معمولا افراد خودشیفته در زمان آشنایی این ویژگی خود را به خوبی پنهان می کنند اگرچه ممکن است بتوانید برخی از علائم را متوجه بشوید. اما اگر عشق شما کورکورانه باشد احتمالا نمی توانید همین نشانه های کم را نیز مشاهده کنید اما با گذشت زمان این علائم پررنگ تر می شوند و به جایی می رسد که دیگر نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید. در این مقاله به نشانه ازدواج با فرد خودشیفته پرداخته شده است.

نشانه های زیر به شما کمک می کند تا تشخیص دهید همسر آینده یا فعلی شما خودشیفته است یا نه. توجه داشته باشید که این نشانه ها نشانه قطعی نمی باشند و ممکن است نشانه مشکل دیگری نیز باشند.

نشانه افراد خودشیفته

1.آن ها معتقد هستند که هیچ کس قابل اعتماد نیست

آیا تاکنون با افرادی آشنا شده اید که بیان می کنند هیچ کس قابل اعتماد نیست؟ احتمالا این به این دلیل است که خود این افراد نیز قابل اعتماد نیستند و دنیا را از دید خود می بینند. البته همیشه اینگونه نمی باشد.

2. از افراد استفاده می کنند

آیا تاکنون مشاهده کرده اید که نامزد شما تنها به دنبال سو استفاده از دیگران می باشد و پس از این که کارش راه می افتد دیگر جواب زنگ آن ها را نمی دهد یا به بیان دیگر آن ها را دور می اندازد؟

افراد خودشیفته معمولا به دیگران به چشم یک ابزار برای رسیدن به هدف خود نگاه می کنند و حاضر نیستند به دیگران کمک کنند.

پیشنهاد مشاور:پرخاشگری همسر | علت عصبانیت و بداخلاقی همسرتان

3. همیشه بیان می کنند که مشکل از دیگران است

آیا تاکنون احساس کرده اید که از دید نامزد شما تمام مشکلات و اتفاقات تقصیر دیگران است؟ آیا تاکنون احساس کرده اید که در تمام دعواها شما را مقصر می داند و حتی اگر معذرت خواهی کند می گوید من معذرت می خواهم ولی تقصیر خودت بود.

آن ها همیشه تصور می کنند که به حق خودشان نرسیده اند و سزاوار چیزی بیش تر از آنچه دارند هستند و دیگران حق آن ها را خورده اند.

4. نمی توانید از آن ها انتقاد کنید

یکی از اصلی ترین ویژگی های افراد خودشیفته این است که نمی توانند تحمل کنند از آن ها انتقاد شود و این کار را نوعی توهین می دانند و به سرعت واکنش نشان می دهند.

برای آن ها مهم نیست که انتقاد شما سازنده می باشد یا خیر، تنها این که از آن ها انتقاد می کنید باعث می شود عصبی شوند.

5. آن ها باید بهترین، برجسته ترین و باهوش ترین فرد جمع باشند.

افراد خودشیفته باید مورد تحسین قرار بگیرند، این افراد همیشه تمایل دارند که به قول معروف گل سر سبد مجالس باشند و همه از هوش و ذکاوت آن ها تعریف کنند. اما اگر این احساس را پیدا نکنند ممکن است ناراحت شوند یا حتی جمع را ترک کنند.

پیشنهاد مشاور:روش های ابراز و کنترل خشم در افراد

6.عاشق توجه بودن از نشانه های ازدواج با فرد خودشیفته

شاید این افراد از بیرون با اعتماد به نفس به نظر برسند اما به شدت به توجه دیگران نیاز دارند و به دنبال این هستند تا شخصی از آن ها تعریف کند و با این کار احساس می کنند که از دیگران بهتر هستند.

7. کمبود اعتماد به نفس

موضوعی که در مورد قبل هم به آن پرداخته شد کمبود اعتماد به نفس این افراد می باشد این افراد ممکن است برای جبران کمبود اعتماد به نفس عکس های غیرواقعی از خود در فضای مجازی انتشار دهند یا حتی اخبار دروغ در مورد خودشان انتشار دهند تنها برای این که احساس قدرت داشته باشند.

8. آن ها تمایل دارند که دیگران را پایین نگه دارند

همان طور که اشاره شد افراد خودشیفته تمایلی برای کمک به دیگران ندارند و از طرفی دوست دارند که دیگران در سطح پایین تری از آن ها قرار داشته باشند و این موضوع برای آن ها خوش آیند است.

