نارضایتی بسیاری از زوجین در زندگی مشترک مربوط به بدرفتاری همسرشان است. این نارضایتی در زنان بیش تر از مردان دیده می شود اما نمی توان گفت که زنان در رابطه بدرفتاری نمی کنند. در ادامه مقاله راه های مقابله با بداخلاقی همسر ذکر شده است.

متاسفانه بعضی از افراد زندگی خود را با دیگران مقایسه می کنند. اما این کار درست نیست زیرا زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است و شما از باطن زندگی کسی خبر ندارید.

 ما همیشه منتظر مشکلات هستیم، حتی کوچک ترین اتفاقی باعث می شود روز ما به هم بخورد و خراب شود.

 تفاوت مهمی که بین عصبانیت شوهر و آتش فشان وجود دارد این است که شما می توانید به راحتی از آتش فشان دور شوید اما فقط می‌توانید عصبانیت شوهر را مدیریت کنید.

 تندخویی و عصبانیت شوهر

اگر همسر شما فردی عصبی باشد رابطه شما رو به سردی می رود، اما اگر شما آگاهی های لازم را داشته باشید می توانید در هنگام عصبانیت بهترین واکنش را نشان دهید و در روحیه او تاثیر بگذارید.

 خشم و عصبانیت تاثیر بسیار زیادی بر رابطه زوجین می گذارد و باعث آزار و اذیت هر دو طرف می شود.

گاهی زنان از عصبانیت همسرشان خشمگین می شوند اما بهتر است که در این مواقع نوع ارتباطات خود راتغییر دهید و با محبت بیشتری با همسر برخورد کنید.

پیشنهاد مشاور: راه های کاهش پرخاشگری | درمان قطعی پرخاشگری

برخورد با همسر عصبی

برخورد با چنین همسری کار سخت و دشواری است و نیاز به صبر و تحمل دارد. فکر کردن به رفتارها و عصبانیت همسر باعث ناامیدی شما می شود که این ناامیدی امری کاملا طبیعی است.

ممکن است شما فکر کنید این مشکل شما با همسر حل نشدنی است، اما اینگونه نیست شما باید به فکر راه حل باشید زیرا حتی سخت ترین مسائل هم راه حل های مخصوص به خود رادارد.

 بنابراین شما باید به دنبال بهترین راه حل ها باشید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا نیازهای او برطرف می‌شود؟ آیا رفتارهای شما باعث خشم و عصبانیت شده است؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند که بهترین راه حل برای برطرف کردن خشم و عصبانیت همسر را پیدا کنید.

 گاهی ریشه عصبانیت مردان استرس و ترس می باشد.

مردان، معمولا عصبانیت خود را کلام و‌ رفتارشان نشان می دهند، این در حالی است که زنان با گریه و صحبت خشم خود را نشان می دهند.

 بهترین راه این است که با او صحبت کنید و علت عصبانیت او را جویا شوید و به او بگویید که عصبانیت او باعث ناراحتی شما می شود. 

ممکن است برخی افراد از این روش استفاده کرده باشند ولی به نتیجه نرسیده باشند شما باید نوع گفتن، شرایط و زمان مناسب را در نظر بگیرید پس ناامید نشوید و راه حل ها را ادامه دهید تا به نتیجه برسید.

گاهی مردان نظر و عقیده شما را نمی پذیرند ولی اگر شما زمانی که او آرام است صحبت کنید او را متوجه رفتار اشتباهش می کنید گاهی همسر شما از آسیب هایی که می زند آگاهی ندارد. 

پس صحبت های شما به او کمک خواهد کرد. ممکن است شما گاهی احساس کنید که همسرتان از عمد قصد آزار و اذیت شما را دارد.

 این مسئله نشان می دهد که او ناراحت است.

