یکی از مهم ترین تصمیمات بشر در طول زندگی خود، انتخاب شریک زندگی و ازدواج است. ازدواج می تواند اتفاق شیرین ولی در عین حال پر استرسی باشد. در این مقاله به بررسی ازدواج ارتشی پرداخته شده و نکات مربوط به این ازدواج ذکر می گردد. 

اولین قدم برای ازدواج، خواستگاری است و معمولا مرسوم است که پسر از دختر خواستگاری می کند. 

زمانی که دختر به سن ازدواج می رسد ممکن است خواستگارهای مختلفی از قشرهای متفاوتی به وی پیشنهاد ازدواج دهند. 

در این شرایط یکسری اطلاعات اولیه (شغل، تحصیلات، شرایط اقتصادی، اجتماعی و غیره) در مورد خواستگار داده می شود و دختر خانم و خانواده شان با توجه به این اطلاعات اولیه در مورد اینکه به خانواده آقا پسر اجازه ورود به منزل شان را بدهند یا خیر تصمیم گیری می کنند.

یکی از اطلاعات اولیه ای که در ابتدای خواستگاری بسیار مورد توجه قرار می گیرد موقعیت شغلی فرد است.

پیشنهاد مشاور:  سوالات ازدواج با نظامی | ارتشی | سپاهی | نیروی انتظامی

 شغل فرد از جمله مواردی است که فرد بخش اعظم زمان خود را در زندگی به آن اختصاص می دهد، بنابراین شغل هر فرد در شخصیت و خصوصیات او تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم زیادی دارد که معمولا هر شخصی از این مسئله آگاه است، اما یکی از گزینه هایی که ممکن است از نظر افراد خیلی خاص به نظر برسد و فرد را دچار دوگانگی یا تردید کند ارتشی بودن فرد است. 

از آنجا که تصور عمومی در مورد افراد ارتشی نظم و مقررات بسیار سفت و سخت در حیطه شغلی شان است این نگرانی وجود دارد که در زندگی با اینگونه افراد، شرایط زندگی چطور خواهد بود.

البته افرادی که در خانواده خود با افراد ارتشی سروکار داشته اند، با سبک زندگی این افراد آشنا هستند و در تصمیم گیری مشکلی نخواهند داشت ولی ممکن است شما جزء اشخاصی باشید که با هیچ فرد ارتشی در اقوام و نزدیکان خودتان روبرو نشده باشید و به همین دلیل به جز اطلاعات کلی مثل نظم و مقررات، اطلاعات دیگری از آن ها نداشته باشید و همین امر سبب شده که شما هنگام رویارویی با خواستگار ارتشی دچار ترس و ابهام شده باشید و در تصمیم گیری دچار مشکل شده باشید. 

بنابراین نیاز هست که در ابتدا اطلاعات بیشتری از اینگونه افراد کسب کنید و سپس با توجه به ملاک های مورد نیاز برای ازدواج بتوانید تصمیم گیری درستی در این زمینه داشته باشید.

پیشنهاد مشاور: ملاک های ازدواج

در جهت تحقق این هدف مهم سعی می کنیم در ابتدا اطلاعات کافی را در مورد ارتش و افراد شاغل در این حوزه به شما بدهیم.

ازدواج با ارتشی

ساختار سازمانی ارتش

ساختار سازمانی ارتش از 4 نیروی زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی و همچنین یک معاونت هماهنگ کننده تشکیل می شود. 

یکی از بزرگترین و مهمترین نیروی زیر مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی ارتش (نزاجا) است و وظیفه آن، حفظ حاکمیت ارزی و حفاظت از مرزهای سرزمینی ایران است. 

نیروی دریایی ارتش (نداجا)، وظیفه محافظت و مراقبت از آّب های سرزمینی در شمال و جنوب و همچنین حفاظت از منافع ایران در آب های آزاد بین المللی را بر عهده دارد.

حفاظت از مرزهای هوایی ایران و پشتیبانی از نیروهای رزمی نیز، بر عهده نیروی هوایی ارتش (نهاجا) می باشد.

نیروی چهارم ارتش، نیروی پدافند هوایی ارتش (پداجا)، می باشد و مسئولیت ایجاد امنیت در آسمان و حفاظت از مرزهای هوایی کشور را با مشارکت نیروی هوایی ارتش، بر عهده دارد.

