روش های درمان اضطراب بدون دارو شامل: نوروتراپی، طب سوزنی، رژیم غذایی، درمان معنوی و مذهبی، روان درمانی و غیره می باشد. در میان این روش ها نوروتراپی و روان درمانی علمی ترین راه ها می باشند. در ادامه دلایل این امر بیان شده است.

درمان اضطراب بدون دارو

پیش از اینکه در مورد روش های درمان اضطراب بدون دارو صحبت کنیم، بهتر است اثر استرس و اضطراب بر اعمال انسان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

در تصویر زیر مشاهده کنید که اضطراب و استرس بر بدن چه تاثیری دارد.

هیپنوتیزم | درمان اضطراب با هیپنوتراپی

در گذشته هیپنوتیزم تنها درمان اضطراب بوده است، این درمان با ایجاد حالتی مانند خلسه به مغز کمک می کند تا از قدرت و توانایی هایی خود بیش ترین استفاده را کند. 

بیمارانی که از این نوع درمان استفاده می کنند، کم تر درگیر سندروم پاهای بیقرار کم تری می شوند و در صورت بستری در بیمارستان نیاز کم تری به داروهای آرام بخش دارند. 

هیپنوتیزم برای درمان فوبیا، اختلال استرس و تجربه های تلخی که در ذهن ثبت شده اند نیز کاربرد دارد.

روانپزشکان و روانشناسان اعتقاد دارند که این روش بسیار تاثیرگذار است.

پیشنهاد مشاور: هیپنوتیزم درمانی چیست و آیا هیپنوتراپی واقعاً موثر است؟

هیپنوتیزم درمانی چگونه کار می کند؟

هیپنوتیزم معمولاً به عنوان درمان کمکی در کنار روان درمانی (مشاوره یا درمان) انجام می شود. حالت خواب آور ( خلصه) به فرد اجازه می دهد تا افکار، احساسات و خاطرات دردناکی را که در ذهن آگاه خود پنهان کرده اند کشف کنند. 
از هیپنوتیزم درمانی می توان به دو روش استفاده کرد.

 1. پیشنهاد درمانی: حالت خواب آور باعث می شود فرد بتواند بهتر به پیشنهادات پاسخ دهد. بنابراین، هیپنوتیزم درمانی می تواند به تغییر برخی از رفتارهای فرد مانند قطع سیگار یا جویدن ناخن، کمک کند. این درمان همچنین می تواند در تغییر درک و احساسات به افراد کمک کند.
 2. تجزیه و تحلیل: در این روش درمانگر از حالت خلصه استفاده می کند تا علت اصلی یک اختلال را که فرد در حافظه ناخودآگاه خود پنهان کرده است، کشف کند. به محض مشخص شدن ضربه درمانگر می تواند در طی جلسات روان درمانی آن را برطرف سازد.

درمان اضطراب بدون دارو هیپنوتراپی

آنچه در یک جلسه هیپنوتیزم درمانی اتفاق می افتد

هیپنوتیزم درمانی انواع مختلفی دارد و روش های مختلفی برای هیپنوتیزم کردن وجود دارد.

در ابتدا شما باید از درمانگر خود در مورد نحوه کار و درمان سوال کنید تا نگرانی های شما برطرف شود.

بعد از این کار متخصص هیپنوتیزم ممکن است:

 1. شما را در حالت عمیقاً آرام قرار دهد.
 2. از روش هایی که پیش از این با شما صحبت کرده است استفاده کند.
 3. به تدریج شما را وارد حالت خلصه کند.
 4. در این حالت شما کاملا مختار هستید و می توانید به سوالاتی که دوست ندارید جواب ندهید.
 5. در صورت لزوم، می توانید خود را از حالت خلصه خارج کنید.

اگر نمی خواهید هیپنوتیزم شوید و موافق این درمان نیستید، هیپنوتراپی تاثیری برای شما نخواهد داشت.

اگر دچار روان پریشی یا اختلال شخصیت هستید، از هیپنوتیزم درمانی استفاده نکنید، زیرا این امر می تواند وضعیت شما را بدتر سازد.

فواید هیپنوتیزم درمانی چیست؟

حالت خواب آور این امکان را برای فرد فراهم می کند که در بحث و پیشنهاد بیشتر شرکت کند. این موضوع موفقیت در درمان سایر اختلالات را نیز برای بسیاری از بیماری ها بهبود می بخشد، از این اختلالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فوبیا، ترس و اضطراب
 • اختلالات خواب
 • افسردگی
 • فشار و استرس
 • اضطراب پس از سانحه
 • غم و اندوه

هیپنوتیزم همچنین برای کنترل درد و غلبه بر عاداتی مانند سیگار کشیدن یا پرخوری استفاده می شود. 

