آیا روابط عاطفی را میتوان از راه دور اداره کرد؟ آیا داشتن رابطه عاطفی از راه دور امکان پذیر است؟ گاهی به دلایلی بین زن و شوهر فاصله می‌افتد. این فاصله می تواند به دلایل مختلف مانند مسائل شغلی، تحصیلی، تغییر محل زندگی خانواده باشد و در هر دوره و در هر رابطه ای ممکن است اتفاق بیافتد، اما چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانیم روابط خود را کنترل کنیم و حتی از راه دور رابطه سالم و صمیمی برقرار کنیم.

تاثیر فاصله بر روابط عاطفی

اولین موضوعی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا می‌توانید به این شرایط ادامه دهید؟

 ادامه رابطه به عوامل زیادی بستگی دارد و اگر آن ها را رعایت کنید به هدفی که در ذهن دارید می‌رسید.

 فاصله زیاد باعث سردی  زوجین می شود و به خاطر اینکه ارتباط کمی با یکدیگر دارند دچار سردی عاطفی می شوند. آن ها نمی توانند مانند گذشته بیرون بروند، دست یکدیگر را بگیرند یا همدیگر را در آغوش بکشند.

از دیگر نگرانی های این افرد این است که شریک احساسی آن ها به روابط موازی کشیده شود، یعنی احتمال اینکه افراد وارد رابطه های دیگر شوند زیاد است.

 وقتی یکی از زوجین نشانه های خیانت را ببیند دلسرد می‌شود و ممکن است رابطه به جدایی و طلاق منجر شود.

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم (2)

 آیا ادامه رابطه با این فاصله امکان پذیر است؟

با پیشرفت تکنولوژی ادامه این رابطه ها آسان تر شده است، اما هنوز هم نمی توان تضمین کرد که شما رابطه خوبی داشته باشید. این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد.

گام اول

اولین کار این است که شرایط را برای خود و همسرتان روشن کنید. 

به او بگویید که چه برنامه‌ای در ذهن دارید و قرار است رابطه خود را چگونه پیش ببرید. برخی از افراد به این نتیجه می رسند که به دلیل سختی زیاد رابطه بهتر است رابطه را اتمام بخشند.

گام دوم

دومین قدم این است که بر سر مسائل توافق کنید. 

در هر رابطه ای که هستید باید به توافق برسید و هر دو طرف باید از این توافق راضی باشند، بنابراین با یکدیگر صحبت کنید و به نتیجه برسید.

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم

 چگونگی حفظ و مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

 • انتظارات خود را بیان کنید.
 • می توانید از طریق فضاهای مجازی با یکدیگر در ارتباط باشید.
 • ساعاتی از روز را به یکدیگر اختصاص دهید. با هم صحبت کنید و از احساسات خود به همسر بگویید.
 • حتماً حضوری با هم ملاقات داشته باشید.
 • می‌توانید سرگرمی های مشترکی با یکدیگر داشته باشید مثلاً بازی های آنلاین با یکدیگرانجام دهید.
 • مناسبت ها به یکدیگر تبریک بگویید و یا نامه های عاشقانه برای یکدیگر پست کنید.
 • نیازهای جنسی یکدیگر را فراموش نکنید از طریق اینترنت هم می‌توانید آتش عشق را در همسرتان شعله ور سازید و پیام های محبت آمیز برای هم بفرستید.
 • برای حفظ رابطه عاطفی از خود عکس بگیرید و از همسرتان بخواهید برای شما عکس بفرستد.
 • از برنامه‌هایی که دارید برای همسرتان بگویید و نگذارید که از شما بی خبر باشند.
 • برای اینکه رابطه عاطفی خود را حفظ کنید هدیه ای به او بدهید و از او بخواهید که هنگامی که دلتنگ شما شد به آن نگاه کند.

 نشانه های سلامت رابطه از راه دور

برای اینکه مطمئن شوید حال رابطه شما خوب است نشانه های زیر را بررسی کنید.

