خیانت همسر یک موضوع بسیار سخت است وهیچ کس به راحتی نمی تواند با آن کنار بیاید، معمولا بعد از اینکه فرد متوجه خیانت همسرش می شود کنار او نمی ماند و او را ترک می کند. در این مقاله به راه های کنار آمدن با خیانت پرداخته شده است.

 خیانت تاثیر زیادی درزندگی فرد می گذارد و زندگی زناشویی او را دچار مشکل می کند حتی می تواند ریشه و بنیاد خانواده را از هم بپاشد .

 امروزه علت بیشتر طلاق ها خیانت شده است.

فایل صوتی این مطلب برای شما تهیه شده است لطفا اشتراک گذاری فراموش نشود.

اما آیا طلاق می تواند یک راه حل اساسی و درست باشد؟

همه افراد برای داشتن زندگی مشترک عاشقانه با یکدیگر زندگی ازدواج می کنند اما وقتی خیانت می بینند به راحتی با آن کنار نمی آیند و ترجیح می دهند از یکدیگر جدا شوند اما برخی بعد از خیانت زندگی خود را دوباره آغاز می کنند و چه بسا بیشتر از گذشته برای زندگی شان تلاش می کنند.

 زمانی که متوجه خیانت همسر خود شدید دچار سردرگمی، وحشت، مشکلات روحی و جسمی خواهید شد و زندگی شما دچار تغییر و تحولات زیادی می شود مثلاً ممکن است شما دچار مشکلات جسمی و روحی شوید. البته به یاد داشته باشید که این احساسات طبیعی و عادی هستند و نباید آن ها را سرکوب کنید.

بعد از خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟

این سوالی است که بسیاری از افرادی که مورد خیانت واقع شده اند در جلسات مشاوره می پرسند. پاسخ به این سوال با توجه به شرایط هر فرد و نوع خیانت متفاوت می باشد اما موارد زیر به طور کلی باعث بهبود روحیه شما پس از خیانت می شوند:

 • بعد از خیانت ممکن است دچار بیماری های روحی و جسمی مثل اسهال، بی‌خوابی، حواس پرتی، کم غذایی شوید در این شرایط باید بیشتر مراقب خودتان باشید.
 • نباید سریع واکنش نشان دهید و آخرین راه حل یعنی جدایی را انتخاب کنید بلکه باید به خودتان زمان دهید و در مورد این موضوع فکر کنید تمام جوانب را بسنجید و بعد راه حلی را انتخاب کنید.
 • زمانی را به دیدن فیلم های خنده دار اختصاص دهید و با افرادی که باعث خوشحالی و خنده شما می شوند وقت بگذرانید.
 • به یاد داشته باشید که لازم است که استراحت کنید، غذای سالم بخورید، به تفریح و گردش بپردازید.
 • زمانی که متوجه خیانت همسر خود شدید ممکن است دچار احساسات مختلف مثل خشم و عصبانیت، شک، تردید و افسردگی شوید این امر کاملاً عادی است و نباید نگران شوید.
 • اگر به شما خیانت شد گریه کرده و خود را تخلیه کنید برای این کار می‌توانید از آهنگ های غمگین استفاده کنید.
 •  احساسات خود را روی کاغذ بنوسید .
 •  به دنبال مقصر نگردید این کار فقط وقت شما را تلف می کند.
 • ضربه روحی که به شما وارد شده را از فرزندان خود مخفی نکنید اما هرگز جزئیات خیانت را برای آن ها بازگو نکنید.
 • واقع بین باشید اگر شما به فکر جدایی هستید باید به درآمد و سرمایه اولیه برای رفع نیازهای خود توجه داشته باشید.
 • در مورد این مسئله با همسرتان صحبت کنید و تمام سوالاتی که در ذهن دارید را از او بپرسید از او بپرسید که چرا به خیانت دست زده و چگونه می توان رابطه را بهبود بخشید.
 • به تنهایی به حل مشکل فکر نکنید حتماً با یک مشاور و متخصص مشورت کنید.
 • زمانی که همسر خود را بخشیدید و قصد برقراری رابطه جنسی با او را داشتید حتماً آزمایش ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی را بدهید و بعد رابطه‌ ای محافظت شده داشته باشید.
 • بعد از این که متوجه خیانت همسر شدید به او زمان بدهید و عجولانه تصمیم نگیرید.
 • ممکن است بعد از بخشیدن بازهم  شما حس بی‌اعتمادی وعصبانیت داشته باشید برای از بین بردن این احساسات نیاز به زمان است.