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی جهت نوروتراپی، هیپنوتراپی و روان درمانی با مراکز برتر مشاوره اضطراب "کلینیک روانشناسی ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597

درمان اضطراب با نوروفیدبک و بیوفیدبک بدون دارو

بیوفیدبک درمانی اصولی است و با کمک آن بیمار احساسات خود را تنظیم می کند. این ابزار کمک می کنند تا فرد در هنگام اضطراب بتواند دمای بدن، ضربان قلب، حالت تهوع و تنفس خود را کنترل کند.

تمرکز بر تصاویری که باعث آرامش بیمار می شود نیز می توانند به این موضوع کمک کند، به وسیله آن بیمار یاد می گیرد که اضطراب خودش را کنترل کند. درمان نوروفیدبک باعث می شود که در شرایط تنش زا پاسخ جدیدی در اختیار مغز قرار بگیرد.

نوروفیدبک چگونه اضطراب و استرس را درمان می کند

بسیاری از احساسات ناخوشایند ما، ریشه در سیستم دفاعی بدن دارند که بدون آن ها انگیزه فرار از خطر در انسان ها از بین می رود.

آمیگدالا که در سیستم لیمبیک مغز قرار دارد، مسئول مدیریت پاسخ‌های عاطفی می باشد.

برخی شواهد نشان می دهد که قسمت پیشانی مغز ما، که اغلب با کنترل رفتار و تصمیم گیری مرتبط است، سطح فعالیت آمیگدالای را تنظیم می کند بنابراین هنگامی که با عوامل استرس زای ناخوشایندی روبرو می شویم. بیماران مبتلا به ضایعات در قسمت های قشر پیشانی خود  پاسخ های آمیگدالای شدیدتری نشان می دهند. و این بدین معنی است که آمیگدال آن ها از کنترل خارج است. 

سایر ناهنجاری های موجود در این ارتباط بین قشر پیشانی و آمیگدال مشخصه بیمارانی است که از افسردگی رنج می برند .

آیا می دانید با آموزش و کنترل  فعالیت آمیگدالا می توانید احساس اضطراب خود را کنترل کند؟

یک روش علوم اعصاب و روانشناسی به نام نوروفیدبک در درمان اضطراب کارایی دارد. هدف کلی این روش این است که به فرد کمک شود تا با خودتنظیمی سیگنال هایی را که مغز آن ها منعکس می کند، تشخیص دهند و بر این اساس واکنش نشان دهند. 

درمان اضطراب بدون دارو نوروفیدبک

رایانه ای را تصور کنید که بسته به میزان فعال بودن قشر چپ یا راست مغز، یک توپ را به شما نشان می دهد که به سمت چپ یا راست حرکت می کند. یا تصور کنید که با هر بار فعالیت مغز در مورد مغابله با ترس از مارها به شما پاداش می دهد و همه این ها در یک مانیتور و دور از واقعیت صورت می گیرد.

اگر رایانه بتواند ارتباط مثبت با عوامل استرس زا در مغز شما ایجاد کند، در نهایت می تواند واکنش های شما را هنگام مواجهه با عامل استرس در دنیای واقعی کاهش دهد.

بسیاری از درمان های موجود برای مشکلات اضطراب، مردم را مجبور می کنند تا دلایل ترس خود را شرح دهند یا با آن ها مواجه شوند که می تواند بسیار دردناک و دشوار باشد. این در حالی است که نوروفیدبک یک روش آرامش بخش و آسان برای درمان اضطراب می باشد.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی جهت نوروتراپی، هیپنوتراپی و روان درمانی با "کلینیک روانشناسی ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597

طب سوزنی در درمان اضطراب

اگر باقی روش ها با شکست مواجه شود از طب سوزنی نیز برای درمان اضطراب استفاده می شود. علاوه بر این بسیاری از افراد به دنبال درمان های گیاهی می گردند و برای همین طب سوزنی را انتخاب می کنند.

گفته می شود که طب سوزنی باعث ایجاد تعادل و یا افزایش انتقال دهنده های عصبی در بدن می شود.

درمان اضطراب بدون دارو طب سوزنی

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

محققان کاملاً نمی دانند طب سوزنی چگونه کار می کند، اما نظریه های زیادی وجود دارد. یک نظریه این است که طب سوزنی با تحریک ترشح اندورفین، باعث تسکین درد بدن می شود.

