آیا تفاوت میان افسردگی و اندوه می دانید؟ همیشه مراجعینی داشتم که فکر می کردند فقط ناراحت هستند در حالی که افسرده بودند و مراجعینی هم داشتم که فکر می کردند افسرده هستند در حالی که تنها ناراحت و غمگین بودند.

تفاوت احساس افسردگی و اندوه

اگر بتوانید غم و ناراحتی را به خوبی تحمل کنید ممکن است خواهان آن بشوید، فیلم ها، کتاب ها و آهنگ های غمگین طرفداران زیادی دارند این احساس اندوه آن ها را نمی ترساند درحقیقت چیزی که افراد را وحشت زده می کند ترس از دست دادن است.

اندوه ممکن است به این دلیل به وجود بیایید که ما به دیگران، حیوانات، موقعیت ها و حتی خانه خود دل میبندیم و ترک کردن آن برای ما مشکل است و باعث اندوه ما می شود. این ضایعه ها شکل های مختلفی دارند و در زمان های مختلف خودشان را نشان می دهند.

تفاوت احساس افسردگی و اندوه

اندوه به ما نشان می دهد که ما انسان هستیم.

پذیرفتن غم بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهد، نباید غم پس زده شود یا سرکوب شود زیرا باعث ایجاد مشکلات درونی در فرد می شود.

از آنجایی که افسردگی با غم مرتبط است، برای بسیاری از ما تشخیص تفاوت میان افسردگی و اندوه سخت است.

غم و اندوه یک احساس عادی در انسان است و همه ی ما آن را تجربه کرده ایم و تجربه خواهیم کرد. غم و اندوه معمولاً در اثر یک واقعه، تجربه یا موقعیت دشوار، آسیب زا، چالش برانگیز یا ناامیدکننده ایجاد می شود. 

از طرفی دیگر افسردگی یک حالت عاطفی غیرطبیعی و نوعی بیماری روانی است که در طی آن تفکر، عواطف، ادراکات و رفتارهای فرد تحت تأثیر قرار می گیرد. 

وقتی افسرده هستیم از همه چیز ناراحت می شویم.

 افسردگی لزوماً به یک رویداد، موقعیت دشوار، از دست دادن، یا تغییر شرایط به عنوان محرک نیاز ندارد. 

در حقیقت، افسردگی غالباً در غیاب هرگونه محرکی بروز می کند.

افسردگی همه ی جوانب زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که چیزهایی که روزی برای فرد لذت بخش بوده اند ارزش خود را از دست بدهند.

در طول افسردگی انرژی، انگیزه و توانایی فرد برای تجربه شادی، لذت و هیجان کاهش می یابد و فرد بی تاب، عصبی و نگران می شود.


علائم واقعی افسردگی

برای تشخیص افسردگی، افراد باید حداقل 5 مورد از علائم زیر را برای مدت زمان حداقل دو هفته داشته باشند. اگر احساس می کنید که افسردگی دارید باید شدت علائم آن را بررسی کنید و حتما برای اطمینان قطعی به روانشناس مراجعه کنید.

  • داشتن روحیه افسرده یا تحریک پذیر در اکثر مواقع.
  • از دست دادن یا کاهش لذت از انجام فعالیت هایی که قبلاً جالب یا لذت بخش بوده اند.
  • تغییرات قابل توجه در وزن یا اشتها .
  • اختلالات در خواب یا خواب زیاد.
  • احساس خستگی، کندی و کمبود انرژی در بیش تر روزها.
  • احساس گناه یا بی ارزشی.
  • ناتوانی در تمرکز.
  • فکر به مرگ یا خودکشی.

افسردگی باعث احساس ناتوانی در فرد می شود و ذهن را با افکار منفی و مسموم پر می کند. البته اندوه و افسردگی می توانند در کنار هم وجود داشته باشند.

تفاوت احساس افسردگی و اندوه

چگونه با اندوه خود کنار بیایید؟

همان قدر که اشک شوق معنی دارد اشک غم هم معنی دارد. احساس غم و اندوه باید به عنوان یک حس طبیعی پذیرفته شود.

سعی نکنید که این احساس طبیعی را در خود سرکوب کنید، غم و شادی دو لبه یک تیغ هستند اگر غم را سرکوب کنید ناخودآگاه شادی را هم از خودتان سلب کرده اید.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی با مراکز برتر مشاوره افسردگی"مرکز مشاوره ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597