بی توجهی مرد به زن یکی از مشکلاتی است که بیش تر زنان در طول زندگی مشترک آن را تجربه می کنند. در طول جلسات مشاوره زیاد شنیده می شود که زن از بی توجهی همسر خود شاکی است و همسر خود را سرد و بی عاطفه توصیف می کند، این درحالی است که مردان معمولا آگاهی از این موضوع ندارند و خود را شوهر خوب و وظیفه شناسی می دانند.

آیا تاکنون فکر کرده اید که این تناقض از کجا ایجاد می شود؟ اگر شما نیز درگیر این مشکل هستید، این مقاله را از دست ندهید.

بسیار شنیده می شود که زنان در طول جلسات مشاوره می گویند «همسر من به گونه ای رفتار می کند که انگار اصلا من را نمی بینید، تمام زندگی او در گوشی و کارش خلاصه شده است و حتی حاضر نیست شب ها ساعتی با من حرف بزند یا حتی به حرف های من گوش بدهد.»

این مشکل می تواند به مرور شدید تر شود، اکثر زوجین در ابتدا رابطه سالم و متعادلی داشته اند اما به مرور این تعادل را از دست داده اند. بنابراین بهتر است در همان ابتدا هر دوی زوجین مهارت های ارتباطی را بیاموزند.

پیشنهاد مشاور: مهارت ارتباطی با همسر + تست ارتباط

متاسفانه بسیاری از زنان برای تنبیه بی توجهی همسر خود سکوت می کنند اما مردان این سکوت را دوست دارند و متوجه دلخوری همسر خود نمی شوند.

به خاطر داشته باشید که همسر شما جادوگر نیست و نمی تواند ذهن شما را بخواند. بنابراین باهوش باشید و به همسر خود بگویید که مشکل شما چیست بنابراین مشکلات خود را در زمان مناسب برای او توضیح دهید و از او بخواهید که باهم راهی برای برطرف کردن آن پیدا کنید.

بسیاری از مردان در جلسات مشاوره بیان می کنند که اولین بار است گلایه همسر خود را می شنوند، این امر نشان می دهد که زنان در بیان نیازها و مشکلات خود به درستی عمل نمی کنند.

البته این امر ممکن است به دلیل تفاوت های ذاتی میان زنان و مردان باشد.

پیشنهاد مشاور: تفاوت عجیب میان زنان و مردان | آخرین شواهد علمی

دلایل بی توجهی مرد به زن

اگر همسر شما بی توجه است باید دنبال دلایل آن بگردید. برخی از زنان بیان می کنند که شوهر آن ها ذاتا بی توجه است. اما اینگونه نیست، حتما مشکلاتی باعث شده است که همسر شما این احساس را پیدا کند.

طرز برخورد با بی توجهی شوهر

غر زدن از دلایل بی توجهی مرد به زن

آیا شما شخصی هستید که مدام از همسرتان ایراد می گیرید؟ فرض کنید همسر شما به خانه می آید و می گوید که تصادف کرده است. واکنش شما چیست؟ آیا احساسات خود را کنترل می کنید یا به او می گوید که باید بهتر رانندگی کند و غیره.

توجه داشته باشید که در کشورهایی مانند ایران، مردان غرور و قدرت خاصی برای خود متصور هستند و شما نباید این امر را نادیده بگیرید. همیشه پیش از حرف زدن به نتایج آن فکر کنید، همسر شما به دنبال کسی نمی گردد که اشتباهات او را اصلاح کند.

البته بعدا در موقعیتی بهتر می توانید با مهربانی از او بخواهید که آرام تر رانندگی کند یا کمربند ایمنی خود را ببندد.

پیشنهاد مشاور: مهارت ارتباطی با همسر + تست ارتباط

اعتیاد به کار

امروزه کار به بخش مهمی از زندگی هر فرد تبدیل شده است، به طوری که برخی از افراد همزمان دو شغل دارند و بازهم نمی توانند از پس زندگی خود برایند. این امر باعث می شود که مردها کم تر در کنار همسر خود باشند و وقتی هم که به خانه می رسند دیگر وقتی برای صحبت نداشته باشند.

در این شرایط زنان می توانند برای کمک به همسر خود کاری را از درون خانه شروع کنند و با این کار در امور مالی به همسر خود کمک کنند، در عوض همسر آن ها می تواند زمان بیش تری را در خانه و کنار همسرش بگذراند.

اختلاف فکری

آیا تاکنون هنگام بحث متوجه شده اید که انگار از دو قاره جداگانه هستید و زبان هم را متوجه نمی شوید؟ اگر جواب شما مثبت باشد نشان می دهد که شما و همسرتان اختلاف فکری زیادی دارید.

ممکن است شما به فلسفه علاقه زیادی داشته باشید و عاشق حرف زدن در مورد ارسطو و افلاطون و نظریه های مختلف باشید در حالی که همسر شما اهمیتی به فلسفه نمی دهد و آن را مسخره می کند. از طرف دیگر همسر شما اسامی تمام بازیکن های فوتبال و تیم ها را حفظ باشد ولی شما فوتبال را بازی مسخره بدانید که اصلا جذاب نیست.

