خودتان را دوست داشته باشید و عشق بیش تری را برای خویش به ارمغان آورید. به خاطر داشته باشید که این شما هستید که به دیگران یاد می دهید چگونه شما را دوست داشته باشند. در این مقاله به شما یاد می دهیم که چگونه عاشق خودتان شوید و برای این کار تمرین هایی جمع آوری کرده ایم، بنابراین این مقاله را از دست ندهید.

اگر به شما بیست دقیقه فرصت داده شود تا در مورد قدرت های خود صحبت کنید چه می گویید؟ هنگامی که این سوال را در طول جلسات مشاوره می پرسم بیش تر زنان در مورد ضعف های خود صحبت می کنند تا قوت هایشان و وقتی از آن ها می خواهم که لیستی در این مورد تهیه کنند بیش تر از دوستان و همکاران خود کمک می گیرند و به تنهایی نمی توانند یک لیست از نکات قوت خود تهیه کنند. آن ها گمان می کنند که این کار همانند تعریف از خود کاری بی فایده می باشد و نشان دهنده غرور آن ها است.

در حالی که این چنین نیست شما باید یاد بگیرید به خودتان ببالید حتی اگر لازم باشد ویژگی های مثبت خود را با همه به اشتراک بگذارید.

1. صاحب قدرت های خود شوید

تصور کنید فردی تمام نکات مثبت خود را بر روی کارت ویزیتش نوشته و در مهمانی آن را پخش می کند. این کار عجیب ولی دلپذیر است. به طور معمول من این کار را به مراجعین خود توصیه می کنند ولی کم تر کسی دوست دارد که این کار را انجام بدهد زیرا احساس می کند که مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد یا شاید می ترسند که دیگران تصور کنند او فردی مغرور است که خواسته نکات مثبت خود را به رخ دیگران بکشد.

این که شما نکات و ویژگی های مثبت خود را بدانید نشان دهنده غرور شما نمی باشد. بنابراین هرچقدر هم که سخت می باشد تلاش کنید که با دیگران در مورد نکات مثبت خود صحبت کنید و به هیچ عنوان ارزش های خود را کوچک و بی ارزش تلقی نکنید.

پیشنهاد مشاور:تست روانشناسی با عکس | تست خودشناسی با تصویر

عاشق خودتان شوید تا دیگران عاشق تان شوند+ تمرین

تمرین: برای خودتان کارت ویزیت درست کنید.

بر روی کارتی که درست اندازه کارت ویزیت می باشد بنویسید که چرا نامزد(فرضی یا واقعی) شما فردی خوشبخت است به هیچ عنوان از این کار خجالت نکشید.

این کارت را در کیف پول خود قرار دهید و هر وقت احساس بدی پیدا کردید به آن نگاه کنید و تمام ویژگی های مثبت خود را از روی آن بخوانید بدون شک این کار باعث می شود تا احساس بسیار خوبی پیدا کنید. 

به طور مثال می توانید در کارت ویزیت خود مثال بنویسید: سرحال، زیبا، شوخ، مهربان، بچه دوست، صادق، هدفمند، عاشق پیشه، متعهد، اهل مسافرت، خوش اخلاق، اهل خانواده، رمانتیک، اهل ارزش های معنوی، موفق، هنرمند، اصیل، نویسنده، گوینده و هر موردی که احساس می کنید در مورد شما صدق می کند.

این ها واقعیت هایی است که شما باید آن را یاد گرفته و صاحب آن ها شوید و از داشتن آن ها به خود ببالید به یاد داشته باشید که هرکس فرصت آشنایی با شما را داشته باشد بی شک فردی خوشبخت می باشد.

2. از مصاحبت با خود لذت ببرید

راه دیگری که می توانید رابطه تان با خودتان را بهبود ببخشید این است که بیش تر با خودتان وقت بگذرانید، بسیاری از افراد همیشه در حال انجام کارهای مختلف هستند و کم تر زمانی را به خودشان اختصاص می دهند.

افراد زیادی را می شناسم که تنها زمانی خوشحال هستند که پیش دیگران می باشند و هنگام تنهایی احساس ناراحتی و خستگی دارند. این امر به این دلیل است که این افراد از ابتدا وقتی را برای خود کنار نگذاشته اند و اکنون هم که زمان دارند نمی توانند از تنها بودن لذت ببرند.

به این احساسات توجه کنید و آن ها را نادیده نگیرید، اگر غمگین هستید می ترسید یا نگران هستید احساسات خود را بر روی کاغذ بنویسید. شما باید احساسات خود را درک کنید و عشق و مهربانی سعی کنید این مشکلات را درمان کنید.

