اختلال شخصیت در مردان با توجه به شرایط فیزیولوژیک و انتظاراتی که فرهنگ های متفاوت از مردان دارند وضعیت متفاوتی نسبت به زنان داشته باشند و هم چنین شیوع اختلالات شخصیتی مختلف در دو جنس نشان می دهد که نقش جنسیتی در اختلال شخصیت از اهمیت بسیاری برخوردار است و قابل انکار نمی باشد.

اختلال شخصیت می تواند بر روی تربیت و شناخت اصول رفتار با کودکان در هر جنس را بیشتر نشان داده می شود به طور کلی اختلالاتی مانند شخصیت های ضد اجتماعی و یا پارانویید در میان مردان بیشتر از زنان نشان داده می شود و دلیل آن ممکن است به خاطر تشویقی باشد که جامعه برای مردان پرخاشگر و قدرتمند و یا آن هایی که از ناموس خود به خوبی مراقبت می کنند قائل باشد.

در این مقاله در مورد اختلالات شخصیت در مردان و دلایل شیوع آن مطالبی را بیان می کنیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

پیشنهاد مشاور: 11 نشانه مردانی که فقط دنبال رابطه جنسی هستند

اختلال شخصیت چیست؟

اختلال شخصیت به معنی ویژگی ها و خصایص اخلاقی می باشد که از سنین نوجوانی و جوانی در فرد ایجاد می شود و نسبت به آن چه که جامعه به عنوان رفتار معمول و پسندیده در نظر می گیرد فاصله بسیار زیادی دارد، افرادی که به اختلالات شخصیتی مبتلا می شوند بینش صحیحی نسبت به شرایط خود ندارند به همین برای درمان خود اقدامی انجام نمی دهند. 

این افراد در جامعه رفتارهایی خارج از عرف انجام می دهند که مشکلاتی برای فرد به وجود می آورد با این حال این موضوع نمی تواند دلیل برای این باشد که آن ها احساس کنند با مشکل جدی رو به رو شده اند و به طور معمول دیگران را مقصر شرایط نامطلوب و اوضاع نامناسب شان می دانند.

این افراد به سختی برای درمان مراجعه می کنند و مشکلاتی که در رفتار آن ها وجود دارد را قبول نداشته و آن را نمی پذیرند اما در صورتی که درمان بیماران اختلال شخصیت شروع شود باعث بهبود شرایط آن ها خواهد شد.

افرادی که به اختلال شخصیت مبتلا هستند به طور معمول با خواهش دیگران و یا به خاطر مشکلات ثانویه ای که در زندگی آن ها ایجاد شده است برای درمان مراجعه کرده و اقداماتی را برای حل مشکل شان انجام می دهند اگر چه آن ها برای درمان می توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند اما امکان بهبود آن ها از طریق آموزش های روانشناختی وجود دارد.

شایع ترین اختلالات شخصیت در مردان که باعث همسر آزاری می شود

دلایل تفاوت جنس ها در اختلالات شخصیت

بر اساس بررسی های انجام شده میزان شیوع انواع اختلال شخصیت در هر دو جنس برابر نمی باشد برخی از اختلال شخصیت ها مانند شخصیت ضد اجتماعی و یا پارانویید در مردان بیش تر از زنان می باشد و اختلالاتی مانند شخصیت مرزی و یا وابسته در زنان شیوع بیشتری دارد، بر اساس این مطالب نمی توان نقش جنسیت در بروز اختلالات شخصیت را نادیده گرفت و به آن توجهی نکرد.

با توجه به این مطالب باید به این سوال پاسخ داد که جنسیت چه نقشی در بروز اختلال شخصیت دارد و یا به عبارتی چرا برخی اختلالات شخصیت در میان مردان بیشتر دیده می شود؟

پیشنهاد مشاور: مشکلات شایع جنسی در مردان و زنان چیست؟

1. اختلال شخصیت در مردان، ژنتیک و مسائل فیزیولوژیک

مردان و زنان به لحاظ ساختارهای جسمی و ترشح هورمون ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند و بر اساس تحقیقات انجام شده ثابت شده است که ترشح هورمون تستوسترون با میزان پرخاشگری ارتباط مستقیمی دارد و به همین دلیل تفاوت در شرایط جسمی و ژنتیکی یکی از دلایل بروز اختلالات شخصیتی در مردان می باشد و وضعیت جسمی مردان باعث می شود تا در برابر برخی از بیماری ها آسیب پذیرتر شوند.

2. شرایط فرهنگی

فرهنگ و انتظارات فرهنگی بر روی شیوه رفتار کردن در هر جنس تاثیر می گذارد و یکی از موضوعاتی است که بر روی کیفیت اختلال شخصیت در مردان اثرگذار است به عنوان مثال پسر بچه ها در کودکی برای ویژگی هایی مانند جنگندگی و قدرت بدنی تشویق می شوند در صورتی که دختران نباید این ویژگی ها را بروز دهند.

در عین حال جامعه زنان را برای تبعیت از دیگران و محبت کردن پرورش می دهد، در نتیجه دیدگاه های فرهنگی یکی  از عواملی است که باعث بروز اختلالات شخصیتی می شود به عنوان مثال مردان بر بروز برخی از رفتارها تشویق می شوند که می تواند زمینه ساز بروز رفتارهای شدیدتر و مشکلات شخصیتی در آن ها باشد.

