بیماری افسردگی بسیار همه گیر است هنرمندان، بازیگران، خواننده ها و سیاست مدارهای زیادی را می توان نام برد که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند حتی کمدین بزرگ آمریکایی رابین ویلیامز یا مرلین مونرو ،مهم ترین بازیگر قرن بیستم آمریکا، نیز با افسردگی دست و پنجه نرم می کردند.

بعضی از افراد می توانند با وجود افسردگی به زندگی خود بازگردند و کار خود را ادامه دهند ولی برخی از افراد مانند دو هنرمندی که ذکر کردم نمی توانند و زندگی آن ها با خودکشی پایان می یابد. 

بنابراین می توان متوجه شد که افسردگی اهمیت زیادی دارد به خصوص که آمار مبتلایان به افسردگی همواره در تمام دنیا در حال افزایش است.

تاثیر بیماری افسردگی در زندگی

بیماری افسردگی حتی اگر خفیف باشد هم تاثیرات زیادی در زندگی افراد می گذارد، سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که در حال حاضر حدود 340 میلیون نفر از مردم جهان به افسردگی مبتلا هستند و این آمار روز به روز افزایش می یابد همچنین این سازمان پیشبینی می کند که در چند سال آینده افسردگی پس از بیماری قلبی دومین بیماری بزرگ و کشنده در میان مردم خواهند بود. 

این بدین معنی است که افسردگی بیش تر از سرطان باعث مرگ و میر می شود. در حال حاضر افسردگی در میان زنان بیش تر دیده می شود. 

درمان افسردگی در دست خود فرد است و تا زمانی که او نخواهد وضعیتش بهبود پیدا کند تلاش اطرافیان بی اهمیت است.

بیماری افسردگی مرد افسرده زن افسرده عوارض افسردگی (1)

افسردگی در دوره های مختلف

شروع تاریخ تمدن با افسردگی همراه بوده است و این افسردگی نسل به نسل پیشرفت کرده و به ما رسیده است.

مصریان در گذشته های دور برای درمان افسردگی خود از خواب، مسافرت و رقص استفاده می کرده اند.

و در یونان بقراط که پدر پزشکی شناخته می شود نشانه های افسردگی را علائمی مانند:

 •  ترس بی دلیل،
 • از دست دادن اشتها،
 • یاس و ناامیدی
 •  بی خوابی

 و اعتقاد داشته که افسردگی نوعی اختلال ارثی است.

بقراط برای درمان افسردگی دیگران را به رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش دعوت می کرده است.

در ایران ابن سینا در کتاب های خود بیماری افسردگی را در نتیجه مشکلات فیزیکی و روانی می دانسته و اولین کسی بود که بیان داشت افراد تحت تاثیر افکار خود افسرده می شوند و تحت تاثیر همین فکر از افسردگی نجات پیدا می کنند.

اگر اهل مطالعه باشید متوجه می شوید که در بسیاری از نمایشنامه های شکسپیر شخصیت هایی مانند هملت و مکبث از افسردگی رنج می برند.

بیماری افسردگی مرد افسرده زن افسرده عوارض افسردگی clipart depression

علل افسردگی چیست؟

دیدگاه امروزی افسردگی نظریه بقراط در مورد ارث و استرس را تایید کرده است در حقیقت کسی که افسرده می شود هم آسیب پذیر بوده یعنی زمینه ارثی داشته و هم در معرض یک موقعیت قرار گرفته که باعث ایجاد استرس شده است.

استرس پذیری می تواند مربوط به حادثه ای باشد که برای فرد در دوران کودکی رخ داده است. استرس هم می تواند به دلایل مختلفی از جمله مرگ نزدیکان، تغییر شرایط، جر و بحث خارجی و شکست در کار یا زندگی زناشویی باشد. 

توجه داشته باشید که استرس ممکن است به دلیل بیماری های جسمی جدی و شدید مانند دیابت، ذات الریه، ناراحتی گوارشی، بیماری قلبی و کم خونی ایجاد شود.

در اغلب موارد پیش از تشخیص و بروز افسردگی فرد بی خواب یا دچار اضطراب فراگیر می شود.

ممکن است بعضی ها فکر یا احساس کنند که افسردگی خود به خود پدید می آید ولی اینگونه نیست. در حقیقت افسردگی علل مختلفی دارد. 

 1. بلوغ جنسی زودرس،
 2. تحرک کم،
 3. بی کاری در بلند مدت،
 4. تغییرات اجتماعی
 5. عوامل اجتماعی
 6.  بیولوژیکی

 می توانند باعث ایجاد افسردگی شوند. 

پس از آشنایی با علل افسردگی باید اقدامات لازم برای جلوگیری و درمان افسردگی را آموزش ببینیم.


عواملی که با افسردگی در ارتباط است

 • افسردگی در خانواده ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.
 • مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی با ابتلا به افسردگی ارتباط دارد.
 • اضطراب، خشم، انتظارات دور از عقل و احساس شکست ممکن است باعث ایجاد افسردگی شود.
 • کمال طلبی، عدم قاطعیت و انزوا طلبی نیز می تواند زمینه های افسردگی را ایجاد کند.
 • تغییر و تحولات عمده و اساسی مانند از دست دادن عزیزان، ازدواج فرزندان و تغییر مکان زندگی می تواند باعث ایجاد افسردگی شود.
 • در زنان عدم تعادل هورمون ها در دوره های زایمان، پیش از زایمان، قائدگی و پیش از عادت ماهیانه ممکن است باعث ایجاد افسردگی شود.

بیماری افسردگی مرد افسرده زن افسرده عوارض افسردگی (1)

وقتی بیماری افسردگی جدی است

اغلب اوقات وقتی اشخاص غمگین هستند توسط دیگران یا توسط خودشان افسرده خوانده می شوند ولی اینگونه نیست. روحیه گرفته و ناراحتی معمولا چند هفته دوام می آورد و خطری به همراه ندارد این ناراحتی می تواند بخشی از فراز و نشیب زندگی باشد که در زندگی هر فردی رخ می دهد.

افسردگی چیزی بیش تر از  موارد زیر است:

 • ناراحتی،
 • غم از دست دادن نزدیکان،
 • روحیه بد
 •  روزهای دلگیر

روحیه بد، غم و ناراحتی پس از مدتی به مرور از بین می روند اما افسردگی از روزی به روز دیگر منتقل می شود و به آرامی شدت می گیرد.

بیماری افسردگی می تواند تا سال ها باقی بماند و در این مدت فرد ممکن است احساس کند که زندگی و حیات از او خارج می شود، تحمل این موضوع بسیار سخت است.

بهبود افسردگی زمان بر است و احتیاج به کمک روانشناس و مشاور متخصص دارد. افسردگی ملایم اگر درمان نشود ممکن است به افسردگی شدید ختم شود و تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. 

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره افسردگی "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.