علل افسردگی ناشی از خانواده است یا محیط زندگی؟ یا می تواند علت های دیگری داشته باشد. اگر مادر و پدر افسرده باشند آیا کودک سالمی خواهند داشت؟

علت های افسردگی ارثی است یا محیطی؟

افسردگی می تواند علت واضحی داشته باشد مانند از دست دادن یکی از عزیزان، ولی در اکثر مواقع اینگونه نیست زیرا تمام کسانی که عزیز خود را از دست می دهند، بیماری خطرناکی می گیرند و یا دچار نقص عضو می شوند دچار افسردگی نمی شوند.

بعضی از آدم ها بیش تر در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. هنوز به طور کامل مشخص نشده است که چرا افراد درگیر افسردگی می شوند. 

عواملی که می توانند شما را افسردگی کنند

علل افسردگی و علت های افسردگی  تجاوز

ژن | والدین و ارث

ژن ها از طریق والدین به ارث می رسند و نقش مهمی در افسردگی دارند البته به دلیل وجود ژن های زیادی که وجود دارند اطلاعات زیادی در مورد عملکرد آن ها وجود ندارد و وجود این ژن ها به تنهایی باعث ایجاد افسردگی نمی شود در حقیقت فرد باید در موقعیتی قرار بگیرد که این ژن ها خودشان را نشان بدهند.

این که پدر و مادر شما مبتلا به افسردگی هستند به این معنی نیست که شما هم مبتلا به افسردگی می شوید. اگر هم برادر یا خواهر دوقلو داشته باشید که مبتلا به افسردگی باشد احتمال افسردگی شما افزایش پیدا می کند.

به دلیل وجود انواع مختلف افسردگی نمی توان خطر واقعی ژن افسردگی را تعیین کرد، زیرا اهمیت ژن ها در افسردگی های مختلف، متفاوت است.

نقش ژن ها در افسردگی شدید بیش تر از افسردگی خفیف است و در سنین کم بیش تر خودش را نشان می دهد. 

بعضی از افراد دوره هایی از افسردگی را تجربه می کنند و سپس کاملا سرحال می شوند و به طور مدام این دوره را تجربه می کنند در این حالت افراد دچار حالت دو قطبی می شوند این افراد دوره ای از شیدایی را هم تجربه می کنند.

شخصیت خود شما

نمی توان با توجه به نوع شخصیت افراد گفت که دچار افسردگی خواهند شد. ولی می توان گفت که افراد وسواسی، مضطرب، سخت گیر و کسانی که احساس خود را مخفی نگه می دارند بیش تر در خطر افسردگی قرار می گیرند.

افرادی که به طور مداوم حالاتشان تغییر می کند و احساسات مختلف را تجربه می کنند معمولا درگیر اختلال دو قطبی هستند.


محیط خانواده یا از دست دادن یکی از والدین در کودکی

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که از دست دادن مادر در کودکی ممکن است باعث ایجاد افسردگی در بزرگسالی بشود، این افراد معمولا در برابر افسردگی آسیب پذیر تر هستند. اما این فقدان ممکن است افرادی را مقاوم تر سازد. 

مشکلات مالی و روانی که پس از فقدان والدین به وجود می آید معمولا از خود فقدان تاثیرات بیش تری بر روحیه کودک می گذارد.

علل افسردگی و علت های افسردگی  تجاوز

نحوه تربیت کودکان می تواند افسرده کننده باشد

تحقیقات نشان می دهد که والدینی که عیب جو و پر توقع هستند و موفقیت را وظیفه کودکان خود می دانند و بخاطر شکست فرزندان خود را سرزنش می کنند. در آینده فرزندانشان بیش تر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

همین طور فرزندانی که در کودکی محبت پدر و مادر را به شکل لازم دریافت نکرده اند در آینده مستعد افسردگی هستند.


بدرفتاری جسمی و جنسی با کودکان

سوء رفتارهای جنسی ممکن است باعث ایجاد افسردگی در افراد شود. آمار به دست آمده نشان می دهد که نیمی از کسانی که از افسردگی رنج می برند در کودکی یا نوجوانی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

بعضی از افراد این سوء استفاده جنسی را به یاد می آورند و بعضی دیگر در طول درمان آن را بخاطر می آورند.

علل افسردگی و علت های افسردگی  تجاوز

جنسیت | وجود افسردگی در خانم ها دو برابر آقایان است.