پیشنهاد مشاور: چگونه باهمسر خائن رفتار کنیم؟

بعد از خیانت همسرم چگونه او را تحمل کنم؟

 • پیش از اینکه خانواده ها را وارد این مسئله کنید و  آن ها را از خیانت همسرتان آگاه کنید کمی فکر کنید زیرا گاهی فهمیدن خانواده ها باعث بدتر شدن اوضاع می شود و کینه ها بیشتر خواهد شد.
 • وضعیت زندگی شما بعد از خیانت با گذشته متفاوت خواهد شد و باید تلاش بیشتری برای بهبود زندگی داشته باشید.
 •  باید به این توجه داشته باشید که زندگی هنوز هم ادامه دارد و به مرور این مشکلات از زندگی شما خارج می شوند پس خشم و عصبانیت شما امر گذراست و باید با آن کنار بیایید.
 •  نمی توانید دلیل مشخص و واضحی برای بی وفایی فرد داشته باشید ممکن است این بی‌وفایی به دلایل مختلفی باشد مثل تربیت نادرست، مشکلات خانوادگی، عدم بر طرف شدن نیازهای اساسی و موارد دیگر.
 • اگر شما نوع خیانت را بدانید می توانید آن را بهتر درک کنید.
 • شما می توانید به این سوالات پاسخ دهید که آیا خیانت یک شبه بوده است؟ آیا خیانت منجر به برقراری رابطه جنسی شده است.

پیشنهاد مشاور: چگونه شوهر خائن را شناسایی کنیم؟

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

خیانت پایان رابطه نیست

 شاید پذیرش این موضوع برای شما سخت باشد اما خیانت همیشه به معنای پایان رابطه نیست اگر شما(فرد خیانت کار) پی به اشتباه خود برده باشید و تصمیم گرفته باشید که به روابط نامشروع تان پایان دهید یعنی به دنبال ادامه زندگیتان هستید پس هیچ دلیلی ندارد که زندگی خود را پایان دهید، البته برخی از زوجین مسیر طبیعی خود را طی می کنند و علت خیانت را وجود مشکلات می دانند و با فکر و همکاری به دنبال بررسی مشکل و ارائه بهترین راهکار می گردند. همچنین تلاش می‌کنند که جلوی فروپاشی زندگی خود را بگیرند .

 فردی که به همسرش خیانت می کند باید مسئولیت رفتارهای اشتباه خود را به گردن بگیرد و بهانه نیاورد.

راهکارهای جبران خیانت و ساختن دوباره زندگی

 برای اینکه زندگی مشترک خود را نجات بدهید، آثار خیانت را از بین ببرید و اعتماد همسر خود را مجددا به دست بیاورید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • خیانت را متوقف کنید.

ممکن است به ظاهر آسان بیاید اما عمل به آن کمی سخت و دشوار است اما شما باید از عهده این کار بربیایید و هیچ تماسی با فرد سوم نداشته باشید. به یاد داشته باشید که اگر همسر شما متوجه خیانت دوباره شما شود دیگر به شما اعتماد نمی کند.

 • دروغ نگویید.

 هرگز کار خود را توجیه نکنید و به دنبال بهانه و دلیل نباشید. هیچ توجیه و دلیل قابل قبولی برای خیانت وجود ندارد. برای این که خود را بی گناه جلوه دهید دروغ نگویید زیرا دروغ همیشه آشکار می شود.

 • مسئولیت پذیر باشید.

 همسرتان را سرزنش نکنید شما می توانستید طلاق را انتخاب کنید و بعد رابطه جدیدی را شروع کنید اما به جای این کار شما خیانت را انتخاب کردید پس باید از همسر خود معذرت خواهی کنید و بفهمید که چه آسیبی به همسر خود وارد کرده اید.

 • تصمیم بگیرید.

 باید به این موضوع توجه کنید و تصمیم نهایی خود را بگیرید که قصد دارید به زندگی مشترک تان ادامه دهید یا خیر؟ اگر هر دوی شما برای ادامه زندگی تلاش کنید به هدف مشترکی که دارید می‌رسید.

 • صادق باشید.

 اگر می‌خواهید زندگی خود را ادامه دهید به همسر خود راست بگویید. دروغ هایی که برای خیانت گفته اید را از بین  ببرید. اگر می خواهید زندگی موفقی با همسر خود داشته باشید باید با او صادق باشید.

