دسته بندی افسردگی در روانشناسی

هنگامی که برای افسردگی به پیش مشاور می روید ممکن است که متخصص از واژه هایی استفاده کند که شما معنی آن ها  را نمی دانید. در این مقاله به سه نوع افسردگی خفیف، متوسط و شدید می پردازیم و ویژگی های هریک را بررسی می کنیم.


افسردگی خفیف | دسته بندی افسردگی در روانشناسی

افسردگی خفیف همیشگی نیست و گاه گاه به وجود می آید، این نوع افسردگی معمولا پس از یک رویداد تنشزا خودش را نشان می دهد. در این شرایط معمولا با تغییر نحوه زندگی افسردگی درمان می شود و غالبا نیازی به دارو درمانی نیست.

مطالعه بیشتر: افسردگی خویی و یا افسردگی خفیف چیست؟

دسته بندی افسردگی در روانشناسی

افسردگی ملایم یا متوسط | انواع افسردگی

در این نوع افسردگی احساس غم و بی حوصلگی دائمی است و از بین نمی رود، در این حالت شخص معمولا درد جسمانی را هم تجربه می کند. این علائم به شکل های مختلفی خودشان را نشان می دهند. تغییر سبک در این مدل افسردگی کارآمد نیست و به کمک دکتر و روانشناس متخصص نیاز است.


افسردگی شدید | دسته بندی افسردگی در روانشناسی

افسردگی شدید باعث می شود که زندگی افراد مختل شود و بر تمام جنبه های زندگی افراد اثر می گذارد. در این شرایط علاوه بر بیماری های جسمی، بیمار حالت های توهم و هذیان را نیز تجربه می کند. افسردگی شدید تنها با دارودرمانی و کمک مشاور و روانشناس درمان می شود.

مطالعه بیشتر: افسردگی دائم و شدید چیست؟

دسته بندی افسردگی در روانشناسی

اصطلاحات دیگر برای توصیف انواع افسردگی

افسردگی عود کننده یا بازگشتی

این اصطلاح برای کسانی به کار می رود که بیش از یک دوره افسردگی را تجربه می کنند. به طور مثال کسانی که از افسردگی ملایم نجات پیدا کنند ممکن است دوباره مبتلا به افسردگی خفیف شوند و این به معنای افسردگی عود کننده یا بازگشتی است.


افسردگی مزمن

مزمن به معنای طولانی مدت است. البته این بدین معنی نیست که افسردگی مزمن غیر قابل درمان است. اگر افسردگی حداقل دو سال طول بکشد برای توصیف آن از واژه مزمن استفاده می شود.


افسردگی ضد درمان

از این اصطلاح تنها زمانی استفاده می شود که دارو درمانی نتیجه لازم را نمی دهد. البته این بدین معنی نیست که افسردگی را نمی توان درمان کرد، فقط درمان در این نوع افسردگی بیش تر طول می کشد.


افسردگی واکنشی

این اصطلاح زمانی به کار می رود که افسردگی پس از یک واقعه ناگوار به وجود می آید. در حقیقت این نوع افسردگی یک نوع واکنش پس از سانحه به حساب می آید.

البته یک واقعه تنش زا می تواند افسردگی شدید را نیز به وجود آورد، این اتفاق معمولا در افرادی رخ می دهد که مستعد افسردگی هستند. 

ولی افسردگی در هر شکلی که باشد زیر نظر روانپزشک و مشاور قابل درمان است.

پیشنهاد روانشناس: اندیشه های افسرده را در جوی آب بریزید!

دسته بندی افسردگی در روانشناسی

چهره های گوناگون افسردگی

افسردگی یک شکل خاص و واحد ندارد که بتوانیم بگوییم در تمام افراد به یک شکل خودش را نشان می دهد. موارد زیر  انواع مختلف افسردگی را نشان می دهد. کسب اطلاعات در مورد این افسردگی ها که در مقالات دیگر داده می شود می تواند به روند درمان شما کمک کند.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره افسردگی "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282و 02122247100و 09035673050و 09108347597 است.