همچنین گفته می شود که طب سوزنی با تاثیر بر سیستم عصبی خودمختار، که عملکردهای بدن را کنترل و آزاد سازی مواد شیمیایی را تنظیم می کند، التهاب را کاهش می دهد و مغز را آرام می کند.


آیا طب سوزنی دردناک است؟

هنگام قرار دادن سوزن فرد ممکن است احساس سوزش، نیشگون یا درد را احساس کند. برخی از پزشکان طب سوزنی، پس از قرار دادن سوزن به طور ماهرانه ای سوزن را می چرخوانند یا آن را به سمت بالا و پایین و پایین حرکت می دهند.

برخی از متخصصان طب سوزنی احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی ، احساس سنگینی یا درد را  اثر درمانی مطلوب می دانند.

عوارض جانبی احتمالی طب سوزنی

مانند هر روش درمانی، طب سوزنی نیز عوارض جانبی دارد که شامل درد و خونریزی می شود. از سایر عوارض جانبی آن می تواند به بثورات پوستی، واکنش های آلرژیک، کبودی، درد، خونریزی، حالت تهوع، سرگیجه، غش یا عفونت اشاره کرد.

برای کاهش خطر عوارض جانبی طب سوزنی همیشه باید توسط یک پزشک آموزش دیده با استفاده از سوزن های استریل و یکبار مصرف انجام شود.

بر اساس گزارشات انجام شده در این زمینه، طب سوزنی می تواند عوارض جانبی دیگری نیز مانند عفونت، آسیب به عصب و رگ های خونی، عوارض ناشی از شکستن سوزن یا باقی ماندن تکه هایی از سوزن، سوراخ شدن اندام ها، آسیب دیدگی سیستم عصبی مرکزی یا نخاع، خونریزی را به همراه داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده طب سوزنی ممکن است برای افرادی که دارای برخی از بیماری های خاص هستند مناسب نباشد. در صورت ابتلا به اختلال خونریزی یا مصرف داروهای رقیق کننده خون خطر خونریزی یا کبودی افزایش می یابد.


رژیم غذایی برای درمان استرس

خواب مناسب، رژیم غذایی، فعالیت جسمانی و روابط بین فردی به طور مستقیم با احساسات ما در ارتباط است. گاهی اوقات استرس و فشارهای زندگی باعث می شوند که از سلامت روح و جسم خودمان قافل شویم و به آن ها توجه نکنیم.

رعایت این موارد به شما کمک می کند که احساس بهتری نسبت به خود و زندگی پیدا کنید و ممکن است باعث شوند که مصرف دارو های خود را زیر نظر دکتر کاهش دهید.

درمان اضطراب بدون دارو با تغذیه

کنگر فرنگی برای کاهش اضطراب

کنگر فرنگی سرشار از فیبر و به ویژه پروبیوتیک است، نوعی فیبر باکتری مفید می باشد که به حفظ تعادل در دستگاه گوارش شما کمک می کند. تحقیقات نشان می دهند که پروبیوتیک به کاهش سطح استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

کنگر فرنگی همچنین دارای پتاسیم، منیزیم و ویتامین های C و K است که تمام آن ها برای پاسخ به اضطراب سالم و ضروری هستند.

گوشت و کنترا استرس

گوشتی که شامل قلب، کبد و کلیه حیواناتی مانند گاو و مرغ است، سرشار از ویتامین های گروه B، به ویژه B12 ،B6، ریبوفلاوین و اسید فولیک می باشد که برای کنترل استرس ضروری هستند.

به عنوان مثال، ویتامین های گروه B برای تولید انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سروتونین، که به تنظیم خلق و خو کمک می کنند، ضروری هستند.

تخم مرغ

تخم مرغ ها اغلب به دلیل مشخصات مغذی چشمگیر ، به عنوان مولتی ویتامین طبیعت شناخته می شوند. تخم مرغ مملو از ویتامین ، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان های مورد نیاز برای پاسخ به استرس می باشد.

تخم مرغ به ویژه از نظر کولین غنی است، کولین برای  سوخت و ساز چربی لازم  می باشد و نقش مهمی در عملکرد و سلامت مغز دارد. 

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که مکمل های کولین  به پاسخ در برابر استرس و تقویت روحیه کمک می کنند.

صدف

صدف دارای اسیدهای آمینه زیادی مانند تورین می باشد که برای تولید انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین ضروری است و باعث کاهش اضطراب و استرس فرد می گردد.

صدف همچنین دارای ویتامین B12، روی، مس، منگنز و سلنیوم است که همگی می توانند به تقویت روحیه کمک کنند.