اختلال های شخصیت شایع در مردان

بر اساس مطالبی که بیان شده است شرایط جسمی و وضعیت فرهنگی باعث شده است که مردان بیش تر از زنان به اختلالات شخصیتی مبتلا شوند که در ادامه این مقاله شایع ترین اختلالات شخصیت در مردان را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیشنهاد مشاور: چگونگی شناخت مردان پیش از ازدواج

1.اختلال شخصیت ضد اجتماعی

شخصیت ضد اجتماعی یکی از مردانه ترین اختلالات شخصیت می باشد که فردی که به این اختلال شخصیت مبتلا می شود ویژگی هایی دارد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

  • هیچ رحم و محبتی نسبت به دیگران ندارند و تنها به دنبال دستیابی به منافع شخصی خودشان می باشند.
  • برای این که به خواسته هایشان برسند به روش های هوشمندانه و یا پرخاشگرانه متوسل می شوند.
  • در طول زندگی حداقل برای یک بار دچار درگیری های قانونی می شوند.
  • تنبیه هرگز نمی تواند دلیلی برای عدم انجام مجدد یک رفتار در آن ها باشد و یا به عبارتی می توان گفت ترس از تنبیه در این افراد معنای چندانی ندارد.

هم چنین دلایل فرهنگی و فیزیولوژیکی می تواند باعث شیوع بیشتر این اختلال در مردان شود و هم چنین شرایط جسمی مردان نسبت به زنان باعث تسهیل پرخاشگری می شود،احتمالا این رفتار از کودکی در آن ها تقویت شده است و به همین دلیل شخصیت ضد اجتماعی یکی از انواع اختلال شخصیت می باشد که بیشتر در مردان نشان داده می شود.

2. اختلال شخصیت پارانویید

یکی دیگر از عوامل شایع اختلال شخصیت در مردان، پارانویید یا شخصیت بد گمان می باشد این افراد نسبت به همه چیز بدگمان هستند و در اکثر مواقع فکر می کنند که دیگران علیه آن ها می خواهند دست به کاری بزنند، اگر چه در مورد دلایل بروز این اختلال اطلاعات محدودی وجود دارد اما علاوه بر نقش مشکلات ژنتیکی و فیزیولوژیک، می توان به تاثیری که فرهنگ در برونگرایی و دقت مردان دارد اشاره نمود.

پیشنهاد مشاور: تفاوت عجیب میان زنان و مردان | آخرین شواهد علمی

به طور کلی زنان برای ویژگی هایی مانند محبت و حمایت از دیگران پرورش پیدا می کنند اما جامعه از مردان انتظار دارند که در فهم توطئه ها و تقلب ها دقیق تر و جسورتر از زنان باشند و مردان در طول تاریخ وظیفه حفاظت از خانواده و کشورشان را برعهده داشته اند و این مسئله باعث شده است که به صورت تکاملی میزانی از حساسیت در جنس مذکر بیش از سایرین باشد، در صورتی که این حساسیت در برخی از افراد به صورت بیمارگونه باشد به آن اختلال شخصیت پارانویید می گویند.

شایع ترین اختلالات شخصیت در مردان که باعث همسر آزاری می شود

3. اختلال شخصیت در مردان، اختلال شخصیت وسواسی

افرادی که به این اختلال دچار می شوند به طور معمول بیش از دیگران درگیر نظم و توجه به اصول و قوانین هستند، آن ها معمولا در شرایطی که نظم وجود دارد و ضوابط مشخصی را رعایت می کنند عملکرد مناسبی خواهند داشت و زمانی که باید با انعطاف یا خلاقیت بیشتری با مسائل رو به رو شوند دچار مشکلاتی خواهند شد، یکی از ویژگی هایی که به طور معمول در اختلال شخصیت وسواسی دیده می شود کمال گرایی می باشد و آن ها به سختی خواهند توانست اشتباهات را از جانب خود یا دیگران بپذیرند.

در صورتی که مردان را به جزئی نگری تشویق کنیم و هم چنین تلاش آن ها در طول تاریخ برای مراقبت از خانواده می تواند دلیلی برای توجه بیشتر افراد به جزئیات باشد علاوه بر این مردان به طور معمول برای منطقی بودن و توجه به قانون مورد تشویق قرار می گیرند ولی این ویژگی ها در زنان قابل پذیرفته شدن نمی باشد و در این شرایط جامعه زنان با احساس را بیشتر مورد تشویق قرار می دهد، به وجود آمدن این مسائل در کنار کژکاری های جسمی می تواند دلیلی برای بروز اختلال در مردان شود.

پیشنهاد مشاور: خشونت علیه مردان | مرد هم عامل خشونت است و هم قربانی خشونت

درمان اختلال شخصیت در مردان

روش های زیادی برای درمان اختلال شخصیت وجود دارد اما تفاوت جنسیت در آن نقشی ندارد ولی با این وجود درمان مردان مبتلا به اختلال شخصیت با چالش هایی همراه می باشد که در درمان جنس مونث این چالش ها کمتر دیده می شود به عنوان مثال یکی از چالش ها این است که مردان در مقایسه با زنان انعطاف کمتری دارند و این موضوع مشکلاتی در زمینه برقراری ارتباط درمانی و یا همکاری بیمار ایجاد می کند و هم چنین مردانی که به اختلال شخصیت مبتلا هستند به احتمال کمتری حاضر به حضور در مراکز مشاوره و شروع درمان می باشند.

سوالات متداول

1. چرا برخی اختلالات شخصیت در مردان بیشتر دیده می شود؟

در مردان عواملی مانند تفاوت های جسمی و هورمونی و همین طور باورهای فرهنگی باعث بیشتر بودن اختلالات شخصیت در آن ها می شود

2. کدام اختلالات شخصیت در مردان شایع تر است؟

بروز برخی از اختلال شخصیت ها مانند ضد اجتماعی، پارانویید و شخصیت وسواسی در مردان بیشتر از زنان می باشد و در مردان این اختلالات شایع تر است.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر و نوین مشاوره حمایتی و مدیریت خشونت در خانه" مرکز مشاوره ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.