دروغ و پنهان کاری در ازدواج همیشه مشکل ساز می شود و بر روی روابط زوجین تاثیرات منفی می گذارد، زمانی که دو نفر با یکدیگر زندگی می کنند توقع دارند تا در زندگی با یکدیگر رو راست و صادقانه باشند و مسائل مهم و تاثیر گذار در گذشته و آینده را نباید از یکدیگر مخفی کنند.

این دروغ گویی و پنهان کاری ها باعث می شود تا آرامش زندگی شان را از دست بدهند. بسیاری فکر می کنند اگر واقعیت زندگی شان را فاش کنند احتمال دارد طرف مقابل شان را از دست بدهند و یا با واکنش های شدید تری رو به رو شوند و به همین دلیل تصمیم می گیرند پنهان کاری کنند.

پیشنهاد مشاور: مهارت ارتباطی با همسر + تست ارتباط

شما باید این نکته را در نظر بگیرید که پنهان کاری کم کم به دروغ تبدیل می شود و زمانی که حقیقت بر ملا می شود شرایط از کنترل خارج می شود در این صورت دو طرف نمی توانند روابط میان خود را به درستی مدیریت کنند.

شما می توانید در مورد پنهان کاری و پیامد های آن در ازدواج آگاهی کسب کنید و با کمک گرفتن از فرد متخصص از بروز مشکلات به وجود آمده پیشگیری نمایید و یا هرچه سریع تر آن مشکلات را رفع کنید.

چه چیزهایی را نباید در ازدواج پنهان کرد؟

زمانی که شما با فردی ازدواج می کنید و می خواهید زندگی پایداری با او بسازید تا جایی که امکان دارد باید از پنهان کاری دوری کنید زیرا احتمال دارد در زندگی رازهایی فاش شود که آثار مخربی برای شما و زندگی تان داشته باشد و اگر شخص مقابل زندگی شما متوجه این راز ها نشود خودتان همیشه آشفته خواهید که اگر او این موضوع را بفهمد چه خواهد شد.

شما موظف هستید که هر چه در گذشته یا در زمان حال برای شما اتفاق افتاده است و بر روی زندگی شما تاثیر می گذارد و اثر آن مشهود است با شخص مقابل تان در میان بگذارید و از او پنهان نکنید در صورتی که این پنهان کاری صورت گیرد و آن شخص متوجه پنهان کاری شود احتمال دارد رابطه به جدایی منجر نشود اما بی اعتمادی در میان زوجین و حتی خیانت صورت می گیرد که جبران ناپذیر می باشد.

1 دروغ و پنهان کاری در ازدواج، مسائل مالی

اصولا مسائل مالی مخصوصا در میان آقایان مسئله ای می باشد که به شخص مقابل گفته نمی شود و تا زمانی که زندگی مشترک خود را آغاز می کنند وضعیت مالی خود را نشان نمی دهند و آن را بازگو نمی کنند و اگر وضع زندگی شخص مقابل خیلی بهتر باشد این پنهان کاری ادامه دارد. این در حالی است که مسئله ای مالی که بسیار مهم می باشد باعث تخریب زندگی مشترک آن ها می شود. بنابراین بهتر است وضعیت مالی خود را که تاثیر زیادی در ازدواج دارد را از قبل بیان کنید و یکدیگر را در جریان وضعیت مالی قرار دهید.

پیشنهاد مشاور: طرز برخورد با بی توجهی شوهر

2. روابط جدی شما قبل از او

انسان هایی که قبل از متاهلی در زندگی شما حضور داشته اند و به صورت جدی با او هم در ارتباط بوده اید جز مواردی می باشد که شریک زندگی تان باید حتما در جریان باشد زیرا ممکن است شخص قبلی به طور ناخودآگاه وارد زندگی شما شود و همه چیز را خراب کند.

3. مسائل جدی در رابطه با خانواده شما

مسائلی که در رابطه با خانواده تان به وجود می آید و زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند حتما باید به شریک زندگی تان گفته شود تا بعدا در زندگی مشترک شما مشکل ساز نشود و روابط زندگی تان را تحت تاثیر قرار ندهد.

