یکی از مشکلات جنسی شایع در میان زنان، بی میلی جنسی می باشد که عوامل مختلفی در آن نقش دارد و این مشکل مانند زود انزالی در مردان و اختلال نعوظ بر روی روابط جنسی تاثیر منفی می گذارد هم چنین در این خصوص تحقیقاتی انجام شده است و بر اساس نتیجه تحقیقات یک سوم از زنان به خاطر نداشتن میل جنسی رنج می برند و این موضوع بهداشت جسمی و روانی آن ها را با آسیب هایی رو به رو می کند.

مشکلات بی میلی جنسی ترکیبی از زمینه های روانی و فیزیکی می باشد و درمان آن با یک قرص انجام نمی شود و باید از مشاوره و روانشناس کمک گرفت تا مشکل را به صورت ریشه ای حل کند، در صورتی که شما و همسرتان به مشکل برخورده اید و یا از روابط جنسی و میل جنسی خود راضی نیستید، در این مقاله در خصوص علائم، علل، انواع و درمان بی میلی جنسی در زنان مطالبی بیان شده است.

پیشنهاد مشاور: شناسایی مشکلات جنسی زنان که مردان باید بدانند

بی میلی جنسی در زنان

یکی از رایج ترین اختلالات جنسی در زنان، بی میلی جنسی آن ها می باشد و این مسئله ممکن است در هر سنی و بدون هیچ دلیلی اتفاق بیفتد، در صورتی که بی میلی جنسی و عدم علاقه در زنان طولانی شود بر روی روابط زناشویی و صمیمیت بین زوجین تاثیر می گذارد و در بسیاری از اوقات زنان تمایلی به رابطه جنسی ندارند اما تن به رابطه جنسی می دهند.

بی میلی جنسی در زنان

زمانی که میل و برانگیختگی جنسی زنان کم است باعث به وجود آمدن درد، ناراحتی و نارضایتی از رابطه می شود و ممکن مشکلات و اختلالاتی مانند واژینیسم، اضطراب، وسواس و افسردگی در آن ها ایجاد شود.

پیشنهاد مشاور:7 علت خیانت زنان که باید بدانید +راه های پیشگیری

علائم بی میلی جنسی در زنان

علائم و نشانه های بی میلی جنسی در زنان شامل موارد زیر می شود..

 1. فقدان و یا کاهش علاقه به فعالیت جنسی
 2. فقدان یا کاهش افکار، خیال پردازی های جنسی و شهوانی
 3. شروع نکردن رابطه جنسی یا کاهش فعالیت جنسی و به طور معمول اقدامات همسر را برای برقراری رابطه جنسی قبول ندارد.
 4. فقدان یا کاهش برانگیختگی جنسی در پاسخ به هرگونه نشانه های جنسی و شهوانی بیرونی یا درونی مانند نشانه های کلامی و دیداری
 5. فقدان یا کاهش برانگیختگی لذت جنسی در هنگام فعالیت جنسی به طور معمول در تمامی آمیزش های جنسی
 6. فقدان یا کاهش احساسات تناسلی یا غیرتناسلی در هنگام رابطه جنسی به طور معمول در تمامی آمیزش های جنسی

پیشنهاد مشاور: دلایل گریه زنان و مردان پس از ارگاسم + راه حل

انواع بی میلی جنسی در زنان

بی میلی جنسی در زنان را باید از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار داد که در دسته بندی های زیر بر اساس ظهور علائم حالات و نشانه های زیر را شاهد هستیم.

 1. دائمی: در حالت دائمی اختلال از زمانی که فرد از لحاظ جنسی فعال شده است وجود داشته است.
 2. اکتسابی: این نوع اختلال بعد از یک دوره عملکرد جنسی نسبتا عادی شروع شده است
 3. فراگیر (تعمیم یافته): فرد در همه موقعیت ها و شرایط تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد و به حالت های خاصی از تحریک، موقعیت یا همسران محدود نمی شود.
 4. موقعیتی: فقط در رابطه با انواع خاص تحریک، موقعیت ها یا همسران روی می دهد.

بی میلی جنسی در زنان را می توان به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

 1. خفیف: فرد زمانی که با نشانه های بالا رو به رو می شود ناراحتی های خفیفی از خود نشان می دهد.
 2. متوسط: با توجه به نشانه های گفته شده در بالا، نارحتی های متوسطی در فرد دیده می شود و فرد درگیر این شواهد می شود.
 3. شدید: با توجه به نشانه های گفته شده شواهدی از ناراحتی های شدید یا خیلی شدید در فرد دیده می شود و این شواهد به شدت فرد را درگیر خودش می کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اختلال بی میلی جنسی در زنان همراه با اختلالات برانگیختگی می باشد، به طور معمول میل و برانگیختگی همراه یکدیگر و با فاصله کمی به وجود می آید و این همزمانی در میان این دو اصولا در زنان بیش تر از مردان دیده می شود.