51 نشانه که با فرد خودشیفته ازدواج کرده اید

9. به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهند

شاید این افراد مشکلات زیادی داشته باشند اما همیشه ظاهر خود را حفظ می کنند زیرا ظاهر و موفقیت ظاهری برای آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد. 

10. اگر آن ها را ترک کنید پشت سر شما شایعه می سازند.

البته این مورد را نمی توانید متوجه شوید ولی اگر همسرتان قبلا ازدواج کرده باشد می توانید از حرف های او متوجه شوید که چقدر علاقه دارد پشت سر کسی که او را ترک کرده است شایعه بسازد تنها برای این که او را مقصر جلوه دهد.

زیرا همان طور که گفته شد این افراد هیچ وقت خود را مقصر نمی دانند و همیشه انگشت اتهام را به سمت دیگران می گیرند.

پیشنهاد مشاور:رفتار با شوهری که دست بزن دارد

11. آن ها در جمع مانند یک ملکه یا پادشاه با شما رفتار می کنند

آن ها در جمع بسیار از شما و حسن های شما تعریف می کنند و بیان می کنند که بسیار کامل هستید. در حالی که این تعریف ها غلو آمیز بوده و در خانه از این صحبت ها خبری نیست.

12.کار های خوب خود را جار می زنند

یکی از ویژگی های دیگر افراد خودشیفته این است که کارهای خوب خود را جار می زنند، در حقیقت این کار ها را انجام می دهند تا دیگران آن ها را فرد خوبی بدانند.

13.ریاکاری

افراد خودشیفته بیش تر از افراد دیگر علاقه ریاکاری دارند ولی ممکن است از آن آگاهی نداشته باشند. همان طور که ذکر شد این افراد معمولا به دیگران نشان می دهند که آدم خوب، باهوش، زیبا، آرام و به معنای واقعی کلمه شایسته هستند اما اینگونه نیست و این تنها تلاشی است که برای حفظ ظاهر دارند.

14. دروغ گو های خوبی هستند

افراد خودشیفته دروغ گو های بسیار ماهری هستند و می توانند هر دروغی را با دروغ دیگر بپوشانند. آن ها حتی ممکن است در مورد احمقانه ترین چیزها مانند رستورانی که ناهار را در آن میل کرده اند دروغ بگویند. 

پیشنهاد مشاور:11 عامل کلیدی در انتخاب همسر چیست ؟

حتی ممکن است این افراد از موفقیت های خود داستان هایی بسازند تنها برای این که احترام بیش تری به دست آورند.

15.تهدید به خشونت فیزیکی

اگر کسی دروغ آن ها را متوجه شود و سعی کند آن را رو کند به شدت عصبی می شوند و حتی فرد را تهدید به خشونت فیزیکی می کنند جملاتی مانند، یه کاری نکن بزنم تو دهنت و جملات دیگری با این مضمون نشان دهنده خودشیفتگی فرد می باشد.

16. علاقه زیادی به انتقام گرفتن دارند

افراد خودشیفته به آسانی کسی را نمی بخشند و معمولا افراد کینه توزی هستند و برای انتقام از دیگران نقشه می ریزند. سعی نکنید با آن ها در این بازی انتقام شرکت کنید زیرا شکست می خورید و حتی اگر برنده هم شوید متوجه می شوید که ارزش آن همه تلاش را نداشته اند.

17. به قوانین و اخلاق توجه نداشتن از  نشانه های ازدواج با فرد خودشیفته

ممکن است تعجب کنید وقتی متوجه شوید که همسرتان به شکستن قوانین علاقه دارد و قوانین را نادیده می گیرد، او ممکن است در حالت مستی رانندگی کند، چراغ قرمز را رد کند یا حتی در پرداخت صورت حساب رستوران تقلب کند. 

این به این دلیل می باشد که آن ها احساس می کنند بالاتر از قانون قرار دارند و حتی اگر این رفتار آن ها را زیر سوال ببرید بیان می کنند که قوانین برای کنترل افراد عادی است نه آن ها.

18 از داشتن رئیس متنفر هستند

تا الان حتما متوجه شده اید که این افراد نمی توانند کسی را بالاتر از خودشان ببینند و به همین دلیل از داشتن رئیسی که کار آن ها را نظارت کند یا به آن ها دستور بدهد متنفر هستند و دوست دارند خودشان رئیس خودشان باشند.