ماهی های چرب کاهش سطح استرس

ماهی های چرب مانند ماهی خال‌خالی اطلسی، شاه ماهی ، ماهی آزاد و ساردین منابع فوق العاده ای از امگا 3 و ویتامین D هستند، این مواد به کاهش سطح استرس و بهبود خلق و خو کمک می کنند.

امگا 3 نه تنها برای سلامت مغز و روحیه ضروری است بلکه به بدن شما کمک می کند تا از عهده استرس برآیید. در حقیقت، مصرف کم امگا 3 باعث کاهش اضطراب و افسردگی در افراد می شود.

جعفری سرشار از آنتی اکسیدان

جعفری یک گیاه مغذی سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. آنتی اکسیدان ها به کاهش التهاب، استرس، افسردگی و اضطراب کمک می کنند.

علاوه بر این جعفری سرشار از کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها می باشد که همگی دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند.

سیر و افزایش سطح گلوتاتیون

سیر سرشار از ترکیبات گوگردی است که به افزایش سطح گلوتاتیون کمک می کند، این آنتی اکسیدان بخشی از اولین خط دفاعی بدن در برابر استرس است.

علاوه بر این، مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که سیر در مبارزه با استرس و کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک می کند.

دانه های آفتابگردان

تخمه آفتابگردان منبع غنی ویتامین E هستند، این ویتامین محلول در چربی، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و برای سلامت روانی و جسمی ضروری است.

مصرف این ماده مغذی با تغییر روحیه و درمان افسردگی همراه است.

دانه های آفتابگردان همچنین دارای سایر مواد مغذی کاهش دهنده استرس، از جمله منیزیم، منگنز، سلنیوم، روی، ویتامین های گروه B و مس هستند.

 نخود برای تقویت سلامت مغز

نخود حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضد استرس، از جمله منیزیم، پتاسیم، ویتامین های گروه B، روی، سلنیوم، منگنز و مس است.

این حبوبات خوشمزه همچنین سرشار از ال تریپتوفان می باشد که بدن برای تولید انتقال دهنده های عصبی نیاز دارد.

تحقیقات نشان داده است که رژیم های غذایی غنی از پروتئین های گیاهی مانند نخود می توانند به تقویت سلامت مغز و بهبود آن کمک کند.

چای بابونه خاصیت آرام بخش

بابونه یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم به عنوان کاهنده استرس طبیعی مورد استفاده قرار می گرفته، ثابت شده است که چای و عصاره آن باعث خواب آرام می شود و علائم اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد.

درمان اضطراب با مذهب و معنویت

برنامه های منظم مذهبی می تواند به افراد در کنترل کردن اضطراب کمک کند. اگر دعا کردن، نماز خواندن و ارتباط با خدا حال شما را بهتر می کند، حتما به طور مداوم این کارها را انجام دهید.

یکی از چیزهایی که دین به آن تاکید می کند بخشایش است. این بخشایش می تواند خشم درونی افراد را کاهش دهد.

سعی نکنید که اضطراب را انکار کنید، آن را بپذیرید و بین اضطراب و خودتان فاصله ایجاد کنید. به جای جنگیدن با احساس پوچی آن را بپذیرید و سپس سعی کنید خود را درمان کنید.

درمان اضطراب بدون دارو با گروه درمانی

گروه درمانی

گروه درمانی یکی از درمان های موثر برای اضطراب است. در طول این جلسات افراد با اختلال های مختلف آشنا می شوید و با کسانی که مشکل شما را دارند در مورد مشکل خود صحبت می کنید و از راه حل هایی که ارائه می دهند استفاده می کنید.

تاثیر گروه درمانی ثابت شده است و احساس تنهایی افراد را هنگام بیماری از بین می برد.

اگر از هیچ کدام از راه ها نتیجه نگرفتید | روان درمانی

اگر درمان های گفته شده برای شما موثر واقع نمی شود امکان دارد که شما از اضطراب ناهشیار رنج بکشید که ابتدا باید به سطح هشیار برسد تا درمان به صورت موثر عمل کند. برای این کار نیاز دارید از مرکز مشاوره ستاره ایرانیان کمک بخواهید.

شما می توانید برای راهنمایی تخصصی جهت نوروتراپی، هیپنوتراپی و روان درمانی با مراکز برتر مشاوره اضطراب "کلینیک روانشناسی ستاره زندگی" تماس حاصل کنید، رزرو وقت: 02122354282 و 02122247100 و  09035673050 و 09108347597