برای داشتن ازدواج موفق و رابطه زناشویی سالم زوجین باید یکی از مهارت های اساسی به عنوان همسر شناسی را به خوبی بیاموزند این مهارت اهمیت بسیاری دارد و باعث می شود تا زوجین از زندگی زناشویی خود رضایت کامل داشته باشند.

شناخت همسر معمولا قبل از ازدواج صورت می گیرد و در دوران نامزدی باعث می شود تا طرفین بهتر یکدیگر را بشناسند، در دوران ازدواج این شناخت کامل می شود و فرد به طور کامل همسر خود را می شناسد.

فایل صوتی این مطلب برای شما تهیه شده است لطفا اشتراک گذاری فراموش نشود.

برای این که به خوبی به شناخت همسر خود برسید و مرحله همسر شناسی را با موفقیت به پایان برسانید باید شخصیت فرد، خانواده، تحصیلات، علایق، افکار و اهداف همسرتان را به خوبی بررسی کنید، این ویژگی ها برای برنامه ریزی و گرفتن تصمیم های درست در زندگی مشترک اهمیت بسیاری دارند.

پیشنهاد مشاور: سوالات ازدواج | کاملترین سوالات ازدواج به تفکیک جلسه

افراد قبل از این که همسر خود را مورد شناخت و بررسی قرار دهند باید خود را به خوبی بشناسند و با اهداف، شخصیت، علایق و احساسات خود به خوبی آشنا شوند تا بتوانند همسری متناسب با ویژگی های خودشان انتخاب کنند و برای انتخاب همسر بهترین راه را پیش گیرند.

زوجین باید به این نکته توجه کنند که در طول سال های زندگی فرد ممکن است به خاطر تجاربی که به دست می آورد تغییر کند یا در اهداف، علایق و شخصیت او تغییراتی ایجاد شود در نتیجه زوجین باید نسبت به شناخت یکدیگر به روز باشند و با ویژگی های طرف مقابل به خوبی آشنا باشند.

در این مقاله به همسر شناسی، عوامل موثر برای شناخت همسر و اهمیت آن پرداخته می شود.

عوامل مهم همسر شناسی

قبل و بعد از ازدواج برای همسر شناسی فاکتور های بسیاری وجود دارد که فرد برای این که بتواند همسر خود را به خوبی بشناسد باید آن ها را ملاک تشخیص قرار دهد، برخی از افراد برای این که بتوانند در این زمینه منطقی عمل کنند قبل از ازدواج به مشاور مراجعه می کنند و به کمک فرد متخصص، به شخصیت شناسی می پردازند و با توجه به سوالاتی که پرسیده می شود سعی می کند تا تصمیم درستی برای زندگی زناشویی و آینده خود بگیرد.

در این مقاله برخی از فاکتورهایی که برای همسر شناسی مطرح شده است را مورد بررسی قرار می دهیم.

شناخت شخصیت فرد:

افراد برای این که زندگی مشترکی را تشکیل دهند و رابطه زناشویی مناسبی داشته باشند باید شخصیت یکدیگر را به خوبی بشناسند این شناخت شخصیت باعث می شود تا رفتار های فرد را بهتر درک کنند و با توجه به رفتارهای همسرشان با او برخورد کنند.

شناخت کامل از یک فرد به زمان زیادی نیاز دارد و ممکن است با گذشت سال های زیاد باز هم فرد نتواند به شناخت درستی برسد و شناخت کامل برای او امکان پذیر نخواهد بود زیرا معمولا انسان حتی خودش را نیز به درستی نمی شناسد.

اما فرد با شناخت بعضی از ویژگی های همسرش مثل درون گرایی یا برون گرایی، نحوه بروز احساسات، انعطاف پذیری و موارد دیگر می تواند شخصیت همسر خود را بشناسد. 

همچنین اگر زوجین با اختلافات و رفتارهای خود به خوبی آشنا باشند، زمانی که همسرشان رفتاری را نشان می دهد متعجب نشده و می دانند که با او چطور رفتار کند، اما این موضوع آن معنی را نمی دهد که می توانید هر نوع رفتاری را در زندگی زناشویی انجام دهید.

پیشنهاد مشاور: مراحل شناخت همسر در خواستگاری

همسر شناسی

شناخت خانواده فرد از عوامل شناخت شخصیت همسر

یکی از روش هایی که باعث می شود همسر آینده خود را به خوبی بشناسید، شناخت خانواده او می باشد، زیرا فرد از خانواده خود تاثیر می پذیرد.

برای شناخت همسر، افراد باید از خانواده های یکدیگر، نحوه رشد، قوانین، فرهنگ، ارزش ها، آداب و رسوم و اتفاقات مهمی که در گذشته به وجود آمده است باخبر باشند و اطلاعات درستی را کسب کنند.

بر اساس تحقیقاتی که قبل از ازدواج انجام می شود، باید اطلاعات کاملی در مورد خانواده همسر به دست آورید این اطلاعات باعث جلوگیری از بروز مشکلات در آینده شده و باعث می شود یکدیگر را راحت تر درک کنید. اگر خانواده ها با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته باشند در این صورت زوجین باید به مشاور مراجعه کند تا بتواند تصمیم درستی نسبت به ازدواج و آینده خود بگیرد.

