درمان ترس از پرنده و پروانه (Ornithophobia) به ترس شدید و غیرطبیعی از پرندگان گفته می شود که می تواند از طریق هیپنوتراپی و روش های دارویی و غیر دارویی درمان شود.


تشخیص ترس از پرنده

ترس و هراس از پرنده (Ornithophobia) به ترس شدید و غیرطبیعی از پرندگان گفته می شود. فوبیا به طور کلی یکی از رایج ترین اختلالات اضطرابی محسوب می شود. 

اگر به ترس از پرنده ها مبتلا باشید، ممکن است هنگام فکر کردن یا قرار گرفتن در کنار پرندگان، اضطراب شدیدی را تجربه کنید.

ترس یا هراس از پرندگان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

برخی از افراد فقط از پرندگان شکاری مانند کرکس می ترسند، در حالی که دیگران از حیوانات خانگی مانند مرغ مینا نیز وحشت دارند. گروهی دیگر از افراد حتی از دیدن پر پرندگان نیز می ترسند و مضطرب می شوند.

ترس از پرندگان در سال 1963 در فیلم پرندگان آلفردهیچکاک به تصویر کشیده شد، پرندگان در این فیلم حرکاتی ترسناک از خود نشان می دهند که در حالت طبیعی اتفاق نمی افتد.

درمان ترس از پرنده فوبیا پرندگان

چرا برخی از مردم از پرندگان می ترسند؟

فوبیا در هر سنی ممکن است ایجاد شود، اگرچه اغلب ریشه در کودکی افراد دارد. اینکه دقیقاً چه عواملی باعث ایچاد این ترس و هراس ها می شوند هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اما تحقیقات نشان می دهند که عوامل زیر در ایجاد ترس از پرندگان نقش دارند.

 • تجارب شخصی، اگر تجربه منفی یا ترسناکی در رابطه با پرندگان داشته باشید بیش تر احتمال دارد که ترس از پرندگان را تجربه کنید.
 • یادگیری: اگر والدین شما از پرندگان بترسند ممکن است شما نیز این ترس را از آن ها یاد بگیرید.
 • شنیدن یا دیدن اخبار مربوط به پرندگان نیز ممکن است این ترس و اضطراب را ایجاد کند.
 • ژنتیک: برخی از افراد به طور ارثی نسبت به دیگران در برابر فوبیا آسیب پذیر تر هستند.
 • تماشای حیات وحش یا مستندهایی که در آن ها حملات عقاب یا کلاغ ها دیده می شود.
 • وارد شدن پرنده از پنجره و به هم ریختن خانه


علائم پرنده هراسی

علائم این فوبیا را نیز می توان به دو دسته روانشناختی و جسمی طبقه بندی کرد. البته علائم این ترس مانند فوبیاهای دیگر با توجه به ویژگی های شخصیتی افراد متفاوت بروز می کنند.

علائم روانشناختی پرنده هراسی

علائم زیر در صورتی از نشانه های ترس از پرندگان محسوب می شوند که هنگام دیدن یا تصور پرندگان ایجاد شوند.

 • احساس شدید اضطراب
 • عدم کنترل اضطراب و ترس
 • فرد احساس می کند که باید از آن موقعیت فرار کند.
 • احساس مرگ
 • احساس خفگی

درمان ترس از پرنده فوبیا پرندگان

علائم جسمانی فوبیا پرندگان

علائم زیر نیز در صورتی از نشانه های ترس از پرندگان محسوب می شوند که هنگام دیدن یا تصور پرندگان ایجاد شوند.

 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش شدید
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • خشکی دهان
 • درد در قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • گریه کردن
 • در جای خود یخ زدن
 • عرق سرد
 • جیغ زدن

افراد مبتلا به ترس از پرندگان ممکن است از مکان هایی که ممکن است درآن با پرندگان مواجه شود دوری کنند.


عوارض ترس از پرندگان

بیش تر پرندگان در مناطق پرجمعیت سکونت می گزینند، بنابراین گذراندن یک روز کامل بدون برخورد با آن ها تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. به همین دلیل افراد مبتلا به هراس از پرندگان به تدریج مجبور می شوند که فعالیت های خود را محدود کنند. به عنوان مثال، ممکن است:

 • از ورزش یا پیکنیک در بیرون از خانه اجتناب کنند.
 • از فروشگاه های وسایل حیوانات با ترس و وحشت رد بشوند.
 • از مکان های باز تا جای ممکن دوری کنند.

تعریف کلی فوبیا چیست؟

فوبیا به ترس شدید یا بیمارگونه ای گفته می شود که که باعث اختلال در زندگی روزمره افراد می‌شود. تفاوت فوبیا با ترس در این است که بر خلاف ترس معمولی که پاسخی زودگذر و طبیعی به عوامل خارجی است، ترس از قرار گرفتن در موقعیت خطرناک مانند ترس از فضای بسته یا ترس از پرنده است. 

درمان ترس از پرنده

در ابتدا فرد باید به مشاور یا درمانگر مراجعه کند. درمان هایی که در زیر آورده شده است، مرسوم ترین نوع در درمان ترس از پرندگان محسوب می شوند.