پیشنهاد مشاور: نیازهای اساسی زنان که مردان نمی دانند

علل بی میلی جنسی در زن

بی میلی جنسی زنان دلایل بسیاری دارد و به چند عامل بستگی دارد و فقدان یا صدمه به یک یا چند عامل از عوامل بی میلی جنسی می تواند باعث کاهش میل جنسی شود، به طور معمول اختلالات کژکاری جنسی مشکلات تک عاملی نیستند ، در ادامه این مقاله چند عامل که باعث فقدان میل جنسی می شوند را بیان می کنیم.

 1. نداشتن اعتماد به نفس و خودپنداره که باعث می شود فرد خودش را قبول نداشته باشد و خود را به عنوان یک فعال جنسی نپذیرد.
 2. تجارب های نامناسب و ناموفق پیشین، شریک جنسی نامناسب و یک تجربه جنسی بدون لذت
 3. نداشتن رابطه عاطفی خوب با شریک جنسی مانند اختلافات و جروبحث های زناشویی
 4. نداشتن اعتماد به همسر و بی احترامی به زن از سوی همسر
 5. تمایل نداشتن به رابطه جنسی طولانی و پرهیز از رابطه جنسی طولانی مدت
 6. افسردگی، اضطراب و استرس
 7. ترس از حاملگی
 8. احساس گناه از رابطه جنسی
 9. افسردگی بعد از زایمان
 10. طرد شدن از جانب شریک جنسی
 11. ترس از آسیب ها و عفونت واژن
 12. احساس خصومت نسبت به مرد
 13. عوامل فیزیولوژیکی از جمله تنگی نفس، دیابت و پایین بودن سطح تستوسترون

درمان بی میلی جنسی زنان

با توجه به دلایلی که بیان شده است در صورتی که اختلافات بین زوجین حل شود به احتمال زیاد بی میلی جنسی در میان زنان از بین می رود بنابراین در این شرایط دریافت مشاوره خانواده، حل تعارضات و اختلافات در میان زوجین تا حد زیادی برای حل شدن فقدان میل جنسی در زنان موثر می باشد.

بی میلی جنسی در زنان

برخی از افراد درباره رابطه جنسی دچار افکار منفی می شوند و درمان شناختی رفتاری بر روی تغییر افکار منفی بسیار موثر است در این روش درمانی تمام افکار منفی از فرد مبتلا دور خواهد شد و در صورتی که رابطه جنسی با مشکلاتی رو به رو شود باید از متخصص و مشاور جنسی کمک گرفت و در این حالات متخصص می تواند در درمان اختلالات کژکاری جنسی مانند بی میلی یا عدم علاقه جنسی در زن بسیار مفید باشند.

هم چنین مصرف داروهایی که باعث افزایش تحریک و میل جنسی می شود می تواند بسیار کمک کننده باشند و باعث شوند میل جنسی زنان افزایش یابد.

پیشنهاد مشاور: چگونه از رابطه زناشویی خود مراقبت کنیم + نکات کاربردی

در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با سابقه چندین ساله خدماتی را در زمینه اختلالات جنسی از جمله بی میلی جنسی در زنان ارائه می دهند و این مرکز جز بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی می باشد.

ستاره ایرانیان با گردهم آوری جمعی از متخصصان با تجربه تشکیل شده است که خدماتی را در بالاترین کیفیت ارائه می دهند در این مرکز شرایطی فراهم شده است تا مردم در هر کجای کشور با مشاوران به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشند و برای حل مشکلات خود مشاوره لازم را دریافت کنند.

نکته پایانی

بی میلی جنسی در زنان ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد که نیاز به بررسی و درمان به موقع دارد و عدم علاقه جنسی در زنان را می توان مورد شناسایی قرار دارد و آن را درمان کرد، نکته ای که در درمان عدم علاقه جنسی اهمیت دارد این است که مبتلایان نباید به صورت خودسرانه به دارو درمانی اقدام کنند زیرا در صورتی که این داروها به صورت بی رویه مورد استفاده قرار گیرد گاهی اوقات نسبت به بی میلی جنسی بی اثر خواهد بود یا به صورت قطعی اثر می کند.

نکته ای که در این جا اهمیت دارد این است که فردی که به بی میلی جنسی مبتلا است نباید نسبت به این اختلال بی توجه باشد زیرا در صورتی که روابط جنسی کاهش یابد و یا ترک شود شدت بی میلی جنسی در زنان افزایش می یابد و فرد در آینده به بحران های جدی در روابط زناشویی دچار می شود که آسیب های بسیاری به همراه خواهد داشت.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی با مراکز برتر مشاوره خانواده "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597