خیانت زنان به همسرشان به چه دلیلی می باشد؟ خیانت یکی از مخرب ترین عوامل در تخریب روابط زناشویی می باشد که در بسیاری از موارد به خیانت ختم می شود، خیانت به معنی برقراری رابطه عاطفی و یا جنسی به صورت موازی می باشد، خیانت از هر مدل و شکلی که باشد به ارتباط عاطفی آسیب می زند.

زمانی که مشخص شود فرد در ارتباط عاطفی دچار خیانت شده است نسبت به فرد احساس غیر قابل اعتماد بودن به وجود می آید و به طور معمول در سایر ارتباطات نیز طرد می شود، افراد به دلایل مختلفی خیانت می کنند ولی هیچ عذری برای خیانت قابل پذیرش نیست و بسیاری از دلایل حتی برای خود فرد نیز قانع کننده نمی باشند. 

بیان کردن خواسته ها و توانایی حل مسئله و مشکلات به صورت ریشه ای نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز خیانت دارد در ادامه این مقاله به بررسی دلایل و راه های جلوگیری از خیانت زنان می پردازیم.

پیشنهاد مشاور: نشانه های خیانت زنان و برخورد با آن| نجات زندگی مشترک

چرا زنان به همسرشان خیانت می کنند؟

 به دلایل مختلف بسیاری از افراد مردان را خیانت کار تر از زنان می دانند، اما این امر درست نمی باشد و خیانت زنان نیز شیوع زیادی دارد. از جمله عواملی که باعث خیانت زنان به همسرشان می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. علل خیانت زنان، روابط عاطفی نامناسب

زنانی که به همسرشان خیانت می کنند دلیل خیانت آن ها بیشتر از بعد روانی و عاطفی دارای اهمیت می باشد در برخی از اوقات زن در روابط خود با همسرش احساس کمبود می کند و از این که همسرش به او محبت و توجه نمی کند شاکی می شود و به طور معمول احساس طرد شدن و بی توجهی باعث می شود تا زنان تمایلی به ارتباط با مردان دیگر داشته باشند و با فرد دیگری ارتباط برقرار کنند.

2. علل خیانت زنان، ویژگی ها یا اختلالات شخصیتی

بسیاری از افراد دارای ویژگی های شخصیتی و یا در موارد شدید تر اختلالات شخصیتی هستند و این افراد به خاطر داشتن اختلالات شخصیتی احتمال شروع روابط فرازناشویی در آن ها بسیار بیشتر می باشد، افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی خودشیفته، نمایشی و مرزی که تمایل بیشتری برای جلب توجه دارند و گاهی به دلیل تکانه های جنسی بالا، اطرافیان را به طرف آن ها جلب می کند.

علل خیانت زنان، چرا زنان خیانت می کنند؟ +راه های پیشگیری

3. علل خیانت زنان، ابتلا به بیماری های روانی

برخی از بیماری ها روانی مانند افسردگی دو قطبی وجود دارد که در آن ها افراد احساس هیجان زیادی دارند و تمایل دارند با دیگران ارتباطات جنسی برقرار کنند این مدل از افراد معمولا در زمان بیماری شخصیتی بی پروایی دارند و توان آینده نگری شان را از دست می دهند و گاهی اوقات شریک جنسی شما دچار بیماری های روانی می شود و این بیماری ها باعث می شود تا از او فاصله بگیرید در حالی که خودش نسبت به این بیماری ها واقف نمی باشد مانند وسواس فکری عملی یا وابستگی به مواد اعتیاد آور.

4. علل خیانت زنان، ریشه های تکاملی

به طور کلی میل به برقراری رابطه به صورت موازی برای زنان در گذشته های دور باعث می شده تا قدرت و حمایت بیشتری در فرد ایجاد شود و آن ها با این کار می توانستند حمایت دیگر افراد را به دست آورند و قدرتمند شوند.

پیشنهاد مشاور:میزان تعهدپذیری در رابطه + تست خیانت سنجی

5. علل خیانت زنان، ارضا نشدن از نظر جنسی

یکی از دلایلی که باعث خیانت زنان می شود ناتوانی مردان در برآورده کردن نیازهای جنسی زنان می باشد، روابط جنسی در زندگی مشترک از اهمیت بسیاری برخوردار است و شناخت نقاط حساس بدن، معاشقه و پیش نوازی قبل از برقراری رابطه جنسی و دخول از اهمیت بسیاری برخوردار است برای این که زوجین یک رابطه جنسی جذاب و لذت بخشی داشته باشند زوجین باید با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند تا به اوج لذت جنسی برسند.

6. رهایی از رابطه سمی و ناراحت کننده

برخی از مواقع زنان از زندگی و شریک خود راضی نیستند و برای این که از رابطه رها شوند به سراغ روابط فرازناشویی می روند، زمانی که مرد بسیار کنترل گر باشد و یا ویژگی هایی داشته باشد که به شدت زن را آزار دهد در این شرایط زن برای رهایی از این وضعیت و یا حتی برای تغییر شرایط اقدام به برقراری ارتباط با فرد دیگری می کنند و دست به خیانت می زنند.

7. انتظار بیش از حد از رابطه

برخی از مواقع هیچ مشکلی در رابطه عاطفی و یا با همسر وجود ندارد و فرد به خاطر غیر منطقی بودن و انتظار بیش از حد دست به خیانت می زند. برخی از افراد توقع دارند تا همسرشان به صورت غیر افراطی به آن ها توجه کند و دائما از جملات و عبارات عاشقانه استفاده کند و در صورتی که این توقع آن ها برآورده نشود فرد احساس ناکامی و شکست در رابطه می کند و برای این که نیاز و توقع غیر منطقی خود را برطرف کند به سمت مردان دیگری می رود.

