگر می خواهید در مورد خودیاری بیش تر بدانید به مقالات دیگر ما در این زمینه مراجعه کنید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خانواده "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282 و 02122247100 ، 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.