 • به قول هایتان وفادار بمانید.

 اگر به همسرتان قول می دهید حتماً به آن عمل کنید قابل اطمینان باشید و زیر قول هایتان نزنید اگر شما قابل اعتماد نباشید نمی توانید اعتماد همسر خود رابه دست آورید.

 • بی غل و غش باشید.

 به یاد داشته باشید که شما با خیانت به همسرتان، اعتماد او را از دست داده اید پس هر کجا که می روید و با هر کسی که در ارتباط هستید او را باخبر کنید و مرموز نباشید.

 • به همسرتان فرصت بدهید.

 اگر احساسات شما بیش از اندازه است اشکالی ندارد مدتی از هم فاصله بگیرید اما نباید این فاصله طولانی شود قبل از صحبت کردن در مورد موضوعات اجازه دهید که همسرتان آرام شود.

 • برای همسرتان وقت بگذارید.

به همسرتان اجازه دهید مدتی تنها باشد، زمانی که همسرتان آمادگی های لازم را داشت دوباره نزد هم برگردید.

 • صبورباشید.

 از همسرتان انتظار نداشته باشید که یک شبه اعتمادش به شما برگردد، برای اعتماد کردن نیاز به زمان است.

 • با مراجعه به مشاور موافقت کنید.

 اگر همسرتان از شما خواست برای برطرف کردن مشکل به مشاور مراجعه کنید جلوی این کار را نگیرید زیرا نشان دهنده این است که شما قصد ترمیم زندگی خود را ندارید شما باید قبول داشته باشید که مشکلاتی در زندگی شخصی و مشترک تان به وجود آمده که باید در مورد آن ها با یک فرد متخصص صحبت کنید.

 • بخواهید که ببخشید.

 باید خودتان را ببخشید نباید اجازه دهید که این احساس گناه تا آخر عمر روی دوش شما سنگینی کند. اما هرگز فراموش نکنید که شما به همسر خود بدهکار هستید و باید به او حق بدهید که عصبانی باشد.

 • توجه کنید.

 هرگز از همسرتان نخواهید که این موضوع را فراموش کند برای همسرتان گوشی شنوا باشید.

با همسرتان صادقانه صحبت کنید و نشان دهید که از خیانت پشیمان هستید و دیگر این عمل زشت را تکرار نخواهید کرد اگر همسرتان خواست در مورد خشم و اندوهش صحبت کند به او اجازه صحبت دهید به خاطر داشته باشید که ممکن است مدتی شما از زندگی ناراضی باشید.

خیانت کار اشتباهی است که عواقب و پیامدهای زیادی به همراه دارد هررانسان در طول زندگی ممکن است دچار اشتباه شود اگر متوجه اشتباه خود شده اید تلاش کنید و حتی یک ثانیه هم از دست ندهید.

 خیانت خود را جبران کنید اولین قدم برای این کار این است که خیانت را تکرار نکنید.

راه های فراموش کردن خیانت همسر

 زمانی که شما متوجه خیانت همسر می‌شوید یا همسرتان به خیانت خود اعتراف می کند احساس شکست می کنید.

 گاهی خود را سرزنش می کنید که به او اعتماد کرده اید و با خود خاطرات را مرور می کنید، حقیقت این است که شما نمی توانید به راحتی همسر خود را فراموش کنید.

تمام این احساسات طبیعی است اما همه افراد به یک شکل عمل نمی کنند برخی ممکن است سریع تصمیم به طلاق بگیرند و از همسر خود جدا شوند اما برخی دیگر تلاش می کنند تا مشکل را برطرف کنند و به زندگی خود ادامه دهند.

 اگر همسر شما از خیانت خود پشیمان است شما می توانید اعتماد از دست رفته را ترمیم و دوباره زندگی جدیدی را بسازید.

 •  طوری نقش بازی نکنید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده

 اگر برای حفظ غرور تصمیم گرفته اید که احساسات خود را بروز ندهید به خودتان ظلم می کنید شما این حق را دارید که  احساسات و خشم خود را بروز دهید.

 این افکار و خشم های سرکوب شده به مرور زمان باعث می شود که شما کوچک ترین رفتارها را هم تحت کنترل بگیرید.

گاهی شما دچار اختلالاتی مثل افسردگی، خشم و عصبانیت می شوید که به مرور زمان این رفتارها خود شما را هم اذیت می کند پس به موقع خشم خود را نشان دهید تا در آینده دچار این اختلالات نشوید.