چگونه از خیانت عاطفی زنان جلوگیری کنیم؟

در صورتی که احساس می کنید که همسرتان نسبت به شما بی تفاوت شده است و زندگی تان گرمای سابق را ندارد در این حالت روابط تان را بازسازی کنید و سعی کنید با انجام دادن رفتارهای زیر تنوعی در زندگی تان ایجاد کنید تا از خیانت پیشگیری شود.

 • ایجاد تنوع در رابطه جنسی
 • داشتن فعالیت ها و اهداف مشترک
 • توجه به همسر
 • گذراندن زمانی برای تفریح و سرگرمی
 • گوش دادن فعالانه به دغدغه های همسر
 • شرکت کردن در جلسات مشاوره ای

در صورتی که مشکلاتی در زندگی مشترک تان به وجود آمده است سعی کنید با کمک درمانگر برای حل این مشکلات اقداماتی را انجام دهید در این شرایط سعی می شود تا ریشه مسائل و مشکلات شناخته شود و زمانی که علل خیانت زنان شناخته شد، راهکارهایی برای حل و بازسازی رابطه پیشنهاد می شود.

به خاطر داشته باشید که رابطه شما ممکن است به شرایط قبل باز نگردد، با وجود این امر در صورت وجود بچه توصیه می شود که زوجین حتما با کمک مشاور برای ادامه زندگی تلاش کنند.

پیشنهاد مشاور: بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

عوارض خیانت زنان

خیانت زنان عوارض و پیامدهای بسیاری به همراه دارد که در ذیل نمونه هایی از آن بیان شده است:

 • پس از مشخص شدن خیانت، اعتبار و آبروی اخلاقی تان از بین می رود.
 • اطرافیان و مخصوصا همسرتان نسبت به شما بی اعتماد شده است و زندگی مشترک تان را از دست می دهید.
 • روابط کاری و شخصی تان مختل می شود.
 • احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش می یابد.
 • به یک الگوی اخلاقی نادرست تبدیل می شوید.

کنار آمدن با مسئله خیانت زنان

بهترین و موثرترین راه برای کنار آمدن با خیانت زنان می توان به مواردی مانند صحبت کردن با همسر، کند و کاو مشکل، بررسی خشم و احساسات و ارزش ارتباط با همسر اشاره نمود. برخورد با خیانت زنان کار آسانی نمی باشد اما اگر به هر دلیل زندگی مشترک و رابطه تان برای شما مهم است و قصد بخشیدن همسرتان را دارید باید سعی کنید تا ارتباطتان را اصلاح کنید.

ابتدا باید ببینید که خیانت به چه دلیلی رخ داده است، به طور کلی توصیه می شود از کمک مشاور استفاده کنید زیرا زوجین به راحتی نمی توانند با یکدیگر در مورد خیانت صحبت کنند.

در صورتی که درون شما از خشم انباشته شده است و سعی در نادیده گرفتن آن دارید توجه داشته باشید که این خشم در آینده در رابطه شما بالا آمده و در فرصت مناسب به هر طریقی احتمال دارد در پی انتقام گرفتن باشید، خشم درون به هیچ وجه آرامش را در شما ایجاد نمی کند بلکه روز به روز بدتر خواهد شد و مشکلات بیشتری را در زندگی ایجاد می کند.

پیشنهاد مشاور: 26 نشانه پیش از طلاق از نظر مرکز مشاوره ازدواج

علل خیانت زنان، چرا زنان خیانت می کنند؟ +راه های پیشگیری

اما بهتر است از گرفتن تصمیم های ناگهانی خودداری کنید و به خودتان فرصت دهید تا خیانت همسرتان را بپذیرید توجه داشته باشید در صورتی که نتوانید علل خیانت همسرتان را درک کنید و او را نبخشید باعث تخریب در روابط خود می شود و در چرخه زندگی تان اختلالاتی به وجود آید و باعث می شود در بخش های دیگر زندگی تان گرفتار آزار و اذیت شوید، پس هر تصمیمی که گرفتید برای درمان آسیب های خیانت وارد شده اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر فرزند دارید باید توجه کنید که کم ترین آسیب را ببیند برای این کار توصیه می شود از مشاور کمک بگیرید و جلوی فرزند خود دعوا نکنید، به خاطر داشته باشید که کودک بیش تر از چیزی که تصور می کنید به رابطه میان شما اهمیت می دهد و هر مشکلی را درک می کند.

تاثیر خدمات روانشناسی بر خیانت زنان

خیانت زنان تاثیر بسیار منفی بر تمام اعضای خانواده و ابعاد زندگی آن ها می گذارد هم چنین کنار آمدن با خیانت زنان کار چندان آسانی نمی باشد و خشم و ناراحتی بسیاری برای فرد به وجود می آورد اما تصمیم گیری عجولانه در این شرایط صحیح نمی باشد و می تواند شرایط بدتر و سخت تر نماید به همین دلیل قبل از هر اقدامی با روانشناس مشورت کنید تا شما را در این زمینه یاری کند و بهترین راهکارها را نشان دهد در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از کادری مجرب تشکیل شده اند و خدماتی را به صورت حضوری و تلفنی بیان می کنند.

سوالات متداول

 1. آیا خیانت زنان همواره به دلیل مشکلاتی در رابطه است؟

خیر، خیانت به دلایل مختلفی به وجود می آید به طوری که زنان گاهی به خاطر اختلالات شخصیتی و یا توقع بیش از حد و غیر منطقی در رابطه به سمت خیانت کشیده می شوند در این صورت باید در جهت رفع مشکلات درون فردی خود اقدام انجام دهند.

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره اختلافات خانوادگی و زوج درمانی مرکز مشاوره ستاره 02122354282 و 02122247100  به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.