پیشنهاد مشاور:قانون جذب عشق | جذب فرد مورد نظر در زندگی

تنها زمانی که به طور حقیقی و کامل به خودتان عشق بورزید می توانید از دیگران نیز انتظار داشته باشید عاشق شما شوند.

شکی نیست که ارتباط برقرار کردن با دیگران یا جامعه احساس خیلی خوبی دارد، انسان به طور کلی موجودی اجتماعی می باشد اما همان قدر که وقت گذراندن با دیگران لذت بخش می باشد باید وقت گذراندن با خودمان هم لذت بخش باشد.

اگر بتوانیم به این اصل دست پیدا کنیم دیگر برای خوشحالی خود به دیگران احتیاجی نداریم. با خودتان مهربان باشید و از تنها بودن لذت ببرید با این کار هرگز ترس نخواهید داشت که اگر دیگران شما را تنها بگذارند چه رخ خواهد داد.


از خودتان بپرسید: آیا از تنهایی احساس لذت می کنم؟

مراجعین بسیار زیادی داشته ام که پس از اتمام یک رابطه بد سریع وارد یک رابطه سمی دیگر می شدند تنها برای این که تنها نباشند، این افراد در طول جلسات مشاوره آموختند که باید از تنهایی با خود لذت ببرند.

پیشنهاد مشاور: 11 رابطه عاطفی بدون سرانجام

برای این دسته از افراد بدون با فردی که با آن ها بدرفتاری می کند بسیار بدتر از تنها ماندن با خودشان است.

وقتی با خودتان تنها باشید و هیچ چیز مزاحم شما نشود می توانید احساسات درونی خود را درک کنید و آن ها را به چالش بکشید.

زنان زیادی را می شناسم که بیش تر وقت خود را در آرایشگاه یا پیش دوستان خود می گذرانند و حتی وقتی که تنها هستند نیز به وسیله شبکه های مجازی سعی در برقراری ارتباط با دیگران را دارند. 

این افراد تنهایی را یک شکنجه و تنبیه می دانند. اگر جزو این گروه هستید باید از خودتان بپرسید که آیا مردی هست که از همنشینی با شما لذت ببرد؟ وقتی خودتان از این امر لذت نمی برید؟

برای این که نامزد خوبی باشد باید خودتان را بشناسید و خودتان را دوست بدارید. این کار به تعهد و نظم احتیاج دارد سعی کنید در روز ساعتی را برای خودتان کنار بگذارید و با خودتان خلوت کنید.

در اینجا نمی توان تمرین خاصی را به شما پیشنهاد کرد می توانید به تنهایی به کاری بپردازید که از آن لذت می برید و به آن علاقه دارید. در تقویم یک روز را برای خودتان انتخاب کنید و روی آن قلب بکشید. این روز را به اسم خود نام گذاری کنید. به هیچ عنوان در مورد این روز غلو نکنید.

در این روز باید همه توجه شما به خودتان باشد. شما در این روز باید از بودن با خودتان لذت ببرید در یک دفتر احساسات خود را از کاری که به تنهایی انجام داده بودید مانند نمونه زیر یادداشت کنید:

تاریخ23 آذر

فعالیت: به سینما رفتم

احساسات: احساس ناراحتی و خشم زیادی داشتم

افکار: من به اندازه کافی خوب نیستم.

چه یاد گرفتم: با خودم بسیار سختگیرانه رفتار می کنم.

ریشه یابی: مادرم همیشه مرا سرزنش می کند.

اقدام انجام شده: باید به ویژگی های مثبت خودم توجه بیش تری داشته باشم.

چه کار کردم: خود تاثیری و درک خود

چگونه این امر روابط مرا تحت تاثیر قرار می دهد: خودم را بیش تر دوست خواهم داشت و با دیگران رابطه مثبت بهتری ایجاد خواهم کرد.

