افسردگی در زنان چگونه است؟ احتمال ایجاد افسردگی در خانم ها بیش تر از آقایان است و این اتفاق می تواند به چند دلیل باشد.

 1. این اتفاق می تواند نشان دهنده این باشد که خانوم ها بهتر از آقایان احساسات خود را می پذیرند.
 2. ممکن است پزشک ها افسردگی را در خانم ها بهتر و راحت تر تشخیص بدهند.
 3. ممکن است فقط به این دلیل باشد که خانم ها بیش تر از آقایان به روانشناس مراجعه می کنند.

دلایل افسردگی در زنان

همه ی عوامل ذکر شده در این آمار نقش دارند ولی تفاوت جسمانی خانم ها و آقایان هم در این مورد نقش زیادی دارد. مهم ترین تفاوت به هورمون های استروژن و پروژسترون بر می گردد.

این دو هورمون در بدن خانم ها از آقایان بیش تر است و در دوره زایمان، حاملگی، قاعدگی و یائسگی تغییر می کند. قرص هایی که هورمون جنسی را تغییر می دهند یا کنترل می کنند ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. 

حال بیایید هریک از دوره های ذکر شده را بررسی کنیم. 

فاصل صوتی افسردگی در زنان

درمان افسردگی در زنان

دوره قاعدگی و افسردگی زنان

مقدار هورمون استروژن و پروژسترون در این دوره تغییر می کند. پروژسترون به طور متوسط ده روز قبل از دوره قاعدگی تولید می شود و سپس میزان آن کاهش می یابد و این موضوع را سندرم قبل از قاعدی می نامند که معمولا چند روز قبل از آغاز دوره قاعدگی شروع می شود و پس از شروع قاعدگی هم از بین می رود.

عوارض این سندرم در همه خانم ها یکسان نیست ولی عوارض رایج آن شامل:

 •  درد در سینه ها،
 • احساس نفخ
 •  ناراحتی در شکم همراه با تحریک پذیری،
 • اضطراب
 •  افسردگی


یک نظریه روانشناختی بیان می دارد که این عوارض ناشی از احساس نگرانی در خانم ها است به این دلیل که زنانی که دوست دارند مادر بشوند دوست دارند عادت ماهیانه نشوند و کسانی که دوست ندارند بچه دار شود دوست دارند عادت ماهیانه شوند. 

البته این نظریه هیچ وقت ثابت نشده است.

درمان های متعددی برای سندرم پیش از قاعدگی استفاده می شود از جمله هورمون درمانی که معمولا تاثیر زیادی ندارد. بهترین کمک به درمان سندرم حمایت، همدردی و درک است. درمان فقط در صورتی شکل می گیرد که عوارض این سندرم بسیار شدید باشد.

پیشنهاد مشاور: افسردگی قبل از پریود و قائدگی در زنان و مردان

مادر شدن و افسردگی دوران حاملگی

میزان استروژن و پروژسترون در دوران حاملگی افزایش می یابد و پس از حاملگی شدیدا کم می شود این تغییر ناگهانی می تواند باعث ایجاد افسردگی شود.

 بیش از نصف خانم ها این نوع افسردگی را پس از زایمان تجربه می کنند و پانزده درصد دچار افسردگی خفیف و یکی از هر پانصد نفر دچار افسردگی شدید می شود.

درمان افسردگی در زنان

افسردگی پس از زایمان

نیمی از مادران در هفته اول پس از تولد فرزند خود دچار افسردگی می شوند آن ها زودرنج می شوند و سریع به گریه می افتند البته در اکثر موارد پس از یک هفته مادر به وضعیت عادی خود بر می گردد و در این مدت فقط به مهربانی، کمک و همدلی دیگران به خصوص عشق همسرش نیاز دارد.


افسردگی خفیف پس از زایمان

افسردگی خفیف  بین دو هفته تا یکسال پس از تولد کودک بروز پیدا می کند و توجه و حمایت خانواده باعث کاهش آن می شود. در اغلب موارد این افسردگی باعث می شود خانم ها بسیار نگران باشند و در مورد سلامت، نحوه شیر خوردن، گریه و تمام موضوعات مربوط به کودک خود احساس گناه کنند و مدام خود را مورد سرزنش قرار دهند.

افسردگی پس از زایمان تنها به دلیل تغییرات هورمونی نیست و عوامل اجتماعی هم در این امر اهمیت زیادی دارند.

به طور کلی پس از تولد کودک، مشکلات بین زوجین ممکن است بیش تر شود و چیزها به شکلی که انتظارش را داشتند پیش نروند و این باعث تقویت حس افسردگی در خانم ها می شود.

افسردگی پس از زایمان باید درمان شود البته مصرف دارو به دلیل شیردهی مادر باید کنترل شده باشد و شاید لازم باشد که مادر شیردهی را به کودک خود متوقف کند و از شیرهای دیگر استفاده کند.

عوامل افسردگی بارداری در زنان

عواملی که احتمال ایجاد افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهند.

