علت و عوامل اصلی طلاق چه چیزی می باشد و چه عواملی باعث شکست زندگی مشترک می شود؟ یکی از مشکلاتی که جامعه درگیر آن شده است و مشکلات بسیاری برای افراد و جامعه ایجاد کرده گسیختگی خانواده و طلاق می باشد.

 در زمان گذشته زندگی مشترک افراد مدت زمان طولانی تری بود و طلاق به ندرت اتفاق می افتاد، اما امروزه به دلیل عواملی مانند افزایش مشکلات اقتصادی، ابتلا به بیماری های روانی، فشار وارده از سوی رسانه های اجتماعی و غیره آمار طلاق بسیار بالا رفته است و هم چنین عوامل فردی و اجتماعی و روانی در تصمیم گیری برای طلاق دخیل هستند.

تقریبا حدود نیمی از طلاق ها در پنج سال اول زندگی ثبت می شوند و در صورتی که زوجین در مورد طلاق آگاهی کاملی داشته باشند و در این خصوص از روانشناس کمک بگیرند می توانند از طلاق پیشگیری کنند.

پیشنهاد مشاور:افسردگی بعد از طلاق چه بلایی سر شما می آورد+ درمان

شایع ترین علت طلاق

قبل از این که تصمیم به طلاق بگیرید باید آگاهانه علت اصلی آن را بشناسید و اقدامات لازم برای پیشگیری از طلاق را انجام دهید از جمله مهم ترین عوامل و علل که باعث طلاق و جدایی می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فایل صوتی علت اصلی و عوامل طلاق

1. عوامل  طلاق، ازدواج زود هنگام

اگر چه ازدواج در جوانی ( سنین پایین) بسیار رویایی به نظر می رسد اما در واقعیت چیز دیگری می باشد ازدواج در دوران جوانی باعث می شود که فرد از زندگی زناشویی خود چهره آرمانی و رویایی ترسیم کند و زمانی که وارد زندگی مشترک می شود و با مسئولیت های زندگی مشترک و درخواست های همسر رو به رو می شود دچار نوعی سرخوردگی ناشی از نبود زندگی زناشویی رویایی می شود، می توان گفت که باورهای ناکارآمد یکی از عوامل اصلی در بسیاری از اختلاف های به و جود آمده درمیان روابط زوجین می باشد.

2. علت اصلی طلاق، رابطه های قبلی

بعد از این که فرد طلاق گرفته برای فراموشی رابطه پیشین تصمیم به رابطه جدید و ازدواج مجدد می گیرد، این ازدواج ها تا حد زیادی خطر طلاق را افزایش می دهد زیرا بسیاری از افراد بعد از طلاق بدون این که از لحاظ روانی بهبود یافته باشند و با شکست ناشی از ازدواج قبلی کنار آمده باشند و آمادگی لازم برای شروع یک رابطه را داشته باشند وارد رابطه جدیدی می شوند تا شکست رابطه قبلی را فراموش کنند.

پیشنهاد مشاور: آیا اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج منجر به طلاق می شود؟

3. عوامل طلاق، مسائل و مشکلات مالی

یکی از مهم ترین دلایل طلاق، فقر و مشکلات مالی می باشد ،زوج هایی که در زندگی بدهی های مالی بالایی دارند، به طلاق نزدیک تر می شوند زیرا مادیات و شادی با یکدیگر رابطه مستقیم دارد و زوج هایی که مشکلات مادی دارند و همواره در فکر این موضوع هستند که چه بخورند، چه چیزهایی می توانند بخرند یا نمی توانند بخرند نسبت به افرادی که مشکلات مالی ندارند کمتر احساس شادی می کنند.

17 علت اصلی و عوامل طلاق که کسی به شما نمی گوید

4. علت اصلی طلاق، بچه دار شدن و فرزندان زیاد

فرزندان شیرینی های زندگی هستند اما خانواده های که به فکر بچه دار شدن هستند باید توجه داشته باشند که فرزند زیاد نیاز به زمان، انرژی و پول بیشتری دارد و بسیاری از خانواده های نمی توانند در آینده نیازهای مالی فرزندشان را تامین کنند و با مشکلاتی رو به رو می شوند در این شرایط احتمال طلاق افزایش می یابد، بچه دار شدن از جمله مواردی می باشد که نیاز به آمادگی زن و مرد دارد و در بسیاری از موارد باعث جدایی و فاصله گرفتن زوجین از یکدیگر می شود.