در اینجا شما موضوعی برای حرف زدن با یکدیگر ندارید، بنابراین باید موضوع مشترکی برای حرف زدن پیدا کنید، می توانید فعالیت های مورد علاقه خود را بنویسید و از شوهرتان نیز بخواهید که این کار را انجام دهد سپس از بین آن ها موارد مشترک را پیدا کنید و زمانی را به آن اختصاص دهید.

بی حوصلگی از دلایل بی توجهی مرد به زن

آیا به مرور آتش علاقه و عشق میان شما خاموش شده و شما تلاشی برای روشن کردن آن نکرده اید؟ بسیاری از زوج  ها رابطه خود را با یک عشق آتشین شروع می کنند اما پس از یک سال مشاهده می کنند که دیگر اثری از آن آتش در زندگی آن ها نیست.

همیشه در این حالت به زوجین توصیه می شود تا کارهایی برای روشن ماندن این عشق انجام دهند. البته عادی و منطقی است که عشق آتشین کمی فروکش کند، اما زوجین نباید اجازه دهند که رابطه بین آن ها به سردی و بی حوصلگی کشیده شود.

وابستگی بیش از حد به خانواده

آیا همسر شما بیش از اندازه به خانواده خود وابسته هستید؟ این کار می تواند به رابطه شما آسیب وارد کند. شاید به نظر نرسد اما رابطه صمیمی با خانواده قبلی باعث می شود که همسرتان شما را با خودش در یک تیم نبیند.

همیشه در جلسات پیش از ازدواج به زوجین گفته می شود که دیگر نباید مسائل شخصی و خصوصی خود را با خانواده قبلی خود در میان بگذارند.

درخواست پول

در بسیاری از مواقع مردان از همسر خود دوری می کنند زیرا احساس می کنند که همسرشان همیشه به دنبال گرفتن پول و خرید است. شاید عجیب به نظر بیاید ولی بسیاری از زنان در مکالمات خود با شوهرشان در مورد پول و مسائل مالی صحبت می کنند، این کار مردان را ناراحت و عصبی می کند و باعث می شود که احساس کنند فقط ارزش مالی برای همسر خود دارند.

البته که مسائل مالی امر مهمی است اما نباید تنها بحث موجود بین زوجین  باشد.

خیانت

خیانت نیز جزو مسائلی است که ممکن است باعث بی توجهی همسران به زنان خود شود. بسیاری از زنان هر بی توجهی را دلیلی بر خیانت می دانند اما اینگونه نیست. به خاطر داشته باشید که نباید بدون وجود دلایل کافی همسر خود را به خیانت محکوم کنید.

اتهام به خیانت بسیار سنگین است و ممکن است ضربه بزرگی به زندگی شما بزند، بنابراین پیش داوری نکرده و با این کار زندگی خود را خراب نکنید.

ممکن است همسر یا نامزد شماکامل از رابطه قبلی خود جدا نشده باشد و به همین دلیل نتواند به درستی و آن طور که باید با شما رابطه برقرار کند.

پیشنهاد مشاور: چگونه شوهر خائن را شناسایی کنیم؟

طرز برخورد با بی توجهی شوهر

مقابله با بی توجهی همسر

همان طور که گفته شد دلایل زیادی برای بی توجهی همسر وجود دارد، حال می خواهیم به راه های مقابله با این بی توجهی بپردازیم، به یاد داشته باشید که هیچ وقت برای بهبود زندگی مشترک دیر نیست.

1.با او صحبت کنید

بسیاری از اوقات هنگام بی توجهی مردان، زنان نیز کنار می کشند و در سکوت رنج می کشند. اما این عمل اشتباه است اگر همسرتان شما را نادیده می گیرد، شما باید اولین قدم را برای بهبود رابطه خود بردارید.

2.مهربان باشید

همیشه به خاطر داشته باشید که زمانی چقدر خاطره خود با همسرتان داشته اید بنابراین مهربان باشید و او را درک کنید. این کار به او نشان می دهد که همه چیز را هنوز به خاطر دارید و برای رابطه خود تلاش می کنید.

شاید در ابتدا واکنشی به مهربانی شما نداشته باشد اما به مرور او نیز نرم می شود و بی توجهی خود را کنار می گذارد، هرگز از محبت و مهربانی غافل نشوید.

3.صبور باشید

شاید همسرتان درگیر مسائل و مشکلات مالی است و به همین دلیل نمی تواند با شما به درستی ارتباط برقرار کند، بنابراین لازم است که صبور باشید و به همسرتان زمان لازم را بدهید تا مشکلات خود را حل کند.

هرگز همسرتان را مجبور به کاری نکنید، این خود همسر شماست که باید برای بهبود رابطه تلاش کند.