بنابراین به جای اینکه از او انتقام بگیرید و مقابله به مثل کنید رفتار محبت آمیز داشته باشید تا متوجه شود که رفتار شما برای آزار و اذیت او نیست و به دلیل ناآگاهی می باشد.

 بهتر است در مورد این موضوعات با یکدیگر صحبت کنید و کدورت ها را از بین ببرید. همچنین اگر موقعیت او را درک کنید حمایت بیشتری از شما می شود.

 برخورد محبت آمیز شما باعث آرام شدن او می شود پس دست از لجبازی بردارید.

 ایجاد موقعیت های خوشایند

بهتر است به جای درگیری، موقعیت های شاد را برای او فراهم کنید.

 شوخی و خنده را بالا ببرید.  بهترین راه حل برای رفع عصبانیت شوخی و خنده است. همچنین هدیه دادن می تواند در کاهش خشم و عصبانیت موثر باشد.

 گاهی اوقات همسرتان از خشم خود آگاهی دارد ولی توانایی کنترل آن را ندارد در این مورد باید سعی کنید راه حل های کنترل خشم را پیدا کنید و در این موارد اطلاعاتی را کسب کنید. مثلاً می ‌توانید در هنگام عصبانیت قرار بگذارید که صحبت نکنید تا هر دو آرام شوید.

بداخلاقی همسر

همسر عصبی را چگونه کنترل کنیم؟

شما باید خود را آماده کنید.

به او عشق و محبت بورزید. گاهی لازم است برای اینکه به نتیجه برسید طرز فکر جدید داشته باشید و باید به کسب مهارت های جدید بپردازید.

 دلایل مختلفی وجود دارد که همسرتان با شما بدرفتاری کند و بدون دلیل عصبانی شود این مشکل می تواند مربوط به مسائل روحی و جسمی باشد که برخی مواقع  به آن ها توجه کافی نمی نشود. عوامل محیطی نیز می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد.

کمبود تستسترون

 برخی افراد سطح بالایی از تستسترون را با عصبانیت مرتبط می دانند یعنی معتقد هستند که سطح تستسترون با عصبانیت در ارتباط است.

 تحقیقات نشان داده است مردانی که سطح تستسترون در آن ها پایین است بیشتر تحت تاثیر عوامل محیطی مثل خواب و رژیم غذایی قرار می گیرند.

 سروتونین کم از عوامل عصبانیت همسر

 یکی از انتقال دهنده های عصبی سروتونین است که نقش مهمی در سلامت عاطفی و ذهنی ما‌ دارد اگر ما این عنصر را به اندازه کافی نداشته باشیم دچار افسردگی خواهیم شد.

استرس شدید

 هورمون استرس، کورتیزول، می تواند باعث کج خلقی، بد اخلاقی شود اگر شوهر شما استرس زیادی دارد و نمی تواند به اندازه غذا بخورد احتمالا از این مشکل رنج می برد.

 کورتیزول بالا باعث ‌می شود رفتاری متفاوت داشته باشد.

  فشار مداوم

 اگر همسر شما تلاش زیادی داشته باشد تا بهترین زندگی را برای شما فراهم کند این تفکر می تواند او را نابود کند. موقعیت شغلی و کسب پول می‌تواند زمینه را برای استرس و انزوا فراهم کند.

 چنین فردی احساس می کند نسبت به بقیه افراد در جایگاه پایین تری قرار دارد و این امر باعث عصبانیت او می شود.

 آسیب و ضربه عاطفی

ممکن است شوهرتان درگیر مسائل عاطفی حل نشده باشد و برای سرکوب این مسائل عصبانی شود. 

برخورد با عصبانیت

 برای برخورد با همسر عصبی چند راه حل وجود دارد که می تواند به شما کمک کند برخوردی صحیح داشته باشید:

 نترسید

 از خشم و عصبانیت همسر خود نترسید. بدانید که عصبانیت نشان دهنده کمبود قدرت واقعی است. عصبانیت او به این دلیل است که نمی تواند وضعیت را کنترل کند.