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

 • از مشاور و فرد متخصص کمک بگیرید.

در این زمان حساس شما می توانید از کمک مشاور و متخصصین استفاده کنید.

 توصیه می شود از نظر انسان های بدون تجربه و دانش در این زمان حساس استفاده نکنید، چرا که این افراد شما و شریک زندگی تان را سرزنش می کنند و نمک به زخم شما می پاشند.

همچنین اگر شما به زندگی خود ادامه دهید ارزش همسرتان پیش این افراد پایین می آید، نسبت به او بی اعتماد می شوند و همچنین اجازه بی حرمتی به اورا به خود می دهند.

 برای همین توصیه می‌شود که برای فراموش کردن خیانت حتماً از کمک مشاور ومتخصص استفاده کنید.

 مشاور به شما کمک می کند تا از دوراهی نجات پیدا کنید پس شما می توانید با راهنمایی های مشاور مسیر درست را انتخاب کنید و به سلامت آن را پشت سربگذارید.

 • باید بدانید که چرا خیانت کرده است؟

 همسر شما ممکن است دچار مشکلات عاطفی، جنسی و روحی شده باشد و به این دلایل دست خیانت زده باشد همین موضوع می تواند فرد را برای تجربه ی عشق و هیجان جدید تشویق کند. بهتر است که سعی کنید دلیل همسر خود را برای خیانت پیدا کنید.

 این مسائل نمی‌تواند توجیه و دلیل مناسبی برای خیانت همسر باشد اما می‌تواند زمینه را برای خیانت فراهم کند.

 • او را ببخشید اما خیانت را نپذیرید.

 توقع ما از بخشیدن و فراموش کردن این است که حس تنفر شما نسبت به فرد کاهش پیدا کند. بخشش شما می تواند باعث بهبود زندگی زناشویی شود و برای رسیدن به این موضوع نیاز به زمان است.

 • احساس ضعف نکنید.

 خیانت همسر نباید باعث ناتوانی و ضعف شما شود پس روی کمبودها تمرکز نکنید بهتر است روی روش های مثبت و آینده تمرکز داشته باشید.

 شما باید اعتماد به نفس از دست رفته را بازیابی کنید و به دنبال این باشید که به مشکلات پیش آمده سر و سامان بدهید.

 • نقص های خود را ارزیابی کنید.

 همانطور که گفته شد نباید تمام وقت و انرژی خود را صرف کمبودها کنید و خودتان را مقصر بدانید اما به این معنا نیست که کلا بی خیال عیب هایتان شوید.

 • بهتر است منصفانه برخورد کنید.

رفتارهایی که باعث خیانت همسرتان شده را مورد ارزیابی قرار دهید مثلاً اگر شما به نیازهای جنسی همسرتان جواب نمی دهید پس خود شما باعث ورود نفر جدید به زندگیتان شده اید.

 فراموش نکنید که مشاور می ‌تواند مسیر روشنی در اختیار شما قرار دهد زیرا او تمام جزئیات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تمایل افراد به ادامه زندگی مهم است، بعد از اینکه شما متوجه خیانت همسر شدید باید تمام وقت و انرژی خود را صرف تصمیم‌گیری کنید که آیا قصد ادامه زندگی دارید یا خیر؟

 پس از اینکه به تصمیم مشترک رسیدید باید به تمام دعواها و مشاجره ها پایان بدهید و احساسات خود را صادقانه بیان کنید.

 • رفتارهای طرف مقابل را مورد ارزیابی قرار دهید.

 اگر همسر شما به دروغ و خیانت خود ادامه می دهد نمی توانید شانس دوباره به او بدهید اما اگر از کرده خود پشیمان است و به دنبال جبران این مشکل است نباید این شانس را از او بگیرید اما بهتر است کمی مسیر رابطه را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در جهت بهبود آن قدم برداشته اید.

 • حرمت زندگی را از بین نبرید.

 اگر تصمیم به ادامه زندگی دارید از طلاق و خیانت صحبت نکنید و اجازه ندهید حرمت ها بین شما شکسته .

 طلاق آخرین راه است که در صورت لزوم باید در مورد آن صحبت کرد.

نتیجه گیری

فراموش کردن خیانت کار سخت و دشواری است.

اگر ما مهارت های حفظ رابطه زناشویی را بلد نباشیم می توانیم مرتکب این اشتباه شویم پس باید با این مهارت آشنا باشیم تا جلوی خیانت را بگیریم.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خیانت " کلینیک خانواده ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.