در مورد اختلال دو قطبی و تاهل و ازدواج با فرد دوقطبی چه می دانید؟ هنگام ازدواج ما عهد می بندیم که همسر خود را در بیماری و سلامتی دوست داشته باشیم و کنار او بمانیم. 

اما نتایج این عهد مشخص نیست آمار نشان می دهد که 40 تا 50 درصد ازدواج های امروزی به طلاق ختم می شود، تحقیقات بیش تر در مورد ازدواج هایی که در آن یکی از همسران به اختلال دوقطبی مبتلا است، احتمال شکست را دو برابر نشان می دهد. 

ازدواج با فرد دوقطبی

چگونه می توان از این امر یشگیری کرد؟

 در اینجا چند راهکار برای تحمل مشکلات و ایستادن در کنار هم آورده شده است.

با مشکلات به عنوان یک حادثه زودگذر برخورد کنید

به این جمله دقت کنید"راز اساسی یک ازدواج موفق در این است که با تمام فجایع زندگی به عنوان یک حادثه موقتی برخورد کنیم و هیچ یک از این حوادث را به عنوان فاجعه در نظر نگیریم."

 به خاطر داشته باشید که هنگام مواجهه با مشکل باید به دنبال راه حل بگردیم حتی اگر راه حل پیش رو موقتی باشد، در جا زدن در برابر مشکلات و پیچ و خم زندگی، انرژی شما را تخلیه می کند. 

بیایید این واقعیت را بپذیریم که ازدواج با فرد مبتلا به اختلال دو قطبی کار بسیار سختی می باشد و نمی توان آینده مشخصی برای این رابطه تعیین کرد اما استراتژی مناسب و آرامش حداکثری ممکن در مواجهه با مشکلات می تواند راه شما را در این زمینه هموار کند.

اختلال دو قطبی و تاهل

در کنار هم باشید | ازدواج با دوقطبی

ممکن است احساس کنید  که همیشه در حال جنگ با یکدیگر هستید. اما در حقیقت شما در یک گروه قرار دارید که علیه دشمن یا شرایط سخت در کناریکدیگر می جنگید. 

این به این معنی است که تمام تلاش خود را می کنید تا همسرتان کم تر مضطرب و نگران شود. 

ماهاتما گاندی می گوید "من اولین بار مفهوم عدم خشونت را در ازدواج خود آموختم" همان طور که می دانید گاندی در نهایت توانست خشم خود را کنترل کند بنابراین سعی کنید در این امر راه او را پیش بگیرید.  

پیشنهاد مشاور: راه های کاهش پرخاشگری | درمان قطعی پرخاشگری

ببخشید و فراموش کنید

ازدواج ما را مجبور می کند که اشتباهات خود را پیدا کنیم، جوابگوی آن ها باشیم و آن ها را اطلاح کنیم. ازدواج با فرد دوقطبی به خصوص پر از عذرخواهی و رنجش زوجین از یکدیگر است. 

با این حال می توان این شرایط را بهبود بخشید، با یکدیگر صادق باشید، مشکلات خود را با یکدیگر در میان بگذارید، سپس خودتان را رها کنید و سعی کنید همسرتان را با دیدی تازه ببینید. هیچ چیز بیشتر از کینه های پنهانی ازدواج را خراب نمی کند. 

فیل کینگ، فیلسوف معروف آمریکایی می گوید:

 "شما عاشق می شوید، نه با یافتن فرد کامل، بلکه با دیدن شخصی کاملاً ناقص و معمولی."

بیماری را از خود شخص جدا در نظر بگیرید

ممکن است از بی علاقگی همسرتان در زمان افسردگیمتنفر باشید. ممکن است بی مسئولیتی و رفتارهای ناهنجار او در زمان شیدایی شما را تا مرز جنون ببرد.

 به یاد داشته باشید که لازم است به علائم اختلال دو قطبی همسرتان توجه کنید، اما به فرد مبتلا به این بیماری احترام بگذارید.

