در این مقاله به بررسی تحلیل شخصیت زنان می پردازیم و 4 بعد اصلی آن را به تفکیک مورد بررسی قرار می دهیم، بر اساس نظریه های مشهور روانشناسی شخصیت زن به 4 بعد اصلی تقسیم شده است که در مقاله ها و نظریه های مختلف این بعد ها اسامی متفاوتی دارد، اما مفهوم آن ها با هم مشابه می باشد.

فایل صوتی این مطلب برای شما تهیه شده است لطفا اشتراک گذاری فراموش نشود.

این چهار بعد عبارت اند از : آمازون، مادونا، مادرانه و معشوقه. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است در بیشتر جوامع مشاهده می شود که به علت تبعیض بیش از حد علیه زنان، زنان بیشتر به سمت شخصیت هایی مانند آمازون و مادونا گرایش پیدا می کنند که در زنان نوعی افسردگی اجتماعی به وجود می آورد. در ادامه این مقاله هر یک از این ابعاد را مورد بررسی قرار داده و توضیح و تفسیر می کنیم.

ارکان شخصیت زنان

همان طور که گفته شد شخصیت زنان دارای چهار بعد اصلی می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

آمازون

 در یکی از جزایر آمازون قانون و حکومت زن سالاری وجود داشت و زنان اجازه نمی دانند هیچ مردی به آن جزیره وارد شود و فقط برای آمیزش جنسی و بچه دار شدن مرد ها را خارج جزیره به کار می گرفتند و در صورتی که فرزند آن ها پسر می شد تا سن خاصی از او نگهداری می کردند و بعد او را از جزیره اخراج می کردند.

در این جزیره همه کار های مردانه را خود زنان انجام می دانند و ظرافت زنانه خود را از دست داده بودند در آن جا هم زن کارگر بود، هم جنگجو و سوارکار و غیره.

زنانی که تمامی کارهای خود را انجام می دهند و از مردان دوری می کنند در این دسته قرار می گیرند.

معشوقه از ارکان شخصیت زنان

حس معشوقه همان حس وحده گرایی زنان می باشد، حسی است که به علت نوع آلت، دخول و فیزیولوژی زن در زنان به وجود آمده است و در آن ها تمایل ایجاد کرده است تا تنها بدن خود را در اختیار یک مرد قرار دهند، به این صورت آن ها عشق خود را به یک مرد داده و او را تبدیل به تمام زندگی خود می کنند و عاشقانه او را دوست دارند.

زنان شخصیتی آرام و کاملی دارند و می تواند با داشتن حس مادرانه قوی و مادونای نرمال مردشان را برای همیشه مال خود کنند و در کنار او زندگی آرام و عاشقانه ای داشته باشند، این قابلیت زن از قابلیت های زنانه اصیل می باشد.

در بعضی اوقات مردان به این بعد زنانه می رسند که شکار زنان آمازونی شده اند و از نظر احساسی مورد سوء استفاده قرار گرفته اند، ایده آل ترین شخصیت زنان از نظر روانشناسی زن معشوقه _ مادرانه قوی و مادونا _ آمازون نرمال می باشد و بیمار ترین زنان از نظر شخصیت روانشناسی زن آمازون _ مادونا قوی و مادرانه _ معشوقه ضعیف می باشند.

زنانگی ( بانوی واقعی بودن) از شخصیت زنان

ما انسان ها در جهانی زندگی می کنیم که رفتار های خوب و شایسته و آداب رفتاری از ابتدای پیدایش با توجه به دوره های مختلف زمانی و فرهنگی مختلف مورد توجه قرار گرفته و از ابتدا تا کنون برای رسیدن به رشد و تکامل پند های بسیاری به بشر داده شده است.

اما با گذشت قرن ها، پیدایش فرهنگ های مختلف باعث شده است تا الگو های رفتاری و اعتقادی آدم ها تغییراتی کند و به جای این که عادت های رفتاری و مد شخصی خود را در نظر بگیرند دائما در حال پیگیری غلط و الگو برداری اشتباه می باشند.