عواملی که در متن زیر ذکر می شود احتمال ایجاد افسردگی پس از زایمان را بیش تر می کنند و هرچه این عوامل بیش تر باشند احتمال ابتلا مادر به افسردگی نیز بیش تر می شود.

پیشنهاد مشاور: افسردگی و اضطراب در دوران بارداری و آسیب به جنین

اگر پیش از تولد نوزاد، مادر مشکلاتی زیر را تجربه کرده و  احتمال ایجاد افسردگی افزایش می یابد.

 1. بچه دار شدن پس از سی و پنج سالگی،
 2. مشکلات سخت مالی، عدم حضور شوهر،
 3. سابقه بیماری روانی،
 4. مشکلات باروری،
 5. شک در مورد نگه داشتن بچه،
 6. اضطراب
 7. به خطر افتادن سلامتی جنین

پس از تولد هم عواملی می تواند باعث ایجاد افسردگی شود

 • زایمان زودرس،
 • از دست دادن کار،
 • توبیخ،
 • عدم حضور یا حمایت همسر،
 • بیماری جسمانی
 • دوری از اجتماع

نقش همسر در ایجاد و جلوگیری از افسردگی مشخص است برای همین زمانی که مادران برای درمان افسردگی پس از زایمان به دکتر مراجعه می کنند پیشنهاد می شود که با همسرشان در جلسات شرکت کنند.

درمان این افسردگی در سلامت کودک هم اهمیت زیادی دارد زیرا بدون درمان، افسردگی فرد نه تنها درمان نشده بلکه شدید تر شده و در روحیه کودک او هم تاثیر می گذارد.

درمان افسردگی در زنان

افسردگی شدید پس از زایمان در زنان

این نوع افسردگی نادرتر از نوع پیش است ومعمولا در طول دو هفته پس از زایمان ایجاد می شود.

این نوع افسردگی در زایمان های اول، کسانی که بیماری روانی داشته اند و خانم هایی که در خانواده آن ها سابقه بیماری روانی وجود داشته، بیش تر روی می دهد زیرا آن ها مستعد افسردگی هستند.

در افسردگی شدید فرد دچار هذیان و توهم می شود و به همین دلیل جان نوزاد به شدت در خطر است زیرا در موارد بسیار کمی دیده شده است که مادران به دلیل شدت بیماری فرزند خود را کشته اند.

حتی بعضی از مادران تصور می کردند که جهان انقدر بد و مخوف است که باید کودک خود را از بدبختی نجات دهند. در مواردی هم تصور می کردند که کودکشان به شدت مریض است و احساس می کردند که با مرگ او از این مریضی و درد نجات پیدا می کند. ( توجه داشته باشید که این موارد به ندرت دیده می شوند.)

وقتی افسردگی به این درجه می رسد فرد باید بستری شود و تحت نظر قرار بگیرد.

معالجه این افراد با ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و داروهای رفع توهم انجام می شود ولی علاوه بر این بیمار باید تحت کنترل قرار بگیرند تا میزان دارو در شیر به کودک آسیب نزند. به طور مثال مادری که لیتیوم مصرف می کنند به هیچ عنوان نمی تواند به کودک خود شیر دهد و باید از شیرهای دیگر استفاده کند.

قبل از بارداری بهتر است با پزشک خود در مورد بیماری هایی که قبلا تجربه کرده اید صحبت کنید تا اگر لازم باشد ابتدا معالجه شوید و سپس در مورد بارداری تصمیم بگیرید.

پیشنهاد مشاور: افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی در زنان

افسردگی در دوران یائسگی و میانسالگی زنان

خانم ها در دوره میانسالی بیش تر احتمال دارد که دچار افسردگی شوند. در این دوره تغییرات هورمونی می تواند مانند افسردگی پس از بارداری باعث ایجاد افسردگی شوند. 

البته تغییرات دیگر مانند ازدواج بچه ها، تغییر شرایط زندگی و رابطه با همسر نیز می تواند بر این افسردگی تاثیر بگذارد.

این نوع افسردگی هم کاملا قابل درمان و کنترل است و جایی برای نگرانی نیست.

پیشنهاد مشاور: افسردگی یائسگی

درمان افسردگی در زنان

افسردگی ناشی از رحم برداری و عقیم سازی در زنان

 تحقیقات نشان می دهد که خانم ها پس از برداشتن رحم و ناباوری احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوند. البته برخی از پزشک ها معتقد هستند که تخمدان هورمون خاصی تولید می کند و به همین دلیل برداشتن آن باعث ایجاد افسردگی می شود. 

برخی دیگر اعتقاد دارند که برداشتن رحم فقط در کسانی که از قبل مستعد بیماری روانی بوده اند باعث ایجاد افسردگی می شود.

افسردگی خانم های خانه دار

خانم های خانه دار بیش تر به خاطر شرایط خود در معرض افسردگی قرار می گیرند و تغییرات هورمونی در این مورد نقش زیادی ندارد این افسردگی معمولا در خانم هایی اتفاق میفتد که زمان زیادی را در خانه می گذارانند و از سمت شوهران خود حمایت لازم را دریافت نمی کنند.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره افسردگی همچون "مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282و 02122247100و 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.