گاهی اوقات زوجین پیش از ازدواج متوجه وجود اختلاف در ازدواج نمی شوند و همین امر باعث می شود که پس از ازدواج نتوانند با یکدیگر فعالیت های مشترکی داشته باشند و به مرور از یکدیگر خسته شوند و از هم فاصله بگیرند.

به این مثال توجه کنید:

تنها چند ماه از ازدواج مان گذشته بود که متوجه تفاوت هایمان شدیم. در زمان نامزدی هرکاری می کردیم کنار هم باشیم اما پس از ازدواج متوجه شدم که واقعا خرید کردن با او را دوست ندارم، او ساعت های زیادی در مغازه ها به دنبال لباس می گشت و این امر مرا به شدت کلافه می کرد. اکنون پس از گذشت سی سال ما یاد گرفتیم تا با تفاوت های یکدیگر کنار بیاییم. البته که هنوز هم در خرید کردن همان نظر را داریم!

پیشنهاد مشاور: اختلافات در ازدواج تا کی ادامه خواهد داشت+ تکنیک های معجزه آسا

اختلاف در ازدواج

تفاوت های جنسی

آیا علاقه به خرید به دلیل تفاوت جنسیتی می باشد؟ 

تقریبا تمام افراد موافق هستند که زن و مرد تفاوت های زیستی دارند اما به همان اندازه که متفاوت هستیم می توانیم مکمل یکدیگر نیز باشیم. ممکن است تفاوت های جنسی وجود داشته باشد اما تفاوت های شخصیتی موضوعی است که باید بر آن تمرکز کرد زیرا ریشه اصلی درگیری ها به آن بر میگردد.

تفاوت های شخصیتی

آیا شنیده اید که می گویند افراد متضاد مانند آهن ربا هم را جذب می کنند؟

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است این امر واقعیت دارد، مراجعین زیادی داشته ام که در ابتدا از این تفاوت ها لذت می بردند اما به مرور همین تفاوت ها باعث درگیری آن ها شده است، به صحبت های زیر دقت کنید تا بیش تر متوجه این امر بشوید:

من(نهال) و سینا سال ها پیش باهم آشنا شدیم سینا به شدت آرام و درونگرا بود درحالی که من پرحرف و اجتماعی بودم او گوش بسیار خوبی برای حرف های من بود، او به تمام حرف های من گوش میداد، هرگز به ساعتش نگاه نمی کرد و بودن در کنار او به من آرامش بسیار زیادی می داد. تنها چند ماه از ازدواج ما گذشته بود که همین تفاوت ها به نظر خسته کننده می آمد. کم کم سینا به نظرم مثل یک پیرمرد خسته کننده شده بود که هیچ برنامه ای برای آینده نداره و ترجیح می ده که تمام وقت خودش رو توی خونه باشه.

این داستان در جلسات زیادی تکرار می شود و معمولا هر دو زوج از این تفاوت ها شکایت دارند.

پیشنهاد مشاور: تست تفاهم قبل ازدواج| سنجش سازگاری زن و شوهر

گام اول: نقاط ضعف و قوت

اولین گام برای زوجین این است که نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کنند این کار ممکن است دشوار بوده و نیاز باشد تا از مشاور کمک بگیرند، مشاور با پرسیدن سوال و جواب لیستی از نقاط ضعف و قدرت زوجین تهیه می کند.

در شرایطی که زوجین متفاوت از یکدیگر باشند احتمالا نقاط ضعف یکی نقاط قوت دیگری است و بالعکس بنابراین از زوجین خواسته می شود تا به یکدیگر اجازه دهند که در چیزی که خوب هستند فعالیت را به دست بگیرند. 

این امر ممکن است دشوار باشد اما باید هردو زوج این گام ابتدایی را با یکدیگر بر دارند.

به طور مثال در داستان نهال و سینا، سینا که در رشته ریاضی تخصص بیش تری داشت اداره امور مالی را در دست گرفت و نهال مسئول خرید و رسیدگی به کلاس بچه ها را به عهده گرفت البته این بدین معنی نیست که نهال هیچ سهمی در امور مالی ندارد و هنوز هم باید در تصمیم های مهم وارد شود و نقش داشته باشد.

گام دوم: توانایی های خود را به عنوان زوج شناسایی کنید

در ازدواج موفق زوجین باید شباهت و تفاوت های یکدیگر را شناخته و به آن ها اهمیت دهند.

در این مرحله بهتر است برای هر ویژگی هفت طیف در نظر بگیرید و مشخص کنید که شما و همسرتان در کدام قسمت این طیف قرار دارید مثلا یک سمت این طیف درونگرایی کامل  یک طرف دیگر برونگرایی کامل قرار دارد. حال باید تشخیص دهید که شما و همسرتان کجای این طیف قرار دارید و سعی کنید که به سمت متعادل تر حرکت کنید.