شرایط حاکم بر سازمان ارتش

در این محیط ها مسئله ای که اهمیت زیادی دارد اطاعت از مافوق و مرجع قدرت است و توان و انگیزه رهبری فردی که مافوق است اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین بسیار مهم است که فرد مافوق دارای توانایی اعمال قدرت باشد و نفوذ فراوانی نیز داشته باشد. 

تقریبا می توان گفت که اکثر افراد شاغل در این حوزه این خصوصیات را دارا هستند (یعنی نفوذ و قدرت و انگیزه رهبری بالایی دارند). 

یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است بررسی این موضوع است که آیا افرادی که به طور ذاتی دارای چنین خصوصیاتی هستند سمت چنین شغل هایی می روند یا اینکه محیط کار باعث تقویت چنین ویژگی هایی در این افراد شده است؟ 

که البته نتایج تحقیقات هر دو مورد را تایید کرده است و اگر شما قصد ازدواج با فردی ارتشی را دارید باید بدانید که همسر شما به احتمال زیاد تمایل به این مسئله دارد که رهبری تمام کارها را به عهده بگیرد، البته این یک ایراد نیست حتی می تواند برای بسیاری از افرادی که تمایل به ازدواج با فردی مقتدر و محکم را دارند جذاب باشد ولی طبیعتا ازدواج زنی سلطه گر با یک فرد ارتشی نتیجه چندان مطلوبی نخواهد داشت.

همچنین سازمان ارتش جزء مقرراتی ترین سازمان های کشور است و اعمال کنترل و اجرای تنبیه، عامل مهمی برای برقراری نظم و سازماندهی می باشد. 

طبیعی است که هرچه ویژگی های شخصیتی فرد با شرایط جاری در این سازمان نزدیک تر باشد و هرچقدر که نگرش فرد نسبت به اجرای مقررات مثبت تر باشد، پذیرش این شرایط برای او راحت تر خواهد بود. 

افرادی با ویژگی های وسواسی و کمال گرا از جمله افرادی هستند که سازگاری بهتری با قوانین حاکم بر اینگونه مراکز دارند.

طبیعی است که اجرای دقیق قوانین و اعمال تنبیه های شدید در این سازمان، موجب ایجاد استرس شدید در بین افراد شاغل در این حوزه می شود. در واقع می توان گفت درجات استرس در این محیط ها نسبت به دیگر محیط های شغلی بیشتر است.

اما تمام این قوانین و شرایط سخت می تواند منجر به شکل گیری ویژگی های مثبتی از جمله تعهد، مسئولیت پذیری و وفاداری در افراد ارتشی شود، که البته این یک امر قطعی نیست ولی می توان گفت که یک احتمال قوی است و اگر که شما قصد ازدواج با فردی ارتشی را دارید نیاز هست که به ویژگی های مثبت و منفی آن ها در کنار هم توجه کنید تا بتوانید به صورت واقع بینانه شرایط را بسنجید و تصمیم گیری درستی داشته باشید، البته توجه به ویژگی های شخصیتی خودتان نیز، در امر تصمیم گیری بسیار مهم است.

اگر شما فردی کمال گرا، منظم و قاعده مند هستید قطعا ازدواج با فردی ارتشی، می تواند بهترین اتفاق زندگی شما باشد و می توان گفت که شما جفت خود را پیدا کرده اید ولی اگر علاقه ای به پایبندی به نظم و قوانین ندارید و در هر زمینه ای علاقمند به آزادی و رهایی از قوانین هستید، بهتر است که دقت و بررسی بیشتری در امر انتخابتان داشته باشید.

در ادامه موارد گفته شده بهتر هست که به ملاک های انتخاب همسر اشاره کنیم تا شما عزیزان با جمع بندی موارد بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

ملاک های انتخاب همسر

بعد از اینکه اطلاعات کلی در مورد یک فرد ارتشی را به دست آوردید و تمام نکات را بررسی کردید و در نهایت تصمیم به برگزاری جلسه خواستگاری گرفتید، خودتان را برای پرسیدن سوال های لازم و دریافت اطلاعات کافی از فرد مورد نظر، در جلسات خواستگاری آماده کنید. 