بر اساس مطالب گفته شده یک بانو برای این که رفتاری به جا و شایسته داشته باشد باید چطور رفتار کند تا پوششی شیک و رفتاری محترمانه داشته باشد؟

پیشنهاد مشاور:شناخت شخصیت زنان بر اساس تیپ های شخصیتی

مزیت بانو بودن

همه خانم ها خانم از همان ابتدا خانم به دنیا می آیند، اما احساس نیاز و شکل گرفتن شخصیت های زنانه کامل و تبدیل شدن به بانو یک تعهد به رشد شخصی می باشد که برای این که به این رشد برسند باید سفر طولانی داشته باشند تا در طول زندگی بانو شدن را درک کنند.

هنگامی که به این تعهد برسند نه تنها خانم بلکه دیگران هم از رشد شخصیتی بهره خواهند برد.

برای شناخت بهتر شخصیت زنان موارد زیر را به یاد بسپارید.

بعضی ها می گویند که درون زن بسیار پیچیده و نا شناخته و کشف نشدنی می باشد، درست است یک زن می تواند پر از راز و تناقضات باشد اما اگر مرد به زن توجه داشته باشد و به نیاز های او به درستی توجه کند در این صورت درون زن آنقدر پیچیده نخواهد بود.

آقایان برای این که متوجه شوند زن ها چه می خواهند نیاز به ذهن خوانی ندارند آن ها باید به درستی زن را بفهمند و او را درک کنند و بفهمند که همسر آن ها فقط نیاز به کمی منطق و درک دارد.

در این مقاله می خواهیم با نگاهی دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم و نیاز ها، خواسته ها، عادت ها و ضعف های یک زن را به خوبی بشناسیم و بتوانیم همدیگر را بهتر و عمیق تر درک کنیم و با ویژگی های یکدیگر به خوبی آشنا شویم.

 • ارزش های او چیست

ارزش های هر نفر خط مش او در مسیر زندگی می باشد و درک و جهت گیری درونی او را تشکیل می دهد، شما باید توجه کنید خانمی که با او آشنا شدید برای چه چیز هایی ارزش قائل است؟ هدف های او چیست ؟ از زندگی چه چیزی می خواهد ؟ آیا ترجیح می دهد عصر را با دوستانش بگذراند و یا با شما فیلم ببیند؟ آیا دوست دارد آخر هفته به گشت و گذار و تفریح برود و در طبیعت باشد و یا خرید کند ؟ آینده شما می تواند بر اساس تصمیماتی باشد که او می گیرد و عکس العملی که شما به آن نشان می دهید.

شما برای این که بفهمید چطور آدمی است باید به رفتار و کردار او توجه کنید نه به حرف هایش، اگر تفاوت اندکی در نقطه نظرات شما وجود دارد مشکلی پیش نمی آید، اما اگر دختر مورد علاقه شما دوست داشته باشد تمام دنیا را بگردد ولی شما طالب یک زندگی آرام در خانه ای کوچک با چند بچه که از سر و کول شما بالا می روند، باشید. آیا این طور تفاوت ها را می توانید بپذیرید؟

پیشنهاد مشاور: سوالات سبک زندگی قبل از نامزدی

شما باید آمادگی لازم را داشته باشید تا در مورد سازش های که قادر به انجام آن هستید با یکدیگر به گفت و گو بپردازید.

 • برنامه ریزی را دوست دارد یا خود جوش است

باید توجه کنید که روز های تعطیلی خود را چطور می گذراند آیا از قبل برای روز های تعطیلی برنامه ریزی می کند یا در لحظه تصمیماتی را می گیرد ؟ آیا به راحتی می تواند برنامه را تغییر دهد یا اصرار دارد دقیق طبق برنامه اش عمل شود؟ در صورتی که نتوانید رفتار های دختر مورد علاقه تان را پیش بینی کنید آینده ای غافلگیر کننده ای را پیش رو خواهید داشت. بنابراین حتما باید درمورد تفریح و اوقات فراغت از همسر آینده خود سوال کنید.