علایق همسر

یکی از راه هایی که باعث می شود فرد ازدواج موفقی داشته باشد شناخت علایق همسر می باشد، فرد باید سعی کند علایق همسر خود را از کوچک تا بزرگ را به خوبی بشناسد، برای مثال رفتاری که دوست داشته، مدل لباس پوشیدن، غذای مورد علاقه همسر، نحوه کاهش عصبانیت و مسائل دیگر که دانستن آن ها خالی از لطف نبوده و شناخت آن ها باعث می شود تا فرد زندگی خوبی داشته باشد و در بسیاری از مواقع منجر به نجات یک زندگی می شود.

شناخت نظر همسر در مورد فرزند آوری

یکی از عواملی که باعث همسر شناسی می شود شناخت نظر و عقیده همسر آینده در مورد فرزند آوری و تربیت فرزند می باشد. زوجین باید قبل از تصمیم به بارداری در مورد مسائلی مانند نحوه بزرگ کردن کودک، علاقه به فرزند و نحوه تربیت فرزند با یکدیگر صحبت کنند و در مورد این مسائل به تفاهم برسند.

پیشنهاد مشاور:100 سوالات قبل از ازدواج در مورد بچه دار شدن و تربیت فرزندان

شناخت اهداف فردی یکدیگر از راه های همسر شناسی

یکی از مواردی که باید در شناخت همسر مورد بررسی قرار گیرد شناخت اهداف فردی و مشترک می باشد. افراد از زمان کودکی برای خود اهداف و رویاهایی را دارند و خود را با آن ها تصور می کنند.

بنابراین آن ها باید این اهداف و رویاهای خود را با همسرشان به اشتراک بگذارند تا با برنامه ریزی درستی که دارند و به کمک یکدیگر اهداف جداگانه و مشترک خود را به تحقق برسانند.

مدیریت مالی در ازدواج

یکی از موضوعاتی که به ازدواج ها آسیب می رساند و طلاق را به همراه دارد مسائل مالی می باشد در این زمینه همسر شناسی بسیار مهم است و زوجین باید نظر یکدیگر را برای مدیریت مالی، میزان کار کردن هر یک از طرفین، سرمایه گذاری و نحوه خرج کردن بدانند زیرا این مسئله مهم می باشد.

پیشنهاد مشاور: سوالات مهم ازدواج در مورد مسائل مالی و اقتصادی

انتظارات شما از زندگی مشترک

برای این که افراد با یکدیگر به خوبی زندگی کنند و ازدواج موفقی داشته باشند تنها عشق بین آن ها کافی نمی باشد و افراد برای این که همسر شناسی آن ها به خوبی انجام شود و زندگی مشترک موفقی را تشکیل دهند باید در مورد انتظارات خود و همسر شان مانند داشتن فرزند، نوع کار کردن در خانه و بیرون از خانه و همچنین موارد دیگر با یکدیگر به گفت و گو بپردازند.

اهمیت همسر شناسی در زندگی زناشویی موفق

بر اساس مطالب گفته شده برای زندگی زناشویی موفق، عشق بین دو نفر به تنهایی کافی نیست و همسر شناسی نیز اهمیت بسیاری دارد، اگر فرد نسبت به خود و همسرش شناخت دقیقی به دست آورد از موارد زیر جلوگیری می کند.

البته به خاطر داشته باشید که فرد کامل وجود خارجی ندارد و هرکس مشکلاتی دارد، هدف از این سوالات یافتن یک شخص کامل نیست بلکه هدف پیدا کردن شخصی متناسب با ویژگی های شما است.

جلوگیری از طلاق

شناخت همسر اهمیت بسیاری دارد و یکی از مهم ترین اثرات آن جلوگیری از طلاق می باشد، به طور مثال زمانی که افراد فرصت کافی برای شناخت یکدیگر در نظر نگیرند و یکدیگر را به خوبی نشناسند در این صورت به علایق یکدیگر احترام نخواهند گذاشت و مشکلات زناشویی در ابعاد مختلف برای آن ها به وجود می آید در این صورت آن ها از یکدیگر طلاق عاطفی می گیرند یا به صورت طلاق قراردادی از یکدیگر جدا می شوند.

از طرف دیگر شناخت مناسب باعث کاهش درگیری ها می شود زیرا زوجین می دانند که چگونه رفتار همسر خود را کنترل کنند یا چه چیزهایی باعث عصبانیت همسرشان می شود و از آن کارها دوری می کنند.

رابطه جنسی مناسب

اگر شناخت همسر به درستی انجام گیرد و دو نفر با ویژگی های یکدیگر به خوبی آشنا شوند در این صورت اعتماد آن ها به یکدیگر بیشتر می شود و زوجین بیشتر به یکدیگر نزدیک خواهند شد و این نزدیک شدن باعث می شود تا رابطه جنسی صحیح همراه با لذت فراوان را تجربه کنند.