پیشنهاد مشاور: نکات روانشناسی و حقوقی ازدواج با فرد سپاهی

البته دقت کنید که برای دریافت پاسخ برخی از سوالاتتان نیاز به صبر و گذر زمان و البته ملاقات های حضوری بیشتر و مراجعه به مشاور ازدواج دارید.

 • شرایط شغلی و وضعیت اقتصادی

سعی کنید تمام سوالاتی که در مورد شغل ایشان در ذهنتان باقی مانده است و نتوانسته اید اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید بپرسید.

همچنین سوال در مورد میزان درآمد و نحوه مدیریت مالی (میزان مبالغی که با توجه به درآمد، برای مخارج خانه، تفریح و پس انداز در نظر گرفته شده است) و سوال در مورد اینکه چه کسی مسئولیت تصمیم گیری در مورد مسائل مالی را بر عهده داشته باشد رو بپرسید.

پیشنهاد مشاور: سوالات مهم ازدواج درمورد مسائل مالی و اقتصادی

 • مشخص کردن اهداف

در این بخش نیاز است که سوالاتی در مورد هدف فرد از ازدواج و انتظاراتی که از زندگی مشترک دارن و همینطور اهداف شغلی پرسیده شود.

نحوه تقسیم وظایف و نظر فرد در مورد بچه دار شدن نیز از جمله سوالات مهمی است که نیاز است پرسیده شود.

 • سوال در مورد عقاید مذهبی

دقت کنید که احتمال اینکه یک فرد ارتشی بواسطه شغلی که دارد پایبندی بیشتری به عقاید مذهبی داشته باشد زیاد است. بنابراین سعی کنید در این مورد حتما از ایشان سوالات لازم در مورد عقاید مذهبی شون بپرسید و دقت کنید که در این مورد با یکدیگر سنخیت داشته باشید.

پیشنهاد مشاور:  سوالات خواستگاری در مورد اعتقادات و قومیت | کاملترین مجموعه سوالات

 • سنخیت در مورد وضعیت تحصیلی

بدیهی است که سنخیت داشتن شما و همسرتان از نظر تحصیلی می تواند باعث شود که درک بالاتری نسبت به یکدیگر داشته باشید و راحت تر بتوانید در زندگی مشترک با یکدیگر به گفت و و بپردازید و اهداف مشترکی را دنبال کنید.

 • شرایط خانوادگی و سنخیت فرهنگی اقتصادی

داشتن تفاوت زیاد در هیچ موردی مطلوب نیست، سنخیت داشتن در مورد شرایط خانوادگی و فرهنگی اقتصادی نیز یکی از موارد مهم است. دقت داشته باشید که در صورتی که از نظر فرهنگی با یکدیگر متفاوت باشید ممکن است در بسیاری از موارد با مشکل مواجه شوید. ازدواج کردن از دو شهر متفاوت با فاصله مکانی زیاد و همینطور تفاوت زیاد اقتصادی با یکدیگر باعث ایجاد تفاوت فرهنگی و در نتیجه مشکلات ناشی از آن می شود.

 • سوال در مورد سبک زندگی

همانطور که اشاره شد سبک زندگی افراد ارتشی بواسطه شغلی که دارند دارای نظم خاصی است. سعی کنید حتما در این مورد با خواستگارتان صحبت کنید و ضمن سوال پرسیدن در مورد سبک زندگیشان، انتظاراتی که از شما در مورد سبک زندگی شما دارند رو نیز مشخص کنید.

نحوه ارتباط با دوستان و آشنایان، میزان تمایل فرد به تفریح میز باید مشخص بشه.

پیشنهاد مشاور: سوالات سبک زندگی قبل از نامزدی (تقسیم کار در خانه)

ازدواج با ارتشی

 • آگاهی در مورد حساسیت ها و خط قرمزهای فرد

هر انسانی حساسیت های خاص خود را دارد و نسبت به یک سری از موارد اعتقاداتی دارد. خط قرمزها مواردی هستند که برگشت پذیر نیستند و فرد به صورت انعطاف ناپذیری روی آن ها تاکید دارد. 