اگر آن ها رئیسی داشته باشند به صورت مداوم از او شکایت می کنند ولی اگر رئیس باشند همیشه از سختی های کار و دشوار های آن می گویند.

پیشنهاد مشاور: 26 نشانه پیش از طلاق از نظر مرکز مشاوره ازدواج

19. مرزها را رعایت نمی کنند

این افراد نمی توانند حریم شخصی شما را رعایت کنند و علاقه ای هم به این کار ندارند.

20. سعی می کنند شما را از دوستان تان دور کنند

این افراد همیشه تلاش می کنند تا شما را از دیگران دور کنند و احساس می کنند که دیگران لیاقت دوستی با آن ها را ندارند. یکی از دلایل این کار این است که دیگر نیاز نیست نگران فاش شدن دروغ ها یا راز های خود باشند بنابراین حضور دیگران را در زندگی مشترک تان کم رنگ می کنند.

21. شما را کنترل می کنند

همان طور که گفته شد این افراد حریم خصوصی شما را رعایت نمی کنند و ممکن است با چک کردن ایمیل، گوشی همراه، تماس ها، پیامک ها و موارد دیگر سعی کنند رفتارهای شما را کنترل کنند.

یکی از دلایل این که شما را از دوستان تان دور می کنند نیز همین می باشد تا شما را منزوی کرده و زیر سلطه خود بگیرند. 

این کنترل حتی می تواند شامل ظاهر شما هم بشود ممکن است تاکید داشته باشند که باید لباس بسیار پوشیده یا برهنه بپوشید تا مناسب جمع باشید در حالی که خودتان همچنین چیزی نمی خواهید.

او ممکن است دوست داشته باشد که مورد تایید همگان باشید یا شاید هم بخواهد که به چشم نیایید تا امنیت او به خطر نیفتد به هرحال با هرکدام از این کارها سعی او در این است که شما را کنترل کند و به تصمیمات و نظرات شما اهمیتی نمی دهد.

پیشنهاد مشاور: نشانه های خیانت زنان و برخورد با آن| نجات زندگی مشترک

22. کنترل مالی

یکی از مسائل دیگری که کنترل می کنند مسائل مالی می باشد، شما نمی توانید همان طور که دوست دارید پول خود را خرج کنید و برای مخارج خود باید پاسخگو باشید. آن ها هزینه های ناچیزی به شما می دهند و حساب آن هزینه ها را هم از شما می گیرند.

23. خانواده ای کامل می خواهند

خانواده افراد خودشیفته باید کامل باشند، در مدرسه، در مهمانی، در دورهمی ها و تمام مجالس باید شکل کاملی داشته باشند و نباید عیبی داشته باشند. این کار ممکن است برای کودکان سخت باشد.

هیچ کس در این خانواده آزاد نیست تا خود واقعیش را نشان دهد و همیشه نگران هستند و استرس دارند.

51 نشانه که با فرد خودشیفته ازدواج کرده اید

24. در هنگام رابطه جنسی نیز باید ستایش شوند

برخی از افراد خودشیفته علاقه دارند که حتی در تخت خواب نیز مورد ستایش شما قرار بگیرند و در غیر این صورت رابطه جنسی برای آن ها لذتی ندارد.

متاسفانه این افراد ممکن است با هرکسی رابطه جنسی برقرار کنند اما بیان می کنند که بسیار سخت گیر هستند و با هرکسی وارد رابطه نمی شوند. آن ها علاقه دارند که مرز های رابطه جنسی را بشکنند حتی اگر همسر آن ها با این موضوع موافق نباشد.

ممکن است به نظر بیاید که این افراد به رابطه جنسی اعتیاد دارند اما اینگونه نیست و آن ها تنها با رابطه جنسی زیاد حس خودشیفتگی خود را ارضا می کنند.

25.  مدل های لباس عجیب را انتخاب می کنند

افراد خودشیفته برای جلب توجه دیگران ممکن است مدل های لباس عجیبی را انتخاب کنند که متفاوت به نظر برسد، حتی ممکن است درون خانه عینک آفتابی بزنند!

پیشنهاد مشاور: آیا رقابت در زندگی مشترک باعث بهبود یا ناسازگاری زن و مرد می شود؟

26. رابطه عجیب و پیچیده ای با والدین و خواهر و برادر خود دارند

افراد خودشیفته معمولا یک رابطه تقریبا عاشقانه با والدین خود دارند. این افراد همیشه به دنبال تایید والدین خود هستند و بدون تایید آن ها احساس نقص می کنند و با برادران و خواهران خود احساس رقابت دارند. رابطه خانوادگی آن ها بیش تر مانند یک مسابقه است تا چه کسی بیش تر مورد تایید خانواده قرار می گیرد.