5. عوامل طلاق، اعتقادات و باورهای مذهبی

در صورتی که اعتقادات، ارزش ها و باورهای زوجین با یکدیگر یکسان باشد در پیشگیری کردن از طلاق نقش بسیار مهمی دارد طلاق گرفتن در زن و شوهرهایی که مذهبی هستند نسبت به افراد غیر مذهبی به مراتب کمتر می باشد و از همین رو افرادی که اعتقادات و باورهای دینی یکسانی دارند بیشتر از افرادی که عقاید مذهبی متفاوتی دارند در کنار یکدیگر می مانند و زندگی شان از ثبات بیشتری برخوردار است.

6. علت اصلی طلاق، میزان تحصیلات

برای داشتن ازدواجی موفق و پایدار، داشتن تحصیلات به تنهایی کافی نمی باشد و بر اساس مطالعاتی که انجام شده است آمار طلاق در افرادی که تحصیلات بالاتری دارند، کمتر می باشد این افراد به طور معمول درآمد بالاتری دارند و به مراتب سطح زندگی آن ها از استاندارد های بالاتری برخوردار می باشد.

پیشنهاد مشاور: مشاوره پس از طلاق | آرامش تان را دوباره به دست بیاورید

7. عوامل طلاق، تفاوت سنی زیاد

از زمان گذشته تا کنون یکی از دغدغه های مربوط به ازدواج، ازدواج دو نسل متفاوت با یکدیگر بوده است، بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است بهترین تفاوت سنی در ازدواج بزرگتر بودن شوهر در محدوده سنی 2 تا 8 سال می باشد در صورتی که این تفاوت سنی وجود داشته باشد طلاق بسیار کمتر از زمانی می شود که اختلاف سنی این دو نفر خارج از این محدوده باشد.

8. علت اصلی طلاق، عدم آموزش زوجین

در صورتی که زوجین در جلسات مشاوره طلاق شرکت کنند به طور قابل توجهی آمار طلاق کاهش می یابد زیرا در این جلسات همسران مهارت های لازم برای حل مسئله و چالش ها را به خوبی فرا می گیرند و آموزش های لازم برای حل اختلافات را یاد می گیرند تا در آینده با مشکلات بزرگتری رو به رو نشوند، هم چنین در زمان مواجه شدن با مشکلات باید آن ها را ریشه یابی کرده و حل نمایند.

9. عوامل طلاق، اختلاف نظر در تربیت کودک و فرزندان

عدم تفاهم و اختلاف نظر بر روی مسائل مختلف به خصوص در تربیت فرزند می تواند از مواردی باشد که منجر به طلاق می شود بسیاری از والدین بر سر این که چه کسی باید تربیت فرزند را بر عهده بگیرد با مشکلاتی رو به رو می شوند دریغ از آن که هر دو آن ها باید در تربیت فرزندشان همسو با یکدیگر باشند.

والدین در صورتی که بتوانند همسر خوبی برای یکدیگر باشند و هم چنین اختلاف نظرهایشان را به درستی حل کنند می توانند والدین خوبی برای تربیت فرزندشان باشند و هم چنین طلاق به علت عدم بچه دار شدن می تواند یکی از دلایل طلاق باشد.

10. علت اصلی طلاق، بچه های طلاق

معمولا کودکان طلاق نسبت به کودکان عادی در ازدواج شان با مشکلات بیشتری رو به رو هستند و احتمال طلاق در افرادی که در خانواده طلاق رشد کرده اند 50 درصد بیشتر می باشد، مهم ترین دلیلی آن ها خاطرات فرد در دوران کودکی، توجه زیاد و کم توجهی بیش از حد اطرافیان نسبت به آن ها در دوران کودکی و غیره می باشد.

11. عوامل طلاق، خیانت

یکی از نگران کننده ترین دلیل برای جدایی، طلاق به خاطر خیانت می باشد، در بسیاری از موارد خیانت به تنهایی باعث طلاق نمی شود زیرا همسران خائن در حال متقاعد کردن یکدیگر می باشند و تا مدتی این مسئله را به تاخیر می اندازند، زمانی خیانت باعث جدایی و طلاق می شود که اعتماد به نفس زوجین از بین رفته باشد و هم چنین کسی که مورد خیانت قرار گرفته است احساس طرد یا رها شد نسبت به شریک زندگی اش دارد و رفتارهای خشونت آمیزی را انجام می دهد که این رفتارها باعث بدتر شدن رابطه آن ها می شود و اختلافات را بیشتر کرده و منجر به جدایی می گردد.