 • آیا طرف مقابل در مورد اتفاقات روز از شما سوال می پرسد؟ پرسیدن سوال و اهمیت درمورد اتفاقات روزمره یعنی شما برای او اهمیت دارید.
 • آیا برای شما گل یا هدیه می فرستد؟
 • آیا وقتی شما حرف می زنید با دقت به شما گوش می دهد و علاقه دارد حرف‌های شما بشنود؟
 • آیا می توانید مشکلات و اختلافات پیش آمده بین یکدیگر را مدیریت کنید؟ 
 • آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟ 
 • آیا همسرتان به حریم خصوصی شما احترام می گذارد؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا منفی است، می‌توانید از فاصله ایجاد شده میان شما و همسرتان برای رشد، پرورش رابطه، رسیدن به پیشرفت کمک بگیرید.

خانواده و اطرافیان می گویند همسرت که پیش تو نیست چرا طلاق نمیگیری؟

 شاید افراد مختلفی شما را دعوت به جدایی کنند اما هیچ کس صدای قلب شما را نمی شنود. به دل  خود شک راه ندهید و هرگاه احساس کردید به مشاور نیاز دارید از کمک‌های متخصص استفاده کنید.

 آیا دوری از همسر و فرزند باعث خیانت از جانب دو طرف می‌شود؟

 ارتباط عاطفی ضعیف بین دو فرد باعث فاصله و سردی زوجین می‌شود. اگر ارتباط جنسی نیز بین زوجین وجود نداشته یا از آن رضایت کافی نداشته باشند رابطه به لبه پرتگاه کشیده می شود.

 باید هوشیار باشید، رابطه خود با همسرتان را گرم نگه دارید و نگذارید که بین شما و همسرتان فاصله ایجاد شود.

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم

نکات زیر به بهبود رابطه از راه دور کمک می کنند:

 • از برقراری ارتباط بیش از حد دوری کنید

عاقلانه نیست که بیش از اندازه با همسر خود تماس بگیرید. بسیاری از زوجین فکر می کنند که باید با بیش تر تماس گرفتن و پیام دادن مسافت را جبران کنند.

این کار درست نیست و فقط ممکن است اوضاع را بدتر کند. "دوستت دارم" جمله ای بسیار زیبا و ارزشمند است و بیش از اندازه گفتن آن می تواند آن را عادی جلوه دهد. بنابراین در رابطه خود اعتدال را رعایت کنید.

 • به ان فاصله به چشم یک فرصت نگاه کنید

تمام روابط احتیاج به پیشرفت و بهبود دارند، سعی کنید در این مدت برروی مشکلات روابط خود کار کنید. از طرف دیگر این دوری می تواند میزان علاقه و پایبندی شما به یکدیگر را بسنجد.

 • خلاق باشید

گفتن "صبح بخیر" و "ظهر بخیر" یا "حالت چطوره" پس از مدتی تکراری و خسته کننده می شود. سعی کنید از واژه های جدید و کارهای خلاقانه استفاده کنید. به طور مثال بجای دوستت دارم به گل فروشی زنگ بزنید و از آن ها بخواهید که یک دسته گل برای همسرتان بفرستند. به جای صبح بخیر از خود یک ویدئو با آهنگ های شاد بگیرید و برای او بفرستید. 

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم مرکز مشاوره ستاره

 • موضوعات مشترک

سعی کنید تا موضوعات بیش تری برای صحبت کردن پیدا کنید، مثلا ویدیئویی را برای او بفرستید و سپس در مورد آن صحبت کنید. این کار باعث می شود تا از حرف زدن با یکدیگر خسته نشوید و همیشه موضوع های جدیدی برای صحبت و بحث داشته باشید.

 • از تنهایی لذت ببرید

ممکن است در ابتدا سخت به نظر بیاید ولی تنهایی می تواند بسیار جذاب باشد، با خانواده و دوستان خود بیرون بروید و سعی کنید استقلال شخصیتی خود را حفظ کنید.

 • از برنامه هم اطلاع داشته باشید

خواسته یا ناخواسته زوجین نگران هستند که همسر آن ها در طول رابطه از راه دور درگیر خیانت شوند. بنابراین همیشه برنامه خود را به همسرتان بگویید تا کم تر نگران شود. 

به طور کلی افراد دید و نگراش منفی نسبت به رابطه از راه دور دارند، اما با کمی تحقیق می توانید این دوران را نیز پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید که در هر رابطه ای مشکلاتی وجود دارد و با فرار از مشکلات نمی توان یک رابطه موفق و سالم را به وجود آورد.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خانواده " کلینیک خانواده ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.