یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی، ازدواج می باشد، مشاوره ازدواج به فرد کمک می کند که ازدواج یک نوع آغاز برای زندگی مجدد و نقطه عطفی می باشد، زیرا بعد از ازدواج یک خانواده تشکیل می شود که در آن تعهد بلند مدتی ایجاد شده و به فرد فرصت رشد و پرورش صفت از خود گذشتگی و کنار گذاشتن منیت را می دهد بنابراین  قبل از آن که ازدواج پیوند فیزیکی باشد یک نوع پیوند روحی و احساسی می باشد.

ازدواج یک نوع پیوند و یگانگی می باشد زیرا با فردی که دوستش داریم پیوند دائمی تشکیل می دهیم و رابطه مان را همیشگی می کنیم تشکیل این پیوند دائمی به خاطر وجود عشق در میان ما می باشد که به ما آرامش می دهد اما با وجود این که ازدواج دارای نکات مثبتی می باشد اما باید فرد زمانی تصمیم به ازدواج بگیرد که اطلاعات، دانسته ها و پختگی های ما در برابر این تصمیم کافی باشد.

تصمیمات اندکی مانند ازدواج وجود دارند که مهم بوده و سر تا سر عمرمان را تحت تاثیر قرار می دهند اما امروزه بسیاری از مردم هزینه های زیادی را صرف  مراسم عروسی  عالی می کنند و به ازدواج عالی توجهی ندارند.

پیشنهاد مشاور: سوالات مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج در بسیاری از شرایط باعث به وجود آمدن حس شادی در اکثریت افراد می شود اما با چالش های عمیقی همراه می باشد که به وجود آمدن این چالش ها به مسائلی مانند نحوه مدیریت زوجین، ادامه دار بودن رابطه و یا بر هم خوردن آن مشخص می کند.

برای این فرد ازدواج موفقی داشته باشد و این رابطه حفظ شود دو نفر باید باورهای اشتباه و ناکارآمد خود را از ذهنشان بیرون بریزند و افکار بهتری را جایگزین آن نمایند.

فایل صوتی و پادکست صوتی این مطلب

فرد قبل از ازدواج قدرت و اختیار بسیاری در تصمیم گیری دارد و می تواند به راحتی از تشکیل ساختارهای مشکل زا دوری کند، ما در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه نقش و اختیاری نداریم اما معمار خانواده آتی خود ما خواهیم بود، امروزه هیچ چیز در جهان نمی تواند زندگی انسان ها را بهتر و شاداب تر کند مگر این که فرد ازدواج های موفقی داشته بشد. 

مشاوره ازدواح

آمادگی برای ازدواج

لطفا به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید.

 1. آیا شما و پارتنرتان برای شروع یک زندگی مشترک هیجان زده اید، اما نگران تصمیمات و مشکلات آینده هستید؟ و این مسئله برای شما اضطراب آور می باشد؟
 2. آیا شما و شریک زندگی تان قبلا روابط نافرجامی داشته اید و حالا نگران تکرار دوباره مسائل قبلی می باشید؟
 3. آیا شما و پارتنرتان از صحبت کردن در مورد مسائل مهم زندگی تان مانند بچه دار شدن، اهداف بلند مدت حرفه ای و یا شخصی اجتناب می کنید؟
 4. آیا آرزو دارید تا زندگی مشترک تان را با حسی سرشار از اعتماد و رابطه قوی، مستحکم و دائمی شروع کنید؟

به طور کلی آماده شدن برای ازدواج و زندگی مشترک حس شور و اشتیاق بسیاری در شما و شریک زندگی تان ایجاد می کند اما باید به این نکته توجه داشته باشید اگر رابطه شما سرشار از عشق و خواستن باشد اما هر کدام از شما دغدغه های و ابهامات شخصی خودش را دارد و احتمال دارد هیچ گاه شما به این نکته توجه نکرده باشید و اجتناب از این مسئله باعث می شود تا دغدغه های فکری شما افزایش یابد و به طور طبیعی تنش و جر و بحث را در میان دو طرفین ایجاد کند. و به احتمال زیاد سوالاتی برای شما به وجود می آیند:

 1. اگر روابط من وپارتنرم مثل سابق نباشد چه اتفاقی می افتد؟
 2. در صورتی که دید پارتنرم بهتر از دید من نباشد چه اتفاقی می افتد؟
 3. در صورتی که من و پارتنرم الهام بخش یکدیگر نباشیم چه می شود؟
 4. اگر روابط من و پارتنرم به طور کلی عوض شود چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی تصمیم گرفتن برای ازدواج بسیار  مهم می باشد و تصمیمی سرشار از مسئولیت پذیری و دغدغه فکری است.