پیشنهاد مشاور: 26 نشانه پیش از طلاق از نظر مرکز مشاوره ازدواج

12. علت اصلی طلاق، مشکلات و عدم آموزش جنسی

مشکلات در مسائل جنسی یکی از مهم ترین عوامل برای طلاق می باشد زوج هایی که نوع و میزان رابطه جنسی آن ها با هم متفاوت است با مشکلاتی رو به رو می شوند در این شرایط یکی از زوجین تحت فشار قرار گرفته است و از طرف مقابلش احساس بی اعتنایی می کند و همین مسئله باعث می شود تا اختلافاتی در میان آن ایجاد شده و طلاق بگیرند.

13. عوامل طلاق، اعتیاد به مواد مخدر و الکل

افرادی که مواد مخدر و الکل استفاده می کنند زندگی آن ها در معرض از هم پاشیدن می باشد زیرا به دلیل خماری ناشی از اعتیاد فرد ممکن است بد رفتار شود، دزدی کند، دروغ بگوید و قانون گریز شود، دزدی کند و تمام فکرش به تهیه مواد مخدر و الکل باشد  از این رو فشارهای روحی و روانی و عاطفی بسیاری بر روی فرزندان و همسر و خانواده اش وارد می کند و در جامعه هم این افراد از دید مردم وجه مناسبی ندارند.

17 علت اصلی و عوامل طلاق که کسی به شما نمی گوید

14. علت اصلی طلاق، اختلالات و مشکلات روحی و روانی

در صورتی که یکی از همسران دچار اختلالات روحی و روانی، افسردگی، اضطراب و اختلالات شخصیتی شود باعث به وجود آمدن رفتارهای نامناسبی در او می شود به طوری که منجر به رنج کشیدن همسر و خانواده او می گردد، در این شرایط باید بیماری ها و اختلالات روانی به موقع درمان شود تا از به وجود آمدن طلاق و سایر مشکلات پیشگیری شود.

15. رسانه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی به تنهایی عامل اصلی برای طلاق نمی باشند اما می توانند باعث به وجود آمدن اختلافات زناشویی شوند که منجر به طلاق و جدایی شود، بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری از زوجین به دلیل اعتیاد به یکی از شبکه های اجتماعی، جنگ و دعواهای بسیاری با یکدیگر دارند. که این مسئله مشکلات بسیاری می تواند برای آن ها فراهم کند.

پیشنهاد مشاور: پیدا کردن همسر مناسب پس از طلاق

16. حل نکردن و نبخشیدن اشتباهات قبلی

تمام افراد در زندگی مشترک شان دچار اشتباهاتی می شوند که باید در مورد آن ها با یکدیگر صحبت کرده و مشکل را به درستی حل نمایند در صورتی که این مشکلات حل نشود و زوجین یکدیگر را نبخشند و دلخوری های آن ها حل نشود در هر بحث و دعوایی از آن اشتباهات یاد می شود و امکان طلاق بالا می رود، البته باید توجه داشته باشید که منظور از اشتباهات و بخشیدن مسائلی مانند خیانت نمی باشد و این گونه مشکلات باید با دقت بیشتری بررسی شوند.

17. از بین رفتن صمیمیت

یکی از ارکان مهم زندگی مشترک، صمیمت میان زوجین می باشند در صورتی که زوجین رابطه صمیمی نداشته باشند رابطه آن ها رو به سردی می رود و به تدریج مشکلات آن ها در زندگی افزایش می یابد، در نتیجه پایه های زندگی مشترک آن ها سست شده و احتمال طلاق بالا می رود در این شرایط بهتر است مشکلات خود را به کمک روانشناس برطرف نمایید تا به حل مشکل شما کمک کنند و اجازه بدتر شدن شرایط را به شما ندهند.

آیا طلاق بهترین انتخاب برای شماست؟

در صورتی که در زندگی مشترک تان با مشکلاتی رو به رو شده باشید و ممکن است کارتان به طلاق بکشد باید توجه داشته باشید که همیشه خراب کردن یک زندگی راحت ترین کار ممکن نمی باشد و در بسیاری از موارد بدترین راه ممکن است.

 در این خصوص شما با کمک گرفتن از مشاور و افراد متخصص می توانید مشکلاتتان را ریشه یابی کنید و تلاش کنید برای درمان آن ها اقداماتی را انجام داده و با استفاده از راهکارهای درست، پایه های زندگی مشترک خود را محکم کنید و آن را نجات دهید.

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره اختلافات خانوادگی و زوج درمانی مرکز مشاوره ستاره 02122354282 و 02122247100  به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.