عاشق خودتان شوید تا دیگران عاشق تان شوند+ تمرین

تمرین: سطح خود پذیرشی خود را اندازه بگیرید

هنگام دیدار با افراد جدید تجربه مورد قبول قرار نگرفتن تجربه رایجی می باشد. نکته مهم این است که خودتان را همان طور که هستید بپذیرید، جملات زیر را بخوانید و کنار جملاتی که می پذیرید ستاره و آن هایی که نمی پذیرید منفی بگذارید:

  1. بعد از ملاقات با فرد تازه ای اگر او از من خوشش نیاید، من خود را سرزنش نمی کنم.
  2. من خودم را همان طور می پذیرم که هستم.
  3. مردی که با من ازدواج می کند باید خوش شانس باشد.
  4. بیش تر اوقاتم را به تعریف و تحسین از خودم می گذرانم تا ایراد گرفتن از خودم.
  5. به زندگی که برای خودم درست کردم، عشق می ورزم و آن را دوست دارم.
  6. مشکلی با تنها بودن ندارم و راحت هستم.
  7. برای تجربه چیزهایی که دوست دارم منتظر همسر آینده ام نخواهم ماند.
  8. دوستان خوبی دارم که نه تنها حامی من هستند بلکه با من خوش رفتاری می کنند.
  9. اکنون خوشحال هستم حتی اگر تغییری در زندگی من ایجاد نشود.
  10. به راحتی می توانم فهرستی از 25 ویژگی عالی خودم جمع آوری کنم.

اگر با بیش از دو جمله بالا مخالف بودید در پذیرش خودتان به شکلی که هستید مشکل دارید و با انجام تمرینات بعدی باید روی آن کار کنید. شاید استفاده از جلسات درمانی در این کار به شما کمک کند.

پیشنهاد مشاور:  7 تکنیک کسب محبوبت

3.خودتان را افشا کنید

یکی از راه های پذیرش خود افشا کردن خود و زندگی است. خودتان را با وجود همه ویژگی های تان در آغوش بکشید و از خودتان تشکر کنید.

سارا یکی از مراجعین من بود که همیشه نگران بود دیگران در مورد آن چه فکر می کنند و چگونه مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. برای تغییر این رفتار به او توصیه کردم که به فعالیت هایی بپردازد که به آن علاقه دارد به همین منظور عضو کتاب خانه شد و سعی کرد به این روش افکار و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد. در ابتدا این کار برای او بسیار ترسناک بود اما به مرور متوجه شد که انقدر هم که تصور می کرد ترسناک نیست و می تواند راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کند او اعتماد به نفس بیش تری کسب کرده بود و هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران خونسردی بیش تری داشت. او موفق شد تا افرادی را ملاقات کند که هیچ وقت نمی توانست تصور کند و توانست مرد مورد علاقه خود را پیدا کند.

برای جذب شدن به فرد مناسب باید از پوسته خودتان خارج شوید و شروع به کارهایی کنید که یک عمر آرزوی آن ها را داشته ولی هیچ وقت به آن ها نرسیده اید. از فرصت ها استفاده کنید و کسی شوید که یک عمر آرزوی آن را داشته اید.

تمرین: لحظات را متوقف کنید، تا خود را افشا کنید

زمان آن رسیده است که به هر چه در زندگی می خواهید دست پیدا کنید، اما اول باید به ترس های خود غلبه کنید. در دفتر دیدارهایتان کارهایی را بنویسید که همیشه آرزوی انجام آن ها را داشته اید، اما جرات به زبان آوردن یا انجام آن ها را نداشته اید. ( مانند بازیگری، نوشتن کتاب، هنرپیشگی، مسافرت به کشور های خارجی و غیره) چرا این کار هارا انجام نداده اید؟ 

با تعریف ترس های تان و پذیرش خطر می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. این امر تاثیر زنجیره ای در زندگی شما دارد به این معنی که کلیه زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

وقتی خود واقعی تان را افشا کنید می توانید به دیگران نیز یاد دهید که همین کار را انجام دهند و شما الهام بخش دیگران خواهید بود.  با دوست داشتن خود برای آنچه که هستید دیگران به شما عشق می ورزند. اگر کسی از میان آن از شما خوشش نیاید و شما را همان طور که هستید نپذیرد می توانید به راحتی او را کنار بگذارید و از آن ها رد شوید بدون این که به خودتان و ارزشی که دارید شک کنید.

یادتان باشد که در هر جنبه ی از زندگی تنها کاری که از دست شما بر می اید این است که نقش خود را ایفا کنید. شما نمی توانید دیگران، شرایط، آب و هوا، رقابت، قضاوت و نتایج آخر را کنترل کنید. شما باید برای رشد بیش تر حرکت و جهش کنید و از این تجربه چیزهای جدید بیاموزید.

بنابراین وقتی را به این کار اختصاص دهید تا متوجه شوید چه چیزی سد راه شما برای رسیدن به خودتان می شود. به خودتان ایمان داشته باشید و برای تبدیل رویاهایتان به واقعیت تلاش کنید.

هم اکنون می توانید از طریق مرکز مشاوره ستاره برای مشاور موفقیت اقدام کنید. رزرو وقت از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و به صورت موبایلی از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.