هم چنین فکر کردن به مسائلی مانند برنامه ریزی جشن عروسی، برنامه ریزی خانوادگی، آمادگی سازی و تامین مسائل مالی، استرس زا می باشد، تحمل کردن این استرس ها می تواند باعث از بین رفتن اولویت ها در رابطه شما شود و در رابطه فاصله انداخته و سردی ایجاد کند.

پیشنهاد مشاور: انواع مشاوره در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

شاید شما و شریک زندگی آینده تان فکر کنید که برای یکدیگر ساخته شده اید اما نگران هستید که بعد از ازدواج، رابطه تان را چطور حفظ کنید. برای این که مسائل مطرح شده را به درستی حل کنید باید در این خصوص از مشاوره ازدواج خوب کمک بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کند، پس تا انتها این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

نقش مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج می توانند ما را راهنمایی کنند تا انتخاب درستی در ازدواج داشته باشیم و مشاوران و روانشناسان در مرکز مشاوره ازدواج علاوه بر این که بر مسائل و مشکلات زندگی مشترک تسلط دارند می توانند به راحتی ویژگی های شخصیتی و اختلال های روان شناختی را تشخیص دهند زیرا آن ها در این امر تخصص دارند و این مسائل از چشم افراد غیر متخصص پنهان نمی ماند. این طور مشاوره ها توسط متخصصانی که در این خصوص به تحصیل پرداخته اند ارائه می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده تنها چیزی که حدود 50 درصد احتمال طلاق را کاهش می دهد مشاوره قبل از ازدواج می باشد، در بسیاری از موارد زمانی که فردی خاص را برای ازدواج پیدا می کنیم، اطلاعات زیادی به ذهن دیگران هجوم می آورد و دوستان و خانواده تان در مورد شریک زندگی  و آینده تان نظراتی را می گویند و در مورد فکری که در مورد او می کنند نظر می دهند.

پیشنهاد مشاور: 114 سوال مهم خواستگاری که حتما باید بپرسید ( پسرها و دخترها)

اما شما این نکته را در نظر بگیرید که بهترین فردی که می تواند در مورد ازدواج شما را راهنمایی کند یک فرد متخصص می باشد که در این خصوص تخصص و آموزش دیده باشد به عنوان مثال یک مشاور ازدواج می تواند به شما کمک کند تا در این خصوص سوالات سختی را بپرسید که تا قبل از آمدن به مرکز مشاوره جسارت پرسیدن این سوالات را نداشته اید، یک مشاوره قبل ازدواج خوب فردی می باشد که با کمک او می توانید تصمیمات مهم زندگی تان را به طور آگاهانه و صحیح بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج یکی از انواع مشاوره و درمان می باشد که به زوجین کمک می کنند تا آمادگی های لازم را در امر ازدواج به دست آورند که این مشاوره به طور معمول توسط مشاوران ازدواج و خانواده صورت می گیرد، مشاوره قبل از ازدواج در این خصوص استانداردهای لازم برای ازدواج دو نفر را بیان می کند که شامل مواردی مانند تطابق ویژگی های سنتی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی و مذهبی می باشند.

با توجه به مشاوره انجام شده شما می توانید از رابطه سالم و پایداری که با شریک زندگی تان دارید مطمئن شوید و به شما شانس بیشتری داده می شود تا رابطه قدرتمند و راضی کننده ای داشته باشید، در این زمینه مرکز مشاوره ازدواج خدماتی را ارائه می کند که در شناسایی و تشخیص ضعف هایی که احتمال دارد آینده ازدواج شما را با اختلالاتی و مشکلاتی رو به رو کند کمک کننده خواهد بود.

در مشاوره ای که قبل از ازدواج صورت می گیرد در مورد مسائل زیر صحبت می شود که عبارت اند از:

 • امور مالی
 • ارتباطات
 • ارزش ها و عقاید
 • نقش ها
 • عاطفه و محبت
 • رابطه جنسی
 • میل به بچه دار شدن و تربیت کودک
 • ارتباطات خانوادگی
 • تصمیم گیری
 • روش ها و فنون مقابله با خشم
 • گذراندن اوقات فراغت
 • اوقات با هم بودن
 • اهداف شغلی و حرفه ای
 • مکان زندگی
 • مواردی مانند آرزوها، تمایلات، توقعات ، خط قرمز ها و ...

مشاوره پیش از ازدواج نه تنها در مورد مسائل به وجود آمده در قبل از ازدواج راهکارهایی را می دهد بلکه در مورد مدیریت چالش ها که بعد از ازدواج ایجاد می شود راه حل هایی را بیان کرده و در مورد چگونگی مدیریت آن ها راهنمایی هایی را انجام می دهند.

