اگر نیاز دارید تا دوست افسرده و یا همسر افسرده خود را درمان کنید، حتما مطالعه کنید. تشخیص این که چه کسی افسرده است و نیاز به حمایت دارد گاهی اوقات بسیار آسان است. شاید فکر کنید که کمک شما به این افراد ارزش خاصی ندارد ولی با کمک شما فرد ممکن است از خودکشی یا آسیب زدن به خودش دست بکشد.

با همسر افسرده چه کنیم؟

معمولا افراد افسرده به سختی کمک دیگران را قبول می کنند و ترجیح می دهند تنها باشند سعی کنید صبور باشید و به آن ها اطمینان بدهید که همیشه پیششان هستید و مشکلشان برای شما هم مهم است.

با این اشخاص صحبت کنید و آن ها را راضی کنید تا از کمک درمانگر و روانشناس استفاده کنند. مدام به آن ها نگویید که افسرده نباشند، مطمئن باشید که اگر می توانستند قبل از این که شما بگویید این کار را می کردند.

کمک به دوست و همسر افسرده چگونه ممکن است؟

صحبت کردن و گوش دادن | به افراد افسرده چه بگوییم

صحبت کردن باعث می شود که فرد به طور مستقیم مشکلات خودش را مطرح کند چیزی که این کار را مشکل می کند گوش کردن است. بیش تر افراد به جای گوش کردن در سکوت سعی می کنند دیگران را نصیحت کنند یا مشکلات او را کوچک نشان دهند.

گوش کردن به ناراحتی عزیزان و مشکلات آن ها ممکن است واقعا سخت باشد و شما نتوانید واکنش درستی نشان دهید سعی کنید زیاد به خودتان سخت نگیرید و فقط شنونده خوبی باشید.

هیچ وقت وسط صحبت های او نپرید و به او اجازه دهید احساسات خودش را بیان کند، این کار برای او دشوار است و قطع کردن صحبت هایش به وسیله شما کار را برای او سخت تر می کند.

اگر احساس می کنید که کار اشتباهی انجام می دهد دلایل خود را توضیح دهید ولی هرگز با او دعوا یا جرو بحث نکنید زیرا ممکن است دیگر با شما حرف نزند.

وقتی صحبت های او تمام شد با او در ارتباط باشید و نگذارید احساس تنهایی پیدا کند به او پیشنهاد بدهید که از کمک متخصص استفاده کنند ولی به جای او تصمیم نگیرید.

پیشنهاد روانشناس: اندیشه های افسرده را در جوی آب بریزید!

جلوگیری از خودکشی | یک تلاش عاشقانه با همسر افسرده

بیش از نصفی از خودکشی ها به دلیل افسردگی رخ می دهد و این در حالی اتفاق می افتد که افسردگی کاملا قابل درمان و کنترل است. افسردگی شدید معمولا باعث می شود که فرد به فکر خودکشی بیفتد و برای همین لازم است که تحت نظر دکتر قرار بگیرد.

بیش تر افراد احساس می کنند خودکشی برای جلب توجه دیگران انجام می شود در حالی که اینگونه نیست البته آسیب زدن به خود ممکن است یک فریاد برای کمک باشد که به خودکشی ختم می شود.

افراد افسرده باید تحت حمایت و مراقبت قرار بگیرند و فردی که حتی به ندرت به خودکشی فکر می کند نیز باید سریعا به دکتر و روانشناس مراجعه کند.

پیشنهاد روانشناس: آیا هرکس ناراحت است افسرده است؟

کمک به دوست و همسر افسرده چگونه ممکن است؟

کمک کردن به دوستی که مستعد خودکشی است

اگر احساس می کنید که دوست شما می خواهد خودکشی کند یا تمایل دارد به خودش آسیب بزند، درگام اول از او بخواهید با شما صحبت کند از او بپرسید که چرا احساس می کند زندگی ارزش ادامه دادن را ندارد. ممکن است دوست شما مستقیم به خودکشی فکر نکند و فقط آرزو کند که صبح از خواب بیدار نشود.

در هردو صورت دوست شما در خطر بزرگی قرار دارد، حتی ممکن است به دروغ هرنوع تصمیمی برای خودکشی را انکار کند و این شما هستید که باید تشخیص دهید وضعیت دوستتان چقدر بحرانی است.

به طور مداوم با دوست خود تماس بگیرید و نگذارید احساس تنهایی بکند سعی کنید حضوری هم پیش او بروید.

داروهای غیرضروری را از دسترس او دور کنید، اگر دوست شما نمی خواهد پیش مشاور برود بهتر است شما بجای او این کار را بکنید.

اگر احساس می کنید که تمایل به خودکشی دارید این موضوع و دلایل آن را با خانواده و دوستان خود در میان بگذارید یا از مشاور و روانشناس کمک بگیرید.

پیشنهاد روانشناس : آیا افزایش وزن و اشتها و سردرددارید؟ | علل و علائم افسردگی بی قاعدهچیست؟

کمک به دوست و همسر افسرده چگونه ممکن است؟

چه عواملی خطر خودکشی را افزایش می دهند؟

اگر همسر یا دوستی دارید که علائمی مانند افسردگی شدید، بیماری های جسمی در کنار افسردگی، صحبت کردن در مورد خودکشی یا خودکشی نافرجام، فشار روحی شدید، مرگ عزیزان، بیکاری، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر را دارد، سعی کنید با او صحبت کنید و او را تنها نگذارید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره افسردگی همچون "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.