 ممکن است این بدین دلیل باشد که افسردگی در زنان راحت تر قابل پیشبینی است، می تواند به این دلیل هم باشد که فشار های اجتماعی زیادی بر خانم ها وارد می شود. ولی مردان کم تر با درخانه ماندن با بچه ها، مواجه می شوند در عین حال زنان افسردگی پس از بارداری، زایمان و یائسگی را تجربه می کنند و تغییرات هورمونی در این دوران ها بیش تر اتفاق می افتد.


الگوهای فکری | افکار شما نابودگر خودتان هستند

افرادی که در مورد خودشان نظرات منفی دارند بیش تر درگیر افسردگی می شوند.

اغلب انسان ها در مورد خود باورهای مثبتی دارند و این باورها باعث ایجاد شادی و نشاط در آن ها می شود. بیش تر اوقات افراد سعی می کنند شکست های خود را کوچک بشمارند.

 به طور مثال اگر تصادف کنند می گویند که طرف مقابل سریع امد و اشکال از او بود و سعی می کنند خود را بی گناه جلوه دهند.

در افراد افسرده این موضوع برعکس است، آن ها موفقیت های خود را کوچک می کنند و شکست های خود را بزرگ می کنند.

عدم کنترل بر شرایط زندگی | علل افسردگی

افرادی که بر شرایط زندگی خود کنترلی ندارند و نمی توانند شرایط را تغییر دهند بیش تر در معرض افسردگی قرار می گیرند. به همین دلیل گفته می شود که میزان اضطراب در بیمارانی که روی ویلچر می نشینند و برای کارهای خود به پرستار نیاز دارند بیش تر است.

علت های افسردگی علل و ریشه های افسردگی زنان و سالمندان (1)

بیماری های بلند مدت

وابستگی به دیگران و درد، احتمال افسردگی را افزایش می دهد. این افراد ممکن است احساس استقلال خود را از دست بدهند و دغده مالی در طول درمان به روحیه آن ها صدمه بزند.

فشار روحی و وقایع زندگی | علت های افسردگی

فشار روحی به هرشکلی که باشد می تواند باعث ایجاد افسردگی شود یا افسردگی را تشدید کند. ممکن است افراد درگیری بر سر کار، خانواده و مسائل مالی داشته باشند و وقایعی مانند از دست دادن عزیزان و یا بیماری ضربه نهایی را به آن ها وارد کند.

معمولا اتفاقاتی باعث ایجاد افسردگی می شوند که شامل از دست دادن عزیزان باشد. 

البته هر رویدادی باعث ایجاد افسردگی نمی شود، ما همه واکنش های خاصی نسبت به فشار روحی داریم و نمی توان این واکنش ها را پیشبینی کرد.

بیماری جسمی و ناتوانی

بیماری های جدی می تواند روحیه افراد را تضعیف کند و باعث ایجاد افسردگی در آن ها شود. البته این امر می تواند دلیل دیگری هم داشته باشد به طور مثال کسانی که سکته قلبی یا عمل قلب را تجربه می کنند، پس از آن به مرگ بیش تر فکر می کنند چون تجربه ای نزدیک به مرگ داشته اند.

در سن و سال بالا دلیل افسردگی معمولا این موضوع است.

بعضی از بیماری ها به دلیل تاثیری که بر روی مغز می گذارند ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. بیماری هایی مانند ام اس و پارکینگسون.

همچنین بیماری ها با تغییر دادن میزان هورمون ها می توانند باعث ایجاد افسردگی شوند.

علت های افسردگی علل و ریشه های افسردگی زنان و سالمندان (1)

داروهای تجویزی | عوارض داروها را می دانید؟

برخی از دارو ها ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. اما نباید بدون مشاوره با دکتر قطع شوند زیرا نتیجه آن می تواند بدتر از افسردگی باشد.

اعتیاد به الکل هم ممکن است به دلیل تاثیری که بر زندگی افراد می گذارد باعث ایجاد افسردگی شود، مواد مخدر و روانگردان هم مانند الکل باعث ایجاد افسردگی می شوند.

کمبود نور و روشنایی

بیش تر افراد در تابستان احساس بهتری دارند اما ممکن است این احساس شدت بگیرد به صورتی که افراد فقط در تابستان حال خوبی داشته باشند و در زمستان دچار نوعی افسردگی شوند.

این اختلال به هورمون ملاتونین بستگی دارد که فقط در تاریکی ترشح می شود. نور درمانی در از بین بردن این نوع افسردگی تاثیر زیادی دارد.

افسردگی معمولا در افراد چند دلیل و علت دارد. شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره افسردگی تماس حاصل کنید، رزرو وقت با شماره های 02122354282 و 02122247100و 09035673050و 09108347597 امکان پذیر است.