مشاوره هایی که قبل از ازدواج صورت می گیرد در آن مشاور ازدواج در طی جلساتی به صورت انفرادی و زوجی به هر دو نفر مشاوره می دهد، هم چنین از آزمون های معتبر به صورت کتبی استفاده می کند که و اطلاعات به دست آمده به صورت دقیق تحلیل می شود و مشاوره احتمال موفق بودن ازدواج را مورد بررسی قرار می دهد.

پیشنهاد مشاور: سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند

آزمون های روانشناختی به منظور شناخت زیر ساخت های شخصیتی طرفین به کار می رود و هدف اصلی مشاوره قبل از ازدواج شناسایی تعارض ها و اختلافات احتمالی و بالقوه که در رابطه می تواند مشکل ساز باشد می باشد، قبل از آن که این مسائل به مشکل بزرگی تبدیل شود باید آن ها را تشخیص داده و برای حل آن چاره ای اندیشید.

هم چنین روانشناس و مشاور قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین یک رابطه سالم را پایه گذاری کنند و با تبادل نظر و بحث کردن در مورد تفاوت ها و انتظاراتتان به همراه یک روانشناس مشاوره ازدواج، شما و شریک زندگی تان می توانید یکدیگر را بهتر درک کنید و در این زمینه به خوبی از یکدیگر حمایت کنید.

قبل از ازدواج فکر می کنید که نیاز به مشاوره ازدواج دارید و این امر کاملا طبیعی می باشد.

مشاوره ازدواج

تمام زوج ها در روابط خود با فراز و فرود های بسیاری رو به رو می شوند و به خصوص قبل از شروع زندگی مشترک اولین و مهم ترین اختلافات نشان داده می شوند که عبارت اند از:

 • برنامه ریزی و تدارک مراسم عروسی
 • پیوستن دو خانواده جدید به یکدیگر
 • انتظارات و فشارهایی که از طرف خانواده ها به زوج ها وارد می شود به عنوان مثال زوج های در حال ازدواج باید همیشه شاد و خندان باشند و ...

در صورتی که این انتظارات و نگرانی ها دیده نشود زوجین ممکن است به خودشان شک کنند که آن طور که فکر می کنند برای یکدیگر مناسب نمی باشند، اما با کمک گرفتن از مشاور روانشناس می توانند به درک عمیق تری از رابطه شان برسند و برنامه ریزی هایی برای ازدواج عاشقانه داشته باشند، کمک گرفتن از فرد متخصص و آگاه در این زمینه تاثیر بسیاری دارد.

پیشنهاد مشاور:نکات مهم در جلسه خواستگاری

پنج چالش مشاوره قبل از ازدواج

 1. چرا نیاز هست که به مرکز مشاوره قبل از ازدواج برویم؟ آیا این مشاوره برای زوج هایی که با یکدیگر مشکل دارند می باشد؟

زوج درمانی مخصوص همه زوج ها می باشد و نه فقط برای زوج هایی که در رابطه شان با مشکلاتی مواجه می شوند. متاسفانه بر اساس تحقیقات انجام شده زوج ها به طور متوسط 6 سال درگیر مسائل و مشکلاتشان هستند و بعد از آن به زوج درمانگر مراجعه می کنند.

در حالی که زوجین اگر با مشکل اصلی و اساسی درگیر نباشند برای این که صمیمت آن ها افزایش یابد و ارتباطات موثرتر و بهتری داشته باشند استفاده از مشاوره قبل از ازدواج یک راهکار موثر و خوب می باشد.

2. هزینه و زمان از چالش های مشاوره

مشاوره ازدواج نیاز به تعهد زمانی دارد و زوجین باید برای آن وقت بگذارند اما توجه داشته باشید که مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج یک مشاوره طولانی مدت نمی باشد و در صورتی که شما و پارتنرتان علاقه مند باشید می توانید به صورت عمیق تر و دقیق تر به مسائل تان بپردازید و وقت بیشتری را برای مشاوره بگذارید و در جلسات بیشتری شرکت نمایید این تصمیم کاملا به شما بستگی دارد.

هزینه هایی که برای مشاوره ازدواج پرداخت می شود یک نوع سرمایه گذاری گرانبها و ارزشمند برای آینده شما می باشد زیرا شما از سلامت و حال خوب تان آگاه می شوید، جلساتی که در کلینیک روانشناسی ستاره ایرانیان برگزار می شود نه تنها موجب تقویت روابط شما می شود بلکه حس قدرت و اعتماد را در شما و پارتنرتان ایجاد کرده و می توانید در کنار یکدیگر اهدافتان را دنبال کنید.