 مقابله با خشم

شما باید به این نکته توجه کنید که آیا باعث تحریک این خشم می‌شوید یا خیر؟

 اگر شما علت عصبانیت همسرتان باشید باید مسئولیت کارهای خود را بپذیرید و از او عذرخواهی کنید. اگر برای رفع عصبانیت همسر تلاشی نکنید درگیری بالا می رود.

 تحریک خشم

برخی اوقات خشم مرد شرطی است و ممکن است در هر اتفاقی پیش بیاید. به یاد داشته باشید که مسئولیت کارهایی را که انجام می دهد بر عهده خودش است و شما نباید گناه کاری که انجام می دهد را به گردن بگیرید.

کنترل نکنید

سعی کنید عصبانیت او را کنترل کنید ولی برای تغییر او تلاش نکنید، تا زمانی که او نخواهد نمی توانید او را تغییر دهید. تنها کار این است که او را کنترل کنید و بهترین واکنش را داشته باشید.

 شوخی در دعوا

زمانی که همسر شما عصبی است بهترین دارو برای هردو خندیدن است، به هر چه که باعث شادی و خنده شما می شود فکر کنید.

همسر بی حوصله

 آیا شما کسی را می شناسید که در زندگی لحظات ناراحتی نداشته باشد؟

خود شما هم ممکن است زمانی از زمین و زمان شاکی باشید این احساسات در طول روز برای افراد زیادی اتفاق می افتد.

 مهم ترین نکته در این شرایط بین شما و همسرتان این است که نسبت به بی حوصلگی یکدیگر بی توجه نباشید و بهترین واکنش را نشان دهید.

 با صبر و حوصله کنار همسر خود بمانید تا زندگی به روال قبل خود برگردد. اگر با بی حوصلگی همسر مواجه شدید باید به نکاتی توجه داشته باشید.

واکنش شما نسبت به این بی حوصلگی بسیار مهم است و دوم اینکه باید به دنبال دلیل بی حوصلگی باشید.

 شما ازدواج کرده اید که در هر شرایط کنار همسر خود باشید. بی حوصلگی همسرتان می تواند به دلایل مختلفی باشد حتی ممکن است شما دلیل این بی حوصلگی باشید. 

اگر رفتار شما تاثیری در بی‌حوصلگی او نداشت باید به دنبال شخصیت او باشید تا علت را پیدا کنید. در برخی افراد حس رها شدگی باعث بی حوصلگی می شود مثلاً اگر افراد والدین خود را در دوران کودکی از دست داده باشند ممکن است احساس رها شدگی داشته باشند یا اینکه از لحاظ عاطفی به این باور برسد که رها شده و اطرافیان به او توجهی نمی کنند.

 در بیشتر مواقع والدین مقصر هستند مثلا اگر پدر و مادری خانه را ترک کرده باشند و دور از خانه باشند باعث غم و ناراحتی فرد می شود و فرد در دوران جوانی جرات نمی کند وارد رابطه احساسی شود .

بداخلاقی همسر

آیا از دنیای مردها شناخت درستی دارید؟

 در مورد این که همسرتان بی حوصله است باید بگوییم شاید مشکل از هر دوی شما باشد اگر شناخت کاملی نسبت به جنس مخالف نداشته باشید انتظارات بیجایی  از طرف مقابل خواهید داشت و همین مسائل باعث به وجود آمدن مشکلاتی می ‌شود.

 یکی از مشکلاتی که امروزه به وجود می‌آید این است که نگاه دختر و پسر به هم قبل از ازدواج و بعد از ازدواج متفاوت است.

 آن ها نسبت به ازدواج دیدی غیر واقعی دارند و بر اساس رویا و خیال آن را می سازند.

اگر شما دیدی غیر واقعی نسبت به ازدواج داشتید باید به مشاور مراجعه کنید تا مشاور به شما بگوید تا چه اندازه انتظارات شما واقعی و به جاست.