پیشنهاد مشاور: چگونه همسر مناسب خود را بیابیم+تست

4. باهم نجنگید

به خاطر داشته باشید که زندگی محل جنگ نیست، خانه باید آرامش داشته باشد تا مرد شب ها با علاقه به خانه بیاید. سعی کنید همیشه آرام صحبت کنید و اگر نمی توانید بحث را به زمانی دیگر محول کنید.

اگر فرزند دارید باید دقت کنید که جلوی او دعوا نکنید، کودکان حتی می توانند تنش را از روی رفتار شما متوجه شوند بنابراین باید بسیار مواظب روحیه کودک خود باشید. سعی کنید مقابل او باهم مهربان تر باشید تا نگران نشود.

به یاد داشته باشید که دعوا نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه باعث بدتر شدن اوضاع می شود.

5. شرایط را تحلیل کنید

اگر همسرتان به تازگی به شما بی محلی می کند باید شرایط را ارزیابی کنید، این رفتار از کی شروع شده است؟ حوادث آن زمان را بررسی کنید، آیا دلیلی برای رفتار او پیدا می کنید؟ هرچقدر سریع تر دلیل رفتار او را شناسایی کنید، سریع تر قادر به حل اختلاف میان خود و همسرتان خواهید بود.

6. مثبت بین باشید

مثبت نگری در شرایط سخت ممکن است دشوار باشد ولی به شما کمک می کند تا به ایده های خوبی برسید و نسبت به شرایط و آینده رابطه خود خوشبین باشید. شما دلیل اصلی رفتار او را نمی دانید بنابراین باید به اندازه کافی قوی باشید که بتوانید در این شرایط ادامه دهید و به همسرتان کمک کنید.

7.او را غافلگیر کنید

شاید همان طور که گفته شد دلیل بی توجهی همسرتان خاموش شدن آتش عشق باشد، بنابراین سعی کنید در یک روز خاص او را غافلگیر کنید، غذایی که دوست دارد را برای او درست کنید، کادویی که دوست دارد را برای او بخرید، یک مهمانی برای تولد او ترتیب دهید و کارهای دیگر.

به خاطر داشته باشید که نباید همسر خود را برای فراموش کردن وقایع سرزنش کنید و از او دلخور بشوید، تنها سعی کنید که یک روز خیلی خوب مانند گذشته بسازید.

پیشنهاد مشاور:رفتار با همسر بداخلاق در اسلام و روانشناسی

8.به رفتار او توجه کنید

حتما همیشه به رفتار همسرتان توجه کنید. آیا همیشه شما را نادیده می گیرد یا تنها وقتی که در مورد مسائل خاصی صحبت می کنید؟ بعضی از مردان تمایل دارند که برخی از موضوعات خاص را نادیده بگیرند.

9.پیش داوری نکنید

هیچ وقت در مورد رفتارهای همسر خود پیش داوری نکنید. به حرف دیگران و دوستان او گوش ندهید و اگر به کمک نیاز دارید از مشاور کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که عمومی کردن موضوعات خصوصی باعث آسیب به شما، همسرتان و رابطه میان شما می شود بنابراین مشکلات خود را به بیرون از خانه نبرید.

10.رابطه جنسی

یکی از مسائلی که به مرور برای زوجین عادی می شود و رابطه میان آن ها را کم رنگ می کند رابطه جنسی است. هرگز از اهمیت رابطه جنسی غافل نشوید.

برخی از زوجین پس از گذشت چند سال رابطه جنسی را بسیار محدود و فقط برای برطرف کردن نیاز انجام می دهند اما این امر باعث آسیب به رابطه بین زوجین می شود بنابراین توصیه می شود که به رابطه جنسی مانند روزهای اول نگاه کنید.

11.خودتان را مشغول کنید

اگر همسرتان به اندازه کافی به شما توجه نمی کند، سعی کنید برای خود سرگرمی هایی ایجاد کنید. برخی از زنان انتظار دارند همسرشان هرروز با آن ها تماس بگیرد. 

اگر خود را مشغول کنید انتظارات تان کم تر و متعادل تر می شود، می توانید کتاب بخوانید، فیلم ببینید، با دوستان خود بیرون بروید یا هر کاری که دوست دارید انجام دهید.

این کار همچنین باعث می شود که همسرتان بیش تر قدر شما را بداند.

12. مشاوره را فراموش نکنید

مشاوره می تواند رابطه شما را بررسی کند و دلایل بروز این مشکلات را شناسایی کند. مشاور به طور تخصصی می تواند این کار را انجام دهد و رابطه شما را بهبود ببخشد، فراموش نکنید که همسرتان نیز برای رفتار خود دلیلی دارد و باید دلیل او را متوجه شوید و سپس به بهبود رابطه خود بپردازید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره ازدواج "مرکز مشاوره ازدواج ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت از طریق  02122354282و 02122247100و 09035673050 و 09108347597