3. ترس از ندانسته ها و اتفاقات

مشاوره روانشناسی ازدواج با چالش های فراوانی رو به رو می شوند برای مثال ممکن است زوج ها از رفتن به مراکز مشاوره قبل از ازدواج اجتناب کنند و به خاطر مسائل گفته نشده ترس و اضطرابی در آن ها ایجاد شود و نتوانند آن را تحمل کنند و مطمئنا در این جلسات موضوعات سخت و مهمی ارائه می شود.

بسیاری از زوجین در جلسات اول عقاید شخصی و باور ها و ایده های شان را در مورد مسائل مختلف بیان می کنند و با کمک گرفتن از روانشناس و مشاور می توانند این مسائل را حل نمایند و تصمیم به ازدواج بگیرند اما در بعضی اوقات این دو زوج مناسب یکدیگر نمی باشند و تصمیم گرفته می شود که با یکدیگر ازدواج نکنند.

4. جریحه دار شدن احساسات

در صورتی که روانشناس خوب باشد محیط امنی را برای مراجعه کننده ایجاد می کند به طوری که مراجعه کننده به دور از قضاوت در مورد عقایدش حرف بزند، اما بیان کردن افکار و احساسات گاهی اوقات باعث جریحه دار شدن احساسات و به وجود آمدن تعارضات در رابطه می شود.

هم چنین داشتن صداقت در بیان انتظاراتتان، نگرانی و شک های تان و اهداف آینده ممکن است تعارضات کوتاه مدتی را ایجاد کند و بسیاری از زوجین می توانند از این مسیر عبور کنند و با کمک گرفتن از مشاور رابطه قوی تر و دائمی تری داشته باشند.

5. مشاوره پیش از ازدواج به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

در صورتی که زوجین از متخصص مشاور ازدواج کمک بگیرند می تواند برای ازدواج و یک رابطه طولانی مدت متعهدانه خودشان را آماده کنند.

مشاوره ازدواج تخصصی با سنجش و شناخت تفاوت های زیر بنایی شخصیت هر دو طرف، نظر زوج ها را نسبت به این تفاوت ها جلب می کند، در صورتی که مشاوره ازدواج به درستی انجام شود باعث می شود تا فرد نسبت به خودش به شناخت برسد و هم چنین به تصمیم گیری های حال و آینده ی او بسیار کمک می کند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که شما با توجه به عقاید، ارزش ها، تاریخ و گذشته منحصر به فرد خودتان وارد رابطه می شوید و ممکن است همیشه با شریک زندگی و عاطفی اش هماهنگ نباشد.

ارزش های خانوادگی، مذاهب و باورها دارای طیف گسترده ای می باشند که این تفاوت ها و عدم توجه به آن ها می تواند مشکلاتی را به وجود آورد به عنوان مثال بسیاری از افراد با این باور ازدواج می کنند که ازدواج حلال و راهگشای بسیاری از مسائل مالی، جنسی، احساسی و اجتماعی و غیره می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج مزایایی دارد و یکی از مهم ترین آن ها آموزش مهارت های ارتباطی می باشد، زمانی که شما وارد یک رابطه می شوید به این معنی نمی باشد که شما توانسته اید ارتباط موثری را برقرار کنید و شما هنگامی که وارد رابطه می شوید با گذشت زمان با مسائلی که باعث به وجود آمدن بحث در رابطه با شریک عاطفی تان می شود رو به رو می شوید و آن ها را پیگیری نمی کنید، اما به زوجین زمانی که تصمیم به ازدواج می گیرند نمی توانند نسبت به این بحث ها شانه خالی کنند و باید برای حل آن ها اقداماتی را انجام دهند.

مشاور ازدواج با اهداف خاص خودشان این امر مشاوره را انجام می دهند که عبارت اند از:

 • تحکیم پایه های زندگی زوجین
 • شناخت کافی زوجین از یکدیگر
 • به دست آوردن اطلاعات ضروری در مورد ویژگی های روانشناختی زن و مرد
 • چگونگی رفتار صحیح آن ها با یکدیگر
 • جلوگیری از بروز اختلاف نظر ها و عمیق شدن روابط آن ها

انجام مشاوره باعث می شود تا زوجین توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را داشته باشند و بتوانند انتظارات واقع بینانه خودشان را تنظیم و بهبود بخشند و هم چنین مهارت های حل مسئله را به درستی فرا گیرند.

علاوه بر این مشاوره به افراد کمک می کند تا در مواردی که در شرایط سخت زندگی قرار می گیرند و زندگی باب میل آن ها نمی باشد دید مثبتی داشته باشند، در این خصوص مشاورین و روانشناسان ازدواج با شما هم قدم می شوند و در طول مسیر راهکارهای لازم را بیان کرده و به شما کمک می کنند.

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج 02122354282 و 02122247100  به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597امکان پذیر است.