 رشد و پیشرفت در ازدواج با فرد دو قطبی زمانی به وجود بیاید که متوجه شوید بیماری فرد از شخصیت او جدا است.

اختلال دو قطبی و تاهل

زبان عشق یکدیگر را بدانید | ازدواج و تاهل

همه ما به عشق و قدردانی نیاز داریم، خصوصاً افراد در ازدواج با فرد دو قطبی نیاز دارند تا مورد علاقه و احترام قرار بگیرند. در نحوه ابراز احساسات خود تعمق داشته باشید، زیرا هر یک از ما محبت را به طرز متفاوتی جذب می کنیم. 

یک نامه عاشقانه کنار تخت خواب، یک صبحانه ساده و کارهای دیگر به راحتی می تواند این احساسات را منتقل کند. 

طبق گفته کشیش و نویسنده معروف گری چاپمن، "نیازهای عاطفی از پنج طریق برآورده می شوند: کلمات تأییدی، زمان مناسب، دریافت هدیه، اعمال خدمات و تماس فیزیکی." زبان عشق همسر خود را آموخته و کلید قلب او را به دست آورید.

برخی از قوانین را رعایت کنید

هر بازی مجموعه ای از قوانین خاص خود را دارد. یک خانواده نیز از این قائده مستثنی نیست. این دستورالعمل ها با توجه به شخصیت زوجین و شدت بیماری متفاوت هستند. 

با این وجود، در اینجا چند مورد قابل توجه ذکر شده است: پیش از تماس گرفتن با پزشک، تعداد روزهای که علائم افسردگی و یا شیدایی را تحمل می کنید (و میزان حاد بودن آن ها) را تعیین کنید. برای اطمینان از مصرف دارو طبق دستورالعمل، یک برنامه منظم داشته باشید. 

معیارهایی را برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی باید همسر مبتلا به اختلال دو قطبی خود را تا پزشک همراهی کنید مشخص کنید.

هیچ چیز را به خود نگیرید |همسر دوقطبی

حرف هایی که همسرتان در هنگام بیماری می زند را جدی نگیرید به یاد داشته باشید که او آسیب دیده است. به طور مثال، اینکه او نمی خواهد با شما شام بخورد به این معنی نیست که دیگر شما را دوست ندارد. 

این نشان دهنده دشواری او در تعامل با هر شخص و مکانی است. حرف ها و حرکات او را جدی نگیرید و با این کار خود را از احساسات آسیب زا رها کنید. 

اختلال دو قطبی و تاهل

هویت خود را حفظ کنید

ازدواج به معنای ادغام دو نفر در یک حباب نیست. این کار به ویژه در ازدواج با فرد دو قطبی مضر است. هر فرد در ازدواج به فضای لازم برای حفظ هویت و رشد عاطفی نیاز دارد. 

در حقیقت، این جدایی به صمیمیت و قدردانی عمیق تری منجر می شود. 

خوش بگذرانید | ازدواج با دوقطبی

سعی کنید که از زندگی بیش تر لذت ببرید. به سفر بروید، با یکدیگر قدم بزنید و به هر شکلی که می توانید از زندگی لذت ببرید. 

دوستی با همسرتان و خندیدن با یکدیگر پیوند بین شما را عمیق تر می کند و از درگیری هایی که ممکن است به مرور اتفاق بیفتد جلوگیری می کند. فردریش نیچه یک بار گفته است: "ازدواج ناخوشایند در اثر عدم دوستی به وجود می آید نه کمبود عشق"

پیشنهاد مشاور: شیطنت های زوجین

پیش از ازدواج  و بعد از آن تحت نظر مشاور باشید

ازدواج های معمولی نیاز به مراقبت و مشورت با مشاوره دارد و ازدواج هایی که خاص هستند نیاز بیشتری به این موضوع دارند. برای همین هیچ وقت دور از نظر و مراقبت مشاور ازدواج نکنید.

شما به راحتی می توانید با مرکز مشاوره ستاره در زمینه مشاوره خانواده و مشاوره دوقطبی تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282 و 02122247100و 09035673050 و 09108347597 است.