مثلا ممکن است برای فردی دروغ شنیدن به منزله پایان رابطه باشد و یا مثلا خط قرمز یک فرد ارتشی این باشد که همسرش حتما فرد منظمی باشد و اگر متوجه شلختگی همسرش شود به هیج عنوان توان پذیرش این مسئله را نداشته باشد. برای فردی دیگر نماز خواندن فرد مقابل می تواند نوعی خط قرمز باشد، به اینصورت که اگر متوجه شود همسرش نماز نمی خواند به هیچ عنوان توان پذیرش آن را نداشته باشد.

پیشنهاد مشاور: آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟ + تست آمادگی برای ازدواج

 • خلق و خو

پی بردن به خلق و خوی فردی که قصد ازدواج با او را دارید و همینطور شناخت ویژگی های شخصیتی او از جمله مواردی است که نیاز به گذر زمان دارد. 

طبیعی است که هر چقدر شما از فرد مقابل در این مورد سوال بپرسید قطعا اطلاعاتی که به دست می آورید به اندازه اطلاعاتی که در گذر زمان و در اثر ارتباطات مکرر به دست می آورید، قابل اطمینان نیستند. 

بنابراین سعی کنید حتما زمانی را به دوره نامزدی اختصاص بدهید و با یکدیگر ملاقات های پی در پی و مکرر داشته باشید تا بتوانید نسبت به یکدیگر شناخت مطلوبی به دست بیاورید. ارتباطات خانوادگی نیز در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

از جمله مواردی که نیاز است در مورد خلق و خوی فرد مورد نظر بدانید نکات زیر هستند:

 • آیا فرد مقابل، فردی درون گرا است یا برون گرا؟
 • نحوه مدیریت هیجانات فرد به چه صورت است؟ در مواقع عصبانیت چگونه رفتار می کند؟ در زمان بروز اختلاف ترجیح می دهد در مورد مسئله صحبت کند و سوء تفاهمات را برطرف کند یا اینکه سکوت کردن را ترجیح می دهد؟
 • در صورت بروز مشکل لاینحل و پیچیده، آیا تمایل به مراجعه به مشاور دارد یا خیر و به طور کلی نظر فرد در مورد مراجعه به روانشناس چیست؟
 • در صورت بروز مشکلات خانوادگی فرد چگونه این مشکلات را برطرف می کند؟ (ترجیح می دهد سکوت کند و بی طرف باشد یا اینکه ترجیح می دهد از یک طرف دفاع کند؟)
 • نحوه نشان دادن عشق و علاقه و ابراز احساسات فرد چگونه است؟
 • و در آخرین مرحله پرسیدن سوال هایی در مورد مسائل و روابط جنسی و آگاهی از فانتزی های جنسی فرد اهمیت بسیاری دارد (البته بهتر است این مسئله در جلسات مشاوره مورد بررسی قرار گیرد).

پیشنهاد مشاور: سوالات ازدواج در مورد مسائل جنسی که جوانان را تهدید می کند

نکته قابل توجه این است که سنخیت داشتن در تمامی موارد بیان شده حالتی ایده ال است و ممکن است پیدا کردن همسری با این خصوصیات بسیار سخت و دشوار باشد، بنابراین هدف از شرح موارد گفته شده این نیست که شما در انتخاب همسر به صورت وسواس گونه رفتار کنید، بلکه هدف آگاهی بیشتر به شما است تا بتوانید دقت بیشتری در انتخاب همسر داشته باشید و اگر تفاوتی با یکدیگر دارید بتوانید این مسئله را مورد بررسی قرار بدهید که آیا توان صحبت و گفت و گو در مورد مسئله مورد نظر و رسیدن به توافق را دارید یا خیر.

طبیعی است که کمک گرفتن از مشاور ازدواج، می تواند در این امر کمک بسیار زیادی به شما بکند و باعث شود که مسیر هموارتری رو در انتخاب همسر طی کنید.

مشاوران متخصص و مجرب مرکز مشاوره ستاره ایرانیان آماده ارائه مشاوره پیش از ازدواج به شما عزیزان می باشند. شما می توانید با تماس با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان و یا مراجعه حضوری به این مرکز در جهت دریافت نوبت مشاوره خود اقدام کنید.

هم اکنون می توانید از طریق مرکز مشاوره ستاره برای مشاور ازدواج اقدام کنید. ساخت لحظاتی شیرین با آموزش و شناخت ممکن می شود. رزرو وقت و مشاوره تخصصی از طریق شماره های 02122354282و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.