همچنین اگر فرد با علایق همسرش در مورد روابط جنسی آگاه باشد مثلا تمایل او به اورال سکس، حالت های مورد علاقه جنسی، و میزان و مقدار رابطه جنسی در طول هفته بداند رابطه جنسی بهتری را تجربه می کند.

همسر شناسی

افزایش روز به روز علاقه بین دو نفر

در همسر شناسی فرد با علایق و سلیقه های طرف مقابلش آشنا شده و به آن ها احترام می گذارد، احترام به عقاید و سلیقه های یکدیگر باعث می شود تا میزان عشق، علاقه، صمیمیت و اعتماد بین آن ها افزایش یابد و بیشتر با روحیات یکدیگر آشنا شوند.

برای مثال اگر فرد بداند که همسر او هنگامی که ناراحت، عصبانی و کلافه است دوست دارد به بیرون برود می تواند با برنامه ریزی درست اقدامات لازم برای بیرون رفتن را محیا کند و همسر خود را خوشحال شود.

پیشنهاد مشاور: سنجش صمیمیت احساسی و عاطفی با مجموعه سوالات آشنایی قبل از ازدواج

جلوگیری از خیانت همسر

اگر زوجین به میزان کافی یکدیگر را نشناخته باشند و نتوانند به علایق و سلیقه های یکدیگر احترام بگذارند در این صورت ممکن است روابط آن ها رو به سستی برود و منجر به خیانت یکی از دو طرفین شود در این صورت در زندگی مشکلاتی برای آن ها به وجود آید.

اما اگر شناخت آن ها به خوبی شکل گیرد می توانند روابط شان را به خوبی مدیریت کنند و از خیانت پیشگیری کنند.

اختلافات زناشویی کمتر

اگر زوجین شناخت کافی از یکدیگر داشته باشند و رفتار، دیدگاه و ارزش های همسرشان را به خوبی بداند در این صورت اگر مشکلاتی در زندگی زناشویی برای آن ها پیش آید سعی می کند آن را حل کند و باعث ناراحتی و خشم بیشتر همسر نمی شوند.

مثلا اگر فرد بداند همسرش با بالا رفتن صدای او مشکل دارد و ناراحت می شود بیشتر تلاش می کند تا در هنگام دعوا و جر و بحث صدای خود را بالا نبرد و همیشه این مورد را رعایت می کند، در این صورت اختلافات زناشویی آن ها کمتر خواهد شد.

فرزند پروری بهتر

زوجین باید در مورد مسائل مربوط به فرزندشان با یکدیگر هماهنگ باشند و علاوه بر این هماهنگی، همسر شناسی در مورد فرزند پروری و رشد او تاثیر و اهمیت بسیاری دارد.

زیرا یکی از مواردی که برای شناخت همسر لازم است دانستن نظر یکدیگر در مورد نحوه فرزند پروری می باشد به طوری که باید در مورد فرزندشان با یکدیگر هماهنگ باشند، در این صورت تناقض های کمتری در ذهن کودک به وجود می آید و کودک تربیت درستی خواهد داشت و در محیط سالم تری رشد می کند.

تفاوت نظر والدین در فرزند پروری منجر به مشکلات روانی در فرزندان می شود بنابراین درصورت عدم تفاهم در مورد فرزند پروری بهتر است به مشاور و متخصص مراجعه کنید. 

کلام آخر

شناخت همسر و اهمیت این موضوع قابل انکار نیست و بهتر است شناخت در مورد همسر قبل از ازدواج صورت بگیرد، در این صورت فرد می تواند تصمیم بهتری برای زندگی اش بگیرد و انتخاب درستی داشته باشد.

البته بسیاری از زوجین این مسئله را در نظر نمی گیرند و در زندگی مشترک متوجه عدم هماهنگی بین اهداف، عقاید و ارزش های یکدیگر می شوند فشار روانی بسیاری را تحمل می کنند.

البته برای ازدواج و زندگی مشترک زنان و مردان نباید توقع هماهنگی و شباهت کامل در نظرات، ارزش ها و اهداف یکدیگر داشته باشند زیرا این مورد امکان پذیر نمی باشد و هیچ دو نفری به طور کامل به یکدیگر شبیه نبوده و در همه ابعاد با یکدیگر هماهنگ نیستند.

سوالات متداول:

  • همسر شناسی چیست؟

شناخت همسر راه و روشی است که زوجین قبل یا بعد از ازدواج برای شناخت یکدیگر به کار می گیرند که در این مقاله به طور کامل در مورد آن توضیحات کاملی گفته شده است.

  • عوامل مهم همسر شناسی چیست؟

شناخت دقیق همسر اهمیت بسیاری داشته و چندین راه دارد که در متن مقاله چند مورد از این موارد مطرح شده است.

  • اهمیت همسر شناسی چیست؟

شناخت همسر اگر به خوبی انجام شود از بسیاری مشکلات مانند طلاق و خیانت جلوگیری می کند و باعث می شود افراد ازدواج موفقی داشته باشند که در مقاله توضیحات کاملی ارائه شده است.

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج مرکز مشاوره ستاره 02122354282و 02122247100  به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050و 09108347597امکان پذیر است.