اما اگر بخواهید در لحظه زندگی کنید یک جور بی مبالاتی می باشد و باید منتظر تغییرات ناگهانی و هر حادثه ای باشید، همچنین اگر دختر مورد علاقه شما با غافلگیری مخالف است به معنی قابل پیش بینی بودن و یکنواختی او نمی باشد.

برخی از زنان دوست دارند که پایبند برنامه باشند اما اگر چند اتفاق غیر منتظره و هیجان انگیز در زندگی شان اتفاق افتاد این مسئله آزارشان نمی دهد، دانشمندان ثابت کرده اند که حتی این آدم ها هم از کار های ناگهانی بیشتر لذت می برند تا این که فعالیت های آن ها از قبل برنامه ریزی شده باشد.

https://www.mmsiz.com/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC

 • به مشکلات چه واکنشی نشان می دهد

زندگی پر از فراز و نشیب می باشد و فرقی ندارد که شما چه کسی هستید زیرا هیچکس نمی تواند از مشکلات فرار کند و باید آن ها را حل کند و نحوه واکنش شما به این چالش ها بسیار مهم می باشد.

دختر مورد علاقه شما به مسائل چطور واکنش نشان می دهد؟ بر اساس گفته روانشناسان افرادی که در موقعیت های پر استرس زندگی قرار می گیرند فرصت هایی برای یادگیری و تقویت قدرت درون پیدا می کنند.

مشکل شما ممکن است غذای سوخته، مشکلات محل کار، راه افتادن سیل و به وجود آمدن حوادث طبیعی باشد اما چیزی که در این جا مهم است عکس العمل شما می باشد که تعیین کننده است.

آیا دختر مورد علاقه شما زمانی که در موقعیت سختی قرار می گیرد فقط شانه بالا می اندازد یا گریه می کند و بشقاب ها را پرت می کند و یا نسبت به موضوع گله و شکایت می کند، اگر چه واکنش های مرد ها و زن ها نسبت به مسائل و فشار و استرس متفاوت می باشد اما در میان آن ها پرچم قرمز هایی وجود دارد که مشترک می باشد، مانند بزرگ کردن مشکلات جزئی که به راحتی قابل حل و رفع هستند.

 • رابطه او با نزدیکانش چطور است

افرادی که روابط آن ها خوب و قابل اعتماد است هم از نظر جسمی هم روحی، افرادی شاد و سالمی خواهند بود و بسیار مهم می باشد که هر کدام از اعضای خانواده به سهم خود رابطه خوبی با دیگران داشته باشند و از یکدیگر حمایت کرده و با احترام و محبت با یکدیگر رفتار کنند.

باید توجه کنید که رابطه دختر مورد علاقه شما با پدر و مادرش و اعضای خانواده اش چطور می باشد اگر او به والدینش احترام می گذارد و به نصیحت های او گوش می دهد و همیشه آماده یاری رساندن به دیگران است پس قلب مهربانی دارد و همچنین در رابطه با شما هم مهربان و فهمیده خواهد بود.

اما اگر جلوی شما نسبت به خانواده اش بد گویی کند و در مورد دوستانش غیبت کند و حرف های بدی بزند مطمئن باشید پشت سر شما هم حرف های بدی خواهد زد.

 • نظرش در مورد دیگران چیست

روش دیگر که می توانید به وسیله آن شخصیت طرف مقابلتان را درک کنید این است که به او توجه کنید که با دیگران چطور رفتار می کند، آیا با گارسون با بی احترامی رفتار می کند یا با ادب و احترام با او صحبت می کند ؟ آیا با کسی که به او لطف می کند و کمک می کند با ادب، گرم و دوستانه بر خورد می کند؟ اگر کسی به صورت تصادفی در خیابان به او تنه بزند آیا با بی ادبی برخورد می کند و دعوا راه می اندازد یا سعی می کند خونسردی خود را حفظ کند؟

بر اساس گفته روانشناسان ما معمولا با دیگران خشن تر و ناهنجارتر برخورد می کنیم تا با خودمان، و در بسیاری مواقع نارسایی و عیب هایی را برای خود ایجاد می کنیم اما زمانی که پای عیب های دیگران در میان باشد به آن ها می گوییم این نارسایی تقصیر خود شما می باشد.

برای این که دیگران را بهتر درک کنید باید خودتان را جای آن ها بگذارید و به دیگران بدون در نظر گرفتن جایگاه اجتماعی شان احترام بگذاریم، اگر دختر مورد علاقه شما با دیگران به صورت تمسخر و با بی احترامی رفتار می کند به این معنی است که در صورتی که دیگران نیازمند کمک باشند احتمال کمک به دیگران توسط او بسیار کم می باشد.

 • اوقات فراغتش را چطور می گذراند

زمانی که دختر مورد علاقه شما بیکار است و شما پیش او نیستید چه سرگرمی برای خود انتخاب می کند؟ آیا با دوستانش به تفریح و خوش گذرانی می رود ؟ روی کاناپه لم می دهد و سریال مورد علاقه اش را می بیند و هله و هوله می خورد ؟ شاید هم دوست داشته باشد پیاده روی کند؟ هر فرد دوست دارد سرگرمی های خودشان را داشته باشند و این که دختر مورد علاقه شما چطور خودش را سرگرم می کند چیز هایی زیادی در مورد عادات، ویژگی ها و نگرش های او افشا می شود.

آیا شما هم سرگرمی های او را دوست دارید و حاضرید با او شریک شوید؟ آیا با سبک زندگی او موافق هستید یا می خواهید تغییراتی در آن ایجاد کنید؟ در صورتی که سرگرمی ها و تفریحات او را می پسندید رابطه سالم و شادی در کنار یکدیگر خواهید داشت البته این موضوع کاملا متقابل می باشد و او هم باید خودش را با سرگرمی های شما تطبیق دهد در این صورت هرگز از با هم بودن خسته نمی شوید.

 • چقدر احساسی و هیجانی است

احساسات و هیجانات تا چه حد در ویژگی ها و رفتار او دخیل می باشد؟ اگر تایتانیک را تماشا می کند و احساسی نمی شود و اشکی نمی ریزد شما می توانید تعجب کنید که آیا با یک ربات ملاقات کرده اید! یا با دیدن یک حیوان بی خانمان و افتادن برگ از درخت افسرده می شود و به این نتیجه می رسد که زندگی چقدر کوتاه می باشد در این صورت باید از خودتان بپرسید: آیا می توانید با آدمی که در این حد احساساتی می باشد هماهنگ شوید؟

بسیار طبیعی است که انسان ها در شرایط خاص احساساتی شوند و هیجانات خود را بروز دهند اما زمانی که از هر چیز کوچک سناریوی بزرگی بسازند در این صورت نشانه بیش از حد احساساتی بودن آن ها می باشد.

 • چقدر به تیپ و ظاهرش اهمیت می دهد

همه ما انسان ها می دانیم که محتوای کتاب را نمی توان از روی جلدش قضاوت کرد، اما بسیاری از خانم ها وآقایان ظاهرشان را خیلی جدی می گیرند و تمام وقت و انرژی و چول خود را صرف ظاهرشان می کنند.

درست است که مردان، زنان مرتب و خوش پوش و زیبا را می پسندند اما این دلیل نمی شود که هر روز دو ساعت همسرتان را منتظر بگذارید و از آینه دل نکنید.

امروزی بسیاری از افراد دچار سندروم دوریان گری شده اند و وسواس خاصی نسبت به ظاهرشان دارند و دوست دارند همیشه زیبا و جوان بمانند.

همچنین سینما و تبلیغات سعی می کند انسان ها را متقاعد کند که مهم ترین چیز در زندگی زیبایی و جوانی می باشد اگر کسی به ظاهرش اهمیت ندهد دچار وسواس در ظاهرش شده و نسبت به واکنش دیگران حساس می شود.

در صورتی که این طور رفتاری از دختر مورد علاقه خود مشاهده کردید باید از او تعریف و تمجدید کنید و به او تذکر دهید که این شیوه ایده آل و مناسب نمی باشد، اما بعضی از خانم ها هستند که هنگام خروج از منزل حتی یک نگاه هم به آینه نمی اندازند این افراد به احتمال زیاد اولویت های دیگری در زندگی دارند.

 • چقدر باهوش است

شما و دختر مورد علاقه تان چقدر با یکدیگر به صحبت می پردازید و گفت وگو می کنید؟ آیا دوست دارید از او دعوت کنید که به دیدن دوستانتان بیاید و می دانید که او توانایی ارتباط برقرار کردن با دوستانتان را دارد؟

همچنین قرار نیست تا همسر شما انیشتین باشد اما اگر داشتن همسر باهوش و زیرک و گفت وگو کردن با او برای شما جذاب است، بهتر است بیش تر در این مورد دقت کنید، 

بر اساس تحقیقات انجام شده، مهم ترین چیز در رابطه تعداد جواب های درست به تست IQ نمی باشد بلکه هوش هیجانی مهم است که فرد توانایی درک احساسات و آرزوهایتان را داشته باشد و بتواند با هیجانات شما سازگار شود.

 • چه چیزی به او انگیزه می دهد

سرگرمی ها و تفریحات بخشی از شخصیت های انسان می باشد که به فرد کمک می کنند شادتر زندگی کند، سرگرمی ها به ما اجازه می دهد تا بخش هایی از مغزمان را مورد استفاده قرار دهیم که هنگام کارهای عادی چندان فعالیتی ندارند.

افرادی که سرگرمی های خاص خودشان را دارند و از آن ها انرژی می گیرند معمولا آدم های جالب تری هستند و بهتر می توانید با او وقت بگذارید و ارتباط برقرار کنید.

دختر مورد علاقه شما به چه چیزی علاقه مند می باشد؟ او ممکن است  به خیاطی و بافتنی یا خواندن رمان های تاریخی، شرکت در کلاس های جور واجور یا آشپزی کردن به صورت حرفه ای علاقه داشته باشد و از آن ها انرژی بگیرد، بر این اساس دختری که سرگرمی داشته باشد و با آن ها سر شوق می آید و انگیزه بگیرد شادتر و راضی تر از زندگی خواهد بود.

بر اساس تحقیقاتی که روانشناسان انگلیسی انجام داده اند چهره زنان مستقیما به شخصیت آن ها بستگی دارد اما از چهره مردان کمتر می توان به شخصیت آن ها پی برد.

در این زمینه پژوهشی انجام شده است که هزاران داوطلب در آن شرکت کرده اند و هر کدام از آن ها عکس شان را به همراه پاسخ به سوالات در مورد عقاید و نظرات خود را ارسال کرده اند و سپس برگه ها را به گروه هایی با ویژگی ها مشخص تقسیم کرده اند مثلا از نظر "وضعیت اجتماعی" یا " نظر افراد نسبت به دین."

برای هر کدام از گروه های تشکیل شده مجموعه ای از عکس ها آماده شده است و هر فردی می توانست به سایت پژوهش وارد شود و عکس ها را به گروه هایی که تعلق دارد مرتبط سازد در این نظر سنجی 7 هزار نفر شرکت کرده اند و بر اساس نتایج معلوم شد که در نظر سنجی عکس "زن موفق" 70درصد درست دسته بندی کرده اند و به طور صحیح عکس را به ویژگی های او ربط داده اند و "زنان مومن" با با دقت 73 درصد تشخیص داده شده است.

آن چه باید در رابطه با زنان بدانیم

در جامعه گروه های بسیاری درگیر تصور قالبی شده اند، اما زنان بیشتر از هر گروه دیگری متحمل این رنج شده است. با وجود آن که زنان پیشرفت های زیادی در تمام عرصه های زندگی داشته اند اما باز هم به عنوان انسان ضعیف، خانه دار و زینتی شناخته می شوند.

در صورتی که مردان به سادگی درجات بالای شغلی را کسب می کنند ولی زنان همیشه در حال مبارزه برای از بین بردن سقف شیشه ای انتظارات مردان نسبت به خود هستند.

چه چیزی لازم است تا زنان از این تصور قالبی رهایی یابند؟ زنان هم باید در همه زمینه ها و مانند مرد ها می بایست دارای صفات، مهارت ها، ایده ها و انگیزه های مشخص در زندگی باشند و این ویژگی ها به رسمیت شناخته شود.

زنان نیاز دارند تا فرصتی را به دست آورند تا توانایی و مهارت های خود را در جامعه ابراز کنند و به اثبات رسانند.

مشکلات زندگی زناشویی زنان

زنان و مردان هر دو درگیر مسائل زناشویی می شوند و برخی از این مسائل عبارت است از :

 • عدم برقراری رابطه عاشقانه در ازدواج
 • انتظارات غیر معقول از زنان توسط شوهر
 • خیانت همسر و روابط نامشروع
 • عدم برقراری ارتباط صحیح با همسر
 • کشمکش بر قدرت

اختلاف با همسر برای زنان و مردان چالش بر انگیز می باشد اما بر اساس آمار های به دست آمده، زنان نسبت به مردان انتظارات نامعقول بسیاری در زندگی زناشویی دارند، اما احتمال داشتن روابط نامشروع و خیانت به همسر در زنان کمتر از مردان می باشد.

پیشنهاد مشاور: میزان تعهدپذیری در رابطه + تست خیانت سنجی

همچنین زنان  مردان ممکن است در مسائلی مانند قدرت با یکدیگر اختلاف دارند که این شرایط باعث می شود به زنان آسیب بیشتری وارد شود از جمله :

 • زمانی که زن می داند، مردان از لحاظ فیزیکی و بدنی قوی تر از زنان هستند.
 • زمانی که زنان می دانند درآمد مالی مردان بیشتر از آن ها می باشد.
 • هنگامی که مردان به خاطر قدرت نفوذ و سلطه ای که دارند در جامعه بیشتر مورد حمایت قرار می گیرند.

زنان و مردان برای حل اختلافات زناشویی ممکن است تلاش کنند.

زنان با کمک مشاوره و زوج درمانی می توانند مشکلات زندگی زناشویی را شناسایی کرده و مهارت های لازم را بیاموزند و آن ها را تقویت کنند تا ارتباط بهتر با همسرشان برقرار کنند و روابط زن و شوهر بهبود یابد و زندگی آرامی داشته باشند.

شخصیت زنان

خشونت خانگی علیه زنان

بر طبق آمار های به دست آمده خشونت خانگی علیه زنان بسیار بیشتر از مردان می باشد به صورتی که در آمریکا دلیل اصلی جراحت زنان، خشونت خانگی می باشد، زنانی که بیشتر از همه در خطر خشونت خانگی هستند که :

 • شوهر آن ها معتاد به الکل است.
 • شوهر معتاد به مواد مخدر دارند.
 • شوهر با شغل موقت ( فصلی یا دوره ای) دارند.
 • شوهر بیکار دارند.
 • شوهر با تحصیلات زیر دیپلم دارند.

باید توجه داشته باشید از میان تمام عوامل خشونت خانگی علیه زنان تنها موردی که زن می تواند در بهبود آن نقش داشته باشد سطح تحصیلات می باشد، این گزینه علتی برای مورد خشونت قرار گرفتن نمی باشد بلکه چیزی است که باعث می شود زنان برای رهایی از خشونت آگاهی لازم را نداشته باشند و در معرض خشونت خانگی قرار بگیرند.

خشونت خانگی در واقعیت بسیار وحشتناکی می باشد و زنان زیادی روزانه ممکن است با آن مقابله کنند و زنانی که حتی تصور نمی کنند و اجازه ی حرکات غیر اخلاقی به شوهرشان نمی دهند 

بنابراین زنان برای مبارزه با خشونت خانگی چه کاری باید انجام دهند؟ دوستان، خویشاوندان و سایر افرادی که آگاهی لازم نسبت به خشونت خانگی را دارند باید گوش به زنگ باشند و در صورتی که زن مورد خشونت خانگی قرار گرفت واضح به او بگویند که برای کمک آمده اند همچنین آن ها می توانند زن را ترغیب کنند تا خشونت خانگی را به پلیس گزارش دهد.

مسائل بارداری زنان

زنان و مردان هر دو درگیر مشکلات بارداری و بچه داری هستند، برای زنان این مسئله بسیار مهم است که باردار شوند یا خیر ، آیا بارداری در میزان حقوق، مسئولیت و سلامتی و تندرستی جسمی شان اثر می گذارد.

مردان در آن زمان ممکن است مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرند اما آن چه که اهمیت دارد تصمیم زنان می باشد چون در نهایت مسئول تصمیم به بارداری خود می باشند، مردان اگر بخواهند می توانند این مسئولیت را نپذیرند و از آن اجتناب کنند.

آیا این بدان معنی است که زنان نسبت به مردان والدین بهتری می باشند؟ نه لزوما این طور نیست، این تنها بدان معناست که بدن زنان بار زایمان را تحمل می کند در حالی که مردان فقط منتظر این رویداد مبارک می باشند .

زنی که وارد رابطه جنسی می شود و می خواهد تصمیم به بارداری بگیرد نیازمند توجه و احترام شوهرش می باشد تا بتواند با خیال راحت برای بارداری اقداماتی انجام دهد.

روانشناسی افسردگی زنان

علائم افسردگی در زنان بسیار بیشتر از مردان می باشد به طوری که در سال 2010 میلادی پژوهش هایی انجام شده است که شیوع جهانی افسردگی در زنان 5/5 درصد و در مردان 3/2 بود و محققان روانشناسی این تفاوت افسردگی در زنان و مردان را مورد بررسی قرار دادند و به نتایجی دست یافتند که در زیر بیان شده است:

زنان بیشتر دچار افسردگی درونی می شوند در حالی که مردان نشانه افسردگی بیرونی دارند.

در زنان تغییرات هورمونی باعث به وجود آمدن اختلالات افسردگی می شود و تاکنون برای درمان افسردگی زنان اقدامات بسیار کمی صورت گرفته است.

محققان تمایل دارند برای این که نتایج مربوط به عوامل افسردگی زنان و مردان را تعمیم دهند اختلافات هورمونی زنان را نادیده بگیرند.

پیشنهاد مشاور: افسردگی در زنان + درمان

در زنان قشر هایی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی می باشند ، که عبارت اند از : اقلیت های قومی، دختران نوجوان، زنان مسن، زنان فقیر، زنان دچار اختلالات خوردن یا دارای سوء مصرف مواد.

مشکلات اضطراب در روانشناسی زنان

زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض اختلالات اضطرابی می باشند و اضطراب زنان مانند افسردگی آن ها تا حدودی به عوامل هورمونی مربوط می شود و در مورد تفاوت اضطراب زنان و مردان پژوهش های اندکی صورت گرفته است .

بر اساس تحقیق انجام شده نتایج زیر در خصوص اضطراب زنان نشان داده شده است:

 • اغلب دارو های درمان اضطراب برای زنان تجویز می شود تا مردان.
 • واکنش بدن زنان نسبت به دارو های ضد اضطراب متفاوت از مردان می باشد.
 • هورمون ها معمولا نقش بسیاری در ایجاد اضطراب در زنان دارند.

پایه و اساس بیولوژیکی افسردگی و اضطراب در زنان نیاز به بررسی های بیشتری در بخش پژوهش و درمان دارد، و مواردی که مسائل مربوط به سلامت روانشناسی زنان باید در درون جامعه به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

گزینه های درمانی روانشناسی زنان

اگر چه به دست آوردن بهترین روش درمان مشکلات روانشناسی زنان مستلزم پژوهش ها و مطالعات بیشتری می باشد اما مشاوره روانشناسی می تواند با استفاده از روش هاس مختلف شیوه درمانی به زنان کمک کند، چهار درمان سودمند برای زنان که در این مقاله بیان شده است عبارت اند از :

 • درمان میان فردی
 • فمینیست تراپی
 • درمان شناختی رفتاری
 • روان درمانی میان فردی

روش درمانی که به صورت میان فردی انجام می شود یک درمان کوتاه مدت برای زنان و مردان می باشد که درگیر مشکلات مربوط به سلامت روانی مانند اختلالات خلقی، اضطراب و اختلالات خوردن می باشد.

این روش درمانی برای زنانی که بعد از زایمان دچار افسردگی شده اند یا افسردگی بارداری، افسردگی یادئسگی و سایر بحران های سلامت روانشناسی را تجربه می کنند، می تواند موثر و مفید باشد.

روان درمانی میان فردی چیست ؟

هدف این درمان، کاهش نشانه های روانپزشکی، بهبود روابط میان فردی و افزایش حمایت اجتماعی از زنان می باشد.

در این روش درمانی به درمان اضطراب و نگرانی های زنان به عنوان تابعی از بحران های درون فردی، عدم برخورداری از حمایت کافی زنان و تمام نقاط قوت و آسیب پذیری هایی که زنان در خصوص دلبستگی، بیولوژی، روانشناسی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی دارند می پردازد و آن ها را مورد بررسی قرار می دهند.

فمینیست تراپی و روانشناسی زنان

اگر احساس می کنید هنوز جو جامعه مرد سالاری است و شما زنان نادیده گرفته می شوید روش فمینیست تراپی می تواند برای شما مفید باشد در این روش به درمان عقاید و تجارب زنان پرداخته می شود تا این ویژگی ها را به رسمیت بشناسند.

این روش درمانی به مردان و زنان کمک می کند تا  بر مشکلاتی که مربوط به جنسیت، تبعیض جنسی و تصور قالب غلبه کنند در این درمان ارزش و توانایی زنان به رسمیت شناخته می شود و معتقد است که زنان قادر هستند تصمیم گیری های منطقی و موثری در زندگی داشته باشند.

روش درمانی شناختی رفتاری زنان

میزان اثر بخشی بالای روش درمانی شناختی رفتاری در زنان و مردان به طور کامل به اثبات رسیده است و شما می توانید با دکتر روانشناس در این خصوص مشورت بخواهید تا افکاری که باعث عادت رفتاری اشتباه در شما شده است مورد تغییر قرار گیرد همچنین شما می توانید عادت های رفتاری مناسبی برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید.

علاوه بر این شما می توانید تکنیک های حل مسئله و مهارت های برقراری ارتباط موثر را در روش درمانی شناختی رفتاری به درستی بیاموزید.

گاهی اوقات شرایط زندگی برای افراد بسیار سخت می شود.

گاهی نقاط قوت زنان و مسائلی که برای آن ها به وجود می آید بسیار متفاوت از مردان می باشد اگر شما زنی را می شناسید که به کمک یک درمانگر نیاز دارد به او کمک کنید تا مرکز مشاوره مراجعه کند و با استفاده از روش های درمانی خوب بر مشکل خود غلبه کند.

اگر به عنوان یک مرد قادر به درک روانشناسی زنان نیستید می توانید درمان خود را آغاز کنید، درمانگر به صورت مشاور فردی می تواند مسائل تان را به روشنی برای شما نشان دهد و به شما کمک کند تا روابط بهتری در زندگی با زنان داشته باشید و مهارت های لازم ارتباط با زنان را یاد بگیرید.

درک روانشناسی زنان می تواند برای مردان و زنان مفید باشد و کیفیت زندگی آن ها را به طور چشم گیری افزایش دهد.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی مشاوره روانشناسی با " کلینیک روانشناسی ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597