27. رفتار غیرقابل پیش‌بینی

یکی دیگر از ویژگی های افراد خودشیفته این است که نمی توان رفتار های آن ها را پیش‌بینی کرد این افراد ممکن است با یک جرقه ناراحت و عصبی شوند.

ممکن است در هنگام رانندگی تنها به دلیل رانندگی بد راننده دیگر عصبی شوند، فحش دهند یا حتی پیاده شوند و دعوا کنند. خلق خوی آن ها نیز به سرعت تغییر می کند و به نوعی می توان گفت که دمدمی مزاج هستند.

28 دید واقع بینانه ای نسبت به خود و دیگران ندارند

این افراد معمولا یا دیگران را سفید می بینند یا سیاه و دید متوسطی نسبت به دیگران ندارند. آن ها یا شما را دوست دارند یا از شما متنفر هستند.روانشناسان اعتقاد دارند که این مشکل به این دلیل است که افراد خودشیفته در کودکی با تمام ویژگی های مثبت و منفی خود دوست داشته نشده اند. 

29. آن ها باید راه خود را بروند

ممکن است بخواهید برای شام بیرون بروید و همسرتان نظر شما را بپرسد و شما رستوران جدیدی که افتتاح شده است را پیشنهاد کنید اما همسرتان بدون توجه به حرف شما می گوید که آن رستوران خوبی نیست و باید به یک رستوران دیگر بروید.

اگر این اتفاق همیشه در رابطه شما رخ می دهد احتمالا همسرتان خودشیفته می باشد. شاید به ظاهر نظر شما را هم بپرسد اما در حقیقت هیچ وقت خواهان نظر شما نمی باشد. 

پیشنهاد مشاور: تست رضایت زناشویی + پاسخ و پیشنهادات مشاور

30.  آن ها هرگز عذرخواهی نمی کنند

هیچ وقت از آن ها نمی شنوید که بخاطر کار خود عذر خواهی کنند، اگر هم عذرخواهی کنند در نهایت شما را مقصر می دانند. این کلمات و عذرخواهی باعث می شوند که فرد خودشیفته احساس کند شخصیت خودش را پایین می آورد بنابراین معمولا دست به این کار نمی زند.

31. توهین کلامی نشانه ازدواج با فرد خودشیفته

افراد خودشیفته ممکن است از کلمات خود مانند اسلحه استفاده کنند، شاید تاکنون با افرادی مواجه شده باشید که با توهین و تمسخر شما یا دیگران احساس برتری پیدا می کنند. این افراد حتی ممکن است ظرف پرتاب کنند یا به خشونت فیزیکی هم متوسل شوند البته این یک قانون نمی باشد.

32. راضی به درمان نیستند

افراد خودشیفته ممکن است مشکلات مختلفی داشته باشند یا مانند هر انسان دیگری افسردگی، اضطراب، وسواس و اختلالات دیگر را تجربه کنند اما هرگز وجود این بیماری ها را نمی پذیرند و راضی به مراجعه به مشاور و درمان نمی شوند.

حتی اگر آن ها را مجبور کنید از مشاور کمک بگیرند بازهم تغییری در رفتار آن ها ایجاد نمی شود و جلسات را متوقف می کنند زیرا اعتقاد دارند که مشکلی نداشته و نیاز به درمان ندارند.

33. در ابتدا تصور می کردید که شریک آن ها هستید

افراد خودشیفته در ابتدا خود را بسیار خوب نشان می دهند، آن ها در ابتدا بسیار شیرین، منطقی، دوست داشتنی و مهربان هستند اما به مرور متوجه می شوید که رفتار آن ها تغییر می کند اما برعکس داستان شاهزاده و قورباغه، به طور ناگهانی شاهزاده شما تبدیل به قورباغه ای می شود که به آن علاقه ای ندارید.

34. مدام از خودتان می پرسید که چرا فریب خورده اید؟

اگر با فرد خودشیفته ازدواج کرده باشید مدام از خودتان می پرسید که چرا گول خورده اید و به نشانه ها توجه کافی نداشته اید. احساس می کنید که احساسات و عواطف شما خورد شده است و دیگر مورد احترام قرار نمی گیرید.


شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خانواده"مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.