روان درمانی فوبیا پرنده

این نوع درمان به شما کمک می کند تا روش هایی را برای کنار آمدن با اضطراب و ترس بیاموزید. علاوه بر این ممکن است در طول روان درمانی برخی از روش های مقابله ای مانند تنفس یا روش های آرام سازی نیز به شما آموزش داده شود تا زمانی که در موقعیت اضطراب آور قرار می گیرید از آن ها استفاده کنید.

در روان درمانی همچنین می آموزید که چگونه الگوهای فکری غلط و ترس های اغراق آمیز بر احساسات، رفتار و تصمیم گیری های شما تأثیر می گذارد. در طول این درمان درمانگر یا متخصص به شما کمک می کند تا این باورها را تغییر دهید.

درمان فوبیا با هیپنوتیزم

فوبیا در سطح ناخودآگاه کار می کند. این بدان معنی است که هر چقدر به خود بگوییم که یک چیز خاص تهدید کننده زندگی ما نیست، ذهن و بدن ما به صورت ناخودآگاه هنوز با ترس به آن واکنش نشان می دهند. هدف از هیپنوتیزم درمانی برقراری ارتباط با ناخودآگاه و تغییر در احساس و رفتار نسبت به ترس است.

این فرآیند شامل قرار دادن فرد در یک حالت خواب آور و آرام است. هیپنوتراپی از این طریق با فرد صحبت خواهد کرد و از این طریق به درمان فرد می پردازد. اگر مطمئن نیستید که فوبیایتان از کجا نشات گرفته است، نیاز دارید تا زمانی را برای شناسایی آن صرف کنید.

سپس درمانگر شما می تواند با استفاده از تکنیک های مختلف به شما در تغییر پاسخ کمک کند.

اینکه بتوانید با استفاده از تخیل خود روبرو شوید، در حالی که آرام و کنترل هستید، به شما قدرت می بخشد و به شما کمک می کند تا فوبیا را درمان کنید.

تعداد جلسات این درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و به شدت فوبیا بستگی خواهد داشت. بعضی از افراد بعد از یک جلسه احساس توانایی بیشتری برای مقابله با فوبیا پرندگان و یا سایر فوبیاها پیدا می کنند.

هیپنوتیزم درمانی همچنین با تکنیک های آرام سازی باعث می شود تا بتوانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید و در طولانی مدت اضطراب خود را مدیریت کنید.

مواجهه درمانی ترس از پرندگان

مواجه درمانی نوعی روان درمانی است که با قرار دادن فرد در موقعیتی که برای او اضطراب ایجاد می‌کند، به مرور موجب کاهش ترس و اضطراب او می‌شود. البته این کار در ابتدا به میزان بسیار کمی انجام می شود تا فرد بتواند اضطراب خود را کنترل کند. هدف این درمان تغییر در پاسخ های فرد نسبت به محرک های اضطراب است.

به عنوان مثال، درمانگر شما ممکن است با فکر کردن در مورد پرندگان شروع کند و در قدم بعدی به شما تصویری از یک پرنده نشان بدهد، در آخرین گام این درمان فرد یک پرنده را لمس می کند.

درمان ترس از پرنده فوبیا پرندگان

دارو درمانی برای درمان فوبیا

داروها به طور معمول برای کاهش اضطراب و شدت علائم استفاده می شوند و باید زیر نظر دکتر مصرف شوند. داروهای آرام بخش و سایر داروها نیز باید زیر نظر دکتر مصرف شوند و خود فرد نمی تواند دوز این داروها را تغییر بدهد.

فوبیاهای مشابهی که ممکن است شما آن را تجربه کرده باشید شامل موارد زیر می شوند:

پیشنهاد روانشناس: تشخیص و درمان ترس از پروانه چیست؟

ترس از حشرات

ترس از حشرات (entomophobia) به ترس و هراس غیر طبیعی از حشرات گفته می شود که بسیار در بین افراد دیده می شود. این ترس نیز مانند فوبیاهای دیگر ممکن است ریشه در کودکی فرد و حوادث داشته باشند یا از والدین آموخته شوند.

افراد مبتلا به ترس از حشرات ممکن است یک خارش طاقت فرسا یا احساس خزیدن ناخوشایندی را در سراسر یا زیر پوست خود تجربه کنند. آن ها همچنین ممکن است از گزیده شده توسط حشرات وحشت داشته باشند.


ترس از سگ

این ترس ممکن است زندگی روزمره فرد را به طور کامل مختل کند. برخلاف چیزی که دیگران تصور می کنند این ترس بسیار بیش تر از ترس از پارس سگ ها است.

امروزه افراد زیادی سگ را به عنوان حیوان خانگی خود نگهداری می کنند، بنابراین احتمال این که شما با سگ ها روبرو شوید بسیار زیاد است. این موضوع در کودکان نیز به شدت دیده می شود زیرا ظاهر برخی از سگ ها ممکن است برای کودکان ترسناک به نظر برسد، البته معمولا این ترس در کودکان به مرور زمان از بین می رود.

البته در شرایطی هم ترس از بین نمی رود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند، در این شرایط فرد باید به متخصص و درمانگر مراجعه کند و با استفاده از روش های درمانی اضطراب و ترس خود را درمان کند.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر مشاوره فوبیا و ترس"مرکز مشاوره ستاره" تماس حاصل کنید، رزرو وقت با مشاور از طریق شماره های 02122354282 و 02122247100 و به وسیله موبایل از طریق شماره های 09035673050 و 09108347597 امکان پذیر است.