تصور کنید که این طیف مانند الاکلنگ است و شما در یک طرف و همسرتان در یک طرف قرار دارد حال سعی کنید که به تعادل برسید.

در ادامه مواردی که باید بررسی کنید با توضیحات کامل بیان شده است، برای تمام موارد زیر طیف گفته شده را رسم کنید و موقعیت خود را در آن مشخص کرده و از همسرتان هم بخواهید که همین کار را انجام دهد:

احساساتی/ حقیقت گرا

افرادی که احساساتی هستند احساسات خود را به سادگی بیان می کنند، علاقه زیادی به فضاهای باز و آزاد دارند و سعی می کنند از هر تنشی دوری کنند و تا جایی که می توانند فضا را شفاف و محیط را آرام نگه دارند. افراد احساساتی سعی می کنند همان روز مشکلات را حل کنند و با خیال آسوده به خواب بروند، آن ها بیش تر به روابط علاقه دارند تا به حقایق.

از طرف دیگر افراد حقیقت گرا بیش تر علاقه مند به تبادل اطلاعات و عقاید هستند، این افراد ترجیح می دهند که احساسات ناخوشایند را مطرح نکنند می توان گفت که آن ها بیش تر هدف گرا هستند تا انسان گرا.

توجه داشته باشید که در حل مشکلات هر دو دیدگاه باید وجود داشته باشد به طور مثال اگر تنها به جنبه احساساتی مشکل دقت شود راه حل با مشکلات زیادی روبرو می شود پس سعی کنید راه تعادل را پیش بگیرید.

حال که با ویژگی این دو شخصیت آشنا شدید با رسم طیف نشان دهید که هر کدام از شما کجای طیف قرار دارد.

ممکن است هردو شما احساساتی یا حقیقت گرا باشید. باید سعی کنید تا در تصمیم گیری از جنبه دیگر هم استفاده کنید و به مرور با مشورت هم تصمیم های خود را تعادل ببخشید.

به خاطر داشته باشید که این راهی نیست که به تنهایی بتوانید بروید و حتما باید در کنار هم باشید و به یکدیگر کمک کنید.

پیشنهاد مشاور: شناخت پیش از ازدواج| مشاوره قبل از ازدواج

اختلاف در ازدواج

درونگرا/ برونگرا

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است می توان گفت که افراد برونگرا ترجیح می دهند کنار مردم باشند و این امر به آن ها انرژی می دهد، این درحالی که درونگر ها ترجیح می دهند تنها باشند.

حال از خودتان بپرسید که چگونه بیش تر احساس شادی پیدا می کنید؟ سعی کنید جایگاه خود را بر روی طیف پیدا کنید.

افراد درونگرا دوست دارند که زمانی را دوتایی تنها باشند و به عنوان یک زوج زمان هایی را برای خودشان داشته باشند، اگر هردو برونگرا هستید سعی کنید وقت بیش تری را کنار یکدیگر بگذرانید و سرگرمی های دو نفری را پیدا کنید و اگر درونگرا هستید سعی کنید در فعالیت های گروهی شرکت داشته باشید.

توجه داشته باشید که نکته اصلی برای درک تفاوت های یکدیگر احترام به آن است بنابراین باید با صبر و آرامش این راه را طی کنید و از همسر خود نخواهید که ناگهان عوض شود.

سعی کنید در تقویم روزهایی را برای رسیدن به این تعادل در نظر بگیرید، اگر لازم است در این روزها برنامه ای برای در خانه ماندن بریزید یا اگر لازم است با دوستان خود بیرون بروید. تمام این فعالیت ها باید برای رسیدن به تعادل باشد.

پیشنهاد مشاور:تفاوت افراد درونگرا و افراد خجالتی در چیست؟

 خودجوش/ برنامه ریز

می توان گفت که افراد خودجوش به افراد احساساتی نزدیک هستند، این افراد اموری مثل برنامه ریزی برای  نظافت یا مراقبت از کودکان را دوست ندارند و دوست دارند که فارغ از این برنامه ها زندگی کنند و به طور کلی به برنامه ریزی علاقه ندارند.

از طرف دیگر برنامه ریز ها به ساختار بندی علاقه دارند، ترجیح می دهند که برای خود هدف مشخص کنند این افراد برنامه های مشخصی برای روزهای خود دارند و دوست ندارند که عاملی باعث اختلال در این برنامه ها شود.

حال باید مشخص کنید که شما و همسرتان در کجای این طیف گسترده قرار دارید.

اگر هردوی شما خودجوش هستید می توانید ابتدا برنامه ای ماهانه فراهم کنید که  چه کارهایی را می خواهید در این ماه انجام دهید سپس برنامه را هفتگی انجام دهید و سعی کنید برای زندگی خود هدف بیابید.

اگر هردوی شما برنامه ریز هستید از عنصر غافلگیری استفاده کنید سعی کنید برای یک روز برنامه نداشته باشید.