 نقاط مثبت رابطه تان را ببینید

 سعی کنید زندگی زوجین دیگر را با زندگی خود مقایسه نکنید و روی زیبایی و ارزش های زندگی خود تمرکز کنید. ممکن است زندگی شما ویژگی‌های مثبت زیادی داشته باشد ولی آن را نادیده گرفته باشید.

 انتظاراتتان را با او در میان بگذارید

 در مقابل چنین همسرانی باید با آن ها صحبت کنید و انتظارات خود را بیان کنید تا به مشکل بر نخورید. اگر شما فردی پرشور و هیجانی باشید و طرف مقابلتان بی حوصله و کم حرف است، به او بگویید که چه انتظاری از او دارید دچار مشکل خواهید شد.

 زندگی مشترک تان را از یکنواختی خارج کنید.

 سعی کنید برنامه های شاد و مفرحی داشته باشید و حتی  همسرتان رامجبور به شرکت در این مجالس کنید.

شاید در ابتدا برای شما و او سخت باشد ولی به مرور زمان عادی خواهد شد. مثلاً می‌توانید بلیط سینما تهیه کنید و به سینما بروید.

دغدغه‌ها و مسئولیت‌های سنگین همسرتان را در نظر بگیرید

 از قدیم گفته اند مرد باید در کشاکش دهر سنگ زیرین آسیا باشد اما واقعیت این است که گاهی سنگ زیرین هم خسته و فرسوده می شود.

 در فرهنگ ما تامین مخارج خانواده بر عهده مرد است و تامین این مخارج کار آسانی نیست.

 اداره کردن زندگی امری سخت بوده و نیازمند تلاش و کوشش فراوان شما است. نمی توانید از همسرتان توقع داشته باشید که دائماً شاد و خوشحال باشد. 

برای تنهایی اوارزش قائل باشید

 زن و مرد باید گاهی تنها باشند. گاهی اوقات نیاز است که از یکدیگر فاصله بگیرند مثلاً از همسرتان بخواهید با دوستان خود به تفریح برود با او مخالفت نکنید.

بحران های روحی  مرد را درک کنید

 گاهی در زندگی بحران هایی به وجود می آید مثلاً ممکن است مرد شغل خود را از دست بدهد یا ورشکست شود در چنین شرایطی مرد انتظار دارد همسرش او را درک کند و اجازه دهد کارها را سر و سامان دهد تا از این بحران عبور کند.

مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند که نگران نباش با هم درستش می کنیم، اگر همسرتان به این موضوع پی ببرد که شما از این بحران‌ها نمی ترسید و به توانایی های او ایمان دارید احساس آرامش می ‌کند.

 مردان دارای روحیه لطیف و احساسی هستند. زنان می توانند در مواجهه با مشکلات کنار همسرشان باشند تا به او ثابت کنند در روزهای سخت و بی حوصلگی کنار او هستند و او را با وجود بد اخلاقی ها و بی حوصلگی ها دوست دارند.

فراموش نکردن خوبی ها

 هرگز خوبی هایی که همسرتان در حق زندگی شما و شما کرده را فراموش نکنید.

همسر شما علاوه بر ویژگی های منفی، خوبی های زیادی نیز دارد که می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار بدهد.

 گاهی نبودن یکی از این خوبی ها هم می تواند شما را با مشکل مواجه کند. فراموش کردن خوبی ها باعث می‌شود فرد انگیزه خود را از دست بدهد و درجه تحمل او پایین بیاید.

به طور مثال ممکن است همسر شما اهل نماز و روزه باشد. او معتقد است نانی که بر سر سفره می آورد باید حلال و از روی زحمت باشد، نگاه او به دنبال زنان هرزه نیست و نسبت به برطرف کردن نیازهای خانواده حساس است.