4. دروغ و پنهان کاری در ازدواج، بیماری های جدی

بیماری های جسمی و روحی که دارید را نیز باید به طرف مقابل تان بگویید و او را در جریان بیماری های خود بگذارید زیرا او با شما زندگی می کند و حق دارد این مسائل را بداند زیرا این مسائل زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد.

پیشنهاد مشاور:تست دروغگویی، فریبکاری و کلاهبرداری همسر

5. اخلاق های خاص

اگر اخلاق های خاصی دارید که خودتان در جریان هستید احتمال دارد این اخلاق ها برای بسیاری از افراد قابل هضم نباشد بنابراین شما نباید تلاش کنید تا آن ها را پنهان کنید و یا آن رفتار را انجام ندهید تا شخص مقابل تان آزرده خاطر نشود، زیرا آن اخلاق جزئی از ویژگی های شما می باشد و شاید برای مدت کوتاه و بلندی آن ها را مخفی کنید ولی با گذشت زمان نمی توانید آن ها را پنهان نگه دارید.

6. دروغ و پنهان کاری در ازدواج، اعتیاد

اگر به ماده خاصی اعتیاد دارید حتما باید همسرتان را در جریان آن قرار دهید زیرا اعتیاد مسئله ای نمی باشد که بتوانید آن را مخفی نگه دارید، شاید تصور داشته باشید که بدون اطلاع از همسرتان می توانید اعتیاد را ترک کنید و کسی خبردار نشود اما باید بدانید که ترک اعتیاد به هر گونه مواد مخدر مشکل می باشد و بدون کمک و مشاوره دیگران نمی توان آن را ترک کرد و از پس آن برآمد.

همچنین ترک خودسرانه مواد مخدر باعث می شود تا احتمال بازگشت به مصرف مواد مخدر بسیار زیاد باشد و تمام زندگی مشترک و مسئولیت پذیری شما را در قبال همسر و فرزندتان را تحت تاثیر قرار می دهد.

7. دروغ و پنهان کاری در ازدواج، خیانت

خیانت مسئله ای است که فردی که انجام می دهد سعی می کند آن را پنهان کند زیرا می داند اگر طرف مقابلش بفهمد باعث تخریب رابطه اش می شود و درصد تخریب رابطه بعد از خیانت بسیار زیاد است ولی توصیه می شود که آن را پنهان نکنید زیرا به هر دو طرف آسیب هایی وارد می شود، در صورتی که خیانت کرده اید و پشیمان هستید و نمی خواهید دیگر آن را تکرار کنید باید به صورت منطقی با هم صحبت کرده و این مسئله را حل نمایید.

پیشنهاد مشاور: میزان تعهدپذیری در رابطه + تست خیانت سنجی

دروغ و پنهان کاری در ازدواج، چه مسائلی را  نباید پنهان کرد؟

چه چیزهایی را می توان پنهان کرد؟

برخی از مسائل هستند که مهم نمی باشند و شما می توانید آن ها را عنوان نکنید و با شریک زندگی تان در میان نگذارید، مشکلی هم برای شما و زندگی تان به وجود نمی آید اگر طرف مقابل تان چیزی نداند.

  •  اشتباهات حل شده

اشتباهاتی که در گذشته شما ایجاد شده است و شما قبلا آن را حل کرده اید، هیچ تاثیری بر روی زندگی شما ندارند و شما مطمئن هستید که هیچ وقت بر نمی گردند گفتن این اشتباهات به همسرتان هیچ تاثیری بر روی زندگی مشترک شما نخواهد داشت.

  • مسائل مربوط به خانواده شما که تاثیری در زندگی تان ندارد

مسائل و مشکلاتی که در خانواده شما رخ داده است و کاملا شخصی می باشد، بر روی زندگی شما هیچ تاثیری ندارد، پس لازم نمی باشد تا در مورد آن با شریک زندگی تان حرفی بزنید و به او اطلاع دهید.

  • شخصی که در زندگی شما حضور پر رنگی نداشته است.

اشخاصی که در زندگی قبلی شما حضور داشته اند اما تاثیر مهمی بر روی زندگی تان ندارند و شما با آن ها رابطه عمیقی نداشته اید به عنوان مثال در مورد خواستگار سابق لازم نیست حرفی به طرف مقابل تان بزنید، زیرا خواستگار سابق یک مساله کاملا رایج می باشد و بر روی زندگی مشترک هیچ تاثیری ندارد.

پیشنهاد مشاور: مقابله با دروغگویی همسر

  • بیماری های روحی و جسمی که بهبود یافته

بیماری هایی که در شما وجود داشته است و کاملا برطرف شده و بهبود یافته است مثلا افسردگی در یک دوره وجود دارد و بعد درمان می شود و قرار نیست دوباره برگردد لازم نیست در مورد آن حرفی بزنید ولی اگر احتمال برگشت بیماری را دارید باید شریک زندگی تان را در جریان این بیماری قرار دهید.

پیامد های پنهان کاری چیست؟

جدایی و تمام شدن رابطه: بعد از این که پنهان کاری بر ملا شدن احتمال این که روابط ادامه پیدا کند بسیار کم می باشد و در بسیاری از مواقع منجر به جدایی می شود.

ایجاد شک و بی اعتمادی: اگر رابطه بعد از آشکار شدن پنهان کاری ادامه پیدا کند قطعا باعث شک و بی اعتمادی در زوجین می شود و زن و شوهر به یکدیگر اعتماد نخواهند داشت و زندگی آن ها با شک و بی اعتمادی همراه خواهد بود.

آسیب های روانی: شخصی که پنهان کاری می کند فشار های روانی بسیاری را تحمل می کند زیرا می ترسد راز او فاش شود و رابطه او با مشکلاتی رو به رو شود و این ترس مشکلات روانی بسیاری برای او خواهد داشت.

ایجاد احساسات منفی در فرد: شخص دیگر نمی تواند مثل اول طرف مقابلش را دوست داشته باشد و احساسات بسیار منفی نسبت به او پیدا می کند.

خیانت: عموما خیانت موردی است که پنهان می شود و در بسیاری از مواقع افراد برای تلافی این کار را انجام می دهند و اگر برای تلافی هم نباشد شخص مقابل چون از پنهان کاری آزرده خاطر شده است برای فرار از این موقعیت دست به خیانت می زند.

پیشنهاد مشاور: چرا خیانت اتفاق می افتد؟ | داستان واقعی خیانت همسر |

دلایل دروغ و پنهان کاری در ازدواج

پنهان کاری و دروغ دلایل مختلفی دارد که هیچ کدام از این دلایل توجیه خوبی برای این کار نمی باشند، شایع ترین دلیل برای دروغ و پنهان کاری در ازدواج به شرح زیر می باشد.

  • وجود شخص سلطه گر در رابطه

اگر یکی از طرفین رابطه رفتار نادرستی داشته باشد و سلطه گر باشد فرد مقابل برای این که مورد خشم و قضاوت واقع نشود پنهان کاری را انجام می دهد، پس بهتر است زوجین دست از سلطه گر بودن بردارند تا پنهان کاری دیگری را به دنبال نداشته باشد.

  • بی اهمیت دانستن موضوع

احتمال دارد فرد پنهان کار موضوعی که پنهان کرده است را مهم نداند و فکر نکند این موضوع آسیب رسان است و برای او مشکلی ایجاد می کند و به همین دلیل موضوع مورد نظر را به همسرش نمی گوید و از او پنهان می کند.

  • دروغ و پنهان کاری در ازدواج، ترس از دست دادن

در یک رابطه و زندگی مشترک فرد به خاطر از دست دادن طرف مقابلش احتمال دارد دروغ بگوید و پنهان کاری را انجام داد و چون زندگی اش را دوست دارد این پنهان کاری را انجام می دهد تا زندگی اش مورد تخریب قرار نگیرد.

  • دروغ و پنهان کاری در ازدواج، تبدیل شدن پنهان کاری به دروغ

اگر پنهان کاری را ادامه دهید به جایی خواهید رسید که دیگر فقط موضوع به نگفتن واقعیت ختم نمی شود و در صورتی که برای پوشاندن پنهان کاری به دروغ روی آورید و واقعیت را پنهان کنید مجبور می شوید دروغ های بیشتری بگویید که این مسئله پیامد های شدید تری برای شما خواهد داشت.

شما در این مرحله نه تنها واقعیت را بیان نکره اید بلکه به صورتی دیگر آن را بیان کرده اید که با آشکار شدن واقعیت وضعیت بدتر می شود و بعد از آن که واقعیت را نگفته اید کارتان اشتباه تر شده است و پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

دروغ و پنهان کاری در ازدواج، چه مسائلی را  نباید پنهان کرد؟

تفاوت حریم شخصی با پنهان کاری

یک سری از مسائل به حریم شخصی شما مربوط می شود و باید در همان جا بماند و هیچ تاثیری بر روی زندگی شخصی شما ندارد و آن را به خطر نمی اندازد اما مسائلی که به شریک زندگی تان مربوط می شود را نباید از او پنهان کنید و اسم حریم شخصی بر روی آن بگذارید.

پیشنهاد مشاور: چگونه شوهر خائن را شناسایی کنیم؟

زیرا همسرتان حق دارد بداند شما به کجا می روید و با چه کسانی رفت و آمد می کنید و چکار می کنید زیرا این مسائل زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد، اما کلیت این موضوع که می خواهید به بیرون بروید و کاری را برای خودتان انجام دهید و یا در خانه تایمی را به خودتان اختصاص دهید به حریم شخصی خودتان مربوط می شود به عنوان مثال دفتر خاطرات حریم شخصی شما می باشد و شما حق دارید بدون هیچ نگرانی هر چیزی را که دوست دارید در آن بنویسید.

حل شک کاذب به پنهان کاری

اگر شریک زندگی شما به قضیه شک کرد و حس کرد که در حال پنهان کاری می باشید بعضی اوقات ممکن است برای او سوء تفاهمی ایجاد شود و نیاز باشد که آن را حل کنید در این صورت زمانی را به او اختصاص دهید و از او بپرسید می خواهد چه چیزی را بداند.

اگر در آن مورد چیزی را پنهان نکرده است برای او توضیحات لازم را بدهید و به او بگویید که اشتباه می کند و آن طور که او فکر می کند نمی باشد در صورتی که چیزی را پنهان کرده اید بهتر است هر چه زودتر واقعیت را به او بگویید.

راز پنهان شده را چگونه بیان کنیم؟

به سرعت مسئله را باز نکنید: یکدفعه به سراغ اصل مطلب نروید و همه چیز را برای او بیان نکنید به او بگویید که می خواهید راجع به موضوع مهمی با او حرف بزنید و ساعتی را به شما اختصاص دهد.

مدعی نباشید: طوری رفتار نکنید که مسئله آن چنان مهمی نمی باشد و حق به جانب رفتار نکنید شما باید آمادگی عذر خواهی را داشته باشید.

از نفر سوم استفاده کنید: اگر در مورد مسئله بسیار مهمی می خواهد حرف بزنید و راز مهمی را می خواهید فاش کنید یکی از دوستان مشترکتان می تواند حضور داشته باشد.

در یک جای مناسب صحبت کنید: هیچ گاه جاهای شلوغ را برای صحبت کردن در مورد این مسائل انتخاب نکنید و در جاهایی صحبت کنید که خلوت است و شما قبلا به آن جا رفته اید و خاطره خوشی از آن مکان دارید.

برای جلوگیری از پنهان کاری چه کاری باید انجام دهید؟

برای این که شخص مقابل تان بتواند چیز هایی که پنهان کرده است را به راحتی به شما بگوید بهتر است شما گوش شنوا داشته باشید و واکنش هایی نشان ندهید که او از گفتن حرفش پشیمان شود و دیگر آن کار را انجام ندهد شما باید جنبه شنیدن واقعیت را داشته باشید و رفتار هایی انجام دهید تا همسرتان بدون پشیمان شدن همیشه واقعیت را به شما بگوید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر پنهان کاری در ازدواج

بر اساس مطالبی که بیان شد دروغ و پنهان کاری حتی اگر بعد از فاش شدن باعث جدایی نشود تاثیرات مخربی بر روی روابط زناشویی می گذارد در این صورت باید از روانشناس کمک بگیرید تا رابطه شما را دوباره بازسازی کند و روانشناس به شما کمک می کند تا پنهان کاری هایی که در زندگی داشته اید را با کمترین آسیب و هر چه سریع تر به طرف مقابل تان بگویید.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی با مراکز برتر مشاوره خانواده "مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597