اگر متضاد یکدیگر هستید باید به تعادل یابی فکر کنید از فرد خودجوش بخواهید برنامه ای برای آخر هفته تهیه کند و از فرد برنامه ریز بخواهید که برنامه یک روز خود را فراموش کند.

پیشنهاد مشاور: معیارهای ازدواج موفق براساس تحقیقات جهانی

پرحرارت/ آرام

حتما تاکنون با افراد پرحرکت روبرو شده اید این گروه افرادی هستند که نمی توانند آرام بگیرند و با تمرکز یک کار را انجام دهند.

افراد آرام انعطاف پذیر هستند و به ندرت پیش می آید که زندگی را سخت بگیرند آن ها معمولا گوش شنوای خوبی هستند و به آرامی به حرف دیگران گوش می دهند.

شما در کجای این طیف قرار دارید؟ آیا گاهی پشت سر هم کار می کنید و وقتی را برای استراحت در نظر نمی گیرید؟ (پرحرارت) 

آیا بین کارهای خود 15 دقیقه استراحت می کنید و سعی می کنید با آرامش به کارهای خود برسید؟ (آرام)

اگر هردوی شما پرحرارات یا آرام هستید باید به سمت تعادل بروید، فرد پرحرارت باید سعی کند بیش تر استراحت کند و زمانی را به استراحت بگذراند و از طرفی فرد آرام باید کمی انگیزه بگیرد و بیش تر بر روی جزئیات کار کند.

پیشنهاد مشاور: آیا جذب تفاوت های نامزدتان شده اید؟ | ازدواج با درونگرا

شب زنده دار/ سحرخیز

چرا بسیاری از افراد شب زنده دار با افراد سحر خیز ازدواج می کنند؟ 

تحقیقات نشان می دهد که در این ازدواج ها نگهداری از فرزندان از نوزادی تا نوجوانی راحت تر می باشد. هر انسانی ساعت بیولوژیکی دارد. در خیلی از ازدواج ها مشاهده می شود که نیاز زوجین به خواب متفاوت می باشد. ممکن است یکی از زوجین هم شب زنده دار هم سحر خیز باشد در حالی که دیگری زود بخوابد و دیر تر بیدار شود.

شما در کجای طیف قرار دارید؟

تحقیقات نشان داده است که بهترین زمان برای خواب شب می باشد بنابراین به زوجین توصیه می شود که یک برنامه خواب مرتب را دنبال کنند این امر از افسردگی و اضطراب هم جلوگیری می کند.

وقت شناس/ بی نظم

زمان بندی آدم ها نیز می تواند تفاوت هایی با هم داشته باشد ایا شما همیشه سر قرار زودتر یا به موقع می رسید؟ یا همیشه دیر می کنید و تا ثانیه آخر به دنبال وسایل خود می گردید؟ سعی کنید جایگاه خود را بر روی طیف پیدا کنید.

اگر همیشه زودتر می رسید و منتظر دیگران می مانید بهتر است که گاهی به خودتان اجازه دهید که دیر کنید و با آرامش به قرار های خود برسید. اگر همیشه دیر می کنید از همسرتان بخواهید به شما زنگ بزند و به شما یادآوری کند که باید آماده شوید البته به این منظور می توانید از ساعت گوشی همراه خود نیز استفاده کنید.

ولخرج/صرفه جو

نگرش شما نسبت به پول چگونه است؟ آیا علاقه دارید تمام پول خود را جمع کنید؟ آیا احساس می کنید پول وسیله ای برای لذت بردن است و بیش تر آن را خرج می کنید؟

در کدام قسمت این طیف قرار دارید؟ اگر هردو ولخرج یا صرفه جو هستید کار شما سخت تر می شود، باید بیش تر تلاش کنید و از کمک مشاور نیز استفاده کنید.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که آفرینش هرانسانی متفاوت و خاص می باشد و نباید سعی کنیم که همدیگر را عوض کرده یا تغییر دهیم سعی کنید بر نقاط ضعف تمرکز نکنید، نقاط ضعف چیزی جز دعوا و دوری ایجاد نمی کنند. توجه داشته باشید که اختلافات مذهبی، سنی، قدی، ظاهری، تحصیلاتنیز مهم می باشد که در مقالات دیگر به آن ها پرداخته شده است.

به خاطر داشته باشید که با تمرکز بر نقاط قوت می توانید چیزهای بسیاری یاد بگیرید و یکدیگر را ارتقا ببخشید. به خاطر داشته باشید که نقطه قوتی که خیلی افراطی باشد نیز نقطه ضعف محسوب می شود پس به دنبال تعادل باشید.

روش هایی که گفته شد تکنیک های ثابت شده ای هستند که در بسیاری از جلسات مشاوره استفاده می شود با تمرکز بر آن ها می توانید زندگی زناشویی خود را نجات دهید. 

به خاطر داشته باشید که بزرگ ترین دارایی ما تفاوت هایمان است.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره خانواده " مرکز مشاوره خانواده ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.