 اگر شما نسبت به هر یک از این ویژگی بی اعتنا باشید باعث می شود چهره همسرتان در مقابل شما تیره و تار شود و تحملی نسبت به رفتارهای نادرست همسر نداشته باشید. اما اگر شما به این ویژگی ها توجه داشته باشید آستانه تحمل خود را بالا می برید.

به جا آوردن شکر خوبی ها

پس از اینکه شما روی خوبی های همسرتان تمرکز کردید باید شکر آن را به جا آورید. نباید به این فکر کنید که شما زندگی برتری نسبت به بقیه افراد دارید.

 حالا که همسر شما خوبی هایی دارد شکر آن را به جا آورید. هر روز حداقل یک بار با زبان بندگی از خداوند تشکر کنید که همسری مهربان و فداکار به شما داده است و بعد حق خود را به خاطر این نعمت ها ادا کنید. یکی از این موارد صبر و تحمل در برابر رفتارهای نادرست او می باشد.

برخورد با بداخلاقی همسر

تذکر در هنگام عصبانیت ممنوع

 اگر همسر شما رفتار اشتباهی دارد در هنگام عصبانیت به او متذکر نشوید زیرا باعث عصبانی ترشدن  فرد می شود و در این هنگام فرد توانایی و قدرت فکر کردن ندارد تا بتواند به تذکر شما گوش کند و منطقی به آن فکر کند.

 امام علی علیه السلام می فرمایند خشم، نحوه سخن گفتن را تغییر می دهد و ریشه برهان و دلیل را قطع می کند.

 پس بهترین کار این است زمانی که همسر شما آرام است در مورد رفتارهای نادرست او صحبت کنید.

مقابله به مثل نکنید

زمانی که همسرتان عصبانی می شود شما باید تلاش کنید که خونسرد و آرام باشید.

 بهترین راه برای درمان عصبانیت این است که برخوردی مهربانانه و ملایم داشته باشید. عصبانیت شما باعث عصبانیت بیشتر طرف مقابل می شود، حتی اگر عصبانی بودید تلاش کنید تا خشم خود را کنترل کنید.

برقراری رابطه محبت آمیز

 سعی کنید رابطه ای محبت آمیز برقرار کنید زیرا باعث پیشگیری از عصبانیت می شود. هر اندازه که مهر و محبت شما نسبت به همسر بیشتر شود نسبت به هم مهربان تر خواهید شد و همین باعث می‌شود شدت عصبانیت کمتر شود و اگر هم همسر شما عصبانی شد زودتر آرام شود.

 محبت باعث می شود که طرف مقابل اشتباه خود را بپذیرد. پس اگر همسر شما عصبانی است به خاطر عصبانیت او  هیچ گاه از محبت خود کم نگذارید.

جلوگیری از سرد شدن رابطه فرزندان با پدر

به فرزندان خود یاد دهید که به خاطر عصبانیت پدر خوبی های او را نباید فراموش کرد و رابطه خود را با پدر قطع کرد بلکه باید با محبت بیشتری کنار پدر خود باشند.

 اگر رابطه پدر با فرزندان دچار مشکل شود آسیب جبران ناپذیری به رابطه ی آن ها وارد خواهد شد.

 اگر خانواده در مقابل پدر سیاست درستی را در پیش بگیرید حتی اگر عصبانیت او کم نشود حداقل بیشتر از این هم نخواهد شد.

توجه به ریشه پزشکی

 همیشه عصبانیت مشکل اخلاقی نیست بلکه گاهی ریشه پزشکی دارد. مثلا گاهی ممکن است مصرف برخی خوراکی ها باعث ضعف اعصاب شود در این صورت باید به پزشک مراجعه کرده و بیماری را برطرف کرد.

 اگر بیماران به مشاور مراجعه کنند ولی هیچ مداوایی را دنبال نکنند تاثیری نخواهد داشت.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر و نوین مشاوره